اجتماعی

خدمات ثبت احوال با سامانه سهیم الکترونیکی ارائه می‌شود

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان گفت: 9 خدمت مهم این سازمان در سامانه هویت یکتای ایرانیان (سهیم) به صورت الکترونیک به شهروندان ارائه می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مهدی ژاله چیان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه سازمان ثبت احوال یک قرن است که فعالیت خود را آغاز کرده است و در این مدت نقش سازمان در سیاست‌گذاری مشخص شده است اظهار داشت:این سازمان در جهت خدمت رسانی بی منت گام برمی دارد و به عنوان دستگاه برتر خدمت رسانی معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه در کنار صدور شناسنامه و کارت ملی فعالیت های فرهنگی انجام می دهد، تصریح کرد: پایگاه اطلاعات جمعیت در کشور فعال است که 120 میلیون رکورد دارد و بیشتر انرژی ثبت احوال برای تکمیل این پایگاه است با اینکه مردم و مسئولان اطلاعی نداشته باشند.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه سامانه سهیم به عنوان پنجره واحد ارائه خدمات سازمان ثبت احوال در هفته دولت امسال رونمایی شد ، عنوان کرد: اکنون با نشانی sahim.sabteahval.ir برای شهروندان استان نیز قابل استفاده است.

 ژاله چیان تصریح کرد: در این درگاه 9 خدمت شامل پایگاه اطلاعات خانوار، ثبت‌نام کارت هوشمند ملی، ثبت تغییر نشانی، درخواست تغییر نام، درخواست گواهی تجرد، مدارک پیدا شده، ثبت شکایات، اخبار و اطلاعات و قوانین و مقررات ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در بحث کارت هوشمند ملی860 هزار نفر واجد شرایط در استان زنجان داریم، گفت: تاکنون 846هزار نفر برای دریافت کارت هوشمند به ایستگاه‌های کاری مراجعه کرده‌اند و 13هزار نفر فعلا مراجعه نکرده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان با اشاره به اینکه تاخیر در کارت هوشمند حل شده و حتی کارت‌ها بومی هستند،افزود: حتی کسانی که کارت نداشتند، کد رهگیری دریافت کردند و بالای 98.5 درصد از جامعه هدف کارت دریافت کرده‌اند.

این مقام مسئول در ارتباط با عکس کارت ملی هم گفت: شناسایی از کارت هوشمند از طریق عکس انجام نمی‌شود و اطلاعات هویتی در آن ثبت می‌شود.

ژاله چیان تصریح کرد: اگر عکس کارت ملی مشکل داشت ما مشکلی برای تعویض کارت ملی نداریم، البته اعتراضات نسبت به عکس کمتر شده است و اگر کسی درخواست داد همین امسال تحویل می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان در ارتباط با هزینه تعویض شناسنامه نیز گفت: هزینه این کار 50هزار تومان است و البته برای نوزادان 30هزار تومان است که برای انتخاب کنندگان اسم قاسم در دی ماه شناسنامه رایگان صادر می‌شود.

وی افزود: شهروندان برای این تغییر نشانی نیاز نیست که به صورت حضوری به ثبت‌احوال مراجعه کنند بلکه می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال و ورود به قسمت تغییر نشانی، آدرس جدید محل سکونت خود را ثبت کنند. شهروندان می‌توانند به صورت رایگان نشانی جدید خود را در درگاه اینترنتی NCR.IR ثبت کنند.

ژاله‌چیان  به فراوانی نام‌ها در استان اشاره کرد و گفت: طی 9 ماهه امسال 10هزار و 686 واقعه ولادت در این استان ثبت شده است که نام‌های «فاطمه و امیرعلی» بیشترین فراوانی را در نامگذاری نوزادان تازه متولد شده در استان داشتند. طی 10 سال گذشته نام‌های «فاطمه» با 6670 مورد و «ابوالفضل» با 4938 مورد بیشترین انتخاب والدین در استان زنجان برای فرزندان خود بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان زنجان گفت: سال گذشته در مجموع 15هزارو 2مورد واقعه ولادت در این استان ثبت شد که نرخ ولادت 13و نیم به ازای هر هزار نفر جمعیت بود.

ژاله چیان از کاهش 3 درصدی میزان مرگ و میر استان در سال 1400نسبت به سال 1399خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته تعداد 6818مورد واقعه فوت در استان به ثبت رسید. همچنین طی9 ماهه امسال نیز تعداد 4067مورد واقعه فوت در استان ثبت شده است.

خبرنگار:نرگس رسولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا