با ما همراه باشید

اجتماعی

اختلالات ناشی از سلامت روان بعد از کرونا، افزایش بیشتری یافته است

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران با اشاره به اینکه براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد افرادی که از اختلالات ناشی از سلامت روان رنج می‌برند در سالیان اخیر افزایش یافته، یادآور شد: بعد از شیوع کرونا، این آمار افزایش بیشتری یافته است.

منتشر شده

در

اختلالات ناشی از سلامت روان بعد از کرونا، افزایش بیشتری یافته است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر سید جعفر حسین در اختتامیه ششمین جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران برگزار شد، اظهار کرد: این جشنواره پیام امید و تعامل دارد و این مدل پیام‌ها هستند که در این برهه زمانی می‌توانند به ما کمک کنند و در واقع همه این موارد بر مقوله بهداشت روان تاکید دارند.

نماینده سازمان جهانی بهداشت با بیان اینکه ما در این رویداد خواستیم توجه تصمیم‌گیران را به مقوله اختلالات روانی جلب کنیم، افزود: مقوله اختلالات روانی ناشی از پاندمی مهم است و اختلالات روانی در این جشنواره مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر حسین با اشاره به تاریخ طولانی و فرهنگ بسیار غنی ایران خاطرنشان کرد: انگ اجتماعی مقوله دیگری بود که در این جشنواره به آن توجه شده است و این موضوع مختص جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا به این مهم توجه می‌شود و نگاه آینده‌گرایانه به ما نشان داد که این موضوع بسیار مهم است و سیاست‌گذاران باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

هنر، بهترین ابزار درکاهش انگ اجتماعیِ اختلالات روانی است

در ادامه مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت یکی از موانع ارائه خدمات در حوزه سلامت روان را، انگ اجتماعی پیرامون آن عنوان کرد و گفت: برای کاهش انگ اجتماعی اختلالات حوزه سلامت روان، هنر و به طور خاص هنر عکاسی ، ابزار مهمی در جهت ایجاد انگیزه برای گفتگو و تبادل اندیشه و فکر در این خصوص می باشد.

 

دکتر احمد حاجبی اظهار کرد: بحران همه‌گیری کووید ۱۹ ، یکی از بزرگترین بحران‌های حوزه سلامت در یکصد سال اخیر بوده که تمامی ابعاد زندگی افراد، اعم از ابعاد اجتماعی و اقتصادی را درگیر کرده است و آثار این همه گیری بر سلامت روان آحاد جامعه به شکل درجات بالایی از استرس و اضطراب، نمایان می‌باشد و در گروه‌هایی از جمعیت مانند سالمندان، افراد دارای بیماری‌های مزمن جسمی و روانشناختی، کودکان و زنان بارزتر است.

وی تصریح کرد: موضوع سلامت روان چالش همه اعصار بوده است. چه آن زمانی که اهمیت آن به این اندازه مشخص نبوده و چه اکنون که می‌دانیم تامین سلامت روانی به عنوان یکی از اساسی ترین وظایف سیستم های بهداشتی و درمانی در جهان مطرح است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه گسترش بحث پیرامون موضوعات مرتبط با حوزه سلامت روان، راه را برای عبور از انگ اختلالات روانی هموار کرده است، افزود: این امر موجب شده جامعه هدف بتواند با پذیرش بیشتری، موانع ارائه خدمات این حوزه را از پیش رو بردارد.

وی اظهار کرد: با در نظر گرفتن نقش سلامت روان در زندگی اجتماعی آحاد مردم و با توجه به تغییرات اپیدمیولوژیک و الگوهای بیماری‌ها و ضرورت توجه بیشتر به بیماری های روانی و اختلالات روانپزشکی ، تلاش برای ارتقاء آگاهی در جمعیت عمومی بیش از پیش اهمیت دارد و ضروری است که با پرداختن به مولفه های گوناگون تعیین کننده سلامت روان و با در نظر گرفتن شرایط عمومی، فرهنگی و اجتماعی کشور، بتوان گامی موثر در جهت بهبود شاخص‌های این حوزه برداشت.

دکتر حاجبی با ابراز تاسف از عدم توجه به مسائل حوزه سلامت روان در مقایسه با سایر حوزه‌های علوم پزشکی در بسیاری از کشورهای جهان، تصریح کرد: ارائه خدمات در این حوزه، مغفول مانده است و این نشان دهنده‌ی لزوم حمایت طلبی بیشتر از این حوزه می‌باشد.

وی هنر و به طور خاص، هنر عکاسی را ابزار مهمی برای کاهش انگ اجتماعی اختلالات حوزه سلامت روان عنوان کرد و افزود: یک هنرمند عکاس، لنز دوربین خود را به سمت بخش خاصی از زندگی افراد می چرخاند و فرصتهای جدیدی را برای جستجو کشف می‌کند به گونه‌ای که حاصل آن تصاویری هستند که پیام‌هایی مستند را انتقال می‌دهند و این خود، از یک طرف می تواند صدای رسای بیماران و اعضای خانواده آنها باشد و از طرف دیگر قادر خواهد بود افراد تاثیرگذار از جمله سیاست‌گذاران کلان را برای گام برداشتن در جهت رفع این مشکلات تشویق ‌نماید.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تصریح کرد: جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان بر آن است که اهمیت موضوع سلامت روان را با بیانی هنری ارائه نماید تا همه افراد ترغیب شده و بیش از پیش، مسئولیت سلامت روان خود ،خانواده و جامعه را داشته باشند.

وی با اشاره به نقش انکارناپذیر هنر در گسترش همدلی و جذب افکار عمومی، خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ یک حرکت تلفیقی در بخش سلامت و هنر در قالب جشنواره عکس سلامت روان شکل گرفت و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان با همکاری دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تا سال ۹۸ در مجموع ۵ دوره این جشنواره را برگزار کرد که سه دوره اول در مقیاس کشوری و دو دوره بعدی در مقیاس بین‌المللی برگزار شد.

دکتر حاجبی با اشاره به برگزاری ششمین دوره جشنواره عکس سلامت روان در سال ۱۴۰۰، ابراز امیدواری کرد برنامه هایی از این دست که آگاهی جامعه رانسبت به موضوعات مرتبط با سلامت روان افزایش می‌دهند و قدم مهمی در جهت انگ زدایی از موضوعات مربوط به سلامت روان برمی‌دارند، روز به روز بیشتر شود.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار مورد غربالگری های ژنتیک، بینایی و شنوایی و مداخله به هنگام، توسط بهزیستی صورت گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید رزاق منافی اظهار داشت: در این میان بیش از ۹ هزار ۵۰۰ نفر  از کودکان ۳ تا ۶ سال در مناطق شهری و روستایی غربالگری بینایی، حدود یک هزار و ۸۰۰کودک زیر یک سال غربالگری شنوایی و ۳۶۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی به صورت رایگان غربالگری ژنتیک شده اند.

وی اظهار داشت: طرح غربالگری بینایی (تنبلی چشم) کودکان سه تا ۶ سال نیزبا رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در ۳ درمانگاه مرکز بهداشت و  ۱۶ مرکز مثبت زندگی اجرا می شود و تاکنون ۲۹۰ کودک به سطح دو معاینات (اپتومتریست) ارجاع شده اند.

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۳ مرکز شنوایی سنجی با استفاده از دستگاه های AABR,OAE  و یک مرکز شنوایی سنجی تشخیصی در غربالگری شنوایی نوزادان فعالیت دارند و ۴۶۴ نوزاد به مرحله AABR  ارجاع شده اند و ۵ نفر نیز به مرحله تشخیصی ارجاع داده شده اند که در صورت لزوم با اقدامات طبی و توانبخشی، تحت درمان و بازتوانی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه غربالگری ژنتیک در یک مرکز دولتی و یک مرکز غیردولتی در شهرستان زنجان صورت می‌پذیرد، افزود: مشاوره‌های ژنتیک بهزیستی برای قبل از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است. همچنین در مواردی برنامه‌های غربالگری ژنتیک برای خانواده‌های با ریسک بالا از نظر بیماری‌های ژنتیکی صورت می‌گیرد که در آن، احتمال تولد نوزاد دارای معلولیت سنجیده می‌شود.

منافی با بیان اینکه علاوه بر مشاوره‌های ژنتیک، کمک هزینه لازم برای انجام این آزمایشات که پر هزینه هستند به خانواده‌های نیازمند پرداخت می شود، ادامه داد:  از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۶۰ پرونده ژنتیک در شهرستان زنجان تشکیل شده است و برای ۳۲ زوج نیز ۱۳۰ میلیون تومان کمک هزینه انجام آزمایشات غربالگری پرداخت شده است.

وی یاد آورشد: به خانواده‌هایی که سن ازدواج در آنها بالا رفته، زنانی که بیش از ۳۵ سال سن دارند و خانواده‌هایی که تولد فرزند معلول در آنها بیشتر است، مشاوره‌های ژنتیک ارائه می‌شود؛ ما با انجام مشاوره و آزمایشات ژنتیک به این خانواده‌ها کمک می‌کنیم و اطمینان خاطر می‌دهیم که فرزند شما سلامت خواهد بود تا آنها برای فرزندآوری انگیزه پیدا کنند

وی با تاکید بر اینکه تولد نوزادان معلول، علاوه بر بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، منجر به فشارهای عاطفی بر خانواده می شود، گفت: خانواده های بسیاری داریم که تولد نوزاد معلول، به جدایی والدین منتهی شده و شالوده خانواده از هم پاشیده است و یا تمایل به فرزندآوری به دلیل ترس از معلولیت، از بین رفته است.

ادامه مطلب

اجتماعی

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان ​با اشاره به هدف پیشبرد تأمین ایمنی شهروندان از استانداردسازی بیش از 65درصد از جایگاه‌های عرضه سوخت پاک (سی‌ان‌جی)، خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حمید حبیبی  اظهار داشت: بر اساس آخرین مراجعات و اطلاعات بازرسی ادواری از جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی در خصوص همکاری و تعامل همه جانبه با سازمان ملی استاندارد، منطقه زنجان جزء یکی از مناطق پیشتاز در این امر مهم است.

حبیبی  افزود: بازرسی ادواری جایگاه‌های سی‌ان‌جی بر اساس دستورالعمل و روش‌های اجرایی‌، شامل بازرسی فنی کلیه تجهیزات جایگاه‌های سی‌ان‌جی از جمله بازرسی مجموعه میترینگ، کمپرسور (سامانه فشرده‌سازی)، دیسپنسر (سامانه توزیع‌کننده)، تابلوهای برق، حریم‌های ایمنی و مخازن ذخیره گاز طبیعی فشرده مطابق با استانداردهای موجود، با نظارت اداره استاندارد به صورت سالانه انجام می‌شود.

مدیر منطقه ازنجان  اظهار داشت: با توجه به افزایش خودروهای دوگانه‌سوز و نیاز به توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی در این استان، تعداد 40 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی مشغول ارائه خدمات به شهروندان بوده که از این تعداد، 16 باب تک منظوره و 24باب دو منظوره هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بازگشایی مدارس، روزانه بطور میانگین 500 هزار متر مکعب سی‌ان‌جی در زنجان  مصرف می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان از راه اندازی دویست و پنجمین خانه هلال استان در کارخانه کاغذ سازی راشا کاپسین خبرداد و گفت: این خانه هلال با هدف توسعه خدمات عام المنفعه و آموزش های امدادی آغاز به کار کرد.

منتشر شده

در

توسط

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید قاسم موسوی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن قدردانی از همراهی مدیریت کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین زنجان اظهار داشت: يكی از اهداف راه اندازی خانه های هلال ترويج فرهنگ كمک به همنوع، توانمندسازی جامعه و گسترش آموزش‌های امدادی برای مقابله با حوادث، مساعدت به تسكين آلام بشری و گسترش آموزش های مورد نیاز است.

وی بر تاثیر و اهمیت آموزش ها تاکید کرد و افزود: به حتم بهره مندی از آموزش های امدادی در زندگی همه افراد موثر است و در شرایط وقوع حادثه نیز آموزش های از قبل آموخته می تواند تاثیر قابل توجهی در مدیریت حوادث داشته باشد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: درصدد ارائه آموزش کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات برای کارکنان کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین در این استان هستیم و در فاز بعدی نیز برای خانواده های آنها این دوره های آموزش برگزار می شود تا دانش و سطح آگاهی آنان در این حوزه افزایش یابد.
موسوی خاطرنشان کرد: ارائه این آموزش برای کارکنان کارخانه ها، شرکت های تولیدی و دستگاه های اجرایی می تواند جمعیت هلال احمر را در مواقع بحران یاری کرده و از وجود این نیروها استفاده کند.
وی افزود: انتظار داریم نیروهای کارخانه راشا کاسپین در حوادث و بلایا در خصوص جمع آوری کمک های مردمی هلال احمر را یاری کنند.

آماده همکاری با هلال احمر هستیم

مدیر عامل کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین گفت: تاب آوری و ایمنی نیروها مقوله مهمی به شمار می رود که با بهره مندی از آموزش های امدادی هلال احمر این مقوله ارتقا می یابد.

سعید امیدی اظهار داشت: بهره مندی از آموزش های امدادی منجر به مدیریت حوادث، جلوگیری از حوادث جانی و مالی و ارتقای تاب آوری میان نیروها می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجموعه راشا کاسپین در کنار هلال احمر و آماده همکاری هستیم.

ادامه مطلب

برترین ها