با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

از اثر انگشت تا تپش قلب؛ آشنایی با سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک

هر یک از ما در این جهان موجودی منحصر به‌فرد هستیم. اثر انگشت، شبکیه و عنبیه چشم، شکل گوش، هندسه دست، رگ‌های دست، هندسه بینی یا حتی بوی بدن و نمودار حرارتی چهره هر یک از ما با هیچ کسی در این جهان شباهت ندارد. سیستم‌های بیومتریک با ظرافت و دقت خاصی این ادعا را ثابت می‌کنند و در همین راستا با فناوری‌های مختلفی روبه‌رو هستیم.

منتشر شده

در

از اثر انگشت تا تپش قلب؛ با سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک آشنا شوید

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فناوری‌های بیومتریک ما را به این باور می‌رسانند که تنها و تنها یک نسخه از آنچه هستیم در این جهان وجود دارد و آن نسخه نیز منحصر به‌فرد است. شاید چنین ادعایی بزرگ و باورنکردنی به نظر برسد، اما واقعیت دارد. فناوری‌های تشخیص هویت بیومتریک از همین روش استفاده کرده و می‌توانند هویت منحصر به‌فرد افراد را تشخیص دهند.

در گذشته‌های دور تصور می‌شد تنها انسان‌ها از نظر اثر انگشت منحصر به‌فرد هستند، اما با پیشرفت علم مشخص شد که اینطور نیست و بررسی‌های بیشتری روی تفاوت انسان‌ها از نظر شبکبه و عنبیه چشم انجام شد.

روش‌های تشخیص هویت بیومتریک

متخصصان تاکنون روش‌های مختلفی را برای تشخیص هویت بیومتریک مورد بررسی قرار داده‌ و آزمایش‌های مختلفی در مورد میزان خطا و کارایی هر روش در پیش گرفته‌اند:

۱- اثر انگشت

۲- هندسه دست

۳- اندازه‌گیری شبکیه چشم

۴-اندازه‌گیری عنبیه

۵- تشخیص چهره

۶- تشخیص امضا

۷- تشخیص صدا

۸- آزمایش دی- ان-ای

۹- تشخیص از روی سیاهرگ دست

۱۰- نمودار حرارتی چهره

۱۱- شدت ضربه روی صفحه کلید

۱۲- شکل گوش

۱۳- بوی بدن

۱۴- شکل و چیدمان دندان‌ها (رادیولوژی دندان)

۱۵- شکل بینی

۱۶- الگوهای راه رفتن و گام برداشتن

۱۷- خطوط کف دست

۱۸- مو (ساقه و ریشه مو)

۱۹- طیف الکترومغناطیسی پوست

۲۰- لب‌ها

۲۱- دمای نقاط مختلف بدن

۲۲- شناسایی از طریق باکتری‌های روی بدن

۲۳- شناسایی از طریق مواد شیمیایی بدن

۲۴- شکل ظاهری دست

۲۵- چین خوردگی‌های پوست انگشت

۲۶- نحوه چگونگی در دست گرفتن اجسام

۲۷- مقاومت الکتریکی پوست

۲۸ -صدای منتقل شده از استخوان‌های انگشت

۲۹- موج مغناطیسی منتشر شده از بدن انسان

۳۰- نحوه ردگیری و دنبال کردن چشم برای مشاهده اجسام

۳۱- توپوگرافی سطح قرنیه

۳۲- شکل سه بعدی انگشت

۳۳- طیف حاصل از سیگنال‌های مغزی EEG

۳۴- شکل سینوس‌های جلوی سر

۳۵ -تشخیص هویت از طریق تپش‌های قلب

۳۶-تشخیص هویت با استفاده از رادیوگرافی دندان

۳۷- تشخیص هویت از طریق ناخن‌های منحصر به فرد

۳۸- تشخیص هویت از طریق طیف الکترومغناطیسی پوست

۳۹- تشخیص هویت از طریق نمایشگر دمای نقاط مختلف بدن

لیست بالا تعدادی از این سیستم‌ها را شامل می‌شود. برخی از این روش‌ها در حال حاضر به صورت جدی برای تشخیص و تایید هویت در مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی برخی روش‌ها هنوز در حال آزمایش هستند تا میزان خطای آن‌ها کاهش پیدا کند تا قابلیت عمومی‌سازی داشته باشند.

 

سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک

معمولا کارت‌های هوشمند، گذرنامه، شناسنامه و … می‌توانند هویت منحصر به‌فرد ما را تایید کنند و در واقع سند هویت ما هستند. اما این امکان وجود دارد چنین ابزارهایی گم یا نسخه جعلی از آنها تهیه شود. اما سیستم‌های مبتنی بر بیومتریک چون بر پایه خصیصه‌های فیزیولوژیکی و رفتاری انسان پایه‌گذاری شده‌اند، چنین وضعیتی ندارند و البته از امنیت و دقت بالایی نیز برخوردارند.

بیومتریک در واقع یعنی اندازه‌گیری و تحلیل آماری داده‌های بیولوژیکی و به یک تکنولوژی برای اندازه‌گیری و آنالیز مشخصات بدن برای تشخیص هویت اشاره دارد.

طبقه‌بندی روش‌های بیومتریک

عموما در سیستم‌های بیومتریک از دو نوع ویژگی مختلف افراد جهت شناسایی استفاده می‌شود:

  • پارامترهای فیزیولوژیکی: اساس شناسایی در این کلاس، اندازه‌گیری و آنالیز مشخصه‌های ثابت یک شخص است.
  • پارامترهای رفتاری: شناسایی الگوهای رفتاری مشخص یک فرد

پارامترهای فیزیولوژیکی مانند اثر انگشت، شناسایی از روی شبکیه چشم، شناسایی از طریق عنبیه چشم، شناسایی از روی هندسه دست و غیره هستند.

پارامترهای رفتاری شامل مواردی مانند شناسایی از طریق امضاء، شناسایی از طریق صدا، شناسایی از روی شدت ضربه شخص روی کیبورد و روش‌های دیگری مانند الگوهای راه رفتن و … می‌شود.

 

معماری سیستم‌های بیومتریک

تقریبا تمامی سیستم‌های بیومتریک دارای یک معماری کلی یکسان در ساخت هستند که در آنها ابتدا داده‌ها توسط حسگر دریافت می‌شود. سپس خصیصه مورد نظر از داده‌ها استخراج و عملیات فیلترینگ روی آن انجام می‌شود.

نویزهای داده حذف و در نهایت اصلاح می‌شود. در نهایت با الگوهای موجود تطبیق داده می‌شود. از داده‌های دریافت شده در این سیستم پس از پردازش، یک الگو با توجه به برخی ویژگی‌های موجود تولید و ذخیره می‌شود. در واقع این الگوی تولید شده مورد مقایسه و شناسایی قرار می‌گیرد. ماهیت این الگو که از روی یک شابلون از پیش تعریف شده (یک استاندارد ثابت) تولید می‌شود، ماتریسی از صفر و یک است.

تکنولوژی‌های بیومتریک

همان‌طور که گفته شد گسترده فناوری‌های بیومتریک بسیار وسیع هستند ولی برخی از آنها از بقیه مشهورترند.

تشخیص هویت از طریق اثر انگشت

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تشخیص هویت، روش شناسایی از طریق اثر انگشت است. نوک انگشت دارای یکسری خطوط است که از یک طرف انگشت به طرف دیگر ادامه دارد. این خطوط دارای یکسری نقاط مشخصه هستند که به آنها ریزه‌کاری می‌گویند. این ریزه‌کاری‌ها شامل کمان‌ها، مارپیچ‌ها، حلقه‌ها، انتهای لبه‌ها، انشعاب‌ها، نقاط (شیارهای نزدیک به لبه‌ها)، جزایر (دو انشعاب نزدیک به هم)، تقاطع (نقطه تلاقی دو یا چند لبه) و منفذها هستند. در واقع سیستم‌ها، الگوهای تولید شده از این ریزه‌کاری‌ها را مورد مقایسه قرار می‌دهند.

از مزایای سیستم‌های بیومتریک اثر انگشت می‌توان به منحصربه‌فردی بودن آن، مقاومت در برابر تغییر با گذشت زمان، راحتی سنجش، نرخ پایین خطا، عامه پسند بودن و راهکاری ارزان‌قیمت اشاره کرد.

سیستم‌های بیومتریک

 

تشخیص هویت از طریق چهره

فرم هندسی چهره نیز از پارامترهای مورد اندازه‌گیری در سیستم‌های بیومتریک است ولی هنوز نمی‌توان گفت که جزو خصیصه‌های منحصر به‌فرد برای تشخیص هویت به کار برده می‌شود.

در این روش خصوصیات پایه چهره برای شناسایی مورد توجه قرار می‌گیرد که شامل قسمت‌هایی از چشم، اطراف بینی، دهان و بخش‌هایی استخوان گونه می‌شود. این روش هنوز به نقطه بلوغ خود نرسیده و مثلا برای شناسایی دوقلوها خطا دارد.

تشخیص هویت از طریق عنبیه چشم

عنبیه قسمت رنگی چشم و ترکیبی از نوعی ماهیچه به شکل دایره با یکسری خطوط شعاعی، لایه‌ای یا توری مانند است که پیش از تولد انسان شکل گرفته و تا زمان مرگ تقریبا هیچ تغییری نمی‌کند. این ماهیچه شامل یکسری کاراکترها مانند: خطوط، حلقه‌ها، حفره‌ها، شیارها، تارها، لکه‌ها و… است که قابل تفکیک هستند.

تشخیص هویت از روی عنبیه چشم راهکاری منحصر به فرد محسوب می‌شود که با گذشت زمان تغییرات خاصی نمی‌کند و در نتیجه قابل اتکا است. این فناوری تقریبا جزو سیستم‌های گران قیمت محسوب می‌شود و چندان کاربرپسند نیست زیرا کاربر در حین نمونه‌برداری باید چشمان خود را کاملا بدون حرکت نگه دارد تا الگوبرداری دقیق انجام شود.

تشخیص هویت از طریق شبکیه چشم

شبکیه چشم در منتهی‌الیه کره چشم قرار دارد که شامل یکسری رگ‌های خونی می‌شود و این مویرگ‌ها دارای اشکال مختلفی هستند، این خصیصه در افراد منحصر به‌فرد است. با قرارگیری چشم کاربر در یک مکان مشخص، یک دسته نور مادون قرمز یا نور سبز با طول موج کوتاه به شبکیه چشم تابیده می‌شود و بازتاب آن توسط یک دوربین CCD اندازه‌گیری می‌شود. این روش تقریبا مشابه شناسایی از طریق عنبیه است.

تشخیص هویت از طریق نمودار حرارتی چهره

نمودار حرارتی چهره نیز یکی دیگر از پارامترهایی است که در تمامی افراد حتی دوقلوها متفاوت است. نمودار ترموگرام در برابر گذشت زمان تا مدت محدودی، آرایش و اصلاح کردن مقاوم است، حتی جراحی پلاستیک نیز باعث بروز آسیب به نمودار ترموگرام نمی‌شود. جهت تصویربرداری از چهره از یک دوربین مادون قرمز با طول موج ۳ الی ۵ میکرون یا ۸ الی ۱۲ میکرون بدین صورت که تا عمق ۴ سانتی‌متر زیر پوست را حس کند، استفاده می‌شود.

 

شناسایی از روی نحوه راه رفتن

معمولا این روش در جاهایی که ارتباط مستقیم با افراد میسر نیست کاربرد دارد. خصوصا در فرودگاه‌ها و معابر امنیتی از چنین روش‌هایی استفاده می‌شود. این سیستم شناسایی تقریبا یک سیستم شناسایی مخفی است که در این روش یک تصویر از شخص در هنگام راه رفتن بدست می‌آید که معرف نمودار جابجایی و زمان منحصر به فرد خودش است. در هنگام راه رفتن افراد، حرکت پاها و سر افراد با یکدیگر متفاوت است و البته حرکت دستان نیز در برخی موارد کاربرد دارد.

سیستم‌های بیومتریک

 

تشخیص هویت از طریق هندسه دست

دراین سیستم دست در یک موقعیت مشخص قرار می‌گیرد. سپس با استفاده از دوربین دیجیتال تصویر دست از دو نمای فوقانی و کناری گرفته می شود و تصویری سه بعدی از دست تولید می‌کند. از تصویر بدست آمده حدودا ۱۷ قسمت دست از جمله انگشتان (طول، پهنا، ضخامت، انحنا) و پارامترهای هندسی دیگر  مورد توجه قرار می‌گیرد.

تشخیص هویت از طریق نقشه کف دست

این روش همانند روش اثر انگشت ولی در مقیاس بزرگتر است. بنابراین ویژگی‌های بیشتری برای تصدیق هویت از آن استخراج می‌شود. در این روش ویژگی‌های کف دست افراد مانند وضعیت شیارها و وضعیت خطوط کف دست ناحیه دلتا و ویژگی‌های بافت پوست اندازه‌گیری می‌شود.

تشخیص هویت از طریق نقشه رگ دست

از آنجا که نقشه رگ‌های پش دست و همچنین رگ‌های مچ دست برای افراد مختلف متمایز است، این روش نیز برای تصدیق هویت قابل استفاده است. در این روش از اشعه مادون قرمز برای عکسبرداری از رگ‌ها استفاده می‌شود، هر چند این روش هنوز در مرحله تحقیق قرار دارد.

تشخیص هویت از طریق DNA

ویژگی‌های ثابت رشته DNA هر فرد (بیش از ۶ میلیارد ویژگی برای هر فرد) برای تشخیص هویت استفاده شده و روش بسیار دقیقی است ولی به علت مدت زمان زیاد پردازش، بیش از دست ۱۰ ساعت و پر هزینه بودن از این روش فقط در موارد حساس استفاده می‌شود.

تشخیص هویت از طریق نحوه تایپ کردن

روشی که یک نفر با صفحه کلید تایپ می‌کند یکی دیگر از بیومتریک‌های رفتاری است تایپیست‌های ماهر به طور تقریبی خیلی زود از الگوهای تایپ کردن‌شان تشخیص داده می‌شوند. در این روش زمان پایین نگه داشتن کلیدها، سرعت زدن و میزان خطا در زدن کلیدها از عوامل مهم است.

تشخیص هویت از طریق صدا

در این سیستم نوع صدای کاربران و ضرب‌آهنگ آن سنجیده، رتبه‌بندی و سپس این اعداد با اعداد مشابه پیشین مقایسه می‌شوند. این سیستم بیشتر برای تایید هویت از راه دور توسط تشخیص صدا در ارتباطات تلفنی استفاده می‌شود و هنوز به اندازه سایر سیستم‌های بیومتریک از دقت بالایی برخوردار نیست و می‌تواند تحت تاثیر شرایط فیزیکی از جمله سرماخوردگی، خستگی و خواب آلودگی نتایج آن تغییر کند.

تشخیص هویت از طریق امضانگاری

تحلیل نحوه امضا کردن یک شخص که غالباً از آن به عنوان تشخیص امضای دینامیکی نام برده می‌شود، یکی از بیومتریک‌های رفتاری است. از شاخص‌های اصلی تحلیل امضا می‌توان به شکل استاتیکی امضا، زمانی که صرف امضا کردن می‌شود، سرعت، شتاب، زاویه قلم، فشار وارد بر قلم، فشار وارد بر کاغذ و تعداد دفعاتی که قلم از روی کاغذ برداشته می‌شود اشاره کرد که این موارد برای اشخاص مختلف در حدود ۹۵ درصد متفاوت است.

تشخیص هویت از طریق تپش‌های قلب

صدای قلب و امواج الکتروکاردیاگرام هر فرد نیز در جهان منحصر به‌فرد است که از آن می‌توان برای تایید هویت استفاده کرد. این روش نیز در مراحل تحقیقاتی قرار دارد.

تشخیص هویت با استفاده از رادیوگرافی دندان

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد انسان، دندان‌هاست. به این روش بیومتری از طریق رادیوگرافی دندان می‌گویند که برخلاف سایر روش‌ها، بسیار پیچیده است زیرا دندان با گذشت زمان تغییر می‌کند. یک دندان می‌تواند در اثر عمل جراحی و تصادف از دست برود. به همین دلیل در مجامع قانونی این روش تشخیص کمتر پذیرفتنی است ولی در برخی موارد مانند قتل و آتش‌سوزی تنها وسیله تشخیص همین روش می‌تواند باشد. در این روش از عکس‌های رادیولوژی دندان برای تایید هویت استفاده می‌شود.

سیستم‌های بیومتریک

 

تشخیص هویت از طریق لب‌ها

اثر لب همانند اثر انگشت است. لب نیز مانند انگشت دارای منحنی‌ها و خطوط منحصر به‌فرد است. نحوه حرکت لب‌ها یک روش رفتاری برای تشخیص هویت است و در تشخیص گوینده کمک می‌کند، هرچند روش بسیار دقیقی نیست. شکل لب‌ها را نیز می‌توان برای تایید هویت به کار برد ولی هنوز روش مرسومی نیست.

تشخیص هویت از طریق ناخن‌های منحصر به‌فرد

یکی از روش‌های جدید محسوب می‌شود و تحقیقات گسترده‌ای روی آن صورت نگرفته است. از ناخن به دو شکل برای بیومتریک استفاده می‌کنند: رشته‌های گوشت زیر ناخن که در ابعاد میکروسکوپی هستند مورد توجه قرار می‌گیرند و مویرگ‌ها و اعصاب آن مورد سنجش قرار می‌گیرند. روش دوم برای تشخیص هویت از روی ناخن Nail RFID نام دارد که به ندرت استفاده می‌شود. در این روش یک میکروچیپ RFID روی سطح ناخن قرار می‌گیرد و میزان خاصیت خازنی بین سطح بالایی ناخن و سطح گوشت را می‌سنجد. این میزان خازن برای هر نفر منحصر به‌فرد است.

تشخیص هویت از طریق طیف الکترومغناطیسی پوست

در این روش دیودهای نوری LED به سطح پوست یکسری نور خالص با طول موج‌های مختلف ارسال می‌کنند که فقط تعدادی فتودیود میزان شدت موج برگشتی از سطح پوست را ثبت و سپس اطلاعات را تحلیل می‌کنند. بطور کلی میزان جذب و انعکاس نور هر موج متناسب با طول موجش توسط پوست هر فرد، با دیگران متفاوت است.

تشخیص هویت از طریق نمایشگر دمای نقاط مختلف بدن

نقاط مختلف بدن بر اساس نوع و میزان حرارت آن امواج مادون قرمز تابش می‌کنند. این روش یک روش کلی برای بدست آوردن اطلاعات تصویر است و می‌تواند برای تصویربرداری در خیلی از روش‌های اشاره شده مانند اثر انگشت، کف دست، رگ‌های زیرپوست، گوش و غیره به کار رود.

تشخیص هویت از طریق مو

موی بخشی روینده بر پوست پستانداران است و از ساختاری لوله‌ای شکل و مشتق از اپیدرم به نام فولیکول به وجود می‌آید. در تشخیص هویت از ساقه مو، مغز یا مرکز مو، ناحیه اطراف مو یا قشر آن، کوتیکول یا یک ردیف سلول پهن، غلاف درونی مو، غلاف بیرونی مو و چرخه رشد آن برای تایید هویت استفاده می‌شود.

تشخیص هویت از طریق عطر و بوی بدن

عطر و بوی بدن هر فرد نیز منحصر به‌فرد است. این روش هنوز در مراحل تحقیق قرار دارد ولی نشان می‌دهد عرق تن هر فرد نیز منحصر به‌فرد است.

سیستم‌های بیومتریک ترکیبی

این سیستم‌ها ترکیب چند روش را با هم به کار می‌برند که باعث بالا بردن امنیت و دقت در ارائه نتایج می‌شود.

سیستم‌های بیومتریک

 

مزایای سیستم‌های بیومتریک

سیستم‌های بیومتریک مزایای فراوانی دارند که امکان تقلب و دسترسی غیرمجاز را کاهش می‌دهند و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند.

با این سیستم‌ها دیگر نیازی به یادآوری کلمه عبور و یا رمز کارت شناسایی نیست. این روش‌های بیومتریک قابل قرض دادن نیستند، گم یا فراموش نمی‌شوند، حتی خراب هم نخواهند شد. چنین روش‌هایی غیر قابل سرقت هستند و به نگهداری ویژه‌ای نیاز ندارند و استفاده از آنها آسان است. روش‌های بیومتریک سرعت بالایی برای تشخیص و تایید هویت دارند و هزینه‌های امنیتی در خصوص بکارگیری نیروی انسانی ورزیده را کاهش می‌دهند.

تقلب، سرقت و فعالیت‌های تبهکاری را کاهش می‌دهند. این سیستم‌ها تعیین هویت اصلی و واقعی افراد را ممکن می‌‌سازند و به راحتی می‌توان مظنونین را تشخیص داد. این روش‌ها برای مبارزه با تروریسم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و فرار از قانون را غیرممکن می‌کنند.

فعالیت کشورها در زمینه سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک

کشورهای مختلفی در سراسر جهان در صنعت بیومتریک مشغول فعالیت هستند. استرالیا، برزیل، کانادا، آلمان، گامبیا، هند، عراق، ایتالیا، هلند، نیوزلند، انگلیس، آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان در حال توسعه فناوری‌های تشخیص و تایید هویت بیومتریک هستند.

در انگلیس حتی در مدارس نیز از سیستم‌های بیومتریک استفاده می‌شود. از سال ۲۰۰۵ کلیه پاسپورت‌های آمریکایی دارای داده‌های بیومتریکی شدند.

در هلند در سپتامبر ۲۰۰۹ بر اساس تصمیم دولت قرار شد کلیه پاسپورت‌ها و کارت‌های شناسایی هلندی دارای اثر انگشت بیومتریکی باشند. در آگوست سال ۲۰۰۶ پاسپورت‌های هلندی مجهز به چیپ‌های الکترونیکی شدند که اطلاعات شخصی و تصویر دیجیتال فرد را به همراه دارد.

ایتالیا نیز پروتکل‌های مختلفی در زمینه سیاست‌های کاربردی‌سازی این تکنولوژی تهیه و تنظیم کرده است. دانشگاه سینا یکی از مراکز اصلی برای پیشبرد این برنامه‌هاست.

در آلمان در سال ۲۰۰۹ بازار بیومتریک رشد چشمگیری داشت. در سال ۲۰۰۴ نزدیک به ۱۲۰ میلیون یورو برای این حوزه هزینه شد. دولت فدرال در این توسعه نقش به سزایی داشت. از سال ۲۰۰۵ اکثر سیستم‌های بیومتریک مورد توجه قرار گرفتند و پاسپورت‌های الکترونیکی با تکنولوژی بیومتریک در آلمان مورد استفاده قرار گرفتند. آلمان یکی از کشورهای پیشرو در صنعت بیومتریک محسوب می‌شود. کشور کانادا نیز در بخش تکنولوژی بیومتریک به صورت گسترده فعالیت دارد.

منبع:دیجیاتو

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

مشکلات قدیمی که دیگر در گوشی‌های مدرن جایی ندارند

تکامل گوشی‌های هوشمند باعث شده بسیاری از مشکلات قدیمی گوشی‌های قدیمی مثل کمبود حافظه داخلی آن‌ها، کیفیت پایین نمایشگر، عملکرد ضعیف دوربین‌ها و… برطرف شوند و گوشی‌های جدید گجت‌های مفیدتر و کاربردی‌تری باشند.

منتشر شده

در

توسط

مشکلات قدیمی که دیگر در گوشی‌های مدرن جایی ندارند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،شاید گوشی‌های هوشمند امروزی در برخی از موارد به اندازه اولین گوشی‌های عرضه‌ شده در سال‌های دهه ۲۰۱۰ جذاب و هیجان‌انگیز نباشند، اما بطور قطع تقریبا در تمام حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار چشمگیری داشته‌اند؛ از کیفیت دوربین گرفته تا عمر باتری، سرعت شارژ و ویژگی‌های ارتباطی و سرعت ارتباطات. بدون تردید اگر گوشی هوشمند قدیمی خود (مثلاً ساخت ۲۰۱۲) را کنار گذاشته باشید و گوشی ۲۰۲۱ خریده باشید، می‌بینید که این دو گوشی از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند.

جالب است بدانید که گوشی‌های قدیمی مشکلاتی دارند که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند؛ اما خوشبختانه بخش عمده‌ای از این مشکلات در گوشی‌های جدید دیده نمی‌شوند. در این مطلب قصد داریم ۷ مورد از مشکلات گوشی‌های قدیمی را که دیگر در گوشی‌های جدید دیده نمی‌شوند، بیان کنیم.

 
 

کیفیت پایین نمایشگرهای OLED

رقابت بین نمایشگرهای OLED و ال‌سی‌دی (LCD) رقابت دیرینه‌ای است. در زمان پیدایش نخستین گوشی‌های هوشمند نیز شاهد رقابت بین این دو نوع نمایشگر بودیم و حتی این رقابت در آن سال‌ها شدت بیشتری داشت. از میان اولین گوشی‌های هوشمند دارای نمایشگر اولد می‌توان به گوشی‌های گلکسی اس و گلکسی اس ۲ و از میان گوشی‌های مجهز به LCD می‌توان به گوشی‌های ال‌جی و اچ‌تی‌سی اشاره کرد.

یکی از مشکلات اساسی نمایشگرهای اولد در گذشته، مشکل احتباس تصویر یا به جاماندگی تصویر بود. در این نمایشگرها چنانچه تصاویر ثابت یا ویدیوهایی با بخش‌های ثابت (مثلاً لوگو یا کادر زیر نویس) به مدت طولانی روی نمایشگر نمایش داده شود، در برخی از موارد جای تصویر برای همیشه روی نمایشگر باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود. در نخستین گوشی‌های دارای نمایشگر اولد مثل گوشی بسیار قدیمی امنیا ۷ سامسونگ، وجود سایه تصاویر هوم اسکرین گوشی در سایر صفحات مشکل کاملا رایج بود.

نمایشگر اولد گوشی گوگل پیکسل ۲ نیز عملکرد بسیار بدی داشت  و در آن شاهد مشکلاتی همچون تغییر رنگ آبی، ایجاد لکه‌های سیاه، عملکرد ضعیف در بازآفرینی رنگ‌ها و نمایش رنگ‌های غیر اشباع شده بودیم.

 

این مشکلات و سایر مشکلات مشابه در تمام نمایشگرهای اولد گوشی‌های قدیمی کم و بیش دیده می‌شد؛ اگرچه امروز هم نمایشگرهای اولد همچنان مشکلاتی دارند و مشکل اصلی آن‌ها یعنی احتباس تصویر در نمایشگرهای اولد ۲۰۲۱ هنوز هم دیده می‌شود، اما با دستیابی سازندگان گوشی به پیشرفت‌های مدرن و توسعه فناوری‌های مرتبط با این نوع نمایشگرها، عملکرد آن‌ها به میزان زیادی بهبود یافته است.

کیفیت کلی اولدها در گذشته نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی این نمایشگرها محسوب می‌شد. زاویه دید اولدهای قدیمی در مقایسه با  نمایشگرهای مدرن امروزی واقعا ناامیدکننده بود. در ضمن نمایشگرها در زیر تابش مستقیم نور آفتاب اصلاً خوانایی خوبی نداشتند، اما نمایشگرهای امروزی در این زمینه هم  پیشرفت داشته‌اند و زاویه دید و خوانایی آن‌ها در فضای باز و در زیر نور آفتاب به میزان چشمگیری بهبود یافته است.

در گذشته هزینه تولید و قیمت بالای نمایشگرهای اولد باعث افزایش قیمت گوشی‌های  مجهز به آن‌ها می‌شد، اما خوشبختانه این مشکل نیز برطرف شده و در سال‌های اخیر قیمت اولدها نیز کاهش یافته است. امروزه این نمایشگرها حتی در گوشی‌های ارزان قیمت برندهایی مثل سامسونگ و شیائومی نیز استفاده می‌شود.

کاهش سرعت حافظه داخلی

در گذشته سرعت حافظه‌های گوشی‌ها با گذشت چند سال استفاده از گوشی یا حتی چند ماه به میزان محسوسی کاهش پیدا می‌کرد و در دستگاه‌هایی مثل تبلت نکسوس ۷ که با مشارکت گوگل و ایسوس ساخته شده بود، به وضوح شاهد این مشکل بودیم. این تبلت اندرویدی با نوعی از حافظه داخلی بسیار کند eMMC روانه بازار شده بود. کاربران تبلت پس از گذشت مدتی از استفاده از آن واقعا کلافه می‌شدند.

 

منشاء این مشکل از یک سو شیوه‌ای است که اندروید برای استفاده از حافظه‌های فلش به کار می‌گیرد و از سویی دیگر به کاهش سرعت تدریجی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی پس از چند سال استفاده بازمی‌گردد. خوشبختانه گوگل از اندروید ۴.۳ به بعد ویژگی مفیدی تحت عنوان TRIM را ایجاد کرد که به حفظ عملکرد مناسب دستگاه‌های اندرویدی در بلندمدت کمک شایانی می‌کند.

انتقال سخت مخاطبین و اطلاعات شخصی

در گذشته وقتی گوشی جدیدی می‌خریدیم، باید مخاطبین را در گوشی جدید به صورت دستی وارد می‌کردیم که واقعاً کار عذاب‌آور و زمان‌بری بودِ. اما امروزه این مشکل هم به راحتی برطرف شده و با ورود به اکانت گوگل در گوشی جدید، تمام مخاطبین به آن منتقل می‌شوند. در ضمن با ورود به اکانت گوگل می‌توانید به ایمیل‌های خود، کتابخانه سرویس‌های استریم موسیقی، فایل‌های ذخیره‌ شده در فضای ابری گوگل، فایل‌های بکاپ تصاویر و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.

 

انتقال تمام اطلاعات از یک گوشی به گوشی اندرویدی دیگر نیز با استفاده از سرویس‌های گوگل به راحتی امکان‌پذیر است؛ به عنوان مثال می‌توانید تمام فایل‌های گوشی خود را در حافظه‌های ابری مثل گوگل درایو ذخیره کنید تا زمانی که گوشی جدید خریدید به راحتی بتوانید فایل‌های پشتیبان را به گوشی جدید انتقال دهید.

در ضمن هر یک از برندهای سازنده گوشی‌های اندرویدی، روش‌های اختصاصی مفیدی را برای انتقال اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگ در محصولات خود ایجاد کرده‌اند. گوشی‌های آیفون بهترین عملکرد را در این زمینه دارند.

زوم دوربین بی‌کیفیت

دوربین نخستین گوشی‌ها در زمینه زوم اصلاً عملکرد خوبی نداشتند و تنها زوم دیجیتالی (کراپ  کردن بخشی از عکس) با دوربین تک‌لنزی توسط آن‌ها امکان‌پذیر بودِ؛ اما در چند سال اخیر وضعیت دوربین گوشی‌ها بسیار بهتر شده و دوربین گوشی‌های پرچمدار در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارد. امروزه دوربین‌های رده‌بالا دارای لنز تله فوتوی جداگانه با قابلیت زوم دو، سه و پنج برابر هستند که امکان ثبت تصاویر زوم‌شده با کیفیت بالا را فراهم می‌کنند و از این نظر کاملا بر گوشی‌های قدیمی برتری دارند. حتی برخی از گوشی‌ها دارای دو لنز تله فوتو هستند که یکی از آن‌ها مختص زوم در فاصله نزدیک و دیگری برای زوم در فواصل دور طراحی شده است.

متاسفانه دوربین تمام گوشی‌ها دارای لنز تله فوتو نیستند؛ اما تعداد بسیار زیادی گوشی‌های فاقد این نوع لنز نیز از فناوری‌های ایجاد شده برای زوم بهتر برخوردارند. این گوشی‌ها چنین موفقیتی را مدیون فناوری جدیدی تحت عنوان زوم هیبریدی هستند. در این فناوری زوم دیجیتال، زوم اپتیکال  و ویژگی‌های نرم‌افزاری با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا در هنگام زوم به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

 

برندهای مختلف به اشکال مختلفی از این فناوری استفاده می‌کنند؛ مثلاً دوربین برخی از گوشی‌های گوگل پیکسل مجهز به فناوری زوم با  رزولوشن بالا (Super Res Zoom) هستند که یکی از زیر شاخه‌های زوم هیبریدی محسوب می‎‌شود و به دوربین کمک می‌کنند با گرفتن چند عکس چند فریمی، جزئیات را تا جای ممکن ثبت کنند تا در هنگام زوم دیجیتال و کراپ کردن عکس از کاهش کیفیت تصویر جلوگیری شود.

برخی از گوشی‌های سامسونگ مجهز به فناوری مشابهی تحت عنوان زوم هیبریدی اپتیکال (Hybrid Optic Zoom) هستند که یک لنز تاشو به همراه یک حسگر تصویر با رزولوشن بالا در آن‌ها دیده می‌شوند که با کمک یکدیگر زوم ۳ یا ۱۰ برابر را امکان‌پذیر می‌کنند. همچنین دوربین اصلی برخی از گوشی‌های ال‌جی و سایر برندهای مطرح دارای رزولوشن بسیار بالایی هستند (۴۸ تا ۱۰۸ مگاپیکسل) و می‌‌توانند با استفاده از تمام پیکسل‌ها زوم در فواصل کوتاه را به راحتی و بدون افت کیفیت انجام دهند.

اگرچه دوربین‌های فاقد لنز تله فوتو قادر به ثبت تصاویر زوم شده عالی نیستند، اما قطعا در این زمینه یک قدم جلوتر از گوشی‌های قدیمی هستند و اصلا دور از انتظار نیست که دوربین‌های فاقد لنز تله فوتو تصاویر زوم‌ شده با زوم دو برابر را با کیفیت عالی را ثبت کنند.

فضای ذخیره‌سازی محدود

۱۰ سال قبل معمولاً گوشی‌ها با ۸ گیگابایت حافظه داخلی عرضه می‌شدند و از کارت حافظه نیز پشتیبانی می‌کردند؛  گوشی های رده‌بالا و پرچم‌داران هم معمولاً با حافظه‌های داخلی ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایتی عرضه می‌شدند. این میزان از حافظه برای بسیاری از کاربران کافی نبود و حتی برخی از گوشی‌های ارزان‌قیمت تنها دارای حافظه داخلی ۴ گیگابایتی بودند. قطعاً عدم برخورداری از حافظه کافی یکی از مشکلات اصلی نخستین گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شد.

اما کاربران گوشی‌های ۲۰۲۱ و سایر گوشی‌های جدید دیگر مانند گذشته نگران حافظه‌های کم گوشی‌های خود نیستند؛ زیرا سازندگان گوشی جهت کاهش هزینه تولید، با حافظه‌های eMMC و UFS در  سال‌های اخیر ظرفیت حافظه گوشی‌های خود را افزایش داده‌اند. امروز به راحتی می‌توانید گوشی ارزان‌قیمتی با حافظه داخلی ۳۲ تا ۱۲۸ گیگابایتی را بخرید؛ حتی گوشی ردمی ۹ شیائومی با ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی قیمتی کمی بیش از ۳ میلیون تومان دارد. یا برای مثل گلکسی ام ۱۲ سامسونگ با حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایتی، قیمتی نزدیک به ۴.۵ میلیون تومان دارد.

شیائومی ردمی نوت ۹

 

از سوی دیگر با پیدایش حافظه‌های ابری و سرویس‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات ذخیره‌سازی اطلاعات در این حافظه‌ها، کاربران دیگر مانند گذشته نگران کم بودن حافظه گوشی خود نیستند. اگرچه استفاده از فضای ذخیره‌سازی رایگان بدون محدودیت برای ذخیره کردن تصاویر در گوگل فوتو که یکی از مهم‌ترین سرویس‌های حافظه ابری محسوب می‌شود، دیگر امکان‌پذیر نیست؛ اما این سرویس هنوز هم  ۱۵ گیگابایت فضای رایگان برای ذخیره‌ کردن اطلاعات در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و افراد می‌توانند از قابلیت ذخیره خودکار اطلاعات  در این حافظه بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر تصاویر و ویدیوها برای ذخیره‌سازی نسبت به قبل  بیشتر فشرده می‌شوند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند؛  زیرا به لطف ایجاد کدک‌های HEIF (کدک تصاویر) و HEVC (کدک ویدیوها) فشرده‌سازی و کاهش حجم تصاویر و ویدیوها به بهترین شکل ممکن و بدون افت کیفیت انجام می‌شود؛ خوشبختانه امروزه اکثر پلیرهای جدید از این دو کدک پشتیبانی می کنند و برای تماشای آن‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد.

عملکرد و سرعت پایین عکاسی HDR

نخستین گوشی‌های دارای قابلیت عکاسی HDR عملکرد بسیار بدی در این زمینه داشتند و برای ایجاد تصاویری با دامنه دینامیکی گسترده  تنها چند فریم تصویر با نوردهی متفاوت را با یکدیگر ترکیب می‌کردند. در این تصاویر جزئیات قسمت‌های تیره بدون اینکه جزئیات قسمت‌های روشن از بین بروند، ثبت می‌شد.

متاسفانه تا مدت زیادی اصلاً نمی‌توانستیم روی تصویربرداری HDR گوشی‌های قدیمی حساب باز کنیم؛ زیرا پردازنده‌های گوشی‌های اوایل دهه ۲۰۱۰ در گرفتن و ترکیب چند فریم با یکدیگر سرعت عمل کافی را نداشتند که باعث محو شدن برخی از قسمت‌های تصویر و دنباله‌دار شدن آن‌ها می‌شد؛ بنابراین کیفیت تصاویر HDR به شدت کاهش می‌یافت.

بررسی شیائومی می ۱۱

 

عملکرد گوشی‌های عرضه‌ شده در سال‌های میانی دهه ۲۰۱۰ مثل گلکسی اس ۵  به میزان قابل توجهی نسبت به قبل بهبود یافته بود. در این گوشی‌ها فریم‌ها سریع با یکدیگر ترکیب و تصاویری بدون محوشدگی و دنباله‌دار شدن ایجاد می‌شدند. در گوشی‌های برخی از برندها مانند گوشی‌های سامسونگ و گوگل عکاسی HDR، حالت پیش‌فرض است و سرعت عکاسی HDR در آن‌ها تقریبا با سرعت عکاسی استاندارد تفاوتی ندارد.

دقت و سرعت کم حسگر اثر انگشت

در گذشته برای هر بار باز کردن قفل گوشی خود باید رمز یا الگویی را وارد می‌کردیم و این موضوع برای بسیاری از افراد اصلاً خوشایند نبود؛  مخصوصاً زمانی که در طول روز بارها و بارها می‌خواستیم از گوشی استفاده کنیم؛ اما امروزه  اکثر گوشی‌ها حتی گوشی‌های ارزان‌قیمت دارای حسگر‌های اثرانگشت حساس و سریع هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در کسری از ثانیه قفل گوشی خود را باز کنید؛ البته برخی از گوشی‌های قدیمی نیز مانند موتورولا ماتریس که در سال ۲۰۱۱ عرضه شد نیز پشت خود حسگر اثر انگشت داشتند؛ اما سرعت و دقت این حسگرها در مقایسه با حسگرهای امروزی اصلاً خوب نبود.

 

امروزه اکثر گوشی‌ها مجهز به حسگر اثر انگشت و فناوری تشخیص چهره هستند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توانید قفل گوشی را در سریع‌ترین زمان باز کنید و این فناوری‌ها حتی در گوشی‌های ارزانی مانند نوکیا ۲.۴ با قیمت نزدیک به ۳ میلیون تومان وجود دارد. علاوه بر حسگرهای فیزیکی اثر انگشت که دقت و سرعت بالایی دارند، حسگرهای اثر انگشت زیر نمایشگر نیز عملکرد مناسبی از خودشان نشان می‌دهند. حسگرهای اثر انگشت می‌توانند علاوه بر باز کردن قفل گوشی،  برای ورود به حساب کاربری در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها نیز استفاده شوند. در برخی از گوشی‌های جدید امکان قفل کردن برخی از فایل‌ها و ورود به آن‌ها با حسگر اثر انگشت نیز امکان‌پذیر است.

در این مقاله سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین مشکلات گوشی‌های قدیمی را که در گوشی‌های جدید برطرف شده‌اند، بیان کنیم. اگر به نظر شما گوشی‌های قدیمی مشکلات مشابه دیگری نیز داشته‌اند که در گوشی های جدید دیده نمی‌شوند، آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

تخفیف‌ خرید بسته اینترنت و مکالمه ایرانسل به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر

ایرانسل به‌مناسبت فرارسیدن عید قربان و عید غدیرخم، پیشنهادهای ویژه‌ای شامل «بسته اینترنت و مکالمه» و «طرح مکالمه رایگان» در نظر گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

تخفیف‌ خرید بسته اینترنت و مکالمه ایرانسل به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ایرانسل به‌مناسبت فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر، پیشنهادهای ویژه‌ برای خرید بسته اینترنت و مکالمه در نظر گرفته است. به‌گزارش روابط‌عمومی ایرانسل، این هدایا را در فاصله بین دو عید از بامداد ۳۰ تیر تا شامگاه ۷ مرداد ۱۴۰۰ می‌توان فعال‌ کرد.

در این ایام، مشترکان ایرانسل می‌توانند بسته ویژه اینترنت سه گیگابایتی و سه ساعت مکالمه ایرانسلی را به قیمت ۱۰ هزار تومان فعال‌ کنند. آنان برای فعال‌ کردن بسته کافی است به بخش «پیشنهادها» در اپلیکیشن «ایرانسل من» مراجعه یا کد دستوری #۵* را شماره‌گیری کنند. بسته تا سه روز پس از فعال‌سازی قابل‌استفاده است.

علاوه‌بر پیشنهاد ویژه ایرانسل، با فعال‌سازی طرح هدیه مکالمه پس از ۵ دقیقه مکالمه ایرانسلی، ۵۰ دقیقه بعدیِ آن مکالمه رایگان خواهد بود. فعال‌سازی این طرح نیز از طریق بخش پیشنهادها در اپلیکیشن ایرانسل من یا با شماره‌گیری کد دستوری #۲*۱*۴۴۴۴* امکان‌پذیر است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

شرکت هوش مصنوعی OpenAI تیم رباتیک خود را منحل کرد

شرکت تحقیقات هوش مصنوعی OpenAI سال‌هاست روی ماشین‌هایی مطالعه می‌کند که توانایی یادگیری و انجام کارهایی مانند حل کردن مکعب روبیک را دارند. حالا این شرکت تیم رباتیک مسئول این مطالعات را منحل کرده است. یکی از بنیان‌گذاران این شرکت در پادکستی اعلام کرد که OpenAI اهدافش را روی زمینه‌هایی متمرکز کرده که داده‌های آن‌ها بیشتر در دسترس قرار دارند.

منتشر شده

در

توسط

شرکت هوش مصنوعی OpenAI تیم رباتیک خود را منحل کرد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،این شرکت اعلام کرده که با در دست داشتن داده‌های آماده می‌تواند پیشرفت بیشتری کند. همچنین گفته که تصمیم منحل کردن تیم رباتیک تصمیم بسیار سختی بوده، اما برای پیشرفت شرکت و چشم‌اندازهای آینده آن لازم بود.

سخنگوی این شرکت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در پاییز سال گذشته پس از انجام پروژه یادگیری ماشین مکعب روبیک تصمیمی گرفته شد تا مطالعات رباتیک ادامه پیدا نکند و به جای آن، روی پروژه‌های دیگری تمرکز شود. دلیل چنین تصمیمی، افزایش سرعت پیشرفت توانایی‌های هوش مصنوعی بود که با کمک یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی محقق می‌شد.

 
 
شرکت OpenAI

 

شرکت OpenAI اولین کار رباتیک خود را به طور گسترده در پاییز سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز کرد. در آن زمان، اولین مطالعه خود را درباره ربات ۵ انگشتی منتشر کرد که در بهترین حالت خود می‌توانست مکعب روبیک را بین ۲۰ تا ۶۰ درصد زمان مورد نیاز با موفقیت حل کند. همچنین این ربات زمانی که انگشتانش به هم بسته شده بودند، توانست راهی را پیدا کند تا این چالش را حل کند. حتی می‌توانست با دستکش چرمی کار کند.

این ربات حاصل دو سال تلاش این شرکت بود. OpenAI در بهار سال ۲۰۱۷ میلادی Roboschool را معرفی کرد که نرم‌افزاری منبع باز است و برای کنترل ربات‌ها در یک شبیه‌سازی طراحی شده است. در همان سال، این شرکت از رباتی رونمایی کرد که کاملا در یک شبیه‌سازی آموزش دیده بود و می‌توانست با یک بار مشاهده انجام کاری آن را یاد بگیرد و انجام دهد.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب

برترین ها