اقتصاد

تیغ تیز وزارت صمت برگلوی تولید ملی/ شعار حمایت دولت از تولید با لابیگری ذبح می‌شود؟

باید دید در روز هایی که وزیر صمت با کارت زرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه است، آیا این اقدام عجیب ، مخرب و ضد تولید باعث طرح سوال و حتی استیضاح وی در مجلس شورای اسلامی می‌شود ؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اقدام عجیب وزارت صمت در لغو ممنوعیت واردات نخ تایر در حالی صورت پذیرفته است که دولت سیزدهم خود را تمام قد حامی تولید ملی و تولید کننده داخلی معرفی می‌کند .

منسوج استخوان‌بندی تایر یا همان نخ تایر یکی از تولیدات بسیار مهم و فنی است که در ساخت لاستیک‌های انواع ماشین آلات سواری، باری، ماشین الات سنگین و … به کار می‌رود . این محصول در ایران در کارخانجات تولید نخ تایر در سطح بالایی از تکنولوژی تولید می‌شود.

این محصول در بیش از ۵ سال گذشته و در راستای حمایت از تولیدات داخلی در ضوابط کارتابل وزارت صمت با ممنوعیت صد‌در‌صدی واردات قرارداشته است . اما در روزهای اخیر در اقدامی عجیب از سوی وزارت صمت و بدون در نظر گرفتن منابع و مصالح شرکت‌های تولید کننده این محصول در داخل کشور، این محصول از ضوابط کارتابل فنی خارج شده است .

در اقدام غیر کارشناسی و غیر معمول و عجیب تعیین تعرفه ۱ درصدی برای واردات و تعیین تعرفه ۴ درصدی برای واردات مواد اولیه تولید این محصول و پس از آن آزاد نمودن واردات محصول نخ تایر در حالی صورت می‌پذیرد که مقام معظم رهبری شعار سال جاری را ، تولید، دانش‌بنیان ، اشتغال‌آفرین نام گذاری نمودند و در بسیاری از بیانات بر حمایت از تولید کننده داخلی تاکید فراوان داشتند.

اما شاهد هستیم در دولت سیزدهم و درحالی که فعالیت خود را با شعار حمایت از تولید ملی آغاز نموده ، تصمیمی اجرایی شده است که جز نابودی تولید ملی، ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی، تولیدی و بیکاری تعداد قابل توجهی از نیروهای کار نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت . به طور مثال با این اقدام تنها در یکی از شرکت‌های تولید کننده محصول نخ تایر بیش از ۲ هزار نیروی انسانی مستقیم و غیر مستقیم با بیکاری و مشکل معیشت روبرو خواهند شد.

 
محصول نخ تایر در حال حاضر در در داخل کشور توسط ۴ شرکت کیان کورد ملایر، تایرکورد کرمانشاه ، نخ صبا زنجان و نخ رازی تاکستان در حال تولید است . ظرفیت تولید این محصول در کشور به میزان ۴۳هزار تن در سال است در حالی که میزان مصرف آن، ۱۷ هزار تن در سال است. این اعداد از ظرفیت مازاد تولید در کشور خبر می‌دهد . همچنین برخی از شرکت‌های تولید کننده در سنوات گذشته سابقه صادرات این محصول به خارج از کشور را دارند .

این محصول تا کنون و پیش از تعرفه‌گذاری ناعادلانه روزهای گذشته از سوی وزارت صمت، با بالاترین کیفیت و قیمت قابل رقابت در کشور تولید شده است . حال این سوال مطرح است واردات این محصول به نابود کردن تولید ملی می‌ارزد؟ آیا صرفه اندک شرکت‌های تایر سازی (با توجه به تعرفه‌گذاری اخیر) به تعطیلی واحدهای تولید کننده در داخل کشور ارجحیت دارد؟
 
باید دید در روز هایی که وزیر صمت با کارت زرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه است، آیا این اقدام عجیب ، مخرب و ضد تولید باعث طرح سوال و حتی استیضاح وی در مجلس شورای اسلامی می‌شود ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا