اجتماعی

برگزاری مراسم شب يلدای زنجانی در موزه گیاهان دارویی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی‌اکبر شرفی اظهار داشتت: انجمن ادبی صراط، جشنواره ادبی یلدا را به مناسبت این شب تاریخی در فضاهای سنتی سرای ناصریه بازار زنجان در موزه گیاهان دارویی برگزار کرد. ایجاد فضای هنری و جمع شدن هنرمندان باعث خلق اثر می‌شود که باعث می‌شود مخاطبان هنرمندان نیز با دنبال کردن آثار آن مروری بر آداب‌ورسوم گذشته داشته ‌باشند.

معاون گردشگری استان زنجان افزود: فضاسازی و چیدمان سنتی موزه گیاهان دارویی با ویژگی‌های بومی شب یلدا، حضور پژوهشگران ادبی و تحلیل آیین‌های سنتی و ریشه‌های تاریخی این آیین‌ها در اشعار و معرفی جنبه‌های فرهنگی، هویتی و اجتماعی یلدا از برنامه‌های جشن یلدا بود.

 شرفی گفت: هدف از برگزاری این آیین در سرای ناصریه این است که این مراسم به‌عنوان یک رخداد سالیانه باستانی می‌تواند همچون سایر آیین‌های سنتی و مذهبی، وسیله‌ای برای جذب گردشگران باشد.

وی خاطرنشان کرد: از آیین‌های شب یلدا می‌توان به دور هم جمع شدن خانواده‌ها، قرائت اشعار حافظ و احترام به بزرگ‌ترها اشاره کرد که تداوم این‌ آیین‌ها می‌تواند به استحکام بنیان خانواده ‌و تقویت ارتباطات اجتماعی کمک کند.

شرفی تصریح کرد: ما باید پیوندهای خود با گذشته را حفظ کرده و به نسل جدید نیز منتقل کنیم، بسیاری از آداب‌ و رسوم وجود دارند که نسل جدید آن‌ها را نمی‌شناسند که با خلق اثر توسط هنرمندان می‌توانیم به حفظ کردن این آداب‌ورسوم کمک کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا