اجتماعی

تجهیز بیش از ۵۰ درصد اراضی کشاورزی زنجان به آبیاری نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی استان زنجان آبی است و مستعد آبیاری نوین است، گفت: بیش از ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری نوین تجهیز شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،روح‌الله حسنی در نشست خبری با اصحاب رسانه زنجان اظهار داشت:در استان زنجان ۱۰۰ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی وجود دارد و سالانه ۳ میلیون تن محصولات زراعی و باغی در سطح استان تولید می‌شوند و تولیدات در بخش زراعی، باغی و دامی قابل توجه است.

وی با اشاره به اینکه ارزش تولیدات کشاورزی استان ۱۸۳ هزار و ۷۱ میلیارد ریال است، تصریح کرد: اگر این رقم را به میزان فعالان این عرصه تقسیم کنیم به طور متوسط هر کشاورز سالانه ۱۸۳ میلیون تومان درآمد خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه تولیدات در بخش کشاورزی ضامن تامین امنیت غذایی است، خاطر‌نشان کرد: استان زنجان علاوه بر اینکه توانسته در تولید برخی محصولات کشاورزی خودکفا شود بلکه بخشی از تولیدات نیز به استان‌های دیگر صادر می‌شود چراکه مازاد تولید وجود دارد با این حال این استان رتبه اول کشوری در سطح تولید زیتون، رتبه دوم سیر، سوم عدس، چهارم لوبیا و فندق را دارد.

حسنی با اشاره به اینکه ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی استان زنجان آبی است و مستعد آبیاری نوین است، گفت: بیش از ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری نوین تجهیز شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی در استان زنجان قابلیت اجرای پروژه‌های آبیاری تحت فشار دارد، اظهار کرد: تاکنون بیش از ۶۲ هزار هکتار از این اراضی مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در ادامه به دیگر وظیفه جهاد کشاورزی در حوزه نظارت اشاره کرد و گفت: از نیمه دوم دی ماه سال قبل که وظیفه نظارت به عهده جهادکشاورزی گذاشته شده است، بیش از ۲۱هزار ۸۶۳ مورد بازرسی از صنوف و نانوایی ها توسط جهاد کشاورزی صورت گرفته است.

وی با اشاره به نظارت بر بازار به منظور حل مشکلات در این حوزه گفت: در بحث توزیع کالاهای اساسی و کشاورزی، مشکلات خیلی زیادی وجود دارد و ساختار توزیع کالاهای کشاورزی مبتنی بر توزیع متوازن نیست و دارای مشکلاتی است، اما برنامه‌های جهاد در استان، ایجاد بازارهای محلی، تنوع بخشی فروش کالاها، استفاده از امکانات روز و فروش اینترنتی، کنترل و مدیریت کالا در بازار، بحث سوم بازرسی و پایش کالاها در بازار کیفیت و کمیت است.

حسنی با اشاره به اینکه تا این لحظه درباره تامین کالا نداشته‌ایم، اضافه کرد: خوشبختانه توزیع کالا به خوبی صورت گرفته و به لحاظ کمبود کالا مشکلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه امسال کشاورزان اهتمام بیشتری برای تولید محصول گندم داشته‌اند و رکود مبارزه‌ با آفت سن مادر گندم در استان شکسته شده و به ۸۶ هزار هکتار رسیده است، خاطر نشان کرد: این امر به دلیل قیمت‌گذاری مناسبی بود که بر روی محصول گندم انجام گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون کشور ۲.۰۵ است، افزود: استان زنجان با رقم ۲.۱۷ از میانگین کشوری بالاتر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۷۲ واحد صنایع تبدیلی در استان مستقر است، که سالانه یک میلیون و ۳۶ هزار تن محصول خام را فرآوری می‌کند، عنوان کرد: ۸ هزارو ۷۹۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها انجام شده و برای ۲ هزارو ۶۳۲ نفر اشتغال ایجاد شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در بحث فرآوری گوجه فرنگی در استان در راستای خارج شدن انحصار از برخی صنایع، دو واحد فرآوری در حال احداث است، خاطرنشان کرد: دشت مشکات دارای ۲۲ درصد پیشرفت فیزیکی بوده و آخرین زمان تکمیل نیز سال ۱۴۰۱ اعلام شده است همین طور، صدور مجوز واحد صنعتی بهروز نیز انجام شده که دارای پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی است و زمان تکمیل و بهره‌برداری نیز سال ۱۴۰۳ عنوان شده است.

حسنی به آخرین وضعیت رسیدگی به باغ‌شهر‌ها در استان اشاره کرد و گفت: دو سال قبل برای باغ‌ شهر‌ها مصوبه‌ای معروف به تثبیت بنا ارائه شد، تا مشکل بخشی از مسائل باغ‌شهر‌ها حل شود. خلاصه این مصوبه این موضوع بود که تحت شرایطی به برخی از ساخت‌وساز‌ها در باغ‌ شهر‌ها مجوز داده شود.

وی با بیان اینکه این باغ‌شهرها طبق مصوبه بر اساس مساحت باغ باید خانه باغ نیز در مساحت مشخص احداث می‌کردند افزود: اضافه بناها باید تخریب می‌شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در حدود ۶ هزارو ۵۰۰ پرونده در راستای همین باغ‌شهرها در استان تشکیل شد، گفت: قریب به ۳ هزارو ۷۰۰ نفر توانستند شرایط را اخذ کنند و در حال حاضر در مراحل صدور مجوز قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا