اجتماعی

افزایش 36درصدی هزینه سرویس دانش‌آموزان در زنجان

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه امسال هزینه سرویس دانش‌آموزان افزایش 36درصدی داشته است، گفت: مدیریت و برنامه‌ریزی لازم برای ساماندهی سرویس مدارس برای سال تحصیلی جدید انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی اسماعیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه تمام تمهیدات لازم برای شروع سال تحصیلی پیش بینی شده است، اظهار داشت:در تلاش هستیم پس از دو سال تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط لازم برای حضور دانش آموزان در مدارس فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه برای سال تحصیلی جدید ثبت‌نام 219هزار دانش‌آموز پیش‌بینی شده است، بیان کرد: از این تعداد 21هزار و 822نفر نوآموز هستند که سنجش 21هزار و 169نفر محقق شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید 14 هزار و 314همکار فرهنگی با آموزش و پرورش همکاری دارند، عنوان کرد: با وجود کمبود نیرو در استان زنجان این کمبود مانند بسیاری از استان‌ها حاد نیست.

اسماعیلی با بیان اینکه امسال هزینه سرویس دانش‌آموزان افزایش 36درصدی داشته است، گفت: مدیریت و برنامه‌ریزی لازم برای ساماندهی سرویس مدارس برای سال تحصیلی جدید انجام شده است.

وی با توجه به دغدغه مدیران و اولیا دانش‌آموزان نسبت به عبور و مرور در مسیر مدارس در اثر تورم مراکز آموزشی و مدارس در بخش‌هایی از شهر، پیش‌بینی می‌شود که در روزهای ابتدایی سال‌تحصیلی جدید مشکلات ترافیک و حمل‌ونقل وجود داشته باشد تصریح کرد: در همین راستا پیشنهاداتی در شورای آموزش و پرورش استان در رابطه با تغییر ساعات متناسب با ساعات ادارات دولتی تا زمان نهایی شدن سرویس مدارس دانش‌آموزان، عنوان شده که در صورت تصویب در روزهای آتی اعلام خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به موضوع تامین لباس فرم دانش‌آموزان در مدارس، گفت: طبیعتا متحدالشکل بودن و یک‌رنگی لباس دانش‌آموزان در کیفیت آموزش و نظم عمومی مدارس تاثیر بسزایی دارد؛ البته با توجه به افزایش قیمت لباس فرم دانش‌آموزان این مسأله مورد توجه کارشناسان آموزش‌ و پرورش استان قرار گرفته است و سعی کردیم در مسأله تهیه لباس فرم دانش‌آموزان، متناسب با وضعیت اقتصادی و منطقه مدارس رعایت حال را داشته باشیم و تلاش کردیم برای تامین لباس فرم بر دوش خانواده‌ها فشار مضاعفی وارد نشود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه 878نفر سال گذشته از تحصیل بازماندند، گفت: از این تعداد 633نفر شناسایی شده‌اند که نشان از شناسایی 75درصدی این جمعیت دارد.

اسماعیلی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید یک کلاس درس یک نفره و 65کلاس زیر سه نفر تشکیل خواهد شد، ادامه داد: 126کلاس زیر 5 نفر، 216کلاس زیر 10نفر دایر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ساماندهی نیروی انسانی یکی از موضوعاتی است که برای سال جدید اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: برای سال تحصیلی در زمینه سازماندهی کمترین اعتراضات وجود داشت.

وی با اشاره به مسأله دریافت شهریه در برخی مدارس که دغدغه اولیا است، افزود: در حال حاضر هیچ مدرسه دولتی حق دریافت مبلغی تحت عنوان شهریه را ندارد، البته به جز هزینه‌ای که در قبال مبلغ بیمه و تهیه کتب درسی دریافت می‌کنند، اما همچنان در مواردی، تعدادی از اولیا به آموزش‌وپرورش مراجعه کرده و از دریافت شهریه توسط مدارس دولتی شکایت دارند؛ لذا در این موارد حتی رای برای تغییر جایگاه مدیریت صادر شده است و پیگیری‌ها در این زمینه توسط کارشناسان آموزش‌وپرورش جریان دارد و مدارس دولتی به‌جز هزینه بیمه و کتب درسی، حق دریافت مبلغی تحت عنوان شهریه چه اجباری چه اختیاری را ندارند.

این مسئول در بخش دیگری با اشاره به آخرین وضعیت رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: هم‌اکنون این لایحه در کمیته آموزش‌وپرورش مجلس در حال بررسی است، البته ما می‌دانیم که این طرح رتبه‌بندی همان قانون مورد نظر و انتظار معلمان نیست اما تصویب این قانون شروع خوبی می‌تواند باشد برای ایجاد تحول‌های بنیادین بعدی و به‌طور قطع با تصویب این قانون، مسیر برای اصلاح شرایط پرداختی و جایگاه معلمان هر ساله مطلوب‌تر از سال قبل خواهد شد و این فرایندی است که 11سال در صف انتظار قرار داشت و نباید انتظار داشته باشیم که در کوتاه‌مدت به نتیجه مطلوب برسد و نیازمند بازه زمانی است.

وی با اشاره به اقدامات اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان برای تامین فضای ورزشی و فرهنگی موردنیاز دانش‌آموزان، افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها در سیاست‌های آموزش‌وپرورش استان، تامین فضای ورزشی و تفریحی است و به همین جهت عملیات اجرایی ۱۰ سالن ورزشی، ۱۴ زمین ورزشی و ۱۰ فضای بازی شنی مخصوص دانش‌آموزان در دست اجرا است، یعنی بخش قابل توجهی از فضای ورزشی استان در حال ارتقا است و زمین‌های چمن در هفته اول مهر افتتاح خواهد شد و سالن‌های ورزشی نیز در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید و اعتبارات مورد نیاز این پروژه‌های عمرانی آموزشی، بخشی جذب شده و بخشی از محل خیرین تامین شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان از ساخت اولین استخر دانش‌آموزی استان خبر داد و گفت:در زمینه تامین فضای ورزشی مورد نیاز مدارس دخترانه نیز تاکید بر ایجاد فضای ورزشی و تفریحی در داخل فضای مدارس وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا