اجتماعی

برگزاری مانور دور میزی وقوع برف و کولاک در جاده توسط هلال احمر زنجان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: مانور دور میزی وقوع برف و کولاک در جاده با هدف لزوم آمادگی پاسخگویی سریع و مناسب به حوادث غیرمترقبه با حضور دستگاه های عضو مدیریت بحران برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، سید قاسم موسوی در جلسه مانور دور میزی وقوع برف و کولاک اظهار داشت: با توجه به اینکه مسیرهای مواصلاتی استان زنجان کوهستانی و برف گیر است و در فصل زمستان نیز با احتمال وقوع کولاک شدید و مسدودی در جاده ها، نیازمند تمرین مانور دور میزی این حوادث هستیم.

وی یادآوری کرد: دستگاه های اجرایی دخیل در مدیریت بحران استان به نحو مطلوبی تعامل و همکاری در امدادرسانی دارند اما ممکن است گاهی حوادثی اتفاق بیفتد که تاکنون تجربه آن را نداشته ایم.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: بر همین اساس نیازمند هم افزایی بیشتر بین دستگاهی هستیم که در کنار این مهم باید تمرین مانورهای دور میزی نیز جدی گرفته شود.

موسوی ادامه داد: در مانورهای دور میزی هماهنگی و تعامل و رسیدن به ادبیات مشترک بیشتر محقق می شود که کدام دستگاه اجرایی در کدام لحظه و حادثه می تواند کمک کننده در امر امدادرسانی و پاسخگویی به حادثه باشد.

وی با بیان اینکه تصمیم گیری بسیار مهم و اثر بخش است، اظهار داشت: باید نحوه امدادرسانی و هماهنگی بین دستگاهی بیشتر تمرین باشد تا تصمیم گیری در لحظه به نحو مطلوب و در کمترین زمان ممکن برای امدادرسانی محقق شود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: مانورهای دور میزی باید در سطح گسترده تر استانی و با حضور استاندار و همه اعضای دستگاه های عضو مدیریت بحران برگزار شود.

در کنار هلال احمر و مدیریت بحران هستیم

سرپرست اداره کل پدافند غیرعامل استان زنجان نیز در ادامه جلسه اظهار داشت: مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر استان همواره در حوادثی که آسیب دیدگان ناشی از آن نیازمند کمک بوده اند امدادرسانی های خوبی را ارائه داده است.

 سیروس محمدیاری بر لزوم اجرای مانورهای دور میزی تاکید کرد و افزود: اجرای آن موجب ارتقای آگاهی مسئولان در امدادرسانی به هموطنان می شود. 

وی خاطرنشان کرد: در کنار هلال احمر و مدیریت بحران استان در اجرای مانور و امدادرسانی در حوادث به هموطنان هستیم.

هلال احمر برای ارتقای تاب آوری هموطنان اقدامات قابل توجهی کرده است

مدیر کل مدیریت بحران استانداری زنجان نیز در ادامه مانور دور میزی وقوع برف و کولاک گفت: جمعیت هلال احمر استان برای ارائه آموزش به هموطنان و ارتقای تاب آوری در تلاش است و در این خصوص اقدامات قابل توجهی در استان انجام شده است.

صفی اله کرامتی یادآوری کرد: زلزله سال های اخیر در مقایسه با زلزله های سال های گذشته با قدرت مشابه نشان می دهد که خسارت جانی و مالی کاهش یافته و این مهم بیانگیر ارتقای آگاهی مردم و از طرفی توسعه ساخت و ساز مسکن روستایی است.

وی تاکید کرد: ارتقای آگاهی مردم موجب شده زلزله های بعدی کمترین چالش و مشکل را برای امدادگران رقم بزد.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری زنجان افزود: با توجه به آموزش هایی که جمعیت هلال احمر برای آحاد مردم و دانش آموزان در مدارس ارائه می دهد بر اساس این آموزش های ارائه شده، هشتم آذر مانور زلزله در 20 مدرسه استان برگزار خواهد شد.

به گفته کرامتی، هر چه قدر مانورها بیشتر برگزار شود، موثر و موجب آمادگی بیشتر برای مدیریت حوادث می شود.

وی خاطرنشان کرد: مانورهای دورمیزی وعملیاتی به حتم تاثیر مثبتی در ارتقای آگاهی مدیران و مسئولان خواهد داشت.

بیشترین حوادث در زمستان مربوط به وقوع برف و کولاک جاده هاست

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان نیز در ادامه جلسه گفت: بیشترین حوادثی که در فصل زمستان با آن مواجه هستیم وقوع برف و کولاک و و در جاده زنجان به گیلوان و زنجان – تهم – چورزق است. 

غفور آقاجانلو، به کد 2 در هلال احمر اشاره کرد و افزود: پرسنل این مجموعه علاوه بر پست سازمانی در کد 2 عملیاتی تعریف شده اند و هنگام وقوع حادثه که هنگام فراخوان در هر حوزه ای در این کد وارد بخش عملیات امداد و نجات در کنار داوطلبان و اعضا می شوند.

وی، سناریوی مانور دور میزی را، بر اساس هشدار نارنجی اعلام شده از سوی هواشناسی و ورود سامانه بارشی سنگین در مناطق کوهستانی تعریف کرد و ادامه داد: بارش سنگین در مسیر جاده تهم – چورزق اتفاق افتاده و افراد عبوری گزارش این شرایط را به مرکز EOC هلال احمر اطلاع داده اند که رانندگان و مسافران امکان ادامه مسیر را ندارند، در ادامه ریزش کوه در این مسیر ارتباطی اتفاق افتاده و در همین حین نیز مادر بارداری برای انتقال به بیمارستان نیازمند امدادرسانی در روستای ابراهیم آباد است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: پاسخگوی اولیه پایگاه امداد و نجات کوهستان هلال احمر در سولی چای را برای امدادرسانی و ارزیابی اولیه اعزام می کنیم.

آقاجانلو یادآوری کرد: سپس فراخوان تیم واکنش سریع، تیم های جایگزین و پشتیبان در مرکز استان داده می شود.

وی اضافه کرد: هماهنگی با راهداری و حمل و نقل جاده ای برای بازگشایی مسیر انجام می شود.

گفتنی است، هر کدام از دستگاه های اجرایی عضو مدیریت بحران حاضر در این جلسه اقدامات و برنامه های خود برای امدادرسانی و زمان رسیدن را تبیین کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا