با ما همراه باشید

اجتماعی

توسعۀ کشت گیاهان داروئی از جمله راهکارهای مقابله با کم آبی

دلیل بروز خشکسالی­های متعدد و استخراج بی­ رویه آب­های زیرزمینی و افزایش مصرف آب، کمبود آب بخش کشاورزی روندی افزایشی داشته و نگرانی­هایی برای کشاورزان ایجاد نموده است. لذا در راستای مدیریت بهینه آب در شرایط فعلی کشور، تغییر الگوی کشت محصولات زراعی آب­بر به سمت گیاهان داروئی از جمله حفظ منابع پایه و ارزش ­افزوده بالا از اهمیت بالائی برخوردار است.

منتشر شده

در

توسعۀ کشت گیاهان داروئی از جمله راهکارهای مقابله با کم آبی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: گیاهان داروئی از سیستم ریشه ه­ای گسترده­ای برخوردار هستند که نشان دهنده سازگاری این گیاهان به کاهش قابلیت دسترسی به آب و عناصر غذائی می­باشد و همچنین به دلیل نیازآبی کم در شرائط خشکسالی و قابلیت تولید در زمین­های کم­ بازده می­تواند در افزایش بهره­ وری از منابع آب و خاک مؤثر واقع گردند.

یوسفی پور تصریح کرد: با توجه به اینکه گیاهان داروئی از پتانسیل تحمّل به خشکی بالایی برخوردارند، گزینه مناسبی برای کاشت در مناطق خشک و نیمه­ خشک محسوب می­ شوند و کاشت این گیاهان در عرصه­ های کم ­بازده و حاشیه ه­ای ضمن تأمین نیازهای اقتصادی روستائیان و صنایع مختلف غذائی، داروئی، حفاظت از منابع آب، بهبود مصرف کارائی آب و معشیت مردم مناطق ایجاد خواهد کرد.و بخاطر تداوم دو دهه­ای پدیده خشکسالی و تغییرات اقلیمی، توسعۀ کشت گیاهان داروئی بعنوان راهکاری برای رونق اقتصادی و اشتغال­زائی ضروری به نظر می­ رسد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ضمن اشاره به اهمیت توسعه کشت گیاهان دارویی خاطر نشان کرد: گل‌محمدی و اغلب گیاهان دارویی از گیاهان کم‌توقع می‌باشند که در شرایط آب و هوایی مختلف از جمله خاک نامرغوب، کم آبی و شیب زیاد زمین رشد می کند و از شاخص ترین صفاتی که از این گیاهان می توان ذکر کرد بقاء و سازگاری این گیاه به کم آبی است همچنین کشت دیم این گیاهان در مناطقی که بارش سالانه بیش از ۳۰۰ میلیمتر باشد امکان پذیر است. گرچه به طور مسلم کاهش عملکرد اقتصادی در آنها مشاهده می­شود.

وی افزود: این گیاهان بخصوص گل محمدی در هر ارتفاعی قابل کشت بوده و در ارتفاعات کیفیت اسانس بهتری دارد و این خصوصیت در نتیجه اختلاف دمای شب و روز می­باشد.نتایج تحقیقات نشان داده که آلودگی زمین های کشاورزی به فلزات سنگین نظیر سرب، کادمیوم، مس، منگنز و روی در داخل اسانس و گلاب گل محمدی تجمع نمی­ یابد و کاشت گل­ محمدی می­ تواند یکی از انتخاب­ها در این مناطق باشد و نیز خاک‌های سنگین و همچنین خاک‌هایی که سطح ایستابی بالایی دارند برای کشت گل­ محمدی مناسب نمی‌باشد. زیرا آب فراوان سبب ابتلای گیاهان به بیماری‌های قارچی می‌شود.

یوسفی پور بیان داشت: در حال حاضر سطح زیر کشت گل ­محمدی در استان ۲۴۰ هکتار، با تولید ۳۷۴ تن گل تر و ۶۵۰۰۰ لیتر گلاب، زعفران حدود ۹۵ هکتار با تولید ۱۹۷ کیلو گرم ، زیره­ سبز ۲۲۷ هکتار با تولید ۱۱۴ تن، رازیانه ۷۳ هکتار با تولید ۱۴۰ تن و سایر گیاهان حدود ۳۵ هکتار می ­باشد و با توجه به اینکه حدود نیمی از این سطوح بارده هستند در مجموع با کل سطح زیر کشت ۶۷۰ هکتار حدود ۶۳۳ تن انواع محصول گیاهان دارویی در سال گذشته تولید شده است.

وی با بیان اینکه: بازار فروش محصول گل محمدی و گیاهان دارویی فعلا مشکل خاصی ندارند و علاوه بر سه پشتیبان استانی فعال ،اولین مجوز زنجیره ارزش گیاهان داروئی توسط یک شرکت استانی به منظور ایجاد و یکپارچگی زنجیره ارزش و بهره وری در حلقه های زنجیره، اخذ گردیده است که در این زمینه با بازارهای خارج از استان نیز در ارتباط بوده و بهره برداران این بخش را هم از نظر ارایه خدمات فنی و تامین نهاده و بازار فروش حمایت خواهد نمود.افزود: زنجیره ارزش استان شامل ۴ حلقه می باشد که با شکل گیری حلقه هادر فاز اول با کشاورزان جهت توسعه کشت و خرید محصول عقد قرارداد خواهد شد. در فاز دوم از طریق مشارکت عمومی و خصوصی اراضی پایاب دو سد جهت کشت حدود ۱۰۰ هکتاری گل محمدی اقدام خواهد شد. در فاز سوم، تولید بذر و نشا گیاهان داروئی در داخل گلخانه مد نظر بوده و در فاز چهارم کشت بافت گیاهان داروئی با همکاری دانشگاه زنجان صورت خواهد گرفت.

مدیر باغبانی این سازمان افزود: از واحدهای فراوری و تبدیلی استان می توان به چهار مجموعه تولید گلاب ، عرقیات گیاهی و روغنهای گیاهی اشاره نمود که محصول گل محمدی و گیاهان دارویی را بسته به ظرفیت خود از کشاورزان خریداری و فرآوری می نمایند و کار های اولیه و زیر ساختی یک شرکت بزرگ داروسازی با سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در این زمینه شروع شده که در سالهای بعد اثرات مثبت آن برای استان و تولیدات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نوید بخش خواهد بود.با توجه به توسعه کشت خوب این محصولات در چند سال اخیر، استان زنجان نسبت به استانهای دیگر در زمینه سطح زیر کشت دارای جهش قابل قبولی بوده و پیشرو ترین شهرستانها در این زمینه به ترتیب شهرستانهای ابهر، سلطانیه و زنجان می باشند.

یوسفی پور گفت: از جمله طرحهای در حال اجرا ، طرح ۵۰۰ هکتاری در زمینه کشت گل محمدی و سایر گیاهان دارویی در مراتع تخریب شده و دیم زارهای کم بازده شهرستان ماهنشان می باشد که امید است علاوه بر ایجاد اشتغال مولد کشاورزی، باعث رونق و افزایش و جهش تولید در این محصولات در استان گردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در زمینه کشت گیاهان دارویی، با توجه به سیاست های سازمان در راستای کُند کردن آهنگ توسعه باغات در رابطه با کم آبی های موجود و حرکت به سوی افزایش راندمان آب با کشت محصولات کم آب بَر، از جمله گل محمدی و سایر گیاهان دارویی حمایت های یارانه ای و تسهیلاتی در این زمینه انجام می­شود که کشاورزان عزیز می­توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از آنها به مدیریت­های جهاد کشاورزی مراجعه فرمایند. و همچنین تسهیلات بانکی با سود کارمزد ۴ درصد برای حمایت از توسعۀ گیاهان داروئی در سالجاری تخصیص داده شده است که متقاضیان طرح های گیاهان داروئی در مرحله ثبت نام در سامانه سیتا و معرفی به صندوق کار آفرینی امید می باشند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

استاندار زنجان بابیان اینکه در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه به استان بیش ۴۵۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت، گفت: در سفر اخیر این مسوول نیز بیش از اعتبار یاد شده به استان تخصیص و یا مجوز آن اخذ شد که تحقق این مهم چشم انداز بهتری را در توسعه استان بوجود می آورد.

منتشر شده

در

توسط

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح الله حقیقی در جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به نتایج سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به این استان افزود: در سفر ۱۰ ماه گذشته این مسوول کشوری به زنجان احداث مسکن محرومان کلنگ زنی شد که از این میزان ۲ هزار واحد به محرومان اختصاص داشت و یک هزار و ۵۳۵ دیگر آن نیز از محل مقاوم سازی ساخته شد که رمز موفقیت این پروژه مشارکت مردمی و نظارت ها بوده است.

وی یاد آورشد: در سفر اخیر این رییس سازمان برنامه و بودجه به استان مسکن محرومان افتتاح و به نام سه هزار ۵۳۵ شهید استان به دلیل برگزاری کنگره این شهدا در سال جاری نامگذاری شد.

استاندار زنجان با بیان اینکه هدف دیگر این سفر کلنگ زنی فاز پنجم کمربندی سلطانیه – کبودر آهنگ در زنجان بود، ادامه داد: چهار قطعه این پروژه در حال احداث است که قطعه پنجم این پروژه به دلیل مشکلات مالی بر زمین مانده بود و با مساعدت انجام گرفته از محل فایناس داخلی و از محل بانک ملت ۲۵۰ میلیار تومان برای تکمیل این مسیر سرمایه گذاری شد.

حقیقی با اشاره به اینکه این پروژه در سطح کشور اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: با افتتاح این پروژه علاوه بر تاثیر گذاری آن در سطح کشور و استان و توسعه محور قیدار – سلطانیه، کاهش ۱۰۰ کیلومتری مسیرهای تردد به توسعه مرکز لجستیک استان کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه در این سفر نوبخت از روند ۲ خطه شدن راه آهن زنجان به قزوین نیز بازدید کرد، افزود: در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه وبودجه اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی برای شتاب بخشی به این پروژه تخصیص یافت که در سفر هفته گذشته نیز ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر به این مهم داده شد که در مجموع ۳۵۰ میلیارد تومان را شامل می شود.

استاندار زنجان حجم کار و ارزش این پروژه را از سال ۸۲ تا کنون بالغ ۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بیشترین رشد اعتبارات تخصیصی این پروژه از ۱۰ ماه گذشته در استان به وقوع پیوسته که در زمان حاضر ۱۰۶ کیلومتر این پروژه آماده سازی وریل گذاری شده که بخش باقیمانده آن با تخصیص منابع به زودی به اتمام خواهد رسید.

وی دیگر هدف سفر این مسوول کشوری را تعیین تکلیف ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهر زنجان را اعلام کرد و گفت: در این سفر مقرر شد با تزریق اعتبار لازم و اخذ مجوز لیگ دسته دوم فوتبال این رشته نیز در استان توسعه یابد و علاوه بر آن درخواست هایی برای اختصاص منابع برای تسریع در اتمام دیگر پروژه ها انجام گرفت.

حقیقی با بیان اینکه در این سفر تخصیص منابع به مرکز جراحی های محدود شهر خرمدره نیز مورد موافقت قرار گرفت، افزود: در زمان حاضر بیمارستان فعلی خرمدره علاوه بر شهروندان این شهر به مراجعین از خارج این شهرستان نیز خدمات می دهد که امکان پاسخگویی نیست و بر این مبنا دانشگاه پیام نور این شهر به مساحت ۱۰ هکتار به عنوان مرکز جراحی های محدود شهر به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل داده شده است.

وی اظهار داشت: برای انجام این کار علاوه بر منابع تخصیصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، از سوی سازمان برنامه و بودجه نیز هفت میلیارد تومان تخصیص یافت و علاوه بر آن برای شتاب بخشی به پروژه سبزه میدان پنج میلیارد تومان دیگر در نظر گرفته شد.

استاندار زنجان با اشاره به لزوم برگزاری باشکوه کنگره سه هزار و ۵۳۵ شهید استان و تخصیص ۲ میلیارد تومان اعتبار به این منظور ادامه داد: دستور تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی استان نیز از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی داده شد که در مجموع می توان گفت سفر این مسوول کشوری بسیار پرخیر برکت بوده است.

حقیقی همچنین از مسوولان این شورا خواست، بیش از گذشته در خصوص موضوع فرش استان فعال باشند و در این خصوص مرکز صادرات فرش استان راه اندازی شد که برای تحقق این مهم باید دستگاههای متولی امر فعال و فعالیت های آنان در بین عموم نمود بیشتری داشته باشند که تحقق این مساله معضلات مبتلا به این صنعت را در استان کاهش خواهد داد.

ادامه مطلب

اجتماعی

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

منتشر شده

در

توسط

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی کاظمی اظهار کرد: بنیاد شهید با همکاری ستادهای شاهد مراکز آموزشی در راستای خدمت به جامعه ایثارگری مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه مدارس شاهد در سطح استان به عنوان یکی از مدارس برند کشوری مشغول به خدمت‌رسانی است، گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان، یادآور شد: حوزه آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان برای هزار و ۱۵۰ نفر دانشجو در مقاطع مختلف، ۳۵۶ دانش‌آموز در گروه اول و ۵۰۶ دانش‌آموز در گروه دوم و ۶ طلبه خدمت ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره جایزه ملی ایثار برای پنجمین بار اجرا می‌شود، تصریح کرد: این جشنواره در راستای ارزیابی حوزه آموزش و دستاوردهای طرح شاهد و نیز افزایش انگیزه و تحرک تحصیلی جامعه هدف، با مشارکت دستگاه‌های آموزشی عضو ستاد شاهد اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

استاندار زنجان نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و گفت: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

منتشر شده

در

توسط

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح‌الله حقیقی در اولین جلسه شورای مهارت سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: خودداری واحدهای صنعتی و تولیدی از جذب افراد فاقد مهارت، پیامد مثبتی دارد و این روش تمایل افراد به مهارت آموزی و کسب فن در کنار علم آموزی را بیشتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت و دانشگاه باید یکدیگر را تکمیل کنند، اظهار داشت: در دنیا هم  این روش متداول است و علم و مهارت به کمک هم آمده و یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

استاندار زنجان، با اظهار تاسف از رویه ایجاد شده در جامعه و رغبت افراد به مشاغل کارمندی گفت: یکی از عمده مشکلات جامعه ما این است که همه می خواهند پشت میز نشین باشند و فقط کارمندی را به عنوان یک شغل، قبول دارند.

 حقیقی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما از سمن ها آنگونه که باید استفاده نمی‌شود، افزود: در حالی که در همه جای دنیا با استفاده بهینه از سمن ها، حتی درآمدزایی هم می‌کنند.

 وی با اظهار تاسف از اینکه هیج‌وقت نتوانستیم در بخش‌های مختلف، همدیگر را تکمیل و از وجود هم به نحو شایسته استفاده کنیم تاکید کرد: این در حالی است که کمکهای بخش خصوصی در حوزه تولید خیلی بیشتر از کمک های بخش دولتی بوده است.

استاندار زنجان  افزود: اگرچه انتقادهایی هم بوده است اما همین انتقادها، باعث شد حرکت های اثرگذار انجام شود و به همین دلیل باید  فرهنگ “تکمیل یکدیگر” را  ارتقا دهیم.

حقیقی نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و افزود: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ایده، ظرفیت و مهارت دیگران همیشه نتیجه مطلوب دارد، گفت: تجربه نشان داده است که در هر کاری که از وجود  دیگران و تجربه آنها استفاده شده است، هم هزینه کمتری داشته و هم به شکل شایسته ای انجام گرفته است.

استاندار زنجان داشتن نقشه راه، بیگانه نبودن نسبت به هم و عمل نکردن به صورت جداگانه را سه عامل مهم در دست‌یابی به هدف مطلوب در توسعه مهارت و اشتغال، برشمرد و افزود: علاوه بر داشتن انسجام در انجام امور، باید افراد هر منطقه، با توجه به استعدادها و پتانسیل های آن منطقه، آموزش های مخصوص را ببینند و البته باید برای اجرا و عملی شدن این طرح هزینه و سرمایه گذاری شود.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین هیبت یک موضوع در دنیا، کاربردی شدن آن موضوع  است گفت: ارتباط علم و دانشگاه و صنعت، با یکدیگر باید بیش از آنچه که در حال حاضر است، گسترش یابد.

حقیقی با اشاره بر لزوم افزایش تعداد جلسات شورای مهارت، تصریح کرد: سند توسعه مهارت استان موضوع مهمی است که اگر به صورت کاربردی پیگیری شود، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

استاندار زنجان با اظهار تاسف از اینکه متاسفانه برخی از مسائلی که باید سرمایه‌گذاری شود مغفول مانده است، اظهار داشت: از جمله این موارد می توان به مسئله آموزش شاغلین اشاره کرد که به یک شکل انجام می شود و با این روند، عملا کاری از پیش نمی رود.

باید تشویق و ترغیب برای مهارت آموزی، ایجاد شود

 وی گفت: هرکس باید بر اساس تخصص و سطح آگاهی و مهارت خود، آموزش ببیند تا در حوزه متناسب با استعداد و مهارت خود ارتقا یابد.

حقیقی با تاکید بر اینکه باید در آموزش ها سطح سنجی کنیم، افزود: هیچ ایرادی ندارد که مدیران و مسوولان هم در آموزش‌های لازم، شرکت کنند و حتی من به عنوان استاندار، حاضرم در صورت نیاز، در این آموزش‌ها، حضور یابم و حتی آزمون هم بدهم.

استاندار زنجان ارتباط با دانشگاه را اقدام بسیار خوبی عنوان کرد و افزود: آمادگی دارم در این راستا، هزینه هم بکنم.

حقیقی اظهار داشت: برای افزایش ظرفیت  خالی در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و غیره باید تشویق و ترغیب در نیروی کار برای مهارت آموزی، ایجاد شود.

ادامه مطلب

برترین ها