اجتماعی

ازدواج به معنای واقعی تسهیل‌گر آرامش روان انسان است

استاندار زنجان گفت: ازدواج در کشور ما مثل کشورهای غربی نیست بلکه به معنای واقعی  تسهیل‌گر آرامش روان انسان است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی در نشست “حمایت از خانواده و راهبری جوانی جمعیت”، با اشاره به اهمیت حمایت از خانواده و راهبری جوانی جمعیت در راستای جوان سازی نسل آینده و به ویژه دغدغه رهبری معظم در این خصوص اظهار داشت: همانگونه که امروز مسئله آب و حفظ منابع آبهای زیرزمینی برای نسل آینده دغدغه اصلی است، در خصوص جوانی جمعیت  نسل آینده کشور نیز، همه باید دغدغه‌مند و حساس باشیم.

وی جوانان را  یکی از ابزارهای اقتدار کشور عنوان  و تصریح کرد: برای حفظ اقتدار کشور، باید حواسمان  نسبت به حساسیت  در حوزه جوان سازی جمعیت نسل آینده کشور باشد.

عدم حساسیت به جوانی جمعیت خیانت است

استاندار زنجان با بیان اینکه هر کشوری هر چقدر هم که  از نظر قدرت، در سطح بالایی باشد اما  نیروی جمعیت جوانی نداشته باشد، راه به جایی نمی برد، گفت: نیروی جوانی نشاط را به جامعه می آورد و اقتصاد مولد و دانش بنیان هم با وجود نیروی جوانی امکان پذیر است.

 افشارچی، نسبت به حساسیت در خصوص هشدارهای جامعه شناسان  در مسئله جوانی جمعیت تاکید کرد.

وی اظهار داشت: عدم حساسیت  و دغدغه نسبت به مسئله حمایت از خانواده و راهبری جوانی جمعیت،  از سوی افراد در هر سطح  و جایگاهی که هستند، خیانت است.

استاندار زنجان،  با بیان اینکه در هر مسیر و بخش، یک سری کارهای هسته ای وجود دارد که برخی از پروژه ها، بر مبنای آن بنا می شود، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه در حوزه مسکن، تاثیر مالیات عایدی بر سرمایه یا مسکن مازاد، در قیمت مسکن، بیشتر از مسکن ملی است.

افشارچی اظهار داشت: مسکن ملی پروژه ای است که می تواند با ایفای نقش هسته ای  و محوریت در این حوزه ، تسهیلگر باشد.

از هم اکنون باید چاره اندیشی کنیم

 وی ازدواج را یکی از کارهای هسته ای و کمک کننده در حوزه فرهنگ و آسیب های اجتماعی عنوان و تصریح کرد: این مسئله  علاوه بر اینکه در دین ما مسلمانان از اهمیت زیادی برخوردار است، شوخی بردار نبوده و با کسی هم تعارف ندارد.

استاندار زنجان افزود: ازدواج در کشور ما مثل کشورهای غربی نیست بلکه به معنای واقعی  تسهیل‌گر آرامش روان انسان است.

افشارچی با بیان اینکه وقتی  صحبت از جوان شدن نسل می شود منظور مسئله امروز نیست بلکه حل  مشکلاتی است که در  چند سال آینده  با آن مواجه خواهیم شد، گفت: بنابراین برای آینده باید از امروز تدبیر کرد تا هم جایگزین جمعیتی داشته باشیم و هم در حوزه اقتصاد  اقداماتی  شود که تا آن موقع، وضعیت اقتصادی کشور وضعیت بهتری داشته باشد.

 وی اظهار داشت : نتایج اقدامات امروز در راستای  سیاست های جوان سازی جمعیت، در آینده مشخص می شود و بنابر این از هم اکنون باید چاره اندیشی کنیم.

استاندار زنجان، در ادامه با اشاره به اینکه برنامه ها و سیاست های تشویقی در حوزه فرزندآوری  در سایر کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد، تصریح کرد: در برخی از کشورها به ازای هر فرزند که به خانواده اضافه می شود با پول های بسیار  قابل توجهی، خانواده ها را تشویق می کنند.

افشارچی  البته این را هم گفت که  مبلغ آن به ازای هر فرزند، افزایش یافته و در قالب چک به نشانی پستی آنها ارسال می شود.

وی  با بیان اینکه حتی  در برخی از کشورهای خاص که نگران جوانی جمعیت خود هستند،  در  امر مهاجرت هم مسئله جوان سازی جمعیت  را در نظر می گیرند، اظهارداشت: این کشورها در پذیرش مهاجر، قبل از اینکه سن مهاجر را  در نظر بگیرند،آمار تعداد فرزندان او را مد نظر قرار می دهند.

این مسئول تصریح کرد: چون آنها  به این مسئله که فرزندان  این مهاجر در بازه زمانی چندساله، به عنوان نیروی مولد به چرخه  اقتصاد کشور، وارد خواهد شد توجه می کنند.

استاندار زنجان در پایان، نسبت به پیگیری  و مشخص کردن  برنامه های درون  و برون سازمانی هر ارگان در راستای “حمایت از خانواده و راهبری جوانی جمعیت”،  توسط معاونت امور بانوان استانداری زنجان تاکید کرد و گفت: تعامل ارگانهای دارای  خانه های سازمانی با  خانواده های دارای فرزند سوم( نوزاد جدید)  برای اسکان معین، تهیه شیرخشک و اقلام بهداشتی نوزاد توسط سازمان های حمایتی مانند بهزیستی، از جمله برنامه های برون سازمانی و ارتقاء سنوات خدمت برای تولد فرزند سوم نیز از برنامه های درون سازمانی محسوب می شود.

 افشارچی اظهارداشت: این مهم  باید  به دستگاهها ابلاغ  و تاکید شود که  عملکرد آنها در این حوزه،  بر مبنای وظایف محوله  سنجیده  می شود.

وی با تاکید بر اینکه برنامه های سازمانی جوانسازی جمعیت  بصورت  موردی، در هر ارگان رصد و گزارش مربوطه تهیه شود تصریح کرد: ارگانهای دارای عملکردهای منتخب و ممتاز،  در نشست های مرتبط با جوانسازی جمعیت، ارائه گزارش می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا