با ما همراه باشید

اجتماعی

توسعۀ کشت گیاهان داروئی از جمله راهکارهای مقابله با کم آبی

دلیل بروز خشکسالی­های متعدد و استخراج بی­ رویه آب­های زیرزمینی و افزایش مصرف آب، کمبود آب بخش کشاورزی روندی افزایشی داشته و نگرانی­هایی برای کشاورزان ایجاد نموده است. لذا در راستای مدیریت بهینه آب در شرایط فعلی کشور، تغییر الگوی کشت محصولات زراعی آب­بر به سمت گیاهان داروئی از جمله حفظ منابع پایه و ارزش ­افزوده بالا از اهمیت بالائی برخوردار است.

منتشر شده

در

توسعۀ کشت گیاهان داروئی از جمله راهکارهای مقابله با کم آبی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: گیاهان داروئی از سیستم ریشه ه­ای گسترده­ای برخوردار هستند که نشان دهنده سازگاری این گیاهان به کاهش قابلیت دسترسی به آب و عناصر غذائی می­باشد و همچنین به دلیل نیازآبی کم در شرائط خشکسالی و قابلیت تولید در زمین­های کم­ بازده می­تواند در افزایش بهره­ وری از منابع آب و خاک مؤثر واقع گردند.

یوسفی پور تصریح کرد: با توجه به اینکه گیاهان داروئی از پتانسیل تحمّل به خشکی بالایی برخوردارند، گزینه مناسبی برای کاشت در مناطق خشک و نیمه­ خشک محسوب می­ شوند و کاشت این گیاهان در عرصه­ های کم ­بازده و حاشیه ه­ای ضمن تأمین نیازهای اقتصادی روستائیان و صنایع مختلف غذائی، داروئی، حفاظت از منابع آب، بهبود مصرف کارائی آب و معشیت مردم مناطق ایجاد خواهد کرد.و بخاطر تداوم دو دهه­ای پدیده خشکسالی و تغییرات اقلیمی، توسعۀ کشت گیاهان داروئی بعنوان راهکاری برای رونق اقتصادی و اشتغال­زائی ضروری به نظر می­ رسد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ضمن اشاره به اهمیت توسعه کشت گیاهان دارویی خاطر نشان کرد: گل‌محمدی و اغلب گیاهان دارویی از گیاهان کم‌توقع می‌باشند که در شرایط آب و هوایی مختلف از جمله خاک نامرغوب، کم آبی و شیب زیاد زمین رشد می کند و از شاخص ترین صفاتی که از این گیاهان می توان ذکر کرد بقاء و سازگاری این گیاه به کم آبی است همچنین کشت دیم این گیاهان در مناطقی که بارش سالانه بیش از ۳۰۰ میلیمتر باشد امکان پذیر است. گرچه به طور مسلم کاهش عملکرد اقتصادی در آنها مشاهده می­شود.

وی افزود: این گیاهان بخصوص گل محمدی در هر ارتفاعی قابل کشت بوده و در ارتفاعات کیفیت اسانس بهتری دارد و این خصوصیت در نتیجه اختلاف دمای شب و روز می­باشد.نتایج تحقیقات نشان داده که آلودگی زمین های کشاورزی به فلزات سنگین نظیر سرب، کادمیوم، مس، منگنز و روی در داخل اسانس و گلاب گل محمدی تجمع نمی­ یابد و کاشت گل­ محمدی می­ تواند یکی از انتخاب­ها در این مناطق باشد و نیز خاک‌های سنگین و همچنین خاک‌هایی که سطح ایستابی بالایی دارند برای کشت گل­ محمدی مناسب نمی‌باشد. زیرا آب فراوان سبب ابتلای گیاهان به بیماری‌های قارچی می‌شود.

یوسفی پور بیان داشت: در حال حاضر سطح زیر کشت گل ­محمدی در استان ۲۴۰ هکتار، با تولید ۳۷۴ تن گل تر و ۶۵۰۰۰ لیتر گلاب، زعفران حدود ۹۵ هکتار با تولید ۱۹۷ کیلو گرم ، زیره­ سبز ۲۲۷ هکتار با تولید ۱۱۴ تن، رازیانه ۷۳ هکتار با تولید ۱۴۰ تن و سایر گیاهان حدود ۳۵ هکتار می ­باشد و با توجه به اینکه حدود نیمی از این سطوح بارده هستند در مجموع با کل سطح زیر کشت ۶۷۰ هکتار حدود ۶۳۳ تن انواع محصول گیاهان دارویی در سال گذشته تولید شده است.

وی با بیان اینکه: بازار فروش محصول گل محمدی و گیاهان دارویی فعلا مشکل خاصی ندارند و علاوه بر سه پشتیبان استانی فعال ،اولین مجوز زنجیره ارزش گیاهان داروئی توسط یک شرکت استانی به منظور ایجاد و یکپارچگی زنجیره ارزش و بهره وری در حلقه های زنجیره، اخذ گردیده است که در این زمینه با بازارهای خارج از استان نیز در ارتباط بوده و بهره برداران این بخش را هم از نظر ارایه خدمات فنی و تامین نهاده و بازار فروش حمایت خواهد نمود.افزود: زنجیره ارزش استان شامل ۴ حلقه می باشد که با شکل گیری حلقه هادر فاز اول با کشاورزان جهت توسعه کشت و خرید محصول عقد قرارداد خواهد شد. در فاز دوم از طریق مشارکت عمومی و خصوصی اراضی پایاب دو سد جهت کشت حدود ۱۰۰ هکتاری گل محمدی اقدام خواهد شد. در فاز سوم، تولید بذر و نشا گیاهان داروئی در داخل گلخانه مد نظر بوده و در فاز چهارم کشت بافت گیاهان داروئی با همکاری دانشگاه زنجان صورت خواهد گرفت.

مدیر باغبانی این سازمان افزود: از واحدهای فراوری و تبدیلی استان می توان به چهار مجموعه تولید گلاب ، عرقیات گیاهی و روغنهای گیاهی اشاره نمود که محصول گل محمدی و گیاهان دارویی را بسته به ظرفیت خود از کشاورزان خریداری و فرآوری می نمایند و کار های اولیه و زیر ساختی یک شرکت بزرگ داروسازی با سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز در این زمینه شروع شده که در سالهای بعد اثرات مثبت آن برای استان و تولیدات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نوید بخش خواهد بود.با توجه به توسعه کشت خوب این محصولات در چند سال اخیر، استان زنجان نسبت به استانهای دیگر در زمینه سطح زیر کشت دارای جهش قابل قبولی بوده و پیشرو ترین شهرستانها در این زمینه به ترتیب شهرستانهای ابهر، سلطانیه و زنجان می باشند.

یوسفی پور گفت: از جمله طرحهای در حال اجرا ، طرح ۵۰۰ هکتاری در زمینه کشت گل محمدی و سایر گیاهان دارویی در مراتع تخریب شده و دیم زارهای کم بازده شهرستان ماهنشان می باشد که امید است علاوه بر ایجاد اشتغال مولد کشاورزی، باعث رونق و افزایش و جهش تولید در این محصولات در استان گردد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در زمینه کشت گیاهان دارویی، با توجه به سیاست های سازمان در راستای کُند کردن آهنگ توسعه باغات در رابطه با کم آبی های موجود و حرکت به سوی افزایش راندمان آب با کشت محصولات کم آب بَر، از جمله گل محمدی و سایر گیاهان دارویی حمایت های یارانه ای و تسهیلاتی در این زمینه انجام می­شود که کشاورزان عزیز می­توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از آنها به مدیریت­های جهاد کشاورزی مراجعه فرمایند. و همچنین تسهیلات بانکی با سود کارمزد ۴ درصد برای حمایت از توسعۀ گیاهان داروئی در سالجاری تخصیص داده شده است که متقاضیان طرح های گیاهان داروئی در مرحله ثبت نام در سامانه سیتا و معرفی به صندوق کار آفرینی امید می باشند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

باید با ابزار راه شهیدان مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم

استاندار زنجان بر ضرورت الگوگیری از راه و سیره شهدا در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: با ابزار راه شهیدان باید مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

منتشر شده

در

توسط

باید با ابزار راه شهیدان مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محسن افشارجی در کنگره 3535 شهید استان زنجان با بیان اینکه شهدا عندربهم یرزقون هستند، پس قدردانی ما از این آسمانی‌های خیلی جای بحث ندارد، اظهار داشت: این کنگره می‌تواند نماد قدردانی از خانواده شهدا محسوب می‌شود، چرا که حقشان هم بود که از بودن عزیزانشان در کنارشان بهره ببرند ولی از این حق گذشتند که به اقتدار کشورشان کمک کنند.

وی تصریح کرد: برگزاری چنین کنگره‌هایی به عنوان نماد تشکر از خانواده‌های شهدا است که اگر چه حقشان بود در کنار عزیزان باشند اما از آنها گذشتند تا انقلاب حرکت جدیدی را در دنیای نوین امروز آغاز کند.

استاندار زنجان خاطر نشان کرد: برگزاری این کنگره در واقع تشکر از ایثارگران و جانبازان نظام اسلامی و مردم همیشه در صحنه‌ای است که برای پاسداشت انقلاب تا پای جان ایستاده‌اند.

افشارچی با بیان اینکه خداوند در قرآن برای شهدا صفاتی را بیان می‌کند، ادامه داد: یکی از این صفات معامله با خدا است که پاداش آن را بهشت تعیین کرده است. 

استاندار زنجان ادامه داد: شهدا الگویی برای سلوک فردی و اجتماعی و حکمرانی محسوب می‌شوند و همانگونه که در قرآن کریم آمده است شهدا با معامله با خداوند متعال جنت را به دست آوردند.

وی با بیان اینکه کسانی که شهید می‌شوند شهید زندگی می‌کنند و هر جا در مقابل خوف و حزن باخته‌ایم در برابر دشمن نیز ایستادگی کم بوده است، افزود: شهدا در برابر دشمنان نترسیده و خوف و حزن به خود راه ندادند تا پیروز شدند.

این مقام مسئول بر ضرورت الگوگیری از راه و سیره شهدا در جامعه اسلامی تاکید کرد و گفت: با ابزار راه شهیدان باید مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

ادامه مطلب

اجتماعی

بازگشت آرامش به جایگاه های عرضه سوخت

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان از بازگشت عرضه بنزین و نفتگاز به روال استفاده از کارت سوخت در جایگاه های استان خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

بازگشت آرامش به جایگاه های عرضه سوخت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حمید حبیبی اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی و جهادی کارکنان، سیستم عرضه سوخت در جایگاه ها احیا و به حالت عادی و با استفاده از کارت سوخت بازگشت.

وی افزود: هم استانی های عزیز می توانند بدون هیچگونه دغدغه و مشکلی از سهمیه ۱۵۰۰۰ریالی موجود در کارت سوخت شخصیشان استفاده کرده و بنزین یا نفتگاز دریافت کنند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه زنجان تصریح کرد: از ۶۰ باب جایگاه عرضه کننده بنزین و نفتگاز موجود در استان، تعداد ۳۵ جایگاه سیستم سامانه هوشمند در آن ها بارگذاری شده و طبق جدول، سوخت عرضه می کنند.

ادامه مطلب

اجتماعی

فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از نیمه آبان ماه آغاز می شود

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان از آغاز فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از ۱۵ آبان ماه خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

فعالیت راهدارخانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از نیمه آبان ماه آغاز می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،جواد یوسفی  اظهار داشت: با توجه به آغاز فصل سرما و ضرورت حضور راهداران در جاده‌های استان زنجان، ۳۰ راهدارخانه در استان آماده خدمات‌رسانی می‌شوند.

وی با بیان اینکه فعالیت راهدار خانه‌های مناطق کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر استان زنجان از ۱۵ آبان ماه آغاز می‌شود، افزود: مابقی راهدارخانه‌ها از اول آذرماه فعال می‌شوند.

این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر راهداران استان زنجان در آمادگی کامل بوده و در صورت نیاز خدمات‌رسانی می‌کنند.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان ادامه داد: بیش از ۳۰ راهدارخانه با ۵۰۰ نفر نیرو و ۲۶۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری در ایام زمستان به هم‌وطنان خدمات‌رسانی می‌کنند.

یوسفی عمر ناوگان راهداری استان زنجان رابین ۲۰ تا ۲۵ سال عنوان کرد و کرد و گفت: تعمیر و نگهداری این ماشین‌آلات نیازمند ۶ میلیارد تومان اعتبار است که تاکنون ۳ میلیارد آن تخصیص‌یافته است.

وی بیان کرد: هر چه اعتبار برای نوسازی ناوگان راهداری افزایش یابد خدمات بهتری ارائه می‌شود اما تلاش این ناوگان ارائه خدمات به بهترین شکل با همین اعتبارات است

ادامه مطلب

برترین ها