با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

با حمایت گل‌خانه‌ای و کار نمایشی نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته (۱۵ شهریور) در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود در مورد برنامه‌ها و الویت‌هایش در ۴ سال آینده گفت.

منتشر شده

در

با حمایت گل‌خانه‌ای و کار نمایشی نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،عیسی زارع‌پور که تقریبا نزدیک به ۳ هفته است بر صندلی ریاست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تکیه زده است در اولین مصاحبه تلویزیونی خود الویت‌هایش برای وزارت ارتباطات و توسعه فناوری اطلاعات در کشور اشاره و تأکید کرد که برای قطع ارتباطات میان مردم نیامده است. زارع‌پور به مردم قول داد که با تکمیل شبکه ملی اطلاعات، اینترنت جهانی قطع نمی‌شود؛ اما فضای مجازی با آسیب‌هایی همراه است که باید حل شود. زارع پور یادآور شد که با حمایت گل‌خانه‌ای و کار نمایشی در فضای ICT نمی‌توان مشکلات را حل کرد. او به حکمرانی جدی در فضای مجازی کشور اشاره کرد و گفت:‌ «راهبرد دولت سیزدهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این است که حداکثر استفاده را از فضای مجازی داشته باشیم تا مشکلات مردم را حل کنیم. زندگی مردم در این فضاست، بنابراین هر تصمیمی که در این فضا گرفته شود، مستقیما روی زندگی مردم، کسب‌وکار آن‌ها تأثیر دارد.» او تصریح کرد که نگاه در دولت سیزدهم و هم نگاه او به عنوان وزیر ارتباطات این است که از ابزار فناوری حداکثر استفاده را داشته باشند تا ایران هوشمند در تراز انقلاب اسلامی را شکل دهند.

حکمرانی در فضای مجازی

زارع‌پور فضای مجازی و دنیای فناوری اطلاعات را یک فضای اثر بخش دانست که کل روابط انسان‌ها را با یکدیگر و روابط دولت‌ها با مردم را تحت تأثیر قرار داده است. او با اشاره به اینکه عصر حاضر عصر حاکمیت پلتفرم‌هاست گفت: «به اعتقاد من الان عصر، عصر حاکمیت پلتفرمهاست . در حال حاضر دیگر مرز جغرافیایی کشورها عمق نفوذ آن‌ها را نشان نمی‌دهد، عمق نفوذ آن‌ها را اینکه چه پلتفرمی دارند و چقدر کاربران از آن در کشورهای مختلف استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد: «حالا ما هم با ساخت پلتفرم‌های مختلف در فضای گوناگون می‌توانیم این حکمرانی و ظرفیت آن را برای کشور گسترش دهیم.»

مصاحبه زارع‌پور با شبکه اول

زارع‌پور ادامه داد: «اینکه می‌گوییم حکمرانی، یعنی حاکمیت باید حافظ منافع مردم باشد. اگر من در این فضا نتوانم از حقوق مردم را حفظ کنم، طبیعتا حکمران خوبی نیستم. ما ابزار احقاق حقوق مردم در این فضا را نداریم در بعضی حوزه‌ها هم غفلت کردیم.» او در پاسخ به این سؤال مجری تلویزیونی که چرا در کشور یک پلتفرم موفق بومی وجود ندارد توضیح داد: «اعتقادم این است که در خیلی از حوزه‌ پلتفرم‌های ما موفق‌تر از نمونه خارجی بوده‌اند . هرجا خواستیم توانستیم کار انجام دهیم. البته که راهبردها و سیاست‌ها یک جاهایی اشکال داشته است.» او تأکید کرد اعتقاد به حمایت گل‌خانه‌ای و کار نمایشی ندارد و این کارها مشکلات کشور را حل نمی‌کند: «نگاهمان این است که برای این حوزه باید اقتصاد تعریف شود، تا وقتی مدل اقتصادی نداشته باشیم برای پلتفرم‌ها با این حمایت گل‌خانه‌ای اتفاقی نمیفتد کارمان فقط یک کار نمایشی می‌شود که مردم بهره‌ آن را نمی‌گیرند.»

وعده برای قطع نشدن اینترنت

نزدیک به دو دهه از ورود نام شبکه ملی اطلاعات در ادبیات و صنعت ICT کشور می‌گذرد؛ اما هنوز راه‌اندازی این شبکه به اعتقاد برخی نمایندگان مجلس و اعضای شورای مجازی به درستی انجام نشده است. درحالی‌که همه کاربران بعد از قطع سراسری اینترنت بیشتر نسبت به راه‌اندازی این شبکه حساس شده‌اند، راه‌اندازی این شبکه را به معنی قطع دسترسی به اینترنت جهانی می‌دانند. زارع‌پور هم به عنوان هفتمین وزیر، اظهارات وزیر سابق را تأیید و اعلام کرد که اولویت اولش در وزارت ارتباطات تکمیل شبکه ملی اطلاعات است و قول داد که راه‌اندازی این شبکه اینترنت جهانی را قطع نمی‌کند. او در این زمینه گفت:تخصص من شبکه‌ کامپیوتری است. شبکه ملی اطلاعات لایه‌های مختلفی دارد. یک لایه‌اش که صفر تا صد آن در اختیار وزارت ارتباطات انجام شده زیرساخت است. اگر ما بتوانیم در داخل کشور در لایه زیر ساخت یک شبکه پرسرعت و با کیفیت داشته باشم، می توانیم خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم و اگر این زیر ساخت در داخل کشور راه اندازی شود می‌توان از آن به عنوان هاب انتقال اطلاعات به کشورهای دیگر استفاده کرد

او ادامه داد: سند طرح کلان معماری ملی اطلاعات که سال گذشته ابلاغ شد هرچند که دیر و بعد از ۹ سال ابلاغ شده است، اما یک سند افتخار آمیز است که اگر به بخش‌های مختلف آن نگاه کنید، استانداردهایی که برای کیفیت شبکه تعیین کرده، استانداردهای بین‌المللی و بعضا بالاتر از آن استانداردهایی است که در کشورهای دیگر وجود دارد.» زارع‌پور با بیان اینکه پیشرفت وزارت ارتباطات در لایه زیر ساخت خیلی خوب است، گفت:بنده در مجلس قول دادم که ان شاءالله ما تکالیف خود را در همه لایه ها در افق سال ۱۴۰۴ انجام دهیم ولی این لایه زیر ساخت را ظرف دو سال آینده راه اندازی می‌کنیم.

وزیر ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات تصریح کرد: «من قول می دهم که توسعه شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی شبکه جهانی نیست بلکه ما به دنبال فراهم کردن یک شبکه پرسرعت، با کیفیت و امن برای عموم مردم هستیم.» آنطور که او در ادامه توضیح داد در قانون ششم برنامه توسعه شاخصی که گذاشته شده این است که باید به ظرفیت ۳۰ ترابیت برثانیه در شبکه ترانزیت رسید که به گفته زارع‌پور الان حدود ۵ ترابیت بر ثانیه در این طرح محقق شده است.

دسترسی نقاط دورافتاده به اینترنت

یکی دیگر از اولویت‌هایی که زارع‌پور در این مصاحبه تلویزیونی روی آن تأکید کرد تکمیل شدن دسترسی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت بود. او در این زمینه با تقدیر از وزارت ارتباطات دولت دوازدهم گفت: «من منصف هستم  و هر جایی که رفتم سعی کردم نقاط قوت گذشته را بگویم . انصافا در گذشته و در این ۴ سال در توسعه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات در روستاها ‌کار ویژه‌ای شده و الان حود ۸۰ تا ۹۰ درصد روستاها دسترسی به شبکه دارند و این دسترسی در شرایط کرونایی بیشتر خودش را نشان داده است.» او ادامه داد: «۱۰ تا ۱۵ درصدی که باقی مانده است بخش سخت و دورافتاده مانند مناطق کوهستانی و صعب‌العبور است. من به مجلس قول داده‌ام که تا پایان سال ۱۴۰۱ دسترسی همه روستاها را برقرار کنم.»

مصاحبه زارع‌پور با شبکه یک

به گفته او به وزارت ارتباطات تا سال ۱۴۰۴ تکلیف شده است که ۸۰ درصد خانوارها به سرعت ثابتی دسترسی داشته باشند. هرچند زارع‌پور در برنامه‌ کاری که برای ۴ سال وزارتش در وزارت ارتباطات تدوین کرده اشاره‌ای به حل مشکلات زیرساختی در شبکه اینترنت ثابت اشاره‌ای نکرده است؛ اما در انتقاد به رشد پیدا نکردن اینترنت پرسرعت با کیفیت در کشور گفت: «برخلاف همه‌جای دنیا متاسفانه سیاست غلطی که در پیش گرفته‌ایم این است که توسعه دسترسی سیار را به ثابت ترجیح داده‌ایم و این در حالی است که در خیلی از کشورهای پیشرفته، فیبرنوری را تا در منازل مردم برده‌اند. یک بخشی از شبکه ملی اطلاعات هم همین است که بتوانیم ارتباطات پرسرعت را تا خانه‌های مردم ببریم.» براساس توضیحات او در طرح کلان  و معماری شبکه ملی اطلاعات گفته شده که برای کسب‌وکارها به عنوان یک زیرساخت برای توسعه اقتصاد دیجیتال سرعت ۱۰۰ مگا بیت بر ثانیه برایشان راه‌اندازی شود.

او در ادامه به اینکه کاربران به او گفته‌اند پایش را از سیم بردارد اشاره کرد و با بیان سه اتفاق که  صنعت ICT را در کشور غافل‌گیر کرده توضیح داد:یکی از مشکلات کرونا بود که تقاضای مردم در بخش ترافیک به‌شدت افزایش یافت. میانگین مصرف ترافیک شبکه بهمن ماه سال ۹۸ تا الان که من اینجا هستم دو برابر شده است. یعنی از ۵ گیگ ترافیک مصرف ماهانه به ۱۰ گیگ رسیدیم.

او  ادامه داد: «ما خود را برای چنین تغییری آماده نکرده بودیم. موضوع دیگر که ما را غافلگیر کرد تحریم‌های ظالمانه‌ای بود که در ۳ سال اخیر شدت پیدا کرد. بسیاری از تجهیزات خارجی در شبکه ما استفاده می‌شود که امکان تولید داخل ندارد و مشکل بعدی نوسانات نرخ ارز است که این سه مشکل دست به دست هم دادند که مشکلات در بخش ICT بیشتر شود و اگر تا سه یا چهار ماه آینده تصمیمات مدبرانه گرفته نشود ما به مشکلات جدی برخورد خواهیم کرد.» او ابزار امیدواری کرد که با کمک بزرگان همین صنف اجازه نمی‌دهد مردم در بخش ارتباطاتی دچار مشکلی شوند و کیفیت شبکه روز به روز بهتر خواهد شد.

من وزیر رسانه‌ای نیستم

یکی از اعجایب اتفاق افتاده برای وزیری که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مدیریت می‌کند این است که در هیچ شبکه‌ اجتماعی عضو نیست و آنطور که خودش در مصاحبه شب گذشته‌اش اعلام کرد به طریقی از رسانه‌های اجتماعی فراری است. زارع‌پور در چرایی عدم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی گفت:‌ «من در شبکه‌های اجتماعی هستم؛ اما ترجیح می‌دهم که وزیر ارتباطات و وزیر برقراری ارتباطات مردم با یکدیگر باشم تا وزیر رسانه. من واقعا وقتش را ندارم. البته برای کارهای خانوادگی و کارهای مربوط به دانشجویانم در دانشگاه کاملا آنلاین هستم.»

او تصریح کرد اینکه از من توقع برود در شبکه‌های اجتماعی حضور رسمی داشته باشم و به تمام کامنت‌ها پاسخ بدهم توقع بالایی است. زارع‌پور راه ارتباطی با خودش را سامانه شکایات ۱۹۵ و پیامک به شماره  ۰۹۱۲۲۹۹۶۳۲۱ اعلام کرد. بنا براظهارات او، هفته بعد سایتی در وزارت ارتباطات راه‌اندازی می‌شود که یکساعت در هفته را او برای ارتباط بی‌واسطه با مردم از طریق یک پلتفرم داخلی می‌گذارد.

نظر خنثی در مورد فیلترینگ

  زارع پور در مورد نگاهش به فیلترینگ هم گفت که در این زمینه وزارت ارتباطات تنها یک عضو در کمیته فیلترینگ است و متولی اینکار نیست. بازهم تأکید می‌کنم نگاه دولت سیزدهم استفاده حداکثری از فضای مجازی است ولی حتما باید برای آسیب‌های این فضا کاری کنیم . او در این مورد گفت: « نگاه دولت سیزدم به فضای مجازی استفاده حداکثری از آن است اما واقعیت این است که مردم ما در این فضا مظلوم واقع شده و بی‌پناه رها شده‌اند مخصوصا کودکان. ۱۵ سال است که در دنیا برای کنترل کودکان ابزار تولید و توسعه یافته است.» او تأکید کرد که با آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه می‌توان آسیب‌های فضای مجازی را کاهش داد.

منبع:زومیت

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

استفاده از «شاد» برای مشترکین همراه اول رایگان است

مدیرعامل همراه اول گفت: استفاده از «شاد» امسال هم برای همراه اولی‌ها رایگان است.

منتشر شده

در

توسط

استفاده از «شاد» برای مشترکین همراه اول رایگان است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مهدی اخوان بهابادی همزمان با سپری شدن ایام تعطیلات دانش آموزان و نزدیک شدن به بهار تحصیلی به مشترکان اپراتور اول تلفن همراه مژده داد و اظهار داشت: استفاده از شاد در سال تحصیلی جدید نیز رایگان است و والدین دانش آموزان می توانند بدون هیچگونه دغدغه و نگرانی نسبت به فعالیت های فرزندان خود در این پلتفرم آموزشی، ابزار ارتباطی را در اختیار آنان قرار دهند.

وی با اشاره به توسعه و اجرای صفر تا صدی پلتفرم «شاد» در همراه اول طبق خواسته ها و نیازهای وزارت آموزش و پرورش در ایام شیوع کرونا، عنوان کرد: سیمکارت هایی هم برای آن قشر از خانواده ها که فرزندان شان خواستار استفاده از اینترنت رایگان شاد هستند اما همراه اول ندارند، در نظر گرفته شده که می توانند از طریق مبادی رسمی فروش اپراتور اول اقدام به تهیه آن کنند.

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه تیم فنی این بستر همواره از ابتدای پروژه درگیر بروزرسانی و ارتقای ظرفیت های زیرساختی و نرم افزاری آن بوده و نسخه جدید شاد هم طی چند روز آینده رونمایی می شود خاطر نشان کرد:با این وجود دانش آموزان از قابلیت های بیشتری می توانند در راستای امر تحصیل استفاده کنند.

اخوان بهابادی با اشاره به اقدامات یکی دو سال اخیر این اپراتور در مورد شبکه شاد گفت: همراه اول تاکنون یک ریال از محل شاد درآمدزایی نداشته است و با نگاه مسئولیت اجتماعی به این پروژه ملی نگریسته تا امر تحصیل دانش آموزان متوقف نشود؛ لذا امیدواریم با مجوزی که شورای عالی فضای مجازی نیز صادر کرد، محتوای این بستر روز به روز غنی تر شود و با توسعه زیرساخت های ارتباطی در نقاط دور افتاده براساس برنامه ریزی دولت، عدالت آموزشی بیش از پیش در ایران اسلامی محقق شود.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

تکمیل شبکه ملی اطلاعات در گرو همکاری اپراتورهاست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پایداری شبکه ارتباطی کشور در آغاز سال تحصیلی ضروری است، بر نقش ویژه اپراتورها در تحقق شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد. او همچنین بازنگری ناگهانی در تعرفه اپراتورها را امری غیرممکن دانست از ضرورت همراهی مردم در این موضوع گفت.

منتشر شده

در

توسط

تکمیل شبکه ملی اطلاعات در گرو همکاری اپراتورهاست

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،«عیسی زارع‌پور» در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره همراه اول و ایرانسل با بیان این که برنامه محوری وزارت ارتباطات در دوره جدید، تکمیل شبکه ملی اطلاعات است تاکید کرد تحقق این برنامه در گرو همکاری اپراتورها است و نقشی برجسته در این موضوع داردند.

به اعتقاد وی خیلی از مشکلات در فضای همدلی و همراهی چه در سطح وزارتخانه و چه در سطح دولت قابل‌حل است: «وفاقی در سطح ملی شکل‌گرفته تا این صنعت رشد کند و با این وفاق و همدلی می‌توان امیدوار بود که بسیاری از مشکلات پیش روی اپراتورها برطرف شود.»

لزوم توسعه قابلیت‌های سامانه‌های آموزش الکترونیک

وزیر ارتباطات با اشاره به شروع سال تحصیلی و نقش اپراتورها، به‌ویژه همراه اول در آموزش مجازی دانش‌آموزان گفت: «در حال حاضر پلتفرم «شاد» به عنوان بخشی از آموزش الکترونیک رسمی در کشور پذیرفته شده است و در این حوزه زحمات زیادی توسط همراه اول کشیده شده است.»

 

وی با توجه به شروع مدارس تاکید کرد اپراتورها بایستی برای پایداری و افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی کشور و نیز برطرف کردن مشکلات و توسعه قابلیت‌های سامانه‌های آموزش الکترونیک به‌سرعت اقدام کنند تا در ابتدای سال تحصیلی مردم و به‌ویژه اولیای دانش‌آموزان احساس اطمینان و آرامش داشته باشند.

بازنگری سریع تعرفه‌ها ممکن نیست

یکی از درخواست‌های چند وقت اخیر اپراتورها، بازنگری در تعرفه‌ها متناسب با نرخ تورم است. زارع پور در این رابطه اظهار داشت:«اطمینان می‌دهیم که همه ظرفیت‌های لازم برای حل مشکلات اپراتورها را پای کار بیاوریم اما پشتیبانی و حمایت وزارت ارتباطات از اپراتورها یک بخش از کار است و راه‌حل بخشی از مشکلات در درون خود اپراتورها است. ضروری است که اپراتورها در ساختارهای بهره‌وری، سرمایه‌گذاری و سیاست‌های کلان خود بازنگری کنند. عدم افزایش تعرفه‌ها در سالیان گذشته باعث ایجاد مشکلات زیادی برای اپراتورها شده است اما نه می‌شود و نه می‌توانیم یک‌باره در تعرفه‌ها بازنگری کنیم بلکه اگر ضرورت پیدا کرد باید پیوست اقناعی و رسانه‌ای مناسب تهیه شود تا مردم با این موضوع همراهی کنند.»

او به‌ منظور حل مشکلات پیش روی اپراتورها دستور داد تا کارگروهی ویژه برای بررسی موانع و ارائه راهکارهای لازم برای توسعه زیرساخت‌های اپراتورها تشکیل شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به جایگاه راهبردی فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم نیز اشاره کرده و گفت: «خوشبختانه دولت و شخص رئیس‌جمهور، عنایت ویژه‌ای به ارتباطات و فناوری اطلاعات دارند و یکی از بندهای «میثاق‌نامه دولت سیزدهم» که در ابتدای تشکیل دولت به امضای وزرا رسید، توسعه فناوری اطلاعات و به‌کارگیری آن در حوزه کاری وزارتخانه‌ها است. روح حاکم بر سند فساد ستیزی هم که دولت قرائت شد استفاده از فناوری اطلاعات است.»

وی ضمن اشاره به تجربه موفق ایرانسل در جذب سرمایه‌گذار خارجی، معتقد است از این تجربه می‌توان در بخش‌های دیگر هم استفاده و با همکاری اپراتورها زمینه ورود سرمایه‌گذار خارجی را فراهم کرد

زارع‌پور در پاسخ به طرح برخی گلایه‌ها نسبت به نحوه برخورد شهرداری‌ها با سایت‌های BTS اپراتورها دستور داد گزارشی از تخریب سایت‌های مخابراتی اپراتورها تهیه تا این مسئله از راه‌های مقتضی پیگیری شود.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

واتساپ روی توسعه قابلیتی برای یافتن موقعیت مکانی کسب‌وکارهای مختلف کار می‌کند

به‌تازگی در واتساپ قابلیت آزمایشی جدیدی برای برخی کاربران اضافه شده که تا به کمک آن بتوانند فهرست کسب‌وکارهای مختلف را در اختیار داشته باشند و این پیام‌رسان به آنها برای یافتن موقعیت مکانی مغازه،‌ها رستوران‌ها و مکان‌های مشابه کمک می‌کند.

منتشر شده

در

توسط

واتساپ روی توسعه قابلیتی برای یافتن موقعیت مکانی کسب‌وکارهای مختلف کار می‌کند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،واتساپ یکی از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در سراسر جهان محسوب می‌شود و در حال حاضر ۲.۵ میلیارد نفر کاربر فعال دارد. این اپلیکیشن در حال حاضر اپلیکیشن پیام‌رسان اصلی بسیاری از افراد محسوب می‌شود و حتی در برخی از نقاط تاحدودی یک اپلیکیشن پرداختی نیز به شمار می‌رود. در برخی از نقاط هم بهترین و راحت‌ترین روش برای تماس با کسب‌وکارهای مختلف است.

به‌تازگی قابلیت جدیدی در این پلتفرم در حال آزمایش است که به لطف ایجاد آن فهرستی از کسب‌وکارهای مختلف ایجاد می‌شود که کاربران با بهره‌مندی از آن می‌توانند مغازه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و بسیاری از کسب‌وکارهای مشابه دیگر مورد نظر خود را بیابند.

 

در حال حاضر این قابلیت آزمایشی در شهر سائوپائولوی برزیل که میلیون‌ها کسب‌وکار در آن در حال فعالیت هستند، در حال آزمایش است. مت ایدما (Matt Idema) معاون پیام‌رسانی فیسبوک، در گفت‌وگویش با رویترز اذعان کرده است هند و اندونزی هم می‌توانند کاندیداهای خوبی برای آزمایش این قابلیت باشند.

واتساپ

 

او در ادامه مصاحبه‌اش با رویترز گفته صاحبان کسب‌وکارهای مختلف قبلاً شماره‌های واتساپ خود را در قالب بسته‌های مختلف یا به وب سایت‌ها یا بخش تبلیغات فیسبوک در اختیار مشتریان قرار می‌دهند تا به پل ارتباطی بین آن‌ها و مشتریان تبدیل شود و مشتریان از این طریق با آن‌ها چت کنند.

با توجه به اینکه واتساپ به دلیل نقض حریم خصوصی مورد حمله شدید کمیته حفاظت از اطلاعات ایرلندی قرار گرفته و ۲۵۵ میلیون یورو هم بابت این موضوع جریمه شده ، اقدامات لازم را برای حفظ حریم خصوصی انجام داده و اذعان کرده است موقعیت مکانی مشتریان و نتایج جستجوی آن‌ها ذخیره نمی‌شود.

ایدما در مصاحبه‌اش با رویترز خاطرنشان کرد که تبلیغات نیز به‌زودی به واتساپ افزوده خواهد شد و معتقد است که چنین اقدامی می‌تواند مسیر ورود این پیام‌رسان به حوزه تبلیغات را که مدل اصلی تجارتی فیس بوک محسوب می‌شود، هموار کند و تبلیغات می‌تواند به بخشی از مدل تجاری واتساپ هم تبدیل شود. در حال حاضر میلیون‌ها نفر از افراد فعال در حوزه کسب‌وکار در اینستاگرام و فیسبوک از روش تبلیغات کلیکی که مشتریان را به واتساپ هدایت می‌کند، استفاده می‌کنند. در حال حاضر واتساپ ابزارهایی مثل کاتالوگ فروشگاه‌ها را نیز به کاربران عرضه می‌کند.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها