اقتصاد

افزایش حقوق کارگران باید با قدرت خرید کارگران توجیه پیدا کند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید مرتضی خاتمی در همایش روز کارگر استان زنجان که به همت خانه کارگر استان برگزار شد با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص تکریم کار و کارگر، اظهار داشت: کارگران در شرایط سخت جنگ و در حوزه فنی و مهندسی، کشور را به خوبی اداره کرده و تاکنون با وجود دشمن چند وجهی و پیچیده در این شرایط سخت تحریم، برای شکوهمندی این مملکت در تلاش هستند.

وی با بیان اهمیت عمل به معارف حقه دینی جامعه ایران در خصوص احترام به شان جامعه کارگری ایران افزود: حق و حقوق روابط کار و قوانین بین المللی باید نسبت به رسمیت شناختن وضعیت کارگران بیش از پیش فعال باشد.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی به وجود تنگناها در زندگی جامعه کارگری، نبود امنیت شغلی و مشکلات مسکن کارگری موجود در جامعه هم اشاره کرد و گفت: به خاطر نبود توجه کافی و در حد شان و منافع کارگران، در این زمینه نمره قبولی نداریم.

خاتمی با اشاره به گستردگی چتر تامین اجتماعی و ارائه بیش از ۱۷ نوع خدمت حمایتی، از عمق نداشتن این خدمات و حمایت همه جانبه این ارگان از کارگران گلایه کرد و افزود: صاحب‌نظران اقتصادی و صاحبان صنعت و سرمایه، رکود را یکی از عوامل مهم فرونشست تعالی سازمان تامین‌ اجتماعی می‌دانند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر چه این مسئله دخیل است ولی از آن جایی که ارتباط سرمایه‌گذاری بعد از انقلاب گسترش داشته، این مسئله قابل قبول نیست‌ خاطر نشان کرد: شرکت‌های بزرگی با تامین اجتماعی در تعامل هستند ولی به لحاظ سرمایه‌گذاری، این سازمان کارنامه قابل قبولی ارائه نداده است.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی صاحب شرکت‌های سرمایه‌گذاری است اما عملکرد مطلوبی ندارد، یادآور شد: یکی دیگر از عوامل، خود ما مسئولان هستیم؛ چرا که در رأس مجلس قوانین و مقرراتی را وضع می‌کنیم که مخالف با امور بیمه‌ای است.

وی به افزایش حقوق کارگران اشاره کرد و گفت: صرفاً تنها رشد اسمی افزایش حقوق کارگران توجیه کننده تامین معیشت آنها نخواهد بود و رشد اسمی باید با قدرت خرید کارگران توجیه پیدا کند.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای عدم رشد سازمان تامین اجتماعی در بسیاری موارد دست‌های پشت پرده بسیاری وجود دارند که این سازمان را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده‌اند که از جمله آنها شرکت‌های تابعه سازمان هستند.

وی افزود: با مدیریت لایق، کار آمد و با فساد ستیزی می‌توان سازمان تامین اجتماعی را از بحران نجات داد و برنامه‌های سازمان باید در اتاق شیشه‌ای پیش روی دید همه مردم قرار گیرد.

خاتمی به تغییر مدیریت در سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: با انتصاب مدیران شایسته و تحول گرا می‌توان ریشه‌های فساد را در این سازمان خشکاند.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی به ارز ترجیحی اشاره کرد و گفت: برای حذف ارز ترجیحی دولت‌مردان باید تمهیدات و مقدمات لازم را فراهم کرده و جایگزینی‌های لازم را پیش‌بینی کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا