اجتماعی

اطلاع یابی جایگزین اطلاع رسانی شود

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت ، با تاکید بر اینکه وظیفه ذاتی روابط عمومی اگرچه اطلاع رسانی است گفت: اما از روابط عمومی ها انتظار می رود اطلاع یابی را جایگزین اطلاع رسانی کنند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی فتاحی در اولین جلسه اعضای شورای اطلاع رسانی دولت با مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان زنجان، با اشاره به لزوم تغییر رویه در اطلاع رسانی ها اظهار داشت: دیگر زمان اینکه مدیران روابط عمومی، صرفا عملکرد مدیر دستگاه خود را اطلاع رسانی کنند گذشت.

وی گفت: باید در کف جامعه مسائل و دغدغه های مردم را پیدا و مدیر دستگاه خود را به آن مسیر هدایت کنند تا مشکلات مردم دیده و شنیده شود.

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با بیان اینکه اولین جلسه این شورا با مدیران روابط عمومی به عنوان پایلوت در استان زنجان برگزار شد گفت: با گذشت ۴۳ سال از انقلاب اسلامی، این اولین نشست اعضای اطلاع رسانی دولت، با روابط عمومی ها است.

فتاحی با اشاره به اهداف این جلسه هم اظهار داشت : این نشست باعث تحول و شبکه سازی روابط عمومی ها در حوزه ساختار ها بودجه ها و سایر مسائل مربوط در این حوزه خواهد بود که رخداد های خوبی را رقم می زند.

وی به پیشنهادهای ارائه شده در بازنگری و اصلاح آیین نامه شورای اطلاع رسانی هم اشاره کرد و گفت: اختصاص ردیف بودجه و تخصص گزینی در انتصابات حوزه روابط عمومی ها، از جمله پیشنهادهایی بود که البته پذیرفته هم شد.

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با بیان اهمیت مصرف بودجه و نوع راهبردی در امر اطلاع رسانی از سویی دستگاههای اجرایی هم اظهار داشت: تمام هم و غم مدیران این است که کارهای کلیشه ای را که ممکن است تنها ۲۰ درصد خروجی داشته باشد انجام دهند درحالیکه اگر همین بودجه را به جایی که ۸۰ درصد خروجی دارد ببرند در واقع همان راهبردی اطلاع رسانی انجام شده است.

فتاحی به لزوم تبادل تجارب مدیران روابط عمومی و استفاده از راهکارهای مدیران موفق حوزه روابط عمومی تاکید و تصریح کرد: اگرچه اول باید خودمان و ظرفیت‌های موجود استان را ببینیم اما باید از تجارب سایر همکاران هم استفاده کنیم.

وی افزود: گاهی لازم است از تجارب مدیران موفقی که سالهای متوالی رتبه یک کشوری را دارند استفاده و در راستای ارتقاء حوزه روابط عمومی دستگاه خود هم افزایی کنیم.

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت ، گفت: دلیل اینکه در بسیاری از کارهای فردی مانند مسابقات ورزشی برخلاف مسابقات تیمی، رتبه های برتر کسب می کنیم این است که ذهن تشکیلاتی نداریم.

فتاحی با بیان اینکه از این پس قرار است روابط عمومی ها جایگاه داشته باشند افزود: تغییر ساختارها و تعریف ردیف بودجه برای رولبط عمومی ها مقرر شده است.

وی با تاکید بر اینکه کمبود ها نباید بهانه‌ای برای انجام رسالت مدیران روابط عمومی ها در امر اطلاع یابی و اطلاع رسانی باشد تصریح کرد: اتفاقاً کسی مدیر است که بر نبود امکانات مدیریت کند.

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت با اشاره بر لزوم تقویت پیام رسان های داخلی برای استفاده از ظرفیت های آن در امر اطلاع یابی و اطلاع رسانی گفت : در یک بازه زمانی سیاست بر این بود که پیام رسان های داخلی تضعیف شوند در شرایط فعلی فیلترینگ پیام رسان های خارجی ، نه تهدید بلکه باید فرصتی برای تقویت پیام رسان های داخلی دانست.

فتاحی با بیان اینکه رهبران اصلی اغتشاشات اخیر از بستر پیام رسان ها استفاده کردند افزود: باید سعی ما بر این باشد که بسترهای پیام رسان های داخلی را با همه محدودیت هایی که دارند تقویت و کارمان را جلو ببریم.

از افراد نخبه و صاحبان فکر برای همکاری دعوت کنید

وی با تاکید بر تشکیل شورای اندیشه ورز هم اظهار داشت: افراد نخبه ،صاحبان فکر و خلاقیت، طرح و ایده را برای همکاری در کنار خود داشته باشید اگر چه از نظر جریان سیاسی و فکری همسو با شما نباشند اما وجه مشترمان این است که همه زیر یک پرچم هستیم

مشاور سخنگو ورئیس شورای اطلاع رسانی دولت ، با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بسیاری از افرادی که در جنگ سخت شهید نشدند اما در جنگ نرم شهید شدند گفت: اگر یک شخص از یک دستگاه اجرایی توسط دشمنان آن سوی مرزها شکار شوند مسئولیت مستقیم آن بر عهده مدیران روابط عمومی آن مجموعه است.

فتاحی راهبری روابط عمومی ها را از جمله وظایف ذاتی روابط عمومی استانداری عنوان کرد و افزود: این نقش را مدیران روابط عمومی ها نیز در ادارات و دستگاه های اجرایی خود دارند و باید پیوست رسانه ایجاد کنند چون دنیا دیگر فقط دنیای حقیقی نیست و فضای مجازی بر دنیا حکومت دارد.

وی با تأکید بر اینکه باید دست در دست هم یک صدا و متحد در راهبردی اطلاع رسانی هم افزایی داشته باشیم تصریح کرد: حتی اگر کسی کار مدیران روابط عمومی را نبیند و از او تقدیر نکند دلیل نمی شود که او در کار خود کوتاهی کند.

مشاور سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت اظهار داشت: تمام اجرها در گمنامی است و گمنامان در زمین مشهوران در آسمان هستند.

وی گفت: اگرچه کمبودها را قبول داریم ولی در حوزه عملکردی هم ضعیف عمل می کنیم.

فتاحی همچنین بر لزوم آموزش و به روز رسانی مهارتهای مدیریت در روابط عمومی تاکید و تصریح کرد: گاهی مدیران روابط عمومی عملکرد بسیار خوبی دارند اما توانایی گزارش نویسی لازم برای ارائه آن عملکرد را ندارند بنابراین همه اقدامات آنها مغفول می‌ماند.

وی در پایان با اشاره به مشکلات، چالش ها و مسائل مطرح شده از سوی مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان زنجان افزود: مسائل مطرح شده از سوی مدیران روابط عمومی ها را پیگیری و هر آنچه که در توانم باشد را انجام خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا