اجتماعی

آماده‌سازی 700 مورد خاطرات شفاهی استان زنجان تا پایان سالجاری

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان گفت: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز در سال جاری در جهت ثبت خاطرات والدین شهدا، جانبازان و همسران شهدا، تا پایان امسال 700 مورد از خاطرات شفاهی تهیه و آماده خواهند شد و تاکنون نیز 350 خاطره شفاهی به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد اوجاقی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «خاطرات شهدا، جواهری قیمتی در دسترس ماست» و «شرح حال و زندگانی شهیدان، جانبازان و رزمندگانی که در این مسیر درخشان قرار دارند، سراسر درس و نشان دهنده مراتب بالای معنوی آنان است» اظهار کرد: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها در کلام شیوای خود بر اهمیت ثبت و ضبط خاطرات شهدا و ایثارگران به خصوص بیان خاطرات از زبان والدین شهدا تاکید کرده‌اند و این موضوع اهمیت حفظ و نگهداری از میراث گرانبهای ایثار و مجاهدت در راه اسلام را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان بر مبنای وظیفه ذاتی خود بر این امر مهم اهتمام داشته و نسبت به جمع آوری آثار به جامانده از شهدا در «موزه آثار شهدا» و ثبت خاطرات شفاهی از والدین شهدا و جانبازان و آزادگان اقدامات منسجمی را در پیش گرفته است.

اوجاقی با بیان اینکه تا پایان امسال 700 مورد از خاطرات شفاهی تهیه و آماده خواهند شد، گفت: با توجه به تاکیدات مدیران عالی بنیاد شهید و امور ایثارگران و تخصیص اعتبارات مورد نیاز در سال جاری در جهت ثبت خاطرات والدین شهدا، جانبازان و همسران شهدا از ابتدای امسال تاکنون 350 خاطره شفاهی به ثبت رسیده و برخی از آنها از کانال‌های رسمی صدا و سیما پخش شده است.

معاون فرهنگی بنیاد شهید زنجان با اشاره به اینکه پیگیری برای ادامه پخش این خاطرات شفاهی همچنان ادامه دارد، افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده 350 مورد دیگر نیز تا پایان سال تهیه و ثبت خواهند شد.

اوجاقی از آثار و برکات تولیدات حوزه ایثار و شهادت سخن به میان آورده و گفت: هر زمان که پای صحبت‌های شیرین والدین شهدا می‌نشینیم، عطر ایثار و شهادت روح انسان را فرا می‌گیرد و این یکی از برکات همنشینی با این قشر ارزشمند جامعه است.

وی با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه گفت: یکی از مسائل مهم در جوامع امروزی این است که سیره و روش انسان‌های بزرگ در جامعه ترویج پیدا کند. شهدا انسان‌های وارسته‌ای بودند که مسیر زندگی خود را از الگوهای بزرگی همچون سید و سالار شهیدان و 72 تن از یاران با وفای امام حسین (ع) فرا گرفته‌اند و در نهایت نیز سعادتمند شدند، ما نیز باید با تأسی از منش شهدا، راه رستگاری خود را بیابیم.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد استان زنجان عنوان کرد: نوجوان و جوان امروزی حق دارد قهرمانان واقعی سرزمین خود را بشناسد. این شناخت جز همنشینی با خانواده و نزدیکان آن قهرمان میسر نمی‌شود. در این میان خاطرات شفاهی والدین شهدا، بهترین زمینه برای پیوند نسل امروز با نسل شهدا را فراهم خواهد کرد و این چنین الگوگیری از شهدا آغاز خواهد می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا