با ما همراه باشید

فرهنگی

تمام کسانی که دغدغه قرآنی دارند برای ایجاد موقوفات قرآنی دست به کار شوند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه در اوقاف و امور خیریه استان زنجان وظایفی برعهده داریم، افزود: یکی از وظایف این سازمان تقویت و حمایت از فعالیت های قرآنی است و تلاش کردیم در استان زنجان به این مهم توجه شود.

منتشر شده

در

تمام کسانی که دغدغه قرآنی دارند برای ایجاد موقوفات قرآنی دست به کار شوند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت‌الاسلام مختار کرمی در مراسم اختتامیه مرحله شهرستانی ۴۴ دوره مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در شهرستان زنجان اظهار داشت: یکی از وظایف این سازمان تقویت و حمایت از فعالیت های قرآنی است و تلاش کردیم در استان زنجان به این مهم توجه شود.

وی با بیان اینکه برنامه سالانه قرآنی سازمان تدوین شده است و برای این منظور حدود ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: کل موقوفات قرآنی استان زنجان کمتر از ۳ میلیون تومان است ولی تلاش شده تا از طریق موقوفاتی که اجازه ترویج فرهنگ قرآنی داده شده این کمبودها جبران شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان یکی دیگر از فعالیت های قرآنی این سازمان را نشست با فعالان قرآنی عنوان کرد و گفت: این نشست‌ها با هدف همفکری با فعالان قرآنی انجام می‌شود چرا که تمام برنامه‌های قرآنی سازمان از طریق فعالان قرآنی خواهد بود.

کرمی با یادآوری اینکه در مرحله شهرستانی چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ۶۰۰ نفر شرکت کننده داشتیم، افزود: علیرغم اطلاع رسانی در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، انتظار بیشتری از تعداد شرکت کنندگان داشتیم ولی به لحاظ تخصصی بودن رشته‌های قرآنی و محدودیت حضور فعالان قرآنی زیر ۱۸ سال این تعداد شرکت کننده با یکدیگر به رقابت پرداختند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی زیر ۱۸ سال از طریق آموزش و پرورش دنبال می‌شود، گفت: در تمامی رشته‌ها از تمام شهرستان‌ها شرکت کننده داشتیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان به برگزاری دوره ارتقا برای داوران مسابقات قرآنی در استان زنجان اشاره کرد و افزود: داوران این دوره از مسابقات از استان‌های البرز و قزوین و زنجان بودند.

کرمی یادآور شد: در شهرستان زنجان ۲۶۱ شرکت کننده داشتیم که به مدت سه روز در حسینیه اعظم برگزار شد و برای اولین بار است که بعد از مسابقات اختتامیه برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه درآمد موقوفات قرآنی در استان زنجان پایین است، افزود: از این‌رو درخواست داریم تمام کسانی که دغدغه قرآن دارند برای ایجاد موقوفات قرآنی دست به کار شوند.

وی با یادآوری وجود ۲ هزار و ۸۰۰ موقوفه در استان زنجان افزود: بخش عمده نیات این موقوفات در حوزه امام حسین(ع) و تعزیه خوانی است و در موضوعات دیگر بالاخص در موضوعات اجتماعی، تامین جهیزیه فقرا، دارو و درمان و ایجاد موقوفات قرآنی نیازمند همراهی خیرین هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان بر ضرورت هماهنگی دستگاه‌های متولی قرآنی در استان زنجان در اجرای برنامه‌های قرآنی و ترویج فرهنگ قرآنی تاکید کرد و گفت: اوقاف و امور خیریه استان زنجان این آمادگی را دارد تا با دعوت از تمام دستگاه‌ها و برگزاری نشست‌های قرآنی بستر اجرای برنامه‌های قرآنی را فراهم کند.

کرمی با اشاره به اینکه علاقه‌مندان به قرآن، قاریان و اساتید قرآنی نیز در این زمینه هماهنگی و هم افزایی داشته باشند، گفت: همفکری و هم افزایی بین فعالان قرآنی تقویت شود تا به نقطه مطلوب در این زمینه برسیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه محور زندگی ما و ماهیت انقلاب اسلامی قرآن کریم است، گفت: لازم است تا مسوولان و مدیران در عمل نشان دهند قرآنی هستند و باید از برنامه‌های قرآنی حمایت کنند تا به نقطه‌ای که شایسته فعالان قرآنی است، برسیم. 

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد.

منتشر شده

در

توسط

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد. این ایستگاه با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر به عنوان (طرح سامان) راه اندازی و در مراسمی با حضور عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ رضا عابدینی، مسئول مرکز سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر؛ سید رضا فتحی، مددکار اجتماعی ستاد خوداتکایی فرمانداری ابهر؛ سلماز جعفری، مسئول پایگاه سلامت درمانگاه اعلایی ابهر و عزیزاله طاهری، روانپزشک مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی افتتاح شد.

عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان‌های پر رفت ‌و آمد نظیر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها، درمانگاه‌ها، بانک‌ها، همچنین برخی از مساجد و تکایا مراکز مذهبی اجرا می کند.

وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه‌های ارتقای سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ اجرای این طرح باعث رونق بازار کتاب و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت ۱۴ روز به صورت امانت ببرند، ادامه داد: طی دوره چند ماهه عناوین کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر می کند.

گفتنی است، این ایستگاه مطالعه با ۱۵۰ نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ویژه روانشناسی و بهداشت روان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت شبکه بهداشت و درمان در درمانگاه اعلایی شهرستان ابهر راه اندازی و در اختیار مراجعین این مرکز قرار گرفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به مناسبت دهه امامت و ولایت مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری»، «کیمیاگر» و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» در استان زنجان برگزار می شود.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به مناسبت دهه امامت و ولایت «از عید قربان تا عید غدیر»، مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری» بدون محدودیت سنی، «کیمیاگر» برای رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» برای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال به همت اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان و با همکاری بنیاد غدیر زنجان برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه می‌توانند از ۳۰ تیرماه مصادف با عید سعید قربان لغایت ۲۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مسابقات کتابخوانی Samakpl.ir، ضمن دسترسی به نسخه الکترونیکی این کتاب، در این مسابقه شرکت و جهت تهیه کتاب چاپی نیز می توانند از طریق بنیاد غدیر استان زنجان اقدام کنند.

این مسابقه با همکاری بنیاد غدیر استان زنجان برگزار می‌شود و در پایان به ۶۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محمدربیع احمدخانی اظهار داشت: سال گذشته 153 عنوان کتاب در استان زنجان به چاپ رسیده است که 16 عنوان یعنی تقریبا 10 درصد از آن مربوط به کودکان و نوجوانان است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 حدود 25 عنوان و در سال قبل از آن 27 عنوان کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان چاپ شده بود؛ اضافه کرد: در این سه سال روند چاپ کتاب کودک کاهش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه از مهمترین دلایل کاهش چاپ کتاب کودک گرانی کاغذ و کتاب، وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، محدویت‌های ایجاد شده بر اثر ویروس کرونا، جذابیت بازی‌های دیجیتال و سهولت دسترسی به فضای مجازی بوده است، اضافه کرد: به خاطر همین دلایل تمایل خانواده‌ها به خرید کتاب کمتر شده و در نتیجه چاپ آن نیز کاهش محسوسی داشته است.

احمدخانی با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: همین شرایط موجب شده است که ناشر توانایی چاپ کتاب را نداشته باشد و تنها در صورتی ناشر حاضر به چاپ می‌شود که مولف هزینه‌های چاپ را خود به عهده بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از حوزه کتاب گفت: یکی از برنامه‌های ارشاد استفاده از فناوری‌های روز یعنی رفتن به سمت چاپ کتاب‌های الکترونیک است.
احمدخانی همچنین توضیحاتی درباره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارائه کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هدف از اجرای این طرح را ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

ادامه مطلب

برترین ها