اجتماعی

انجام مطالعات علمی و میدانی برای احداث باغ ملی باریجه و آنقوزه در زنجان

معاون پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی دانشگاه زنجان گفت: کشت گیاه دارویی - مرتعی - صنعتی باریجه از برنامه‌های امیدبخش تحقیقاتی و تولیدی و ترویجی کشور در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی می‌تواند باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی عمارلو در جلسه بررسی پیشرفت فنی احداث باغ ملی باریجه و آنقوزه در زنجان، با بیان اینکه گیاه باریجه در یک واژه کلیدی به طلای کوهستان شهرت دارد، اظهارکرد: این گیاه علاوه بر نقش حفاظتی در اکوسیستم مراتع؛ صمغ آن دارای خواص درمانی و دارویی منحصربفردی بوده که متاسفانه به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و شرایط خاص زیستی و بیولوژیکی گیاه؛ در لیست گیاهان رو به انقراض کشور و دنیا قرار دارد.

وی تصریح کرد: نظر به مزیت‌های اقتصادی و ارزآوری صادراتی و نیز اثرات حفاظتی از آب و خاک توسط جنس فرولا در کوهستان؛ توسعه کشت و کار آن به ‌صورت دیم و یا با حداقل آبیاری؛ از برنامه‌های امیدبخش تحقیقاتی و تولیدی و ترویجی کشور در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی می‌تواند باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان اظهارکرد: باریجه گیاهی عموما مونوکارپیک بوده و تنها یک بار در دوره زیستی خود به گل و بذر می‌رود و به دلیل شرایط دشوار تکثیر و همینطور برداشت‌های کنترل نشده؛ روش‌های برداشت و تیغ‌زنی تهاجمی و غیرعلمی؛ متاسفانه در تهدید کامل به انقراض قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه می‌توان با توسعه علمی کشت باریجه و آنقوزه در شرایط خشکسالی‌های جاری کشور؛ اقتصاد محلی مراتع؛ دیمزارها و روستاها را رونق بخشید؛ بر ضرورت توجه ملی به گیاهان دارویی اندمیک کشور و حفظ ذخایر ژنتیکی تاکید کرد.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به ارزش افزوده گیاهان دارویی، گفت: باریجه و آنقوزه در زمره گیاهانی است که نیاز به آب چندانی نداشته و به لحاظ خواص دارویی صمغ و شیرابه و کاربرد صنعتی آن؛ بازار فروش و تجارت قابل توجه جهانی داشته و از اقلام صادراتی ایران و برخی کشورهای منطقه به کشورهای اروپایی است.

عمارلو با بیان اینکه در 15 سال گذشته در دانشگاه زنجان مطالعاتی متعدد در حوزه تنوع ژنتیکی و ریزازدیادی باریجه انجام شده است، افزود: برخی مناطق کوهستانی بسیار محدود در زنجان جزو رویشگاه‌های طبیعی گیاه باریجه و آنقوزه به‌شمار می‌آید و جهت تجمیع و تمرکز مطالعات مرتبط با جنس فرولا در کشور و اجرای طرح‌های مطالعات ملی مرتبط در شرایط نزدیک به رویشگاه مادر؛ باغ ملی باریجه و آنقوزه پس از اخذ موافقتها و مجوزهای استانی و ملی در مساحتی حدود نه هکتار در منطقه اکوتوریستی گاوازنگ زنجان توسط دانشگاه زنجان با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و اداره کل حفاظت از محیط زیست استان با حمایت و همراهی اتحادیه انجمن های گیاهان دارویی کشور؛ ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی، در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا بر بام شهر زنجان طراحی و جانمایی شده است.

وی ادامه داد: ایجاد کلکسیونی جامع و متمرکز از اکوتیپ‌های موجود باریجه و آنقوزه کشور و کشورهای باریجه خیز دنیا جهت مطالعات زیستی از جمله شناسایی تنوع ژنتیکی و متابولیتی در این جنس در راستای حفظ و حراست از این گونه‌های ارزشمند ملی؛ از اهداف پژوهشی و اجرایی طرح بوده و با تقارن و تلفیق با مزیتهای اکوتوریستی منطقه گاوازنگ؛ امید است این باغ ملی به عنوان قطب تحقیقات و گنجینه ای از ژرم پلاسم باریجه و آنقوزه کشور در استان زنجان؛ راه اندازی شود.

عمارلو خاطرنشان کرد: باریجه می‌تواند از نمادهای ملی توسعه علمی استان؛ به عنوان ظرفیت جدید گردشگری در مجموعه تفریحی و اکوتوریستی گاوازنگ؛ مورد بهره برداری و توسعه قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا