با ما همراه باشید

اجتماعی

حوزه سلامت روان نیازمند توجه جدی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت:حوزه سلامت روان نیازمند توجه جدی در ابعاد مختلف بوده و تشخیص مراقبت و پیگیری شاخص‌های آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

منتشر شده

در

حوزه سلامت روان نیازمند توجه جدی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر پرویز قزلباش در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان که صبح امروز یکشنبه ۹ آبان در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران برگزار شد، اظهار کرد: ششمین دوره جشنواره بین‌المللی عکس روان با سه موضوع آزاد، سلامت روان و کرونا برگزار شد که ۳۰ هزار اثر از چهار هزار عکاس از ۸۲ کشور جهان با حضور هیئتی بین‌المللی داوری شد.

وی تصریح کرد:پرداختن به بهداشت روان و ارتقا سلامت روانیِ فردی و اجتماعی و پیشگیری از ابتلا و درمان مناسب بیماریهای روانی و توان بخشی این بیماران، یکی از مهمترین موضوعات فعالیت در عرصه سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه بیماری روان یکی از بیماریهای شایع عصر کنونی است که انسانها را به مدت طولانی درگیر و به شدت ناتوان می‌کند خاطر نشان کرد:  با اینکه این بیماران نیازمند ترین افراد برای حمایت هستند ولی معمولاً در برنامه های توسعه اجتماعی بسیاری از کشورها، در پایین‌ترین اولویت قرار دارند.

وی با اشاره به اهمیت تشخیص، مراقبت و پیگیری شاخص‌های سلامت روان خاطرنشان کرد: هنر این توانایی را دارد که شادمانی‌ها و جراحت‌های بشری را به شکلی ظریف، زیبا و امن بیان کند و هنر عکاسی به طور گویا می‌تواند ابعاد مختلف و متنوع حیات بشری را از دریچه نگاه مردم، از سرزمین‌ها، نژادها و فرهنگهای مختلف به تصویر بکشد.

دکتر قزلباش افزود: قطعاً این توانمندی وقتی به ابعاد روانی انسان در عصر کنونی می پردازد، می‌تواند دنیایی متنوع و رنگارنگ از رفتارها را ترسیم کند و به بیانی ساده و مردمی و یا با دیدگاهی حرفه‌ای، دریافت های خود را از این رفتارها به اشتراک بگذارد که این امر می‌تواند نقش بسیار موثری در آموزش، توانمندسازی و پیشگیری ایفا نماید.

وی با بیان اینکه آثار عکاسی با قلب و روح آدمی ادراک می‌شود، گفت: رضایتمندی از خویش، احساس با ارزش بودن، احساس تأثیرگذاری در محیط، لذت بردن از داشته ها، ارتباط و همدلی با دیگران، حرکت به سوی رشد و تعالی و هزاران مفهوم زیبای دیگر، از این دریچه به تصویر کشیده می‌شود که نیاز به هیچ توضیح دیگری ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، افزایش سواد سلامت روان مردم به دست خودِ مردم را مهمترین هدف جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان عنوان کرد و افزود: این جشنواره در دوره‌های اول، دوم و سوم به صورت ملی برگزار شد و در دوره‌های چهارم و پنجم، در قالبی بین‌المللی، مخاطبان بیشتری را از سراسر دنیا به خود جلب کرد و هم‌اکنون در دوره ششم، به دلیل اهمیت موضوع و ارتباط سلامت روان در بحران‌ها، بخش بیماریِ کووید ۱۹ نیز به بخش‌های جشنواره اضافه شده است.

وی با اشاره به همه‌گیری بیماری کرونا، برگزاری چنین رویدادهایی را برای مقابله با این بیماری، ضروری دانست و اظهار کرد: جشنواره بین المللی عکس سلامت روان در ششمین دوره، با دریافت بیش از ۳۰ هزار اثر از ۸۲کشور جهان، رکورد بی نظیری را به ثبت رساند و اعتبار و جایگاهی مناسب در عرصه بین‌المللی کسب نمود.
دکتر قزلباش تصریح کرد: در برگزاری این جشنواره، همراهی، حمایت و پشتیبانی بی‌مانند نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و فدراسیون عکاسان جهان(فیاپ) بسیار موثر بوده است و قطعا در آینده ثمرات بیشتری را نیز در پی خواهد داشت.

رئیس ششمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان با تاکید بر لزوم تامین، حفظ و ارتقای سلامت روانی و اجتماعی مردم توسط دولت‌ها مسئولین و مدیران حوزه سلامت، گفت: بی شک این جشنواره می‌خواهد و می‌تواند به عنوان یک حرکت خلاقانه در راستای اهداف سلامت با ابزار پرقدرت هنر موفق شود و افتخار دیگری را برای کشور عزیز ایران کسب نماید. 

شیوع کرونا، روزگار و دوران سختی برای‌مان رقم زده است

در ادامه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان ،دکتر محمدرضا صائینی اظهار داشت:این جشنواره را به تمام انسان‌هایی که شوق زندگی دارند و رنج بحران کرونا وجودشان را صیقل داده و همه آن‌هایی که در این بحران جنگیدند و رنج‌ها کشیدند تا مدافعان واقعی سلامت باشند، تقدیم می‌کنم.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا، روزگار و دوران سختی برای‌مان رقم زده است، افزود: هیچ دورانی را قابل مقایسه با این روزهای سخت کرونایی ندیدم، روزهای دشوار، طولانی و‌ پررنج که مردم دیده‌اند و قلب‌های ما به درد آمد از این روزهای غم‌انگیز و تراژدیک.

دبیر جشنواره عکس سلامت روان با اشاره به اینکه ۳۰ هزار اثر از ۴ هزار هنرمند به دبیرخانه جشنواره رسید،خاطر نشان کرد: مایه مباهات است که با برگزاری ۶ دوره جشنواره در عرض ۱۱ سال، در کشور و جهان رکورددار شدیم و اکنون بسیار خوشبختیم که در دنیا از جشنواره‌های که در کارنامه خود سابقه برگزاری بیش از ۵۰ دوره را دارند شناخته شده تر هستیم.

وی افزود: عکس‌ها هرکدام بیانی زیبا از سلامت روان دارند حتی وقتی که رنگ‌های بحران کرونا را ثبت کردند نیز، از زبان و از روان و سلامت روان می‌گویند‌.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه جشنواره‌های سلامت روان مسیر خوبی را پیمودند، خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره عکس سلامت روان، ابتدا در سطح ملی با استقبال فوق‌العاده روبرو شد و موفق به برگزاری سه دوره ملی شدیم و فکر کردیم جشنواره در منطقه مدیترانه شرقی یا امرو برگزار شود که خوشبختانه منجر به بین‌المللی شدن جشنواره شد.

آثار عکاسی به قدری عمیق هستند که گویی ما را تصاحب می کنند

کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز با بیان اینکه  سلامت روان یکی از شاخص‌های رشد و پویایی یک ملت است افزود: آموزش، توانمندسازی و ارتقای دانش و نگرش مردم همچنین ترویج سطح زندگی سالم و متناسب با فرهنگ مسئولان کشور یکی از مهمترین ماموریت های حوزه سلامت روان است.

حیدری با تاکید بر اینکه  حیطه سلامت روان همسنگ سلامت جسم وارد آگاهی اجتماعی نشده و پا به پای هم ورود پیدا نکرده است یاد آور شد: جشنواره‌ای که  مسائل مربوط به سلامت روان را از طریق ابزار هنری نظیر عکس یاری می‌کند  سطح تاثیرگذاری را به لحاظ داشتن رابطه عمیق از سلامت روان افزایش می  دهد.

وی یاد آور شد: هنر محصول الهام و در آمیخته با معنای زبانی و تشبیه جهان است که درک عمیق‌تری را در وجود انسان بر جای می گذارد و در بیان واقعیت‌های جامعه نقش بسزایی دارد.

این مسئول خاطر نشان کرد: هر دریچه ای که باز می شود در واقع یک دنیایی است و  این اقدام بزرگ بین‌المللی تلاش دارد تا با زبان عکاسی نمادهای سلامت روان را همچون امی، انگیزه شادی و نشاط و اندوه آرامش و اضطراب تصاویر زیبایی را با زبانی زیبا تخیلات و آرمان‌های انسان  آشکار می سازد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه آثار عکاسی، با زبانی زیبا، تخیلات و آرمان‌های انسان را آشکار می سازد و جریان زیستن انسان در سختی و آرامش را نشان می‌دهد ، اظهار کرد: آثار عکاسی به قدری عمیق هستند که گویی ما را تصاحب می کنند و جزئی از آن می‌شویم و بدون اینکه بخواهیم، همدلی تمام وجودمان را فرا می‌گیرد.

 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار مورد غربالگری های ژنتیک، بینایی و شنوایی و مداخله به هنگام، توسط بهزیستی صورت گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید رزاق منافی اظهار داشت: در این میان بیش از ۹ هزار ۵۰۰ نفر  از کودکان ۳ تا ۶ سال در مناطق شهری و روستایی غربالگری بینایی، حدود یک هزار و ۸۰۰کودک زیر یک سال غربالگری شنوایی و ۳۶۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی به صورت رایگان غربالگری ژنتیک شده اند.

وی اظهار داشت: طرح غربالگری بینایی (تنبلی چشم) کودکان سه تا ۶ سال نیزبا رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در ۳ درمانگاه مرکز بهداشت و  ۱۶ مرکز مثبت زندگی اجرا می شود و تاکنون ۲۹۰ کودک به سطح دو معاینات (اپتومتریست) ارجاع شده اند.

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۳ مرکز شنوایی سنجی با استفاده از دستگاه های AABR,OAE  و یک مرکز شنوایی سنجی تشخیصی در غربالگری شنوایی نوزادان فعالیت دارند و ۴۶۴ نوزاد به مرحله AABR  ارجاع شده اند و ۵ نفر نیز به مرحله تشخیصی ارجاع داده شده اند که در صورت لزوم با اقدامات طبی و توانبخشی، تحت درمان و بازتوانی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه غربالگری ژنتیک در یک مرکز دولتی و یک مرکز غیردولتی در شهرستان زنجان صورت می‌پذیرد، افزود: مشاوره‌های ژنتیک بهزیستی برای قبل از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است. همچنین در مواردی برنامه‌های غربالگری ژنتیک برای خانواده‌های با ریسک بالا از نظر بیماری‌های ژنتیکی صورت می‌گیرد که در آن، احتمال تولد نوزاد دارای معلولیت سنجیده می‌شود.

منافی با بیان اینکه علاوه بر مشاوره‌های ژنتیک، کمک هزینه لازم برای انجام این آزمایشات که پر هزینه هستند به خانواده‌های نیازمند پرداخت می شود، ادامه داد:  از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۶۰ پرونده ژنتیک در شهرستان زنجان تشکیل شده است و برای ۳۲ زوج نیز ۱۳۰ میلیون تومان کمک هزینه انجام آزمایشات غربالگری پرداخت شده است.

وی یاد آورشد: به خانواده‌هایی که سن ازدواج در آنها بالا رفته، زنانی که بیش از ۳۵ سال سن دارند و خانواده‌هایی که تولد فرزند معلول در آنها بیشتر است، مشاوره‌های ژنتیک ارائه می‌شود؛ ما با انجام مشاوره و آزمایشات ژنتیک به این خانواده‌ها کمک می‌کنیم و اطمینان خاطر می‌دهیم که فرزند شما سلامت خواهد بود تا آنها برای فرزندآوری انگیزه پیدا کنند

وی با تاکید بر اینکه تولد نوزادان معلول، علاوه بر بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، منجر به فشارهای عاطفی بر خانواده می شود، گفت: خانواده های بسیاری داریم که تولد نوزاد معلول، به جدایی والدین منتهی شده و شالوده خانواده از هم پاشیده است و یا تمایل به فرزندآوری به دلیل ترس از معلولیت، از بین رفته است.

ادامه مطلب

اجتماعی

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان ​با اشاره به هدف پیشبرد تأمین ایمنی شهروندان از استانداردسازی بیش از 65درصد از جایگاه‌های عرضه سوخت پاک (سی‌ان‌جی)، خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حمید حبیبی  اظهار داشت: بر اساس آخرین مراجعات و اطلاعات بازرسی ادواری از جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی در خصوص همکاری و تعامل همه جانبه با سازمان ملی استاندارد، منطقه زنجان جزء یکی از مناطق پیشتاز در این امر مهم است.

حبیبی  افزود: بازرسی ادواری جایگاه‌های سی‌ان‌جی بر اساس دستورالعمل و روش‌های اجرایی‌، شامل بازرسی فنی کلیه تجهیزات جایگاه‌های سی‌ان‌جی از جمله بازرسی مجموعه میترینگ، کمپرسور (سامانه فشرده‌سازی)، دیسپنسر (سامانه توزیع‌کننده)، تابلوهای برق، حریم‌های ایمنی و مخازن ذخیره گاز طبیعی فشرده مطابق با استانداردهای موجود، با نظارت اداره استاندارد به صورت سالانه انجام می‌شود.

مدیر منطقه ازنجان  اظهار داشت: با توجه به افزایش خودروهای دوگانه‌سوز و نیاز به توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی در این استان، تعداد 40 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی مشغول ارائه خدمات به شهروندان بوده که از این تعداد، 16 باب تک منظوره و 24باب دو منظوره هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بازگشایی مدارس، روزانه بطور میانگین 500 هزار متر مکعب سی‌ان‌جی در زنجان  مصرف می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان از راه اندازی دویست و پنجمین خانه هلال استان در کارخانه کاغذ سازی راشا کاپسین خبرداد و گفت: این خانه هلال با هدف توسعه خدمات عام المنفعه و آموزش های امدادی آغاز به کار کرد.

منتشر شده

در

توسط

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید قاسم موسوی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن قدردانی از همراهی مدیریت کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین زنجان اظهار داشت: يكی از اهداف راه اندازی خانه های هلال ترويج فرهنگ كمک به همنوع، توانمندسازی جامعه و گسترش آموزش‌های امدادی برای مقابله با حوادث، مساعدت به تسكين آلام بشری و گسترش آموزش های مورد نیاز است.

وی بر تاثیر و اهمیت آموزش ها تاکید کرد و افزود: به حتم بهره مندی از آموزش های امدادی در زندگی همه افراد موثر است و در شرایط وقوع حادثه نیز آموزش های از قبل آموخته می تواند تاثیر قابل توجهی در مدیریت حوادث داشته باشد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: درصدد ارائه آموزش کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات برای کارکنان کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین در این استان هستیم و در فاز بعدی نیز برای خانواده های آنها این دوره های آموزش برگزار می شود تا دانش و سطح آگاهی آنان در این حوزه افزایش یابد.
موسوی خاطرنشان کرد: ارائه این آموزش برای کارکنان کارخانه ها، شرکت های تولیدی و دستگاه های اجرایی می تواند جمعیت هلال احمر را در مواقع بحران یاری کرده و از وجود این نیروها استفاده کند.
وی افزود: انتظار داریم نیروهای کارخانه راشا کاسپین در حوادث و بلایا در خصوص جمع آوری کمک های مردمی هلال احمر را یاری کنند.

آماده همکاری با هلال احمر هستیم

مدیر عامل کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین گفت: تاب آوری و ایمنی نیروها مقوله مهمی به شمار می رود که با بهره مندی از آموزش های امدادی هلال احمر این مقوله ارتقا می یابد.

سعید امیدی اظهار داشت: بهره مندی از آموزش های امدادی منجر به مدیریت حوادث، جلوگیری از حوادث جانی و مالی و ارتقای تاب آوری میان نیروها می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجموعه راشا کاسپین در کنار هلال احمر و آماده همکاری هستیم.

ادامه مطلب

برترین ها