سیاست

حضور 29موکب از استان زنجان در همایش پیاده روی اربعین

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در جلسه ستاد اربعین، با بیان اینکه همایش پیاده‌روی اربعین، امروز دیگر  فقط به عنوان یک حرکت نمادین زیارتی، تمدنی و حرکت رسانه‌ای عاشورا  نیست، اظهار داشت: اصل و نوع مسئله پیاده‌روی اربعین در نظام جمهوری اسلامی، ابزاری است که از طریق آن شیعیان معتقد به خط و مشی امام حسین(ع) را کنار هم  جمع می‌کند .

 وی با تاکید بر اهمیت همایش پیاده‌روی اربعین برای دولت سیزدهم، تصریح کرد: حضور وزیر کشور یا معاونان وی در فواصل کمتر از یک ماه، در چند ماه اخیر در مرز، با هدف  رصد اقدامات انجام شده برای برگزاری هرچه بهتر همایش پیاده‌روی اربعین، گواهی بر این ادعا است.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه همه استانها باهم همفکری می‌کنند تا تصمیم‌گیری‌های خوبی در برگزاری برنامه اربعین انجام شود، گفت: معاون عمرانی استانداری زنجان هم، با حضور در ایلام در جریان هماهنگی‌های بعمل آمده از سوی استانداری ایلام  قرار گرفته است.

افشارچی با بیان  اینکه،  نگاه ما به مسئله اربعین باید یک نگاه متفاوت باشد، اظهار داشت:  نگاه به این مسئله، امروز دیگر مستحبی نیست بلکه واجب محسوب می شود و باید به  به طور جدی به آن نگاه کنیم.

وی در ادامه  با تاکید بر لزوم ارائه  عملکرد کمیته های ستاد اربعین، تصریح کرد: همه کمیته‌ها،  باید اقدامات انجام شده خود تاکنون و نیز اقدامات آتی را به صورت مکتوب ارائه دهند تا با رصد آنها، برنامه ریزی‌های دقیق‌تری انجام گیرد.

استاندار زنجان مسائل بهداشتی و تبعات آن، از نوع گرمازدگی در همایش پیاده‌روی اربعین  امسال را اجتناب ناپذیر است  عنوان کرد و گفت:  ایجاد حساسیت لازم نسبت به این مسئله از سوی کمیته‌های اربعین ضروری است.

افشارچی افزود: لوازم و تجهیزات سرمایشی مانند کولر و یخ‌ساز به منظور پیشگیری از بروز گرمازدگی زائران، از نکات مهم و ضروری است که کمیته های ذیربط باید تمهیدات لازم در این حوزه را بیاندیشند.

 استاندار زنجان با اشاره به نقش مهم کمیته اطلاع رسانی ستاد اربعین گفت: اطلاع‌رسانی‌های به موقع و لازم این کمیته به ویژه قبل از اعزام زائران ، می‌تواند در پیشگیری و بروز از مسائل مختلف مخصوصا  گرمازدگی ومسائل بهداشتی ناشی از آن، موثر واقع شود.

 افشارچی تاکید کرد: کمیته اطلاع‌رسانی اگر راهکارهای لازم در مواجهه و مقابله با گرمازدگی را به اطلاع زائران برساند، قطعا  درصد قابل توجهی از گرمازدگی ها کاهش می‌یابد.

 وی با بیان لزوم اطلاع‌رسانی در حوزه‌های مختلف برای زائران به منظور کاهش بسیاری از مشکلات  و مسائلی که ممکن است برای آنها پیش بیاید،گفت: در بسیاری از مواقع، زائران نمی‌دانند برای انجام امورات مختلف خود، به کجا و کدام قسمت مراجعه کنند.

استاندار زنجان پیشنهاد تشکیل گروه‌های مجازی برای معرفی موکب‌های‌های زنجان و برنامه ها و خدمات آنها را  داد و افزود: علاوه بر آن تهیه بروشورهایی  با حداقل هزینه و به زبان ساده، برای  نشان دادن جایگاه‌های موکب‌های زنجان در مسیرهای برگزاری آیین اربعین   می‌تواند  در تسهیل دسترسی زائران به آنها  کمک  کند.

  زائران نباید سردرگم شوند

دکتر افشارچی، گفت: اطلاع رسانی  امکانات مورد نیاز موکب‌ها به ویژه برخی امکانات خاص  و نیز برنامه‌هایی که در موکب‌ها در نظر گرفته شده است، می‌تواند در تامین حس آرامش زائران  تاثیر بسیار مطلوبی داشته باشد .

وی  تاکید کرد : برنامه‌ریزی‌های دقیق کمیته‌ها و عملیاتی شدن به موقع آنها، می‌تواند از  سردرگمی  زائران جلوگیری کند.

استاندار زنجان،  اعلام آخرین رقم زائران اعزامی  از زنجان در سال ۹۸ را بسیار موثر و کمک کننده در برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری هرچه باشکوه تر آیین اربعین امسال عنوان کرد و گفت:  احصاء این آمار از سوی نیروی انتظامی و ارائه آن به راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، در  برآورد ظرفیت ناوگان حمل ونقل جاده‌ای  استان کارساز خواهد بود.

 دکتر افشارچی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی و نیز برنامه‌ریزی برای حمل و نقل در ستاد اربعین نباید به روزهای پایانی موکول شود و از هم اکنون باید به طور دقیق آمادگی‌های لازم ایجاد شود.

وی از صنعت معدن و تجارت استان هم خواست ، رایزنی‌های لازم با ظرفیت‌های موجود در  بخش  تولیدی و صنعتی استان را با هدف تعامل آنها با ستاد اربعین به منظور تامین بخشی از نقدینگی‌های مورد نیاز ، انجام دهد.

خدمات‌رسانی در مسیر بازگشت از همایش اربعین مهمتر از مسیر رفت است

استاندار زنجان با بیان اینکه  خدمات رسانی به زائران  اربعین، در مسیر بازگشت مهمتر از مسیر رفت است، افزود:  موکب‌های مستقر در مرز، باید بیشترین انرژی خود را در خدمات‌رسانی به روزهای بازگشت زائران صرف کنند چون خستگی در مسیر بازگشت مشهود تر است.

افشارچی با بیان اینکه از شهرداری انتظار موکب‌داری نداریم، اظهارداشت: پشتیبانی شهرداری از موکب‌ها انتظار ما از این نهاد است و البته که  این شیوه بسیار هم پسندیده‌تر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها موظف به همکاری با ستاد اربعین هستند، گفت: هر آنچه که  در توان دارند باید در اختیار ستاد اربعین قرار دهند و  اما و اگر هم در این خصوص وجود ندارد.

 گفتنی است بر اساس گزارش ارائه شده  در این ستاد،  تاکنون ۲۹ مورد پروانه مو‌کب‌داری صادر شده است، و پیش بینی می‌شود با افزایش بیش از ۳۰ درصدی موکب‌های  استان نسبت به آخرین پیاده‌روی اربعین برگزار شده در سال ۹۸،  امسال تعداد موکب‌های استان به  ۳۲ موکب افزایش یابد.

این گزارش حاکی است، به تفکیک شهرستان‌ها ، زنجان ۱۷ موکب،  خدابنده3،  ابهر ، خرمدره و ماهنشان هریک 2 موکب و   ایجرود، سلطانیه و طارم نیز هر کدام یک موکب در همایش پیاده روی اربعین امسال خواهند داشت.

 این گزارش حاکی است، از ۲۹ موکب استان زنجان که تاکنون پروانه موکب‌داری کسب کرده‌اند، ۱۷ موکب در نجف اشرف  و ۵ موکب هم  در کربلا مستقر خواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا