اجتماعی

برپایی سفره‌های یلدا در موزه رختشویخانه

سرپرست معاونت گردشگری استان زنجان از برگزاری جشن شب یلدا با محوریت گردشگری و صنایع‌دستی در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،داود آبیان در جلسه با مدیرکل فرهنگ و ارشاد زنجان با بیان اینکه امسال شب یلدا از آن‌ جهت که این آئین زیبای ایرانی در فهرست جهانی یونسکو به‌عنوان میراث ناملموس به ثبت رسیده، متفاوت است اظهار داشت: تلاش داریم تا ویژه‌ برنامه‌های فرهنگی را با همکاری دستگاه‌هایی، چون فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری به این مناسبت برگزار کنیم.

سرپرست معاونت گردشگری استان زنجان افزود: یلدا به‌عنوان مراسمی سنتی و آیینی نمادی از فرهنگ غنی مردم ما است که با محوریت خانواده برگزار می‌شود که در این برنامه‌ها بر اهمیت آن تأکید خواهد شد.

وی گفت: این جشن بنا به درخواست مدیر تولید برنامه شبکه اشراق در موزه رختشویخانه زنجان با هشت کرسی سنتی از هشت شهرستان استان و با نمایش انواع صنایع‌دستی ازجمله دست بافته‌های سنتی، ملیله، چاروق، محصولات چرم، مس، نقاشی پشت شیشه و سوغات زنجان ازجمله گز، شستی و شیرینی‌های سنتی عرضه می‌شود.

آبیان افزود: برنامه‌های متنوعی ازجمله سفره‌آرایی، برپایی کرسی، قصه‌گویی و یلدا در ادبیات ترکی و فارسی از آیتم‌های این برنامه خواهد بود. خوشبختانه زنجان طی سال‌های گذشته در این حوزه از استان‌های پیشگام بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا