با ما همراه باشید

اجتماعی

استقرار ۳۰ پایگاه راهداری زمستانی در استان زنجان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان با یادآوری اینکه امسال در مجموع ۳۰ پایگاه راهداری زمستانی در نقاط مختلف استان مستقر می‌شوند، گفت: علاوه‌ بر پایگاه‌های بین‌راهی، ادارات شهرستان‌ها نیز از دیگر پایگاه‌های راهداری زمستانی خواهند بود.

منتشر شده

در

استقرار ۳۰ پایگاه راهداری زمستانی در استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،عبدالحسین علی‌اکبری، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان  با اشاره به اینکه ۵ هزار و ۸۲۰ کیلومتر انواع راه تحت پوشش راهداری این استان قرار دارد، گفت: از این میزان ۲۰۰ کیلومتر آزادراه‌های زنجان-قزوین و زنجان-تبریز به‌عنوان کریدور شرق به غرب و راه ترانزیتی اروپا و همین‌طور ۱۸۸ کیلومتر راه کوهستانی برف‌گیر شدید، مسیرهای حساس زمستانی به‌شمار می‌روند.

وی درباره برنامه‌های راهداری زمستانی اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان در راه‌های تحت پوشش خود، اظهار کرد: راه های شریانی آزادراه‌های زنجان-قزوین و زنجان-تبریز، نقاط مختلفی دارند که معمولا در شرایط جوی برفی دچار کولاک‌های مقطعی زیادی می‌شوند.

وجود چند نقطه کولاک‌خیز در آزادراه ۲۰۰ کیلومتری

وی با اشاره به اینکه چه تعداد پایگاه راهداری زمستانی در طول ۲۰۰ کیلومتر این آزادراه‌ها جانمایی شده است، افزود: برای نمونه پایگاه‌های غزال، آفتاب، آرادان، نیک‌پی و عدل از مهم‌ترین پایگاه‌های زمستانی اداره کل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌ای زنجان در این مسیر هستند که معمولا کولاک‌خیز بوده و سرعت باد در آنها زیاد است.

علی‌اکبری همچنین درباره ۱۸۸ کیلومتر راه کوهستانی برف‌گیر شدید این استان نیز اظهار داشت: راه‌های کوهستانی استان شامل حدود ۱۲ گردنه می‌شود که راهدارخانه‌های خانچای، تهم، سولی‌چای، ده‌جلال در محور سلطانیه-خدابنده و… در طول این مسیر مستقر شده‌اند.

استقرار ۳۰ پایگاه راهداری زمستانی در استان زنجان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان با یادآوری اینکه امسال در مجموع ۳۰ پایگاه راهداری زمستانی در نقاط مختلف استان مستقر می‌شوند، ادامه داد: علاوه‌بر پایگاه‌های بین‌راهی، ادارات شهرستان‌ها نیز از دیگر پایگاه‌های راهداری زمستانی خواهند بود.

وی با اعلام اینکه از ۱۵ آبان ماه استقرار زمستانی راهداران در راه‌های کوهستانی شروع می‌شود، گفت: در ادامه فرایند خدمات‌رسانی زمستانی نیز از ابتدای آذر، راهداران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان در تمام راهدارخانه‌ها مستقر خواهند شد.

آماده‌باش زمستانی راهداری زنجان با ۴۰۰ نفرراهدار مستقر در پایگاه‌ها

علی‌اکبری به استقرار نزدیک به ۴۰۰ نفر از نیروها شامل اپراتورها، رانندگان، راهداران، کارگران نمک‌پاشی در گردنه‌ها و راهدارخانه‌ها اشاره و تصریح کرد: از این تعداد ۲۶۰ نفر نیروهای حجمی شرکتی هستند که در طرح راهداری زمستانی به بیش از ۳۵۰ نفر افزایش می کنند.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۲۴۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک، نیمه‌سنگین و سنگین در راهداری زمستانی امسال، گفت: در سه سال اخیر امکانات به نسبت خوبی را به‌ویژه از محل منابع ملی شامل چهار دستگاه لودر، سه دستگاه بیل مکانیکی، دستگاه خط‌کشی به‌صورت امانی اضافه کرده‌ایم.

با این‌حال مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان تصریح کرد: با‌ توجه‌ به اینکه تبدیل شدن بخشی از راه‌های اصلی دو خطه به چهار خطه مانند مسیر زنجان به زرین‌آباد، نیازمند افزایش امکانات هستیم.

وی همچنین با اظهار اینکه میانگین سنی ناوگان راهداری زنجان حدود ۲۳ سال است، یادآور شد: برای کاهش میانگین سنی ناوگان راهداری استان باید در بخش نوسازی منابع خوبی تخصیص داده شود.

تامین سالانه حدود ۳۵ هزار تن نمک در استان

علی‌اکبری با بیان اینکه میزان مصرف نمک به ماسه در استان سالیانه حدود ۳۵ هزار تن است، گفت: قرارداد خرید نمک اواخر شهریور ماه منعقد شده است. هم‌اکنون همکاران و پیمانکاران طرف قرارداد مشغول حمل نمک به نقاط کوهستانی و محل دپوی راهدارخانه‌ها هستند.

به‌گفته وی ماسه نیز از طرف ادارات شهرستان‌ها عمدتا حمل شده یا در حال حمل به پایگاه‌ها است تا در راهداری زمستانی به مصرف برسند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان در تکمیل توضیح خود افزود: باتوجه‌به تحلیل‌های هواشناسی دریافتی از هم‌اکنون نمک و ماسه را فراهم کرده و در حال اورهال کردن ماشین‌آلات هستیم.

استفاده از نرم‌آفزار ویندی در دستور کار اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان زنجان

علی‌اکبری با اشاره به فعالیت ۲۴ ساعته مرکز مدیریت راه‌ها، توضیح داد: علاوه‌بر استفاده از اطلاعات این مرکز، از سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند شامل ۳۷ دوربین‌های نظارت تصویری مستقر در نقاط مختلف و سامانه‌های مختلف هواشناسی برای خدمات‌رسانی راهداری استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اداره کل مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌آلات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به‌تازگی نرم‌افزار ویندی را توصیه کرده است، تصریح کرد: پیگیر هستیم که امسال از این نرم‌افزار در سامانه استفاده کنیم؛ بدین‌ترتیب بر اساس پیش‌بینی‌های روزانه دریافتی از اداره کل هواشناسی، تحلیل‌های دریافتی از دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین‌آلات و سایت‌های هواشناسی بهره‌ می‌گیریم.

علی‌اکبری با اظهار اینکه در راستای دریافت اطلاعات و تحلیل‌های به‌روز هواشناسی، دسترسی اداره‌ کل هواشناسی به دوربین‌های نظارتی اداره کل راهداری استان فراهم شده است، گفت: اداره کل هواشناسی روزانه تحلیل‌ها را در اختیار اداره کل راهداری می‌گذارد.

استقرار پایگاه‌های مشترک اداره کل با پلیس راه و هلال احمر

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان همچنین با اشاره به تعامل خوب اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان با پلیس راه  و هلال احمر، گفت: در بسیاری از پایگاه‌ها با نیروهای  پلیس راه در استقرار زمستانی به‌ صورت مشترک مستقر می‌شویم. امکانات معمولا از طرف ما تامین می‌شود و اکیپ‌های راهداری زمستانی پلیس مستقر می‌شود. همچنین با هلال احمر نیز در بسیاری از پایگاه‌‌ ها مشترک هستیم.

بنابر توضیح وی، هرچند پلیس‌راه و این اداره کل مسئولیت‌های متفاوتی دارند با این‌ حال هرجا بنا به مسدود کردن مسیری باشد، با هماهنگی هم این کار را انجام می‌دهند و در نهایت پلیس راه آن را اعلام می‌کند.

علی‌اکبری درباره تعامل با هلال احمر نیز یادآور شد: هر جا که ضرورت داشته باشد به هلال احمر اعلام می‌کنیم که در منطقه حاضر شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای زنجان با تشکیل جلسات هماهنگی با مدیریت بحران استان، تصریح کرد: در این جلسات مقرر شد همه دستگاه‌هایی دارای ماشین‌آلات مانند سپاه، ارتش، دهیاری و شهرداری در مواقع بحرانی تجهیزات خود را وارد عمل کنند.

مردم به پیام‌های راهداری و هواشناسی توجه کنند

علی‌اکبری همچنین با تاکید بر اینکه مردم باید به پیام‌های همکاران راهداری و هواشناسی توجه کنند، گفت: در شرایط بحرانی مردم به‌ویژه هم‌وطنانی که به مسیرها آشنا نیستند وارد مناطق بحرانی نشوند و از سفرهای غیرضروری در شرایط بحرانی اجتناب کنند.

وی بیشترین چالش راهداری زمستانی را با رانندگانی دانست که تجربه حضور در شرایط زمستانی را ندارند و نه‌تنها خود به مشکل می‌خورند بلکه باعث کند شدن خدمات‌رسانی راهداری می‌شوند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

ثبت بیش از 10هزار واقعه ولادت در زنجان

مدیرکل ثبت احوال استان زنجان، به آمار واقعه ولادت استان از ابتدای امسال تاکنون اشاره کرد و گفت : تعداد۱۰ هزار و ۱۵۵ واقعه ولادت در هشت ماهه امسال و تعداد یک هزار و ۲۲۷ مورد ولادت در آبان ماه سالجاری ثبت شده است.

منتشر شده

در

توسط

ثبت بیش از 10هزار واقعه ولادت در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید علی شفیعی ضمن تشریح آمار  وقایع حیاتی ثبت شده استان طی هشت ماهه امسال، تعداد ولادت به تفکیک در نقاط شهری و روستایی را اعلام کرد و اظهار داشت: در نقاط شهری سه هزارو ۴۷۵ پسر و سه هزارو ۲۷۹دخترمتولد شده اند.

وی این آمار را در نقاط روستایی، یک هزار و ۷۷۵ پسر و تعداد یک هزار و ۶۲۶ مورد دختر بیان کرد.

 مدیرکل ثبت احوال استان زنجان همچنین، میانگین سنی مادران در ثبت ولادت هشت ماه ۱۴۰۰ را ۲۹.۵ سال عنوان کرد و افزود: بیشترین گروه سنی مادران در ثبت  ولادت ۳۰ تا ۳۴ سال بود.

شفیعی در ادامه با اشاره به فراوانی نام‌های انتخاب شده برای فرزندان از سوی خانواده ها افزود: در این مدت پنج نام اول منتخب در استان برای دختران  به ترتیب فاطمه، زهرا، رستا، حلما و سلنا  پیشتاز بوده و اسامی  امیرعلی، امیرحسین، ابوالفضل، امیرعباس و علی در میان نوزادان پسر، گوی سبقت را از دیگر نام‌ها ربوده اند

 به گفته وی نسبت جنسی ولادت ثبت شده در استان  طی این مدت به ازای هر ۱۰۰ دختر ، ۱۰۷ پسر بوده است.

 مدیرکل ثبت احوال استان زنجان  البته به ولادت های حاصل از چندقلو زایی  در استان، در این مدت هم اشاره کرد و گفت: دوقلوزایی ۱۸۸ مورد، سه‌قلو ۶ مورد و چهارقلو هم یک مورد ثبت شده است.

 شفیعی در ادامه گریزی هم به عملکرد ثبت احوال استان در بخش صدور کارت هوشمند ملی از ابتدای طرح تا پایان آبان ۱۴۰۰ زد و افزود: تعداد واجدین شرایط دریافت کارت هوشمند ملی ۸۶۰ هزارو ۳۹  نفر و درصد تحقق ۹۳.۳۱ درصد بوده است.

 وی تعداد جمعیت باقیمانده را ۵۷ هزار و ۵۰۳ نفر و تعداد درخواست های اخذ شده تاکنون را ۸۰۲ هزارو ۵۳۶ نفر عنوان کرد.

ادامه مطلب

اجتماعی

تامین مستمر انرژی در سایه رعایت الگوی مصرف بهینه گاز

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با تاکید بر اهمیت رعایت الگوی مصرف بهینه گاز؛ از تامین مستمر انرژی در سایه رعایت الگوی مصرف بهینه گاز طبیعی توسط مشترکین زنجانی خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

تامین مستمر انرژی در سایه رعایت الگوی مصرف بهینه گاز

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،موسی احمدلو با اشاره به کاهش دمای هوا و افزایش۲۶ درصدی مصرف گاز در استان از مشترکین زنجانی خواست: همچون همیشه با صرفه‌جویی در مصرف گاز و رعایت دمای رفاه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد؛ موجبات پایداری شبکه گاز استان و البته کشور را فراهم کنند.

وی با اشاره به آمادگی همه جانبه نیروهای امدادی و عملیاتی گاز زنجان برای حفظ پایداری جریان گاز؛ افزود: مجموعه این تلاش ها با کمک و همراهی مردم در مدیریت مصرف گاز طبیعی نتیجه بخش بوده و زمینه ساز حفظ تعادل و تأمین مستمر جریان گاز در اقصی نقاط کشور خواهد بود.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام اینکه در حال حاضر ۳۷۴ هزار و ۳۸۸ مشترک در استان تحت پوشش گاز طبیعی قرار گرفته اند؛ ابراز داشت: هر مشترک گاز تنها با کاهش یک درجه سانتی گراد دمای محیط می تواند تا ۶ درصد در کاهش میزان مصرف گاز نقش داشته و صرفه جویی قابل توجهی در مصرف کل که زمینه ساز تأمین پایدار گاز و عدم افت فشار در استان خواهد بود را فراهم کند.

احمدلو با بیان اینکه حفظ پایداری گاز طبیعی، اساسی ترین مسئولیت شرکت گاز و استفاده ایمن و بهینه از این نعمت الهی توسط مشترکین، مهم ترین همکاری ایشان، علی الخصوص در فصول سرد سال است؛ اظهار داشت: تمامی الزامات در حوزه تجهیز و آماده سازی تأسیسات گازرسانی طبق برنامه های پیش بینی شده، انجام گرفته و هم اکنون زمان همراهی و همیاری مشترکین عزیز در به ثمر رسیدن تلاش های شبانه روزی کارکنان شرکت گاز، در بهره مندی همه مشترکین از مزایای رفاهی و اقتصادی نعمت گاز طبیعی با توجه جدّی به استانداردهای فنی و رعایت نکات ایمنی و البته مدیریت مصرف گاز است.

وی با بیان اینکه هر قدر صرفه‌جویی از سوی مردم انجام و دمای منازل در حد دمای رفاه کنترل شود؛ به همان مقدار به پایداری شبکه کمک می‌شود، افزود: در این شرایط می‌توان افزون بر منازل در سراسر کشور شرایط لازم برای سوخت‌رسانی به صنایع بزرگ و کوچک و پتروشیمی‌ها در کشور فراهم کرده و مانع از تعطیلی آنها و ضرر اقتصادی به کشور شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان از کلیه مصرف کنندگانِ بخش های مختلف اعم از مشترکین خانگی، تجاری، تولیدی و صنایع جزء و عمده خواست تا با اعمال صرفه جویی در مصرف گاز، این شرکت را در تامین جریان پایدار گاز یاری کنند.

ادامه مطلب

اجتماعی

مشکلی در خصوص مشاورین حقوقی برای پروژه های مسکن در استان وجود ندارد

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در خصوص مشاورین حقوقی برای پروژه های مسکن در استان وجود ندارد، افزود: برای چهار سال آینده برای ساخت پروژه های مسکن به تشکیل گروه های حقوقی بیشتری نیاز داریم.

منتشر شده

در

توسط

مشکلی در خصوص مشاورین حقوقی برای پروژه های مسکن در استان وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سعید شاهین فر به نظارت پروژه های نهضت ملی مسکن در استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت:روند نظارت مشکلی ندارد.

وی با بیان اینکه حدود ۶ هزار واحد مسکونی در شمال و شرق زنجان پیمان سپاری شده است،گفت: حدود ۷ هزار واحد مسکونی هم در غرب زنجان در حال پیمان سپاری است و درمجموع بیش از ۲۱ هزار واحد مسکن در طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن در استان شروع شده است.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه نظارت مقیم پروژه های اجرا شده بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان است، گفت: نظارت عالیه این پروژه ها بر عهده اداره کل راه و شهرسازی استان بوده که در راستای کیفیت افزایی پروژه‌ها، نظارت عالیه برون سپاری شده و از ظرفیت مشاورین ذی صلاح و با سابقه برای نظارت عالیه استفاده می شود.

شاهین فر تاکید کرد: برای پروژه های شروع شده در استان زنجان مشکلی از بابت نظارت، اجرا و ارجاع نظارت تاکنون نداشتیم و از ظرفیت مشاورین حقوقی موجود در سطح استان استفاده شده است و پروژه ها ناظر مقیم دارند و کارها را با قوت بیشتری نظارت می کنند.

وی با بیان این مطلب که در طراحی پروژه ها هم مشکل نداریم، متذکر شد: مشاورین حقوقی که در حال حاضر با آنها کار می شود ظرفیت طراحی را دارا بوده تا پاسخی برای دغدغه طراحی باکیفیت این پروژه‌ها باشد.

مشکلی در خصوص مشاورین حقوقی برای پروژه های مسکن در استان وجود ندارد

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن، افزود: خلاء مشاورین حقوقی شاید برای تقاضای مسکن با توجه به ثبت نام‌ها برای چهار سال آینده خود را نشان دهد که در این میان سازمان نظام مهندسی ساختمان در استان، با ظرفیت بیش از ۶ هزار مهندس که در این بین حدود ۳ هزار و ۸۰۰ مهندس دارای پروانه ساخت هستند، باید نظارت از پروژه ها را تقویت کنند.

شاهین فر با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در خصوص مشاورین حقوقی برای پروژه های مسکن در استان وجود ندارد، افزود: برای چهار سال آینده برای ساخت پروژه های مسکن به تشکیل گروه های حقوقی بیشتری نیاز داریم.

وی با بیان اینکه ۱۳ مشاور حقوقی در سطح استان داریم،ادامه داد: با این تعداد قرار داد بسته شده و کار نظارت و طراحی را انجام می دهند.

ادامه مطلب

برترین ها