اقتصاد

تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی 200 میلیون تومان شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رضا خواجه‌ای در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه فعالیت‌های این نهاد انقلابی در 3 حوزه عمران روستایی، مسکن شهری و بازسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی است اظهار داشت: 28 پروژه عمرانی در 2 حوزه بهسازی مسکن روستایی و عمران روستایی به مناسبت سالروز تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود:9 پروژه کلنگ‌زنی اجرای طرح هادی روستایی و 19 پروژه نیز افتتاح پروژه و مجموع اعتبارات این پروژه‌ها 87 میلیارد ریال است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به اجرای طرح هادی روستایی اشاره کرد و افزود: طرح هادی روستایی در روستاهای ساریجالو، ویر شهرستان سلطانیه، قره تپه و مهرآباد شهرستان زنجان، کوسه‌لر و باریکاب شهرستان ایجرود،  روستای پسکوهان شهرستان خدابنده و همچنین روستاهای مرشون و اسپاس شهرستان ابهر در سال جاری اجرا می‌شود.

خواجه‌ای با اشاره به اینکه از مجموع 710 روستای بالای 20 خانوار استان ، طرح هادی برای 710 روستا (100 درصد) تهیه و در 413 روستای استان اجرا شده است، تصریح کرد: میانگین اجرای طرح هادی روستایی در سطح کشور 46.2 درصد و در استان زنجان 58.2 درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

وی با بیان اینکه افق طرح‌های هادی روستایی 10 ساله بوده و بعد از آن ملزم به بازنگری هستیم،خاطر نشان کرد: طرح هادی 352 روستای بالای 20 خانوار استان بازنگری شده که حدود 70 مورد در دست اقدام است همچنین 64 میلیارد و 652 میلیون تومان اعتبار در سال 1400 از محل منابع ملی برای مطالعات و 162 میلیون تومان نیز از محل منابع استانی برای این امر در نظر گرفته شده بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه با اعتبارات امسال طرح هادی برای حدود ۱۳۵ روستا آسفالت‌ریزی می‌شود، اظهار داشت: اجرای طرح هادی برای ۸۷ روستا نیز منابع ملی و ۶۰ روستای دیگر از منابع استانی انجام خواهد شد که امسال برای اجرای فاز دوم طرح‌های هادی ۵۸ روستا نیز افزوده خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به صدور سند مالکیت روستایی گفت: تاکنون از مجموع 92 هزار و 658 واحد مسکونی روستایی برای 71 هزار و 916 واحد، سند مالکیت صادر شده و در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت نیز 8100 فقره سند مالکیت صادر شده که این روند به‌صورت مداوم ادامه دارد.

خواجه ای تصریح کرد: از سال 1399 تاکنون انقلابی در صدور سند مالکیت روستایی در استان زنجان رخ داده و بنیاد مسکن زنجان با کمک اداره کل ثبت اسناد و املاک استان طی 2 سال گذشته در این زمینه رتبه یک کشور را دارد.

وی با بیان اینکه زنجان، تنها استان در سطح کشور است که منظومه روستایی آن مصوب و در همه شهرها عملیاتی شده است، خاطرنشان کرد: منظومه روستایی به اشتغال جوانان، رونق تولید و اقتصاد منطقه کمک کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه تسهیلات مقاوم‌سازی مسکن روستایی ابتدا 50 میلیون تومان با بازپرداخت 15 ساله و سپس 100 میلیون تومان با بازپرداخت 20 ساله بود، خاطرنشان کرد: تسهیلات 200 میلیون تومانی نیز امسال ابلاغ شده که منتظر آماده شدن سامانه‌های مربوطه هستیم تا متقاضیان برای عقد متمم قرارداد به بانک‌های عامل معرفی شوند.

خواجه‌ای با بیان اینکه با احتساب 200 میلیون تومان تسهیلات برای هر واحد چیزی حدود یک هزار میلیارد تومان در روستاهای استان برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی هزینه می‌شود، افزود: این مبلغ علاوه بر کمک با مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، دوباره به بانک‌ها برمی‌گردد و به اشتغال، اقتصاد و صنعت استان کمک می‌کند.

وی یادآور شد: در خصوص مسکن خانواده‌های دارای 2 معلول نیز 168 فقره با تعامل و همراهی بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در اولویت هستند که انجام می‌دهیم ضمن اینکه در حوزه مسکن روستایی 3 سال متمادی، رتبه یک کشور نصیب استان زنجان شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا