اجتماعی

بینایی 30 هزار کودک زنجانی غربالگری شد

مدیرکل بهزیستی استان زنجان اعلام کرد: پیشگیری از معلولیت از برنامه های شاخص بهزیستی است که بصورت سالانه و با هدف گذاری صحیح انجام می شود و از اردیبهشت سال جاری تاکنون نیز نزدیک به ۳۰ هزار کودک ۳ تا ۶ ساله غربالگری بینایی شدند و هدف گذاری این طرح پوشش صددرصدی همه کودکان زنجانی است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سلمان حسینی تعداد پایگاه های غربالگری تنبلی چشم را ۳۶ پایگاه عنوان کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۱۱ پایگاه با دستگاه و چارت E (۴ دستگاه در شهرستان زنجان، ۲ دستگاه در شهرستان خدابنده و بقیه شهرستانها هر کدام یک دستگاه) و ۲۵ پایگاه با چارت E غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال را انجام می دهند و منتظر مراجعه کودکان هستند.

وی در خصوص تعرفه ارایه خدمات غربالگری بینایی عنوان کرد: بهزیستی از خانواده های نیازمند دارای شرایط خاص در زمینه ی درمان تنبلی چشم و مشکلات بینایی با پرداخت کمک هزینه عینک و جراحی چشم حمایت می کند و هزینه ی غربالگری کودکان در بخش خصوصی با دستگاه ۵۶ هزار و ۷۴۰ تومان و با چارت اسنلن ۱۷ هزار و ۴۳۰ تومان و در بخش دولتی با دستگاه ۹ هزار و ۵۲۰ تومان و با چارت اسنلن ۴ هزار و ۴۷۰ هزار تومان است.

حسینی ضمن توصیه به خانواده ها جهت غربال بینایی همه ساله کودکان ۳ تا ۶ سال، افزود: بهترین زمان برای تشخیص و درمان تنبلی چشم، سنین زیر ۵ سالگی است ودر صورتیکه مشکل دید کودک قبل از ۵ سالگی تشخیص داده شود، حتی اگر چشم کودک دچار تنبلی شده باشد، با درمان به موقع، بینایی کامل به دست خواهد آمد.

این مقام مسئول تاکید کرد: والدین با در دست داشتن شناسنامه و رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند برای سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال به مراکزمثبت زندگی و پایگاه های غربالگری مراجعه نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا