با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

اختصاص10 میلیارد تومانی به حمایت از ایده‌های برتر هوشمند سازی توسط همراه اول

رئیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در نشست خبری رویداد جایزه سال هوشمندسازی، از ادامه ثبت‌نام این رویداد تا ۱۵ شهریورماه داد و تاکید کرد این مرکز با اختصاص ۱۰ میلیارد تومان بودجه به منظور حمایت از ایده‌های برتر فناوری محور در حوزه اجتماعی و زیست‌محیطی در تلاش برای حل کردن چالش‌های کشور است.

منتشر شده

در

اختصاص10 میلیارد تومانی به حمایت از ایده‌های برتر هوشمند سازی توسط همراه اول

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،وحید شاه‌منصوریاعلام کرد حوزه‌های فناوری‌های نوین همچون ۵G, 6G و اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به عنوان مهمترین حوزه هایی فناوری‌های نو در این مرکز مورد توجه قرار دارند.همچنین یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی تبدیل این مرکز تحقیق و توسعه به بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه منطقه است:از همین‌رو رویداد جایزه سال هوشمند سازی توسط مرکز تحقیق و توسعه همراه اول و با همراهی و کمک فروم‌ اینترنت اشیا ایران در حال برگزاری است. یکی از اهداف این رویداد شناسایی ۱۰ چالش اجتماعی و زیست محیطی روز و ارائه راهکار فناوری محور برای این چالش‌ها با یک تعریف مسأله مشخص است. تلاش مرکز تحقیق و توسعه همراه اول همکاری با تیم‌های شرکت‌کننده در این رویداد برای حل کردن مسائل و مشکلات است.»

 

 

استفاده از ظرفیت‌های همراه اول در راستای مسئولیت اجتماعی

شاه‌منصوری در پاسخ بر اینکه شرکت‌کنندگان در این رویداد بیشتر از کدام‌ استان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند با تاکید بر اینکه زمان ثبت‌نام در این رویداد همچنان تا ۱۵ شهریور ادامه دارد گفت: «اکثر تیم‌های شرکت‌کننده از تهران ثبت‌نام کرده و اصفهان و مشهد نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. همچنین از آنجایی که مرکز تحقیق و توسعه برای پیاده‌سازی ایده‌ها این رویداد را برگزار کرده، در مراحل بعد نیز در حوزه سرمایه‌گذاری و حمایت حرکت‌اول به این روند وارد خواهد شد.»

او در ادامه با پاسخ به این پرسش که چرا همراه اول تصمیم به بیان و بررسی این معضلات گرفته است، مسئولیت اجتماعی همراه اول در حوزه‌های زیست محیطی و اجتماعی را دلیل اصلی عنوان کرد و گفت: «تلاش مرکز تحقیق و توسعه همراه اول حل کردن این مشکلات با تکیه بر فناوری‌های نوین و ظرفیت‌های همراه اول است.»

رئیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول همچنین در بخش دیگری درباره زمان‌بندی نهایی این رویداد گفت: «زمان نهایی ثبت نام در این رویداد ۱۵ شهریور ماه هست و تا کنون هم ۷۱ شرکت در ثبت‌نام و راهکارهای خود را ارائه داده اند. بعد از انجام ارزیابی اولیه یک پیوست حقوقی با تیم‌های برتر امضا خواهد شد که عواقب و منافع ایده را به ارائه‌دهنده آن اختصاص خواهد داد. در مرحله بعد نیز از شرکت‌کنندگان در این رویداد پروپوزال جامع‌تری درخواست خواهد شد. این مرحله دو تا سه هفته پس از پایان مهلت مرحله اول انجام خواهد شد.»

شاه‌منصوری با اشاره به اینکه در مرحله بعد ده کارگروه علمی تخصصی با حضور فعالین حوزه ICT و اساتید دانشگاه و افراد فنی از همراه اول به بررسی ایده‌ها و پروپوزال‌های ارائه شده می‌پردازند، گفت: «در مرحله آخر برای هر راه‌حل یک تیم برتر انتخاب خواهد و با حمایت همراه اول این ایده تا مرحله اجرایی پیش خواهند رفت. هدف گذاری اولیه اعلام برندگان نهایی این جایزه نکایشگاه تلکام، که در پایان مهرماه در نظر گرفته شده است. هرچند به دلیل احتمال تاخیر دوباره در برگزاری این نمایشگاه تصمیم نهایی اعلام برندگان پایان آبان ماه خواهد بود. از همین‌رو بعد از اعلام برندگان نهایی مرحله عقد قرار داد نیز اعلام خواهد شد.»

ادامه رویداد جایزه سال هوشمندسازی در سال‌های آینده

رویداد جایزه سال هوشمندسازی که به گفته شاه‌منصوری بر اساس مسئولیت اجتماعی همراه اول برگزار شده و مواردی همچون کاهش آلودگی هوا، مراقبت‌های بهداشتی درمانی در زمینه کرونا، بهینه سازی توزیع محصولات، کاهش معضل کمبود آب، کاهش خسارات و تلفات جاده‌ای، مبارزه با قاچاق کالا، مدیریت کنترل ترافیک کلان شهر، مدیریت سوخت و مصرف انرژی و همچنین مدیریت بهینه در کشاورزی از جمله این موارد هستند. ای ۱۰ چالش از طرف مرکزر تحقیق و توسعه ارائه شده است.

سپرده‌گذاران سیم کارت همراه اول

 

او با اشاره به اینکه هیچ الزام و اجباری برای ارائه راهکار در همه ۱۰ موضوع عنوان شده وجود ندارد، گفت: «معیار سنجش ایده‌ها استفاده از فناوری نوین برای مدیریت مشکل است. از همین‌رو در صورتی که نهایتا ۵ موضوع در رویداد امسال پوشش داده شود. البته تلاش مرکز تحقیق و توسعه همراه اول ادامه این رویداد در سال‌های آینده است.»

معیار اصلی برای انتخاب راهکار در این رویداد، استفاده از ظرفیت‌های همراه اول، قابلیت تکرار پذیری و مقیاس‌پذیری و همچنین ترجیحا دارای مدل تجاری باشد تا در آینده نیز قابلیت ادامه کار را داشته باشد.

شاه‌منصوری با بیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان بودجه به این رویداد اختصاص داده شده است گفت: «تلاش ما بر این است که در بدترین حالت ممکن یک میلیارد تومان به اجرای هر راهکار اختصاص داده شود.»

مرکز تحقیق و توسعه همراه اول تقریبا یک سال و نیم قبل فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه کشور محسوب می‌شود. هدف این مرکز شناسایی تیم‌های فعال داخلی در حوزه ICT و مخصوصا حوزه تامین تجهیزات و ملزومات مورد نیاز همراه اول کمک کنند است. در همین راستا بالغ بر ۴۵ تیم تحت حمایت این مرکز تحقیق و توسعه هستند.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

احیای تولید گوشی تلفن‌ همراه بومی

با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه‌و‌بودجه طرح حمایت از ساخت تلفن‌همراه بومی احیا می‌شود.

منتشر شده

در

توسط

احیای تولید گوشی تلفن‌ همراه بومی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،نزدیک به سه دهه است که ایران به‌دنبال تولید گوشی داخلی یا بومی‌ است؛ طرحی که تاکنون به نتیجه مطلوب نرسیده است. در یکی از آخرین تلاش‌ها اردیبهشت ۱۳۹۹، در برنامه‌ی خبری روز جهانی ارتباطات، وزیر ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم در این برنامه از رشد استفاده از سرویس‌های آنلاین در دوران کرونا گفت و اینکه با‌‌ توجه‌‌‌ به نیاز ۱۲ میلیونی مردم کشور به گوشی تلفن‌همراه، در برنامه‌ریزی مشخصی قرار است میزان تولید گوشی‌های بومی تا پایان سال به ۴۰۰ هزار دستگاه برسد.

محمدجواد آذری‌جهرمی افزود به‌همین‌دلیل تقاضای ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از دولت دارند تا بتوانند به اپراتورها وام بدهند. او در آن زمان گفته بود که برای تحریک بازار تقاضا، می‌خواهند گوشی تولید داخلی را به‌صورت اقساطی به کاربران ارائه دهند. البته او همان موقع اشاره کرده بود که در این زمینه با بانک مرکزی هماهنگی نشده و موضوع به سازمان برنامه ارجاع شده است.

در گام بعدی نیز، آذری‌جهرمی شهریور سال گذشته خبر داد که اولین سری از گوشی‌های تولید صاایران برای توزیع به ایرانسل واگذار شده و این گوشی‌ها با سیم‌کارت این اپراتور به‌صورت باندلینگ به بازار عرضه خواهند شد. با این‌حال، آنچه وزارت ارتباطات در این زمینه در نظر گرفته بود، به‌گفته‌ی ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به‌علت شیوع ویروس کرونا که سبب شده بود زنجيره‌ی تأمين قطعات و تجهيزات موردنياز توليد داخل با مشكل اساسی مواجه شد، به‌اجرا درنیامد. دلیل دومی که به‌باور هاشمی سبب توقف تولید گوشی همراه شد، نزدیک‌بودن انتخابات و تغییر رئیس‌جمهوری بود.

بر اساس اظهارات هاشمی، جی‌ال‌ایکس، جی‌پلاس، صاایران، مجموعه‌ای در منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی پیام، شركت تبريزی پارلار صبح آسیا و شركت ارگ جديد، برندهايی هستند كه حتی با نگاه توسعه‌ی صادرات به کشورهای منطقه مشمول برنامه‌ی حمايتی وزارت ارتباطات در این زمینه قرار گرفته بودند.

پیگیری در دولت جدید

به‌نظر می‌رسد با وجود اجرانشدن برنامه‌ی تولید گوشی تلفن‌همراه در دولت گذشته، این پروژه کنار گذاشته نشده و حالا بر اساس برنامه‌ریزی جدیدی در حال پیشروی است. هاشمی گفت:در دولت جدید هم، این موضوع در دستورکار قرار دارد و چیزی که پیشنهاد دادیم و پيگير آن هستیم، تأمين بودجه به‌منظور حمایت از زیست بوم تلفن‌همراه در کشور است. منابع مالی مورد نياز می‌تواند از محل افزايش تعرفه‌ی گوشی‌های گران‌تر از ۶۰۰ دلار که مصوب شده، تأمين شود و از اين طريق شاهد رونق توليد داخلی تجهيزات ارتباطی هوشمند باشيم.

هاشمی در این زمینه اعلام می‌کند که طرح جامع حمايت از توسعه‌ی زيست‌بوم همراه كشور با همكاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت صمت و سازمان برنامه‌و‌بودجه بازنگری و به مجلس نیز ارائه شده است. او ابراز امیدواری می‌کند که در بودجه‌ی ۱۴۰۱ از محل افزایش تعرفه‌ای که در سنوات گذشته برای گوشی‌های گران‌تر از ۶۰۰ دلار در نظر گرفته شده، منابعی به این امر مهم تخصیص يابد.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که «طرح جدید چه تفاوتی با طرح قبلی دارد؟»، توضیح داد:با‌‌ توجه‌‌ به بازخوردی که از تولیدکنندگان دریافت کردیم، فرايند طرح قدری تسهيل شده است. من فکر می‌کنم چنانچه منابع طرح جدید تأمين شود، از ظرفیت اجرايی بيشتری برخوردار است و آن را اجرا می‌كنيم.

طبق اظهارات هاشمی، به‌جز تأمین منابع از محل افزایش گوشی‌های گران‌تر از ۶۰۰ دلار در بودجه‌ی ۱۴۰۰، مسیر پرداخت تسهيلات از محل وجوه اداره‌شده‌ی وزارت ارتباطات نيز در حال پیشروی است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

حبیب الله شبستانی به عنوان سرپرست مخابرات منطقه زنجان معرفی شد

معاون تجاری و امور مشتریان شرکت مخابرات ایران گفت : وظیفه ی شرکت مخابرات ایران ، ارائه خدمات ارتباطی به مشتریان و جامعه است و خوشبختانه با توجه به وجود تخصص و امکانات مورد نیاز مخاطبین در شرکت مخابرات ایران ، این مهم قابل دستیابی است .

منتشر شده

در

توسط

حبیب الله شبستانی به عنوان سرپرست مخابرات منطقه زنجان معرفی شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،داوود زارعیان در مراسم تودیع و معارفه مدیران‌ عامل مخابرات منطقه زنجان، اظهار داشت: نیازهای ارتباطی مخاطبان شرکت مخابرات باید در زمینه‌های ارتباطی تلفن ثابت، ADSL ،FTTH ، VDSL … برطرف شود و این یکی از وظایف ایجاد تحول در عرصه ارتباطات خواهد بود و ضروری است که این اتفاق مهم به زودی آغاز شود.

در ادامه این مراسم، مروت‌علی میری‌سیاهی در سخنانی، از اعتماد مدیرعامل و اعضای هئیت مدیره شرکت مخابرات ایران قدردانی کرد و گفت: در طول مدت حضور به عنوان سرپرست مخابرات منطقه زنجان مورد حمایت بودم و از خداوند منان سعادت و بهروزی را برای همه همکاران خواهانم.

حبیب‌الله شبستانی به عنوان سرپرست مخابرات منطقه زنجان نیز با قدردانی از اعتماد مدیران ارشد شرکت مخابرات ایران، تصریح کرد: امیدواریم با تکیه بر تعهد و تخصص همکاران مخابرات منطقه زنجان بتوانیم به اهداف شرکت مخابرات ایران در استان زنجان دست یابیم و بتوانیم در امر توسعه ارتباطات و بالا بردن شاخص‌های ارتباطی گام برداریم.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

قرارداد همکاری پست زنجان با 61 فروشگاه اینترنتی

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: طبق آمار اعلامی درحال حاضر پست استان با تعداد 61 فروشگاه فعالان در زمینه خرید و فروش اینترنتی قرارداد همکاری دارد و محصولات این فروشگاه هابه اقصی نقاط کشور ارسال می گردد.

منتشر شده

در

توسط

قرارداد همکاری پست زنجان با 61 فروشگاه اینترنتی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در راستای تمهید زیرساخت های توسعه اقتصاد دیجیتال، با همکاری پست استان جلسه هم اندیشی با فروشگاه های اینترنتی زنجانی با هدف نیازسنجی و امکان سنجی استفاده حداکثری از ظرفیت پست برگزار شد. 

حامد سرائی اظهار داشت:رویکرد مجموعه مدیریت پست استان زنجان بر حمایت و توسعه فروشگاه های اینترنتی است، از این رو موفق شده رتبه سوم کشوری در شاخص درآمد مرسولات خرید و فروش اینترنتی، همچنین ترافیک مرسولات این حوزه را به خود اختصاص دهد.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان افزود: شرکت ملی پست دو بازارگاه ebazar.post.ir و rustabazar.post.ir برای فروش اینترنتی فراهم آورده که می تواند فضای مناسبی برای فروش بسیاری از کسب و کارهای خرد باشد .

وی با اشاره به اینکه فروشگاههای اینترنتی به منظور جلب اعتماد بیشتر مشتریان برای اخذ مجوز اینماد اقدام کنند، افزود:از فروشگاه های اینترنتی دعوت می شود با هدف تقویت و توسعه فعالیت خود ضمن عضویت در سازمان صنفی رایانه ای به عنوان تشکل صنفی و قانونی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی به عنوان تشکل تخصصی خود شوند.

مدیر کل ICT استان بیان کرد: طبق آمار اعلامی درحال حاضر پست استان با تعداد 61 فروشگاه فعال در زمینه خرید و فروش اینترنتی قرارداد همکاری دارد و محصولات این فروشگاه هابه اقصی نقاط کشور ارسال می گردد.

سرایی بیان کرد: با توجه به انتخاب استان زنجان به عنوان قطب IT در کشور از قابلیت های پست در خصوص فعالیت کسب و کارهای اینترنتی به خوبی می توان بهره برد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در پایان با اشاره به فعالیت شبانه روزی پست گفت: در زمان شیوع کرونا پست به خوبی و بیش از حد انتظار فعالیت های خود را به نحو احسن انجام داده است.

در ادامه جواد رسولی مدیرکل پست استان زنجان با اشاره به رویکرد نوین شرکت ملی پست گفت: با توجه به شرایط موجود از زمان شیوع کرونا ، تعداد قبول و توزیع مرسولات خرید اینترنتی در سطح کشور بسیار افزایش چشمگیری یافته است و ماهیت کاری پست از پاکت به بسته تغییر یافته و این یک فرصت بسیار عالی برای فعالان حوزه تجارت الکترونیک می باشد.

وی افزود: طبق ارزیابی شرکت ملی پست و با توجه به تعداد ارسال مرسولات خرید و فروش اینترنتی ، پست استان در سالجاری جزو 10 استان برتر کشور بوده و با توجه به محصولات بومی استان و فروشگاه های فعال در زمینه حوزه تجارت الکترونیک می توان جزو استان های برتر کشور باشیم.

ادامه مطلب

برترین ها