فناوری اطلاعات

اختصاص 400 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش خطوط مخابراتی فیبر نوری صنعت گاز

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،نیک روش با اعلام اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید گاز کشور به روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است؛اظهار کرد: همزمان با گسترش خطوط انتقال گاز، شبکه مخابرات مستقلی نیز با هدف افزایش ایمنی و اطلاع سریع از حوادث و مدیریت آن ساخته می شود؛ که این شبکه مخابرات، مستقل از شبکه کشوری است و نقش مهمی در حفظ ایمنی گازرسانی دارد.

مدیرمخابرات و تله متری شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به اینکه با این اقدام شاهد رشد نقاط دسترسی شرکت‌های گاز استانی به شبکه فیبر نوری، افزایش زیرساخت طول شبکه ارتباطات، توسعه و به‌روزرسانی شبکه بی‌سیم مناطق عملیات انتقال گاز و شرکت‌های گاز استانی خواهیم بود؛ اذعان کرد: واحد ارتباطات و فناوری اطلاعات، پل ارتباطی با دیگر واحدهای عملیاتی است که نقش اساسی در انجام پروژه‌ها و عملیات‌ تعمیراتی در سطح شرکت ایفا می‌کند.

نیک روش با بیان اینکه از نگاه سازمان‌های پدافندی، فیبر نوری به سبب پهنای باند مناسب، سرعت بالای تبادل داده و ضریب امنیّتیِ قابل توجه؛ بهترین ابزار برای انتقال ایمن اطلاعات به شمار می رود؛ هدف از حضور در شرکت های گاز استانی را اهمیت و توجه جدّی به برقراری ارتباطات امن، ایمن، مطمئن و پایدار بین ۳۱ گاز استانی، پالایشگاه های سطح کشور، ۱۰ منطقه عملیاتی و ستاد شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد.

در ادامه مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با قدردانی از اقداماتِ عملیاتیِ مدیران و کارکنان خدوم منطقه ۸ و منطقه ۳ عملیاتی؛ گفت: زحمات و تلاشهای ارزشمند شما بلاخص در مناطق سردسیر؛ منشا خیرات بوده که با تامین پایداری گاز در فصول سرد سال؛ راحتی و آسایش را برای هم وطنان عزیز و مردم زنجان به ارمغان آورده است.

رحیم سلیمانی نژاد با ارائه گزارشی از پروژه های در دست اقدام خطوط گازرسانی در استان زنجان؛ افزود: اخذ مجوز برای پروژه های گازرسانی به CGS خرمدره، سنبل آبادِ سلطانیه، CGS اصلی زنجان و ایستگاه CGS شهید شهریاری از برنامه های در دست اقدام گاز زنجان است تا پایداری انتقال گاز به مصرف‌کنندگان صنعتی، خانگی و نیروگاهی بدون وقفه انجام شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه برای پاسخ گویی به نیاز صنعت گاز؛ توجه به بسترهای مخابراتی در مجاورت خطوط لوله، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است؛ تصریح کرد: اجرای خطوط مخابرات فیبر نوری ضمن افزایش سرعت اینترنت با دسترسی عادلانه، در بخش‌های مختلف، برای مدیریت شبکه گسترده خطوط لوله، ارتباط با مناطق عملیاتی در هنگام تعمیر و بازرسی و انتقال اطلاعات ایستگاه های اندازه گیری، نقشی مهم و ضروری ایفا می کند.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان تشکیل کارگروه تخصصی در راستای افزایش تعاملات، هم افزایی هر چه بیشتر و استفاده از سخت افزار در بحث انتقال گاز در راستای ارائه خدمات با کمترین هزینه را از نتایج این نشست عنوان کرد.

مدیرعامل منطقه ۸ عملیات انتقال گاز نیز در ادامه با بیان اینکه این مجموعه از نظر جغرافیایی به ۶ استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخش هایی از استان های زنجان، گیلان و کردستان خدمات ارائه می دهد؛ گفت: با برگزاری این نشست ها و در ارتباط و تعاملی که بین گازهای استانی و منطقه ۸ عملیات انتقال گاز وجود دارد؛ زمینه لازم برای انتقال ایمن و پایدار گاز بوجود آمده و در سایه تبادل اطلاعات از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری می شود.

فیروز خدایی توجه جدی به اورهال ایستگاه ها و پایش شیرهای بین راهی، نشت یابی مرتب خطوط لوله، توجه به حفاظت کاتدی در فصل تابستان را اقدامی پیشگیرانه برای مدیریت هرچه بهتر انتقال گاز در فصول سرد سال عنوان کرد.

وی به افزایش سالانه انتقال۱۰ تا ۱۵ درصدی گاز اشاره کرد و اذعان داشت: اگر مشترکین واحدهای صنعتی- تجاری و خانگی با مدیریت مصرف ما همراهی نکنند؛ مطمئناً با کمبود گاز و افت فشا مواجه می شویم که امیدواریم این مهم مورد توجه بیش از پیش مشترکین بوده و با مصرف بهینه موجبات پایداری گاز را فراهم و یاریگر خادمین خود در شرکت ملی گاز ایران باشند.

در ادامه مدیرعامل منطقه ۳ عملیات انتقال گاز نیز از برنامه ای مدون برای انتقال پاک، ایمن و پایدار از طریق ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال موجود در منطقه ۳ عملیات انتقال گاز خبر داد و گفت: برای انجام این مهم؛ تعمیرات گسترده ای در طول خطوط انتقال گاز به انجام می رسد.

رسول داودی‌نژاد؛ با اشاره به جایگاه و اهمیت استراتژیکی منطقه ۳ عملیات انتقال گاز در تغذیه گاز ۷ استان کشور؛ برگزاری جلسات مشترک بین شرکت های گاز استانی و مناطق عملیاتی ۳ و ۸ و بررسی و شناسایی گلوگاه ها، رفع تنگناها را گامی موثر برای افزایش تاب آوری و اقدام به موقع قبل از فصل سرد سال در راستای حفظ پایداری جریان گاز اعلام کرد.

در پایان این سفر کاری، مدیرمخابرات و تله متری شرکت انتقال گاز ایران، مدیرعامل منطقه ۸ عملیات انتقال گاز و مدیرعامل منطقه ۳ عملیات انتقال گاز از اجرای خط موقت گازرسانی به شهرک صنعتی کهناب منشعب از خط انتقال۲۰ اینچ ارتباطی و خط انتقال گاز نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی آریان زنجان؛ بازدید کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا