اجتماعی

ایران جزو ۵ کشور اول دنیا در تولید کیت‌های DNA توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان سازمان نظام پزشکی در بحث تولید کیت‌های DNA وارد شده‌اند و ایران توانسته جزو ۵ کشور اول دنیا به لحاظ تولید این کیت‌ها باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مهرداد ستاره در نشست خبری با اصحاب رسانه استان زنجان با بیان اینکه در دو ماهه نخست سال‌جاری نسبت به سال گذشته آمار فوتی‌های داخل شهری ۴۴.۴ درصد کاهش یافته است اظهار داشت: آمار در تصادفات برون‌شهری ۳۹ درصد افزایشی و در جاده‌های خاکی روستای ۵۰ درصد کاهش بوده است.

وی افزود: میزان فوتی‌ها در تصادفات دو ماهه سال گذشته ۳۸ مورد و در سال جاری ۴۰ مورد بوده است با اینکه حجم مسافرت‌ها به دلیل فروکش کردن کرونا بالا بود و انتظار تصادفات و فوتی‌ها بسیار بیشتر از این رقم بود اما خوشبختانه این مسیر کنترل و آمار فوتی‌ها کاهش یافت.

ستاره به کاهش ۲.۵ درصدی پرونده‌های نزاع ارجاع شده به پزشکی قانونی اشاره و تصریح کرد: پرونده‌های مجموع معاینات انجام شده، طی دو ماه نخست سال هم ۴.۶ درصد افزایش یافته است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان با بیان اینکه از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین ۲۳ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند، گفت: این عدد در مدت مشابه سال جاری ۱۴ نفر ثبت شده اما علی‌رغم افزایش حجم سفر‌های نوروزی میزان تصادفات منجر به فوت ۳۹ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به این که تعداد مصدمان تصادفات نیز ۶.۲ درصد افزایشی بوده، عنوان کرد: در حالت کلی میزان معاینات نیز ۴.۶ درصد افزایشی بوده است.

ستاره با بیان اینکه استان زنجان در حوزه بهره‌وری جزو ۳ استان برتر در سطح کشور است، عنوان کرد: همچنین روابط عمومی این اداره در سال ۱۴۰۰ رتبه سوم در حوزه اطلاع‌رسانی را کسب کرده است.

وی ابراز داشت: خوشبختانه بودجه‌ای که در چند سال اخیر به پزشکی قانونی اختصاص یافته چشم‌گیر بوده است و توجه ویژه به این سازمان شده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان با بیان اینکه در ۱۲۵ شهر کشور مقرر شده تا سازمان نظام پزشکی احداث شود، یاد‌آور شد: در ۴ شهر ابهر، خرمدره، طارم و ماهنشان پیگیر احداث این سازمان هستیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان با اشاره به بهره‌برداری از ساختمان پزشکی قانونی بعد از سال‌ها و همچنین تجهیز و نوسازی آزمایشگاه‌های این اداره کل گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده، فضای بخش پذیرش این ساختمان مشکلاتی دارد که برای ارتقای آن اقدام شده است که اقدامات عمرانی آن در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

وی به افزایش برگزاری دوره‌های آموزشی در راستای ارتقای سطح اطلاعات نیروها اشاره و تصریح کرد: پزشکی قانونی زنجان هم در راستای ارائه خدمات الکترونیکی به فیبر نوری متصل شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر وجود آزمایشگاه DNA در زنجان، بیان کرد: با اینکه مصوب شده تا در ۲۱ استان این آزمایشگاه وجود داشته باشد اما عملا در ۱۰ استان این آزمایشگاه مستقر بوده و هنوز زنجان بی‌بهره است اما آزمایشات لازم در این راستا به استان‌های دیگر ارسال می‌شود.

ستاره در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران مبنی بر ارایه آمار سقط جنین عنوان کرد: سالانه ۱۲ هزار نفر در کشور برای سقط جنین مراجعه می‌کنند، در مواردی که جان مادر در خطر و جنین دارای ناهنجاری باشد با نامه پزشکی قانونی اقدام به سقط می‌شود.

وی یادآور شد: در سطح استان زنجان در طول سال گذشته ۲۰۰ پرونده مجوز سقط جنین از پزشکی قانونی استان صادر شده است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان سازمان نظام پزشکی در بحث تولید کیت‌های DNA وارد شده‌اند و ایران توانسته جزو ۵ کشور اول دنیا به لحاظ تولید این کیت‌ها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا