اقتصاد

با اجرای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان گلوگاههای مهم فساد خیز مالیاتی مسدود می شوند

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان با اشاره به گلوگاههای فساد خیز مالیاتی اظهارداشت: با اجرایی شدن کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بسیاری از این گلوگاههای مهم مسدود خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فیروز شکوری ضمن اشاره به گلوگاههای فساد خیز مالیاتی اظهار داشت: قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و اجرای کامل آن سبب انسداد گلوگاههای فسادخیز مهم مالیاتی خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تعیین درآمد مشمول مالیات بدون اسناد و مدارک مثبته بدلیل عدم دسترسی به اطلاعات درآمدی و هزینه ای مودیان را مهمترین گلوگاه فسادخیز مالیاتی عنوان و اظهار داشت: اجرای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و ایجاد زیرساختهای لازم و هم افزایی با سایر مراجع مرتبط در این زمینه جهت هماهنگی و اجرای بهتر قانون، بهترین راهکار انسداد این گلوگاه می باشد.

این مقام مسئول تا کید کرد: سازمان امور مالیاتی و به تبع آن اداره کل امور مالیاتی استان زنجان در نظر دارد در رویکرد جدید، با هوشمند سازی نظام مالیاتی، شناسایی گلوگاه های فساد خیز و اصلاح فرآیندها، بازنگری دستورالعمل مبارزه با فساد، ارتقاء جایگاه کمیته تخصصی سلامت اداری و ارزیابی مستمر عملکرد ماموران مالیاتی، زمینه های بروز فساد را اصلاح نماید.

وی با اشاره به اینکه مردم ولی نعمتان واقعی هستند و رضایت مودیان، اصل اساسی یک نظام مالیاتی کارآمد و مطلوب است، گفت: تلاش بر این است نظام مالیاتی به سمتی حرکت کند که مالیات ستانی با کمترین هزینه، با کمترین تبعیض و بی عدالتی و با رعایت حقوق مودیان انجام گیرد.

این مقام مسئول تاخیر در ابلاغ اوراق مالیاتی را به عنوان یکی دیگر از گلوگاههای فساد خیز دانسته و اظهار داشت: تسریع در راه اندازی فرآیند ابلاغ الکترونیکی راهکار سازمان در مرتفع نمودن این مشکل می باشد که دستورالعمل ترتیبات اجرایی آن از سوی سازمان صادر و از اول شهریور ماه نیز اجرایی شده است.

شکوری افزود: در گام نخست نظر به عدم آشنایی مؤدیان با ابلاغ الکترونیکی و به‌ منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنان، برای مراجعه به‌حساب کاربری و رؤیت اوراق بارگذاری شده در حساب فوق، مهلت یک‌هفته‌ای در نظر گرفته‌شده بود که در صورت عدم رؤیت، برگه مالیاتی مربوط، از فرآیند ابلاغ الکترونیکی خارج و به‌صورت فیزیکی به مؤدیان ابلاغ می‌شد، پس از طی دو سال از اجرای اولیه این طرح و آشنایی مؤدیان با فرآیند انجام کار، سازمان امور مالیاتی اقدام به پیاده‌سازی سازوکار جدیدی نمود که بر اساس آن ابلاغ فیزیکی اوراق مالیاتی که از طریق سامانه‌های سازمان صادر می‏شد، به‌طور کامل حذف شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: مؤدیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به «درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی» به نشانی my.tax.gov.ir پس از فعال‌سازی ابلاغ الکترونیکی، از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

این مقام مسئول همچنین افزود: پس از فعال‌سازی ابلاغ الکترونیکی، اوراق مالیاتی مؤدیان که در سامانه‌های الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور صادر می‌شود، به‌صورت خودکار بر روی حساب کاربری مؤدیان بارگذاری شده و همزمان پیامک اطلاع‌رسانی برای آنان ارسال می‌شود و مودیان ده روز مهلت دارند که با مراجعه به پنل کاربری خود در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان، اوراق مالیاتی صادر شده را مشاهده نمایند بعد از اتمام ده روز عدم مراجعه به درگاه به منزله استنکاف مودی از گرفتن اوراق بوده و روز بعد به عنوان تاریخ ابلاغ قانونی در نظر گرفته خواهد شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان فقدان اطلاعات درآمدی مودیان و تشخیص مالیات به صورت علی الراس را یکی دیگر از گلوگاههای فسادخیز مالیاتی دانسته و بیان داشت: اجرای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان راه حل سازمان امور مالیاتی برای مقابله با این معضل می باشد.
وی همچنین خاطر نشان شد: وجود صورت حسابهای غیرواقعی، کدفروشی و خرید و فروش فاکتورهای صوری و ایجاد اعتبار مالیاتی برای استفاده کنندگان از فاکتورهای صوری که گاها منجر به استرداد به مودیان نیز می شود، همگی از گلوگاههای فساد خیز در منبع مالیاتی ارزش افزوده می باشند که با اجرایی شدن قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان با استفاده از سیستم ها و فناوری های نوین خاطیان شناسایی و این گلوگاهها مسدود خواهند شد.

این مقام مسئول افزود: سامانه مودیان از تیرماه سال جاری کار خود را آغاز نموده و اشخاص مشمول می توانند از قسمت عضویت در کار پوشه اختصاصی خود شناسه حافظه مالیاتی را برای صدور صورتحساب الکترونیکی کلیه مبادلات اقتصادی اخذ نمایند.

وی افزود:همچنین اشخاص مشمول می توانند برای اجرای قانون فوق از خدمات شرکت های معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی استفاده نمایند. شناسه حافظه مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور و از طریق قسمت عضویت کارپوشه در اختیار صاحبان پرونده های مالیاتی قرار می گیرد که این اشخاص با استفاده از آن می توانند صورتحساب های الکترونیکی خود را صادر نمایند.

در خاتمه شکوری همچنین موضوع رضایت مندی مودیان را بسیار اساسی و حیاتی قلمداد کرد و خاطر نشان شد: برای ارتقای رضایتمندی مودیان باید از تمام تدابیر لازم و اقداماتی که می تواند منجر به اعتماد بیش از پیش مردم به نظام مالیاتی شود، بهره برده و تمام تلاش و همت خود را در این مسیر بکار خواهیم بست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا