اجتماعی

بهره گیری از نظرات علمی و عملی نخبگان برای پیشگیری از وقوع جرایم کارگشا خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت الاسلام و المسلمین اسماعیل صادقی نیارکی در جلسه کمیته شناسایی زمینه ها و عوامل اصلی 10 عنوان اول جرایم و دعاوی استان که با حضور همکاران قضایی ، مسئولان دستگاهها و نخبگان و اساتید دانشگاه برگزار شد ،ضمن تقدیر و تشکر از اظهار نظر های خوب و سازنده اعضای کمیته در راستای پیشگیری از وقوع جرم گفت: استفاده از ظرفیت اساتید و صاحب نظران استانی با نگاه علمی ، تجربی و همکاری با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان زنجان در راستای ارائه راهکارهای موثر جهت پیشگیری از وقوع جرایم بسیار مهم و موثر است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت نخبگان در همه حوزه ها آثار و نتایج خوبی داشته است. قوه قضاییه نیز بصورت مستمر از نظرات نخبگان در بررسی و حل مسائل و مشکلات استفاده کرده است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان اظهار کرد: در خصوص مسائل و جرایم نباید بر اساس حدس و گمان صحبت کرد ، بلکه باید بر اساس داده های میدانی و موجود در جامعه مطالب ارائه شود تا خروجی کار موثر باشد.
این مقام مسئول تصریح کرد: در بحث جرایم و افزایش آمار ضرب و جرح بایستی با کار میدانی موضوع را بررسی کرد تا منشا بروز این جرم در جامعه احصا شود و برای ان راهکار پیدا شود.

حجت الاسلام صادقی نیارکی افزود: اگر کارها و اقدامات بصورت میدانی و بر اساس علت شناسی باشد نتیجه بخش تر خواهد بود. حل معضلات جامعه و پیشگیری از وقوع جرم با بهره گیری از نظرات علمی ، عملی نخبگان بسیار گره گشا خواهد بود.

وی بر اقدامات کوتاه مدت و میان مدت برای حل معضلات اجتماعی در استان تاکید کرد و از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان خواست تا برای ریشه یابی معضلات از نظرات و پیشنهادات دانشگاهیان، نخبگان استفاده نمایند .

مهم ترین مولفه کنترل خشم ، عدم مهارت در گفتگو هاست.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محسن کرمی گفت : عدم تربیت اجتماعی افراد و عدم رعایت گفتگوها غالبا منجر به درگیری و بروز جرایم می شود که این مقوله موضوعی است که بایستی مورد توجه در حوزه پیشگیری قرار گیرد

وی با اشاره به اینکه بیشتر بازیها در فضای مجازی توأم با ضرب و جرح و خشونت است افزود : پیامد بسیار بد این گونه بازیها بر روی افراد بویژه فرزندان دارد که خانواده ها بایستی نسبت به این موضوع نظارت کافی داشته باشند

کرمی با بیان اینکه مهم ترین مولفه کنترل خشم ، عدم مهارت در گفتگو هاست اظهار داشت :نسخه مقطعی و زود بازده در این خصوص این است که مهارت گفتگو ها را در جامعه بویژه بین زوجین بالا ببریم که منشأ بیشتر مشکلات و اختلافات زوجین همین عدم رعایت مهارت گفتگوها ست.

دادستان زنجان بر ضرورت برگزاری دوره های آموزشی مهارت گفتگو تصریح کرد و گفت : مخاطب این دوره برای افرادی که در ابتدای تشکیل خانواده هستند وهمچنین دانش آموزان دوره دبیرستان می باشد که بایستی در این دوره ها شرکت کنند که آثار این کار در ادامه زندگی زوجین و جوانانی که در آستانه تشکیل خانواده هستند بسیار نتیجه بخش خواهد بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا