اقتصاد

بیش از 65 درصد مشترکان زنجانی مشترکان با مصرف استاندارد هستند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با بیان اینکه مشترکین پر مصرف با توجه به پلکانی که قرار می گیرند شامل آب بهای تصاعدی شده و جریمه می شوند، گفت: مشترکان با مصرف زیر ۵ متر مکعب، میزان آب بها صفر رد می‌شود. با این حال بیش از ۶۵ درصد مشترکان در استان مشترکان با مصرف استاندارد هستند و زیر الگوی مصرف مصرف آب دارند. این در حالی است که ۱۰ درصد مشترکان بد مصرف هستند و بیش از دو برابر الگوی مصرف، مصرف آب دارند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علیرضا جز قاسمی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به کاهش محسوس جریان آب در برخی از نقاط شهر زنجان اظهار داشت: در هیچ کدام از شهرها قطع آب برنامه ریزی شده نداشتیم، اما کاهش فشار آب یا به دلیل تعمیر تاسیسات بوده یا شاید در برخی نقاط به خاطر تعدیل فشار بوده است.

وی با بیان اینکه 98٫7دهم درصد شهرستان های استان زنجان دچار خشکسالی هستند، تصریح کرد: بجز شهرستان ابهر ، 100 در صد شهرستان های استان زنجان با مشکل خشکسالی روبه رو هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه درصد بارندگی در استان زنجان، نسبت به میانگین بلند مدت 39 درصد کاهش داشته است، افزود: وضعیت بارش مناسبی در کشور و استان نداریم و درصد این کاهش در کشور 29درصد است.

جزءقاسمی با اشاره به اینکه در حال حاضر سدهای تهم و کینه ورز آب شهرهای زنجان، ابهر و خرمدره را تامین کرده و بقیه شهرها و روستاها از طریق آب‌های زیرزمینی تامین می‎شود، خاطرنشان کرد: باید به منظور مدیریت منابع آبی تلاش شود.

وی با اشاره به اینکه نزدیک 310میلیمتر بارندگی باید در استان رخ می داد، افزود: تنها 17درصد بارندگی رخ داده و پاییز امسال حتی نسبت به پاییز سال گذشته خشک‌تر بود.

مدیر‌عامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه پیش‌بینی این است که بارندگی زمستان امسال نرمال باشد، گفت: اما بارش‌ها بازهم نخواهد توانست و کمبود‌ها را برطرف نمایند و استان جزو استان‌هایی با کمبود بارش خواهد بود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از ابتدای سال 99 با ادغام آبفای روستایی و شهری یک شرکت تشکیل شد، گفت: این شرکت دولتی نیست و به عنوان یک بنگاه اقتصادی درآمد خود را از محل آب بها تامین می کند.

جزءقاسمی با اشاره به اینکه علیرغم افزایش قیمت تجهیزات و هزینه نگهداری از تاسیسات، خدمت رسانی را ارتقا دادیم، تصریح کرد:این شرکت به 21 شهر و 624 روستای استان زنجان خدمات ارائه می کند که 90 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آبفای استان زنجان هستند.

وی در ارتباط با هدر رفت آب نیز گفت: میزان هدر رفت آب در استان 30 درصد است که 12 درصد آن مربوط به فرسودگی تاسیسات است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با اشاره به اینکه آبرسانی به شهر زنجان با جمعیت بالغ بر 500 هزار نفر جزو اولویت‌های این شرکت است به همین منظور  پروژه  ویژه‌ای در قالب پروژه اضطراری شامل حفر چاه، اجرای خطوط، جمع آوری چاه و ایستگاه پمپاژ در حال اجرا است، اضافه کرد: البته بزرگترین پروژه این شرکت در استان جهاد آبرسانی به 57 روستا با همکاری بسیج سازندگی است که در قالب اعتبارات محرومیت زدایی به ارزش 100 میلیارد تومان در حال اجراست.

جزءقاسمی با اشاره به اینکه در بخش شبکه فاضلاب شهر زنجان نیز در سنوات اخیر در 60 درصد شهر زنجان این شبکه ایجاد شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با همکاری بخش خصوصی در 8 نقطه به طول 40 کیلومتر با اعتبار 120 میلیارد تومان مشغول اجرای فاضلاب هستیم.

وی با بیان اینکه بحث جیره‌بندی آب در استان زنجان مطرح نیست، تاکید کرد: اما درخواستمان از هم استانی‌ها این است که نهایت دقت را در مصرف آب داشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان همچنین با بیان اینکه تصفیه خانه شهر ابهر ، خرمدره احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته است گفت: امسال اقدامات تکمیلی این دو پروژه به اتمام می رسد و تصفیه خانه با ظرفیت کامل وارد بهره‌برداری می شود.

جزقاسمی با بیان اینکه مشترکین پر مصرف با توجه به پلکانی که قرار می گیرند شامل آب بهای تصاعدی شده و جریمه می شوند، گفت: مشترکان با مصرف زیر 5متر مکعب، میزان آب بها صفر رد می‌شود. با این حال بیش از 65درصد مشترکان در استان مشترکان با مصرف استاندارد هستند و زیر الگوی مصرف مصرف آب دارند. این در حالی است که 10درصد مشترکان بد مصرف هستند و بیش از دو برابر الگوی مصرف، مصرف آب دارند.

وی به استفاده مجدد از پساب برای استفاده در صنعت برای صرفه جویی در مصرف آب اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به یکی از واحد های صنعتی به میزان 12 هزار مترمکعب پساب واگذار شده و رایزنی ها برای واگذاری پساب به سه شهرک صنعتی اطراف زنجان انجام شده است.

خبرنگار:نرگس رسولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا