اجتماعی

ترویج ازدواج، بیشتر از تکلیف نیازمند فرهنگ سازی است

فرماندار زنجان گفت: ترویج امر ازدواج به عنوان یکی از شاخص های زیربنایی جامعه، نیازمند فرهنگ سازی بوده و ایجاد تکلیف و اجبار، پاسخ عکس خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،پرویز خالقی در جلسه کمیته سامان ازدواج شهرستان زنجان به بیان شیوه های اثربخش در راستای بالا بردن نرخ رشد ازدواج و نیز زاد و ولد در جامعه پرداخته و اظهار داشت: ترویج امر ازدواج به عنوان یکی از شاخص های زیربنایی جامعه، نیازمند فرهنگ سازی بوده و ایجاد تکلیف و اجبار، پاسخ عکس خواهد داد.

وی به تاثیر اقدامات فرهنگی و ایجابی اعم از تولید محتوا از طریق رسانه ملی و با بهره گیری از نظرات متخصصین و کارشناسان حوزه فرهنگ اشاره داشته و افزود: دستگاههای فرهنگی و نیز عوامل رسانه ملی بایستی پای ثابت و فعال جلسات کمیته سامان ازدواج باشند.

 فرماندار زنجان تمامی علل پایین بودن نرخ رشد ازدواج را مباحث اقتصادی ندانسته و اضافه کرد: حرکت در مسیر ترویج امر ازدواج بایستی پیوست فرهنگی داشته و صرفاً ایجاد امکانات فیزیکی برای جوانان کفاف نخواهد داد.

خالقی عنوان نمود: اگر بدنبال انگیزه سازی در جوانان بوده و نیز فوائد فرزندآوری در میان زوجین تبیین و القا شود، این قشر هوشیار و کثیر، خود در مسیر صحیحی قرار گرفته و جامعه را به نقطه مطلوبی منتهی خواهند ساخت.

وی ضمن اشاره به اینکه حساسیت تسهیل گری فرهنگ ازدواج هنوز در میان مدیران به جایگاه واقعی خود دست نیافته است، خاطر نشان ساخت: با نزول شیب نمودار نرخ رشد جمعیت، اقدامات توسعه ای اعم از ساخت انواع مراکز علمی، فرهنگی، تفریحی، ورزشی، بهداشتی و … نیز فلسفه وجودی خود را از دست می دهند چراکه دیگر جمعیت جوانی برای بهره گیری از اینگونه سرانه ها وجود نخواهند داشت.

رئیس کمیته سامان ازدواج شهرستان به مقطعی بودن مسئولیتهای مدیریتی اشاره و اضافه کرد: اینگونه فرصت ها مغتنم بوده بنابراین بایستی با قدر شمردن آن، نهایت تلاشها در راستای حل مشکلات مردم و بهبود وضع موجود صورت پذیرد.

فرماندار زنجان تاکید کرد: قصور هیچکدام از دستگاهها در زمینه تسهیل گری امر ازدواج قابل قبول نبوده و مدیران شهرستان بایستی با جدیت کاملی در این مسیر گام بردارند.

خالقی ضمن تاکید بر حضور فعالانه بانکها در جلسات کمیته سامان ازدواج شهرستان، به ظرفیت خیرین در حوزه تهیه جهیزیه برای زوجین جوان اشاره داشته و از دبیرخانه کمیته خواست تا بسترهای لازم برای بهره گیری از توان سازمانهای مردم نهاد در زمینه تسهیل ازدواج را فراهم نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا