با ما همراه باشید

اجتماعی

آرزویی که به حقیقت پیوست

سامانه ارتباطات مردمی با دولت (سامد) به عنوان بستری برای رفع مشکلات اقشار مخلتف و افزایش دسترسی آنان به مسوولان شکل گرفت و در این راستا بسیاری از مسایل تماس گیرندگان در کمترین زمان ممکن و بدون طی مراحل زاید اداری رفع شده است.

منتشر شده

در

آرزویی که به حقیقت پیوست

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،

از آنجاییکه اغلب تماس گیرندگان با خط ۱۱۱ سامانه الکترونیکی ارتباط مردم با دولت (طرح سامد)، افرادی هستند که در مراجعات به سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف، به دلیل عدم ملاقات با مدیر مربوطه و یا پروسه‌های طولانی اداری، با بن بست مواجه شده و به نتیجه لازم نرسیده‌اند، ترجیح می دهند، از طریق تماس با خط ۱۱۱ مشکل خود را بدون هیچ واسطه ای، با استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان، مطرح کنند تا به احتمال قوی، به نتیجه لازم برسند.

آنچه که در ارتباط استاندار با مردم، در طرح سامد قابل توجه و حائز اهمیت است، این است که تا حد امکان، دستور صریح و سریع برای پیگیری مشکل مطرح شده از سوی تماس گیرندگان، صادر می شود و تا جایی که شرایط، امکانات و نوع مشکل یا درخواست‌ها، اجازه می دهد، بدون فوت وقت، نسبت به حل آن اقدام می‌شود.

گاهی حتی خود تماس گیرنده هم فکر نمی‌کند که مشکلش ممکن است در کمتر از ساعتی حل شود.

آنچه که اول مهر امسال، در دفتر استاندار زنجان و نشست ارتباط مردمی رخداد، از این دست بود.

یکی از تماس‌های مربوط به خط ۱۱۱ سامد، در استانداری زنجان، شاید یکی از خاص‌ترین تماس ها بود. آن هم به این دلیل که، شاید کمتر کسی انتظار داشت که در میان انبوهی از تماس‌های مردمی، یک کودک با استاندار تماس بگیرد.

دختری بچه‌ای که به سختی صحبت می کرد و از صدا و لحن صحبت کردن خاص او، چنین به نظر می رسید که کودکی در سنین کمتر از هفت سال باشد و همین مدیران حاضر در نشست را سخت متعجب کرد.

صدای پشت خط ۱۱۱ این بود. “سلام آقای استاندار…. من از شما یک دوچرخه می خواهم. من ورزشکار هستم و یک دوچرخه لازم دارم ”

اما حیرت همگان، وقتی بیشتر شد که او گفت من ۲۷ ساله هستم.

وقتی هم که استاندار از او خواست برای درخواستش، روز شنبه به دفتر او مراجعه کند، او با خواهش و التماس از استاندار خواست اجازه دهد که همین امروز به دیدنش بیاید.

حقیقی استاندار زنجان هم متعجب و حیران از التماسش، قبول کرد که همان روز ملاقات حضوری با او داشته باشد و او در کمتر از حدود یک ساعت، خود را به دفتر استاندار، محل نشست طرح سامد، رساند.

صدای پشت خط ۱۱۱، متعلق به دخترک که نه، بلکه دختر ۲۷ ساله‌ای بود که به خاطر مشکلات گفتاری و نیز تا حدودی جسمی _حرکتی ناشی از معلولیت، تحت پوشش بهزیستی است. اگر چه خودش اظهار داشت که من سالم هستم و میخواهم کار کنم و روی پای خودم بایستم.

به گفته محمد محمدی قیداری، مدیرکل بهزیستی استان که در این فاصله به درخواست استاندار، در نشست حاضر شده بود، او ورزشکار است و در رشته دومیدانی مقام قهرمانی هم دارد و برای ادامه ورزش، نیاز به دوچرخه داشت .

با دستور استاندار در کمترین زمان ممکن، یه دستگاه دوچرخه در محل جلسه به این دختر اهدا شد تا به ورزش و فعالیت خود ادامه دهد.

حالا این دختر بود که از تعجب مات و مبهوت مانده بود. شاید در این لحظه رویاهای شیرین قهرمانی را مقابل چشمانش تجسم می‌کرد. بی شک برایش باورکردنی نبود دوچرخه ای را که مدت‌ها آرزویش را داشت، به این سرعت به دستش برسد. برق شادی در چشمان این دختر معلول اما ورزشکار، موج می زد.

و حالا پشت سرهم این جمله را تکرار می کرد که” آقای استاندار خیلی ممنونم …خیلی ممنونم”

استاندار زنجان از او خواست به ورزش و فعالیت خود تا حد قهرمانی ادامه دهد

او گویا خواسته های دیگری هم داشت. حالا که به قول خودش استاندار را سخاوتمند دیده بود، می خواست که اگر امکان‌پذیر باشد به او کاری مانند بسته‌بندی در یک کارگاه هم بدهند می گفت من سالم هستم و می‌خواهم کار کنم تا روی پای خود بایستم.

می گفت پدرم پیر است و با شروع کرونا بیکار شده است. و اگر منو خواهرم کار کنیم می توانیم هزینه زندگی را تا حدودی تامین کنیم.

به دستور استاندار مقرر شد موضوع امکان اشتغال او و خواهرش، توسط آبی‌پور معاون اقتصادی بررسی و نتیجه گزارش شود.

همچنین مدیرکل بهزیستی هم مکلف شد تا مبلغی را به عنوان کمک هزینه، طی ۲ مرحله تا پایان مهر، به او پرداخت کند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان از افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، حسن مظفری  با اشاره به اعلام نتایج در المپیاد های علمی کشور گفت : پنج نفر از دانش آموزان استان زنجان جز نفرات برتر در المپیاد های علمی کشور 1400 شدند .

مظفری در ادامه افزود : حسین تیموری در المپیاد شیمی و آرین قاسملو در المپیاد زیست مدال طلای را کسب کردند و محمد مهدی زارعی در المپیاد ادبی و آرین کرمی در المپیاد شیمی مدال نقره را از آن خود نمودند و امیر رضا شریفی نیز موفق به کسب مدال برنز المپیاد جغرافیا شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان تصریح کرد : امیر رضا تمجیدی دانش آموز پایه دهم نیز به باشگاه دانش پژوهان جوان در «المپیاد آزمایشی ریاضی» راه یافت و تمامی دانش آموزان نام برده از دبیرستان شهید بهشتی 2 زنجان در این المپیاد حضور داشتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معلمین و جامعه فرهنگی استان در کسب این افتخار بزرگ ، این موفقیت را به قشر فرهنگی و دانش آموزی استان و خانواده های این دانش آموزان تبریک گفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت:نسبت به سال آبی قبل، شاهد 40 درصدی کاهش بارش ها در استان هستیم

منتشر شده

در

توسط

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اسماعیل افشاری با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به پشت سدها و متوسط آب رودخانه ها و کاهش 40 درصدی بارشها نسبت به سال ۹۸-۹۹ اظهار داشت: این کاهش باعث از دست دادن دو سوم آبهای سطحی گردیده است و چون منبع تولید آب در اثر بارشها میباشد که بصورت روان آب و آب زیرزمینی در می آید لذا با افت آبهای زیرزمینی مواجه هستیم.

وی در  ادامه با تاکید بر افت سالانه 70 سانتی متری سطح آبهای زیرزمینی گفت: در دو سال آبی پر آب ۹۷ و۹۸شاهد بهبود وضعیت منابع آبی  بودیم که امیدوار کننده بود ولی در خشکسالی سالهای اخیر ۲ برابر افت های سالیانه را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان افزود:سالانه تقریبا ۱۰۰ میلیون اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی داشتیم ولیکن مصرف امسال به ۲۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است که تقریبا ۲ برابر میانگین مصرف سالیانه است و این امر موجبات فرو نشست دشتها و خسارت وارده به زیرساخت ها اعم از راه آهن ها و جاده ها و۰۰۰ را فراهم می سازد.

وی ابراز امیدواری کرد که در شرایط خشکسالی ،با برنامه‌ریزی و مصرف درست و برداشت حداقل از سفره های آب زیرزمینی ، برای نسل های آینده آب مطمئنی تامین گردد.

این مقام مسئول در بحث چاه های محفوره در دشت ها نیز اینگونه بیان داشت: که دشت ابهر وضعیت بهتری را را نسبت به دشتهای زنجان و سلطانیه دارد و دلیل آن نصب 80 درصدی کنتورهای هوشمند توسط کشاورزان  منطقه و انسداد چاه های غیر مجاز طبق برنامه در این دشت می باشد.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان در موضوع انسداد چاه های غیرمجاز تصریح کرد : با هماهنگی دادگستری استان و بر اساس رای های صادره کمیسیون آبهای زیرزمینی، انسداد چاهها ی غیرمجاز ، بتدریج اجرایی می گردد.

اسماعیل افشاری، در بخشی دیگر به بحث معیشت و اشتغال مردم پرداخت و خاطر نشان کرد: که در برنامه انسداد چاهها ، باید تدابیر خاصی اندیشیده شود و پروژه های دیگر همزمان با این موضوع اجرایی شوند از جمله بحث الگوی کشت که در واقع پرهیز از کشت محصولات پرآب طلب و جایگزین کردن محصولات کم آب طلب و درآمد زا برای کشاورزان است باید همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد و در خصوص بازار فروش زنجیره های تولید و خرید تضمینی برنامه ریزی گردد.

افشاری در خصوص حق آبه های استان نیز تاکید کرد: در حوضه  آب سفید رود ۸ استان درگیر هستند شاخص تعریف شده  برای آن باید عدالت محور باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد:کمبود آب فصل تابستان که در اکثر شهرستانها  از جمله طارم مشاهده میشود،  در حال برنامه ریزی است تا با تنظیم آب موجود استان، تأمین آب مطمئن و پایدار جهت کشت مطمئن صورت گیرد و برای این کار نیاز به تکمیل سدها و سرمایه گذاری در آنها می باشد و سد” آیدوقموش ” جهت تامین آب موقت برای باغات زیتون این منطقه از قزل اوزن در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان گفت: بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است.

منتشر شده

در

توسط

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید علی شفیعی اظهار داشت:یکم آبان ماه در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است، این امر بار دیگر اهمیت علم آمار جهت توسعه زندگی را برای مردم و مسئولان یادآور می‌شود.

وی افزود: هر نهاد و سازمانی جهت برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به امور داخلی و ارائه بهتر وظایف خود نیاز به وسیله ای دارد تا موفق عمل کند و این نیاز همانا تهیه و تنظیم آمار است.

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با تاکید بر اینکه مستند سازی سوابق آمارهای رسمی و پرسشنامه ها و نتایج طرح های آماری رسمی مربوط به گذشته علاوه بر آنکه به روشنتر شدن حافظه تاریخی هر ملت نسبت به گذشته خویش کمک می‌نماید تصریح کرد:این امر می‌تواند برای برنامه ریزان و سیاستگذاران با شبیه سازی شرایط اجتماعی و اقتصادی گذشته آثار برنامه ها و سیاست های دردست اجرا را پیش بینی نماید از این رو شناخت گذشته دارای اهمیتی برابر با شناخت وضیعت حاضر است.

شفیعی با بیان اینکه امروزه دانایی بشر منوط به داده‌ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را به سوی تعالی تغییر می­ دهند؛عنوان کرد: عصر فرا روی ما که همانا عصر اطلاعات نامیده می‌شود و بدون کوچکترین تردیدی می­‌توان اذعان نمود که در دنیای امروز یکی از شاخص­های ارزیابی توسعه و برنامه ریزی کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت‌های آماری است.

وی گفت:علاوه براین برنامه‌ریزی یکی از اولویت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش به سزایی دارد. این مهم در آیات و روایات دینی و اسلامی ما نیز به خوبی بیان و برآن تاکید گردیده است. حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند: ” قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدِیرِ و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیرِ” پایداری زندگی به برنامه ‏ریزی درست و وسیله رسیدن به آن ، مدیریّت صحیح است.

 مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی استخاطر نشان کرد  براین اساس، کسب آمار و داده های اطلاعاتی برای همگان به ویژه برنامه‌ریزان و مدیران رده بالا در تمامی جوامع بسیار ارزشمند و انکار ناپذیر است

ادامه مطلب

برترین ها