اقتصاد

جذب 5000 میلیارد ریال سرمایه گذاری در شرکت آبفا استان زنجان

شرکت آب و فاضلاب استان زنجان طی یک سال اخیر موفق به جذب 5000 میلیارد ریال سرمایه گذاری در قالب قراردادهای مشارکت بخش غیر دولتی شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان اظهار داشت: این سرمایه گذاری ها به روش های مختلفی از جمله فاینانس داخلی، بیع متقابل و یا BOT  انجام شده است که طی آن 6 طرح بزرگ سرمایه گذاری در بخش های آب و فاضلاب اجرایی و محقق شده است.

علیرضا جزء قاسمی تصریح کرد: طرح واگذاری تکمیل تاسیسات تصفیه فاضلاب شهر زنجان که تا پایان سال جاری وارد مدار بهره برداری خواهد شد، یکی از این طرح هاست که با اجرای آن ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان به 410 هزار نفر خواهد رسید.

وی افزود: طرح واگذاری تکمیل تاسیسات فاضلاب شهر ابهر نیز با مشارکت بخش خصوصی به روش بیع متقابل و بهره برداری 25 ساله توسط سرمایه گذار، از طرح های دیگری است که با اجرای آن 122 هزار نفر در شهر ابهر از خدمات جمع آوری فاضلاب بهره مند خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به واگذاری بخش از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان به شرکت شهرک های صنعتی استان در شهرک صنعتی اشراق، گفت: با عقد قراردادی 25 ساله، مشکل آب واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی اشراق رفع شد.

وی با بیان ضرورت حمایت از تولید و اشتغال  و پیشگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی در شرایط ویژه کشور که دست به گریبان جنگ اقتصادی است، گفت: در همین راستا شرکت آبفا استان زنجان نسبت به رفع مشکل تامین آب شهرک صنعتی نوآوران در زنجان اقدام نموده و بخشی از پساب تولیدی در تصفیه خانه فاضلاب را به این شهرک صنعتی اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان عنوان کرد: جهت پیشگیری از مصرف آب شرب در بخش صنعت و حفظ منابع آبی برای مصارف آشامیدنی، شرکت آبفا 12 هزار متر مکعب پساب فاضلاب را برای مصرف در شرکت راشا کاسپین ایرانیان اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه: واگذاری پساب به صنعت علاوه بر کمک شایانی که به حفظ آب منابع زیر زمینی و سطحی می کند نقش بسزایی در جلوگیری از آلودگی و ارتقاء بهداشت جوامع دارد.

جزء قاسمی با اشاره به فضای تحریم، جنگ اقتصادی و کمبود ردیف های اعتباری دولتی گفت: شرکت آب و فاضلاب استان زنجان برای عبور از این مشکلات و محدودیت ها، با ترسیم نقشه راهی منسجم، زمینه لازم برای مشارکت فعال بخش خصوصی را مهیا نمود.

وی افزود: با تحقق این هدف، طرح های کلانی در اجرای پروژه های آب و فاضلاب استان زنجان به بهره برداری رسید که اجرای 30 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر زنجان و واگذاری 3000 انشعاب فاضلاب طی یکسال اخیر شاهدی بر این مدعاست.

این مسئول به پروژه های جدید در دستور واگذاری شرکت آبفا استان زنجان با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز اشاره کرده و گفت: واگذاری اجرای فاضلاب شهرهای قیدار، خرمدره و سلطانیه، واگذاری بخشی از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان به شهرک های صنعتی شهید شهریاری و شهرک صنعت روی، واگذاری بخشی از پساب تصفیه خانه های فاضلاب شهر دندی در شهرستان ماهنشان و روستای نصیر آباد در شهرستان خرمدره برای استفاده در بخش صنعت از جمله این طرح ها می باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان ادامه داد: در قالب طرح های جدید سرمایه گذاری شرکت آبفا با بخش خصوصی، 11 طرح جدید در دست بررسی و اجرا قرار دارد که طرح کاهش هدر رفت آب در شهرهای دارای تنش آبی، واگذاری طرح فاضلاب شهر خرمدره به بخش خصوصی، واگذاری پساب تصفیه خانه فاضلاب شهرهای ماهنشان و زرین آباد، واگذاری اجرای تصفیه خانه فاضلاب در شرق شهر زنجان و واگذاری تکمیل شبکه فاضلاب شهر زنجان  نیز جزو این طرح ها است.

جزء قاسمی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت عظیم بخش خصوصی علاوه بر تحقق اصل 44 قانون اساسی، یک معادله بُرد بُرد برای توسعه و اعتلای خدمات، رفاه و سرمایه گذاری در کشور محسوب می شود که تحقق این عنوان در شرکت آب و فاضلاب، افزون بر این یکی از مهمترین شاخص های توسعه یافتگی نیز محسوب می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا