اجتماعی

آبخیزداری سلاحی مناسب برای مقابله با سیل است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،جعفر بیات با بیان اینکه داشتن پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش و همچنین بروز سیلاب بسیار حائز اهمیت است، اظهارکرد: پیشگیری کم هزینه‌تر از درمان است و باید این نکته مورد توجه قرار گیرد. 

وی با اشاره به اهمیت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در وضعیت مسائل مربوط به محدودیت منابع آبی و تغییرات بارش از برف به باران، تصریح کرد: در حال حاضر احیا و حفاظت از پوشش گیاهی، تامین آب شرب، همگام کردن مردم و سمن‌ها با دستگاه‌های دولتی، کنترل فرسایش مدیریت سیل و کنترل سیلاب و مبارزه با عوامل خشکسالی باید مورد توجه مسئولان و برنامه ریزان باشد.

این مسئول با اشاره به اینکه علی‌رغم توجه ویژه به حوزه آبخیزداری، اما اعتبارات زیادی به آبخیزداری تعلق نمی‌گیرد که این موضوع شرایط را برای مدیریت صحیح منابع آبی از بین می‌برد، افزود: عدم اجرای طرح های آبخیزداري، امکان بروز سیلاب در استان را افزایش می‌دهد و هم اکنون نقشه سیلخیزی بسیاری از اراضی استان آماده است که با اجرای دقیق طرح‌های آبخیزداری و با هدایت صحیح آب های روان، مي‌توان از بروز خسارات جلوگیری کرد و همچنین شرایط را برای استفاده مفید از این نعمت مهیا کرد.

بیات با بیان اینکه در حال حاضر با اجرای طرح‌های آبخیزداری، از بروز سیلاب و رواناب در استان تا حدی جلوگیری می‌شود، ادامه داد: با توجه به آگاه‌سازی و آموزش‌هایی که در روستاها و شهرستانها انجام گرفته میزان خسارت‌ها و تلفات جانی و مالی وارد شده در چند سال گذشته به میزان بسیار محسوسی کاهش یافته است.

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصریح کرد: در سال آتی هم منابع طبیعی برای کاهش خسارت وارده از بلایای طبیعی آموزش را در دستور کار جدی خود قرار داده است چرا که آگاه سازی مردم از بلایا طبیعی باعث می‌شود به هنگام وقوع بلایا بتوانند از خسارت احتمالی جلوگیری کنند و اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 7 پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری در دو شهرستان زنجان و طارم در دست اجرا است، افزود: این طرح‌ها باعث کاهش آثار سیلاب در مناطق تحت پوشش طرح‌ها و همچنین مقابله با مشکلات کم‌آبی شده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا