اقتصاد

برنامه هفتم توسعه یک برنامه 29 گانه است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه یک برنامه 29 گانه است که مطالعات آن از سال گذشته شروع شده است گفت: ولی با 29 عنوان در سال جاری سیاست‌های کلی تهیه، تدوین و ابلاغ شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، احمد خداوردی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت:سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در ارزیابی جشنواره شهید رجایی توانست در بین 31 استان رتبه اول را کسب کند.

وی به هدف آرمانی برنامه مطابق سیاست های کلی پیشرفت اقتصادی توام با عدالت و مضمون اصلی برنامه هفتم اشاره کرد و افزود: رشد فراگیر و دانش بنیان و ثبات اقتصادی بر پایه اسناد آمایش سرزمین است.

این مقام مسئول تصریح کرد: برنامه هفتم توسعه یک برنامه 29 گانه است که مطالعات آن از سال گذشته شروع شده است ولی با 29 عنوان در سال جاری سیاست‌های کلی تهیه، تدوین و ابلاغ شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان با بیان اینکه رویکرد این برنامه تمرکز بر حوزه‌های کلیدی است ؛ عنوان کرد: برنامه محوری، مشارکت محوری و استفاده از ظرفیت تمامی فعالین، اتکا به شیوه طراحی مکانیسم در برنامه مبتنی بر تهیه ساز و کارهای انگیزشی از جمله این برنامه هاست.
 
خداوردی گفت: استان زنجان در بخش‌های اقتصادی در صنعت 18 درصد، کشاورزی 25 تا 27 درصد در نوسان بوده که در بخش کشاورزی در حال از دست دادن جایگاه خود است و نیاز به همگرایی بیشتر در این بخش است.

وی به وضعیت ارزش افزوده به تفکیک در بخش های اقتصادی استان پرداخت و خاطرنشان کرد: بخش صنعت 38.85 درصد، کشاورزی، جنگلداری و ماهگیری با 14.6 درصد و عمده فروشی، خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت به ترتیب بیشترین بخش اقتصادی را بخود اختصاص داده است. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان به بازار کسب و کار اشاره کرد و گفت: جمعیت فعال استان 820 هزار نفر است که 45.5 درصد جمعیت فعال هستند و از 373 هزار نفر ، 348 هزار و 882  نفر شاغل و بقیه بیکار هستند.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی 27 درصد، خدمات 37 درصد، صنعت 35 درصد مشغول به کار هستند گفت: فضای کسب و کار استان زنجان بهتر از استان‌های دیگر است و در سال 1401 در رتبه 9 در کشور قرار داریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا