با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

معرفی بهترین خودروهای خودران

قصد ما معرفی نوعی وسیلهٔ نقلیّهٔ خودکار است که بدون راننده می‌تواند با قابلیّت‌های یک خودروی سنّتی، انسان‌ها را ترابری کند.

منتشر شده

در

معرفی بهترین خودروهای خودران

تاریخچه خودروهای خودران

تحقیقات بر روی سیستم‌های خودران یا ADS، دست کم از سال ۱۹۲۰ شروع شد و آزمایش‌ها بر آن از ۱۹۵۰ آغاز گردید. اولین خودرو‌‌ی نیمه خودران در سال ۱۹۷۷ توسط آزمایشگاه مهندسی مکانیک تسوکوبا ژاپن طراحی شد که به خیابان‌های خط کشی شده نیازمند بود تا از طریق دو دوربین روی چرخ‌ها و یک کامپیوتر آنالوگ این خط کشی‌ها را تفسیر کند.

سرعت این خودرو تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید.

اولین خودرو‌‌های خودران واقعی ابتدا توسط دانشگاه کارنگی ملون آمریکا در سال ۱۹۸۰ و پس از آن با سرمایه گذاری دپارتمان دفاع آمریکا بر روی پروژه‌ی ALV در سال ۱۹۹۰ و سپس توسط شرکت مرسدس بنز و پروژه‌ی اریکا دانشگاه بوندسوئر مونیخ آلمان در سال ۱۹۸۷، پا به عرصه‌ی ظهور گذاشتند. پروژه‌ی ALV در سال ۱۹۸۵ توانست سرعت این خودرو‌ها را به ۳۱ کیلومتر بر ساعت در خیابان‌های دو بانده برساند و در سال ۱۹۸۶ قابلیت تشخیص موانع و عدم برخورد به آن‌ها را به این خودروها اضافه کرد.

در سال ۱۹۸۷ نیز قابلیت رانندگی خارج از جاده، در شرایط شب و روز را برای این خودرو‌ها طراحی کرد.

در نوامبر سال ۲۰۱۷، وایامو، کمپانی تولید خودرو‌های خودران، اعلام کرد که آزمایش‌هایی را بر روی خودرو‌های خودران آغاز کرده که در این آزمایشات هیچ راننده‌ی کمکی‌ای را نیز پشت فرمان نمی‌گذارد.

با این حال همچنان یک نفر از کارمندان در ماشین حضور خواهد داشت.

در دسامبر ۲۰۱۸ وایامو اولین کمپانی‌ای بود که استفاده از ماشین‌های خودران برای سرویس تاکسی‌رانی در آمریکا را، به صورت تجاری درآورد.

دلایل ساخت خودرو های خودران

طبق یک مطالعه که اخیرا صورت گرفته است بالای ۹۰ درصد از تصادفات جاده ای به خاطر اشتباه‌های انسانی رخ می‌دهد. انسان جایز الخطاست اما اشتباهات حین رانندگی معمولا فاجعه بار هستند. تصادفات باعث شده است تعداد بسیار زیادی از انسان‌ها، جان خود را بیهوده از دست بدهند. در حالیکه یک رانندگی امن، زندگی بسیاری از آن‌ها نجات پیدا می‌کرد و اینجاست که بحث ماشین‌های خودران به سبب امنیت، دقت،سرعت عمل و سایر ویژگی‌هایشان به میان می‌آید.

و مهمترازآن این است که همه انسان ها در این دنیا دنبال راحت وآسوده زندگی کردن هستند .این خودروهای خودران سفری با آسایش ورفاه بیشتری را برای شما فراهم میکند.

نحوه عملکرد خودرو‌های خودران

پیشرفت عظیم مرزهای تکنولوژی در سال‌های اخیر بالاخره منجر به ساخت ماشین‌های خودران واقعی شد. امروزه انواع تکنولوژی ها، امکان داشتن خودروهای خودران را برای ما فراهم کرده‌اند که عبارتند از:

سنسور‌های کامپیوتری(حسگر ها)

امروزه از سنسور‌های متنوعی برای ساخت خودروهای خودران استفاده می‌شود. سنسورهایی برای نمایش نقاط کور وسایل نقلیه، اخطار برخورد، رادار، دوربین، تشخیص فاصله و سنسورهای اولتراسونیک که همه با هم کار می‌کنند تا هدایت خودران را برای اتومبیل‌ها فراهم سازند.

ارتباطات از طریق اینترنت اشیا

خودروهای خودران برای دریافت داده‌های ترافیکی، وضعیت آب و هوا، نقشه‌ها، آگاهی از تصادف‌ها و سایر شرایط از رایانش ابری استفاده می‌کنند.

این اطلاعات به آنها کمک می‌کند تا نظارت بهتری روی محیط اطرافشان داشته باشند و تصمیم‌های مناسب‌تری اتخاذ کنند.

خودروهای خودران باید به اینترنت متصل باشند حتی با وجود اینکه سخت‌افزارهای محاسباتی موجود روی آنها بسیاری از وظایف محاسباتی کوچک را انجام می‌دهند.

همه‌ی اطلاعاتی که توسط سنسورها جمع‌آوری می‌شوند نیازمند آنالیزهای دقیق کامپیوتری هستند :

که همه اینها از الگوریتم های نرم افزای خاصی برخوردار است.

تا بر اساس آن عکس‌العملی که ماشین از خودش نشان می‌دهد به بهترین شکل انتخاب شود واین وظیفه‌ی اصلی الگوریتم‌های کنترل و نرم‌افزار‌هاست. این بخش پیچیده‌ترین بخش خودروهای خودران است چراکه تصمیماتی که این الگوریتم‌ها می‌گیرند باید بی‌عیب و نقص باشند و هر گونه اشتباه در این بخش، می‌تواند منجر به تصادفات مرگبار شود.

معرفی بهترین خودروهای خودران جهان

۱٫ تویوتا RAV4 مدل ۲۰۱۹

خودرو تویوتا با داشتن سنسور تشخیص امنیت مدتی‌ست که وارد بازار شده است.

مدل RAV4 یکی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین وسیله‌ای‌ست که می‌توانید به عنوان یک پکیچ کامل و استاندارد خریداری کنید.

سیستم پیشگیری از تصادف Safety Sense 2.0 شامل امکاناتی از قبیل تشخیص عابر پیاده و دوچرخه سوار، ترمز اضطراری، تشخیص علائم راهنمایی و رانندگی جاده‌ها و مسیریابی به کمک خطوط جاده است.

این سیستم به حدی پیشرفته است که حتی در جاده‌های پر پیچ و خم نیز کارایی کامل خود را دارد.

وقیمت حدودی آن $۲۵,۶۵۰ است.

۲٫نیسان لیف مدل ۲۰۱۹

خودروی لیف یکی از اتوموبیل‌های جمع و جور الکتریکی نیسان است که مدتی‌ست پشت ویترین برای نمایش قدرت تکنولوژی این کمپانی قرار گرفته است. سیستم «کمک راننده حرفه‌ای» (ProPilot Assist) تکنولوژی جدیدی‌ست که در این ماشین قرار گرفته تا تجربه نیمه خودران به راننده بدهد.

قیمت حدودی: $۳۴,۸۰۰

۳٫ تسلا مدل ۳ محصول ۲۰۱۹

نسخه قبلی این خودرو که مدل S نام داشت، هنوز هم یکی از محبوب‌ترین خودروهای خودران است،

اما با انتشار مدل ۳، این خودروی جدید توانسته چشم‌های مخاطبان را به خود جلب کند.

قیمت: $۳۵,۰۰۰

۴٫ ولوو XC60 مدل ۲۰۲۰

کمپانی ولوو بخاطر سرمایه گذاری روی سیستم‌های امنیت رانندگی مشهور است؛

به همین دلیل جای تعجب ندارد اگر بدانید که این خودروی خودران لوکس و جمع و جور ده‌ها ویژگی پیشرفته را به عنوان تجهیزات استاندارد ارائه می‌دهد. خودرو XC60 می‌تواند جاده را برای خطرات برخورد قریب الوقوع از جمله دوچرخه سواران، افراد پیاده و حیوانات بزرگ اسکن کند و می‌تواند به ترمز و انجام مانورهای فرار لحظه‌ای برای جلوگیری از تصادف کمک کند. این خودرو می‌تواند به شما هشدار دهد که چقدر با خودروی مقابل فاصله دارید و حتی می‌تواند میزان هشیاری شما را نیز پشت فرمان تشخیص دهد. سیستم «فرمان خودکار کمکی» که نیاز به مشارکت کامل راننده دارد،

می‌تواند در هنگام حرکت تا ۸۰ مایل بر ساعت برای مسیریابی، تغییر مسیر یا ترمز به شما کمک کند.

قیمت: $۴۰,۷۹۵

۵٫ BMW سری ۵ مدل ۲۰۱۹

خودروی BMW سری ۵ شامل بسیاری از ویژگی‌های ایمنی پیشرفته به عنوان تجهیزات استاندارد از جمله تشخیص عابر پیاده ، کروز کنترل تطبیقی و سنسورهای پارکینگ جلو و عقب است. با استفاده از این سیستم فقط کافی است که نزدیک ماشین بمانید و عملیات خودکار را فعال کنید تا اتوموبیل شما بصورت هوشمند در پارکینگ پارک شود.

قیمت: $۶۲,۸۰۰

۶٫ کادیلاک CT6 مدل ۲۰۱۹

کادیلاک CT6 یک خودروی خودران لوکس و بزرگ است که پکیج سوپر کروز (Super Cruise) بر روی آن نصب شده.

این پکیج همان تکنولوژی خودرانی است که سال گذشته برای این مدل معرفی شد.

یک سرمایه‌گذاری کاملا هوشمندانه پشت این سیستم وجود دارد.

سوپر کروز با استفاده از داده‌های لیدار (Lidar) می‌تواند در برخی بزرگراه‌ها حرکت کرده و باعث بالا رفتن سرعت، ترمز، حفظ فرمان و حفظ موقعیت حرکت روی خط شود.

از رانندگان انتظار می‌رود که همواره پشت فرمان هوشیار باشند تا در مواقع ضروری بتوانند عکس العمل نشان دهند.

قیمت: $۷۴,۲۹۵

۷٫ لکسوس LS مدل ۲۰۲۰

لکسوس LS یک اتوموبیل فوق‌العاده لوکس است که از روی مدل ۲۰۱۸ بازسازی مجدد شده و پکیج کاملی از فناوری‌های جدید نیمه‌خودران را همراه خود دارد. نام سیستم هوشمند خودران این اتوموبیل Lexus Safety System+ A است که به عنوان پکیج الحاقی به مدل پایه‌ای خودرو اضافه می‌شود.

از ویژگی‌های آن می‌توان به تغییر خط، کنترل کروز پویای رادار و دستیار فرمان فعال اشاره کرد.

با اینکه سیستم هشدار عبور و مرور در چهارراه‌ها هنوز بطور کامل بین خودروهای مقرون به صرفه جا نیوفتاده است،

اما لکسوس همراه با این سیستم به مردم عرضه می‌شود.

قیمت: $۹۰,۴۳۰

۸٫ تسلا مدل X محصول ۲۰۱۹

خودروی لوکس و الکترونیکی تسلا مدل X با برخی از چشمگیرترین فناوری موجود در بازار که

توسط چهار دوربین و شبکه ای از ۱۲ سنسور کنترل می شود،در دسترس مردم است.

قیمت پایه‌ای این محصول دارای سیستم هوشمند خودران است

که ویژگی‌هایی نظیر هشدار برخورد رو به جلو،

هشدار برخورد از کناره‌ها و ترمز اضطراری خودکار را شامل می‌شود.این سیستم هوشمند قابل ارتقا است که با ارتقا آن می‌توانید ویژگی‌هایی مانند حفظ و

کنترل ترافیک و پارک خودکار را داشته باشید.

قیمت: $۸۲,۰۰۰

امیدواریم این مطلب در مورد ( معرفی بهترین خودروهای خودران ) مفید واقع شده باشد .

برای مطالعه دیگر مطالب لندوکس مگ کلیک کنید

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

تکنولوژی
موبایل
خودرو
کار و کسب
چگونه‌ها
علمی
بررسی‌ها
دیروز
تبلیغات

ورود

Your browser does not support the video tag
ایرانسل
شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

اخبار تکنولوژی

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد
Array
جواد تاجی
۷ ساعت پیش

نسخه بتای شبکه اجتماعی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از ماه آینده رسما در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. اما ظاهرا پلتفرم تازه نفسی که هنوز کار خود را به صورت عمومی آغاز نکرده،‌ در همین قدم‌های اول با حمله هکری روبرو شد و اکانت‌های جعلی بسیاری برای ترامپ و اطرافیانش در شبکه اجتماعی وی با نام «Truth Social» ایجاد شد.

منتشر شده

در

توسط

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در زمانی حدود کمتر از دو ساعت هکرها ظاهرا توانسته‌اند به پلتفرم این شبکه اجتماعی نفوذ کرده و حساب‌های جعلی در آن ایجاد کنند. ظاهرا لینک ثبت‌نامی در وب‌سایت پلتفرم ایجاد شده که کاربران را به دامنه tmediatech.io منتقل می‌کرده است. از طریق همین دامنه که هم اکنون حذف شده، تعداد زیادی اکانت شده و هکرها به این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کرده و برای ترامپ حساب‌های جعلی ساختند.

شبکه اجتماعی ترامپ

 

آن‌ها با استفاده از حساب جعلی donaldjtrump درباره مواردی از جمله محل اختفای «ملانیا ترامپ» بانوی اول سابق آمریکا صحبت کردند. هکرهای وابسته به گروه Anonymous در بیانیه خود اعلام کردند این تلاش به عنوان بخشی از مبارزه آنلاین آن‌ها علیه نفرت بوده است.

علاوه بر این در گزارش دیگری عنوان شده که شبکه اجتماعی ترامپ از کدهای مشتق شده‌ای استفاده می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند منجر به تنظیم شکایت علیه این پلتفرم شود.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی شبیه به توییتر از نظر کدها نیز مشکلاتی دارد، زیرا شبکه اجتماعی Truth کدهای خود را به صورت مستقیم از شبکه اجتماعی منبع باز Mastodon برداشته است که می‌تواند عدم تمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران را تایید کند.

شباهت کد این دو پلتفرم ابتدا توسط کاربران اولیه Truth مشاهده شده و یکی از کاربران توییتر تصویری از صفحه HTML پلتفرم ترامپ منتشر کرد که نشان‌دهنده واژه Mastodon در کد است.

هرچند استفاده از کدهای Mastodon به عنوان یک «پلتفرم متن باز» توسط سایر سازمان‌ها منطقی به نظر می‌رسد، اما ترامپ احتمالا یکی از شرایط آن را نقض کرده باشد. این پلتفرم تحت عنوان مجوز AGPLv3 ارائه می‌شود که باعث می‌شود کاربران کد کپی شده یا اصلاح شده خود را برای بازرسی عمومی در دسترس قرار دهند. با این وجود شبکه اجتماعی TRUTH ادعا دارد که تمام کدهای پلتفرم آن به صورت اختصاصی طراحی شده است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

ایرانسل به مناسبت 15 سالگی خود اینترنت رایگان هدیه می‌دهد

ایرانسل به مناسبت فرارسیدن ۲۹ مهرماه، پانزدهمین سالروز راه‌اندازی شبکه تلفن‌همراه خود و به رسم قدردانی از مشترکان، بسته ۲ گیگابایتی اینترنت هدیه می‌دهد.

منتشر شده

در

توسط

ایرانسل به مناسبت 15 سالگی خود اینترنت رایگان هدیه می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به نقل از روابط عمومی ایرانسل، از ۲۷ مهر تا ۳ آبان ۱۴۰۰، تمام مشترکان دائمی و اعتباری ایرانسل می‌توانند با شماره‌گیری #۵* یا از طریق اپلیکیشن ایرانسل من، یک بسته هدیه دو گیگابایتی اینترنت داخلی دریافت کنند. اعتبار این بسته تا پایان همان روز است و هر کاربر یک بار فرصت دریافت این هدیه را دارد.

در سال‌های پایانی دهه ۷۰ و ابتدای دهه ۸۰ هجری شمسی، میزان تقاضا برای خدمات تلفن‌همراه، به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرد و کمبود زیرساخت‌های لازم باعث شد تا برای ثبت‌نام سیم‌کارت تلفن‌همراه، صف‌های طولانی تشکیل شود. متقاضیان خرید سیم‌کارت مجبور بودند تا علاوه بر انتظار طولانی، هزینه‌های زیادی را نیز برای دریافت سیم‌کارت پرداخت کنند. ورود ایرانسل به بازار تلفن همراه ایران در ۲۹ مهر ۱۳۸۵، باعث شد تا هزینه لازم برای تهیه یک عدد سیم‌کارت به چند هزار تومان کاهش یابد و سیم‌کارت و ارتباطات همراه به وسیله‌ای در دسترس همگان تبدیل شود و زیرساختی برای توسعه اقتصاد دیجیتال باشد.

از ۲G تا ۵G؛ «یک تغییر بزرگ» در زندگی و کسب‌وکار

مشکلات فراوان مردم برای دسترسی به سیم‌کارت و موانع موجود بر سر راه توسعه اقتصادی به دلیل عدم دسترسی عمومی به ارتباطات همراه، باعث شد تا در مهر سال ۱۳۸۲ با هدف اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تحقق ماده ۱۲۴ این برنامه و با هدف توسعه ارتباطات از طریق خصوصی‌سازی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و همچنین با هدف حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی و مشارکت بخش خصوصی داخلی و ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، کاهش تصدی‌گری، نظارت بر تعرفه‌ها و کیفیت خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان، مقدمات برگزاری مزایده اپراتور دوم تلفن همراه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت برپا شود.

با برنده شدن کنسرسیوم «ام‌تی‌ان ایرانسل» در مزایده اپراتور دوم تلفن همراه کشور و تصویب قانون اجازه اجرای موافقتنامه پروانه شبکه و خدمات ارتباطات سیار توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل توانست در تاریخ ۶ آذر ۱۳۸۴، پروانه شبکه و خدمات ارتباطات سیار (GSM) را در سطح ملی و برای پوشش جغرافیایی سراسر ایران، از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کند.

شرکت ایرانسل در بازه زمانی کوتاهی توانست مراحل راه‌اندازی و توسعه شبکه را طی کرده و در ۶ شهریور ۱۳۸۵، حدود ۹ ماه پس از دریافت مجوز، از شبکه خود به صورت آزمایشی بهره‌برداری کند. سرانجام، روز ۲۹ مهر ۱۳۸۵، شبکه تلفن‌همراه ایرانسل، به صورت رسمی در شهرهای تهران، مشهد و تبریز راه‌اندازی شد. ایرانسل توانست با استفاده از متخصصان مجرب داخلی و خارجی، شبکه خود را در بازه زمانی کوتاهی، با سرعتی چشمگیر در سراسر کشور توسعه دهد و با ارائه خدمات با کیفیت در سطح استانداردهای جهانی، از جمله ارائه نسل ۲.۷۵ تلفن همراه (EDGE) با ویژگی استفاده از اینترنت همراه برای نخستین بار در ایران، مشترکان زیادی را به خود جلب کند و سهم قابل توجهی از بازار تلفن‌همراه ایران را به دست آورد.

در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۸ نیز برای نخستین بار در ایران، اپراتور ایرانسل با دریافت پروانه ارائه اینترنت ثابت بی‌سیم (WiMAX) توانست خدمت «وایمکس» را به مشترکان خود ارائه کند. در شهریور ۱۳۹۴، با ارتقای پروانه وایمکس، ایرانسل موفق به دریافت پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت، بدون محدودیت در فناوری شد که به وسیله آن، محدودیت جغرافیایی و تکنولوژیک پروانه وایمکس رفع شد و ایرانسل، خدمت اینترنت پرسرعت ثابت (TD-LTE) را به مشترکان خود ارائه کرد.

پس از پایان دوران انحصار در ارائه خدمات پهن‌باند همراه، ایرانسل در تاریخ ۱۴ مرداد سال ۱۳۹۳ توانست مجوز آزمایشی ارتقای شبکه تلفن‌همراه خود به نسل سوم، چهارم و بالاتر را کسب کند و سرانجام به صورت رسمی در روز ۴ شهریور ۹۳ نسل سوم (۳G) ایرانسل راه‌اندازی شد. پس از گذشت مدت کوتاهی، در ۲۹ آبان ۹۳ و در مشهد مقدس، ایرانسل نخستین شبکه نسل چهارم تلفن‌همراه (۴G/LTE) ایران را ارائه داد و آن را با شتاب چشمگیری، در سراسر کشور عرضه کرد.

ایرانسل، در ادامه رویکرد خود مبنی بر ارائه جدیدترین فناوری‌های جهانی در ایران، از سال ۹۵، مطالعه روی فناوری نسل پنج را با همکاری مراکز دانشگاهی داخلی و شرکت‌های معتبر بین‌المللی آغاز کرد و پس از آن که در ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، نخستین آزمایش شبکه کامل نسل پنج تلفن‌همراه در ایران را انجام داد، موفق شد تا در اول مرداد ۱۳۹۹، برای نخستین بار در ایران، خدمات ۵G را به صورت تجاری عرضه کند.

نخستین سایت تجاری نسل پنج ایران و ایرانسل، اول مرداد ۹۹ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، توسط رئیس‌جمهوری و در حاشیه جلسه هیئت دولت، به صورت آنلاین افتتاح شد.

هفتم مرداد ۱۳۹۹، دومین سایت تجاری ۵G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل و در حضور خبرنگاران، توسط دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل رونمایی شد و ۲۱ آبان ماه نیز، سومین سایت تجاری نسل پنج ایران که نخستین سایت outdoor نسل پنج بود، با حضور مدیرعامل ایرانسل در دانشگاه تربیت‌مدرس به بهره‌برداری رسید.

چهارمین سایت تجاری نسل پنج ایران در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت)، ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۹، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل، در غرفه ایرانسل در نمایشگاه اینترنت اشیا، به صورت آنلاین افتتاح شد و خدمات آن در اختیار عموم مردم قرار گرفت‌.

پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل نیز، سوم اسفند ماه ۹۹، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و مدیرعامل ایرانسل، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر قرار گرفت.

ششمین سایت نسل پنج ایرانسل هم، سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه ۹۹، با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش و مدیرعامل ایرانسل، در این جزیره افتتاح شد.

هفتمین سایت ۵G ایرانسل هم، چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹، در محوطه باز دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور معاون استاندار خراسان رضوی، مدیر کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) منطقه شمال شرق و مدیرعامل ایرانسل، راه‌اندازی شده و خدمات آن در اختیار زائران و مجاوران آستان قدس رضوی و پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد قرار گرفت.

ایرانسل، در روز اول مرداد ۱۴۰۰ و همزمان با نخستین سالروز راه‌اندازی تجاری شبکه نسل پنج خود، موفق شد تا بار دیگر، رکورد سرعت اینترنت در ایران را به نام خود ثبت کند و در حضور رسانه، به سرعت ۳.۹۰۹ گیگابیت بر ثانیه، در شبکه واقعی و تجاری نسل پنج، دست یابد. ایرانسل همچنان، با داشتن هفت سایت تجاری نسل پنج، رکورددار سرعت و تعداد سایت‌های تجاری ۵G در ایران است و در صورت رفع دغدغه تخصیص فرکانس، آماده است تا برنامه توسعه شبکه نسل پنج خود را با سرعتی بیش از پیش، در ایران ادامه دهد.

ایرانسل، اولین ارائه‌دهنده ۵G در ایران، همزمان با گسترش پوشش شبکه نسل پنج، مطالعه بر روی نسل ششم تلفن‌همراه یا ۶G را نیز از آغاز سال ۹۹ با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی و تأکید بر بومی‌سازی این فناوری آغاز کرده است.

«بیژن عباسی‌آرند»، مدیرعامل ایرانسل، در نشست خبری پانزدهمین سالروز راه‌اندازی شبکه تلفن‌همراه ایرانسل، با اشاره به ثبت رکورد ۱۶.۸ پتابایت برای مصرف روزانه دیتا در شبکه این اپراتور، گفت: ایرانسل به دنبال ورود به نسل ۵.۵ تلفن‌همراه است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

بهره مندی 26 هزار خانوار روستایی از اینترنت پرسرعت

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان از رشد ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در روستاهای بالای 20 خانوار طی یکسال گذشته خبر داد و افزود: 188 روستای بالای 20 خانوار استان در از سال 99 تا سال جاری به اینترنت پرسرعت متصل شدند.

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی 26 هزار خانوار روستایی از اینترنت پرسرعت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حامد سرائی با بیان اینکه سال گذشته در چنین روز‌هایی در سطح استان زنجان از مجموع 712 روستای بالای 20 خانوار استان فقط 454 روستا از اینترنت پر سرعت بهره‌مند بودند؛ اظهار داشت: در طول این یک سال تعداد 188 روستا با جمعیتی بالغ بر 26 هزار خانوار روستایی از این امکانات بهره‌مند شدند.

وی با اشاره به اینکه حجم محرومیت از اینترنت در سطح روستا‌های استان بالا بود؛تصریح کرد:علیرغم صرف هزینه 136 میلیارد تومان برای این میزان از پروژه ها، همچنان حدود 70 روستای بالای 20 خانوار استان از اینترنت بی‌بهره هستند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان افزود:برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که تا پایان سال 1401 تمام روستا‌های بالای 20 خانوار به اینترنت متصل شوند.

سرائی با اشاره به وضعیت ارتباطی استان زنجان خاطر نشان کرد : هم اکنون تمامی شهرهای استان دارای پوشش صد درصدی ارتباط و اینترنت هستند و در بیش از 88 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار ارتباط اینترنتی برقرار است که تمام سعی خود را جهت محرومیت زدایی و ایجاد عدالت ارتباطی بکار میگیریم

وی با بیان اینکه جهت دسترسی آسان همه اقشار جامعه اعم از شهری و روستایی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت، و بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی عنوان کرد: با هدف توسعه کسب و کار، اشتغال، تحصیل و رفاه اجتماعی تلاش می کنیم و در آینده ای نزدیک به این اهدف دست می یابیم.

ادامه مطلب

برترین ها