با ما همراه باشید

اجتماعی

80 درصد کارآموزان فنی ‌و حرفه‌ای زنجان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند

مدیرکل فنی و حرفه ای استان زنجان گفت: در رشته‌های فنی، حدود ۸۰ درصد مراجعه کنندگان، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقاطع فوق‌دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که برای تکمیل آموخته‌های خود در بخش عملی به این مراکز مراجع می‌کنند.

منتشر شده

در

80 درصد کارآموزان فنی ‌و حرفه‌ای زنجان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا انصاری در خصوص اقدامات انجام گرفته در راستای برنامه‌ریزی و اجرای آموزش‌های مهارتی منجر به اشتغال در مراکز فنی و حرفه‌ای استان، گفت: برای نیل به این هدف، در سال گذشته اقداماتی انجام گرفت که تدوین سند توسعه مهارتی استان برای اولین بار از جمله آن‌ها بود.

مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان زنجان همچنین به اجرای طرح تکاپو اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح از سوی وزارت کار به همه استان‌ها ابلاغ شد که در زنجان هم برش استانی طرح تکاپوی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: نتایج این ۲ اقدام باعث شد تا برنامه‌ریزی‌های آموزشی ما با اولویت حرفه‌ها و رشته‌هایی که در این طرح سند و تکاپو مشخص شده است، انجام گیرد.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان زنجان، با تاکید بر اینکه، در برخی از حرفه‌ها و رشته‌ها نیاز بازار کار بیش از آموزش‌های ما بوده است به همین دلیل همه افراد معرفی شده بازار کار شده‌اند.

وی گفت: در برخی از رشته ها مانند تراشکاری cnc و جوشکاری نتوانستیم به اندازه نیاز بازار کار نیرو معرفی کنیم چون نیاز بازار کار بیش از افرادی است که در مراکز ما آموزش دیده‌اند.

این مسؤول، در بیان علت این امر اظهار داشت: دلیل ین است که در برخی از کارگاه‌ها تعداد دستگاه‌ها مشخص است و بیش از حد مشخص نمی‌توانیم کارآموز پذیرش کنیم از این‌رو، ظرفیت‌های آموزشی ما مشخص است و تعداد معینی را می‌توانیم آموزش دهیم.

انصاری تصریح کرد: برخی از کارگاه‌های ما مثل کارگاه تراشکاری که ۱۵ دستگاه تراش دارد، امکان توسعه ندارد و به همان میزان هم کارآموز جذب می‌کنیم.

با ریشه‌کنی کرونا آموزش‌ها را در راستای پاسخ کامل به نیاز بازار کار توسعه می‌دهیم

وی با اشاره به تاثیر شرایط کرونایی در کمیت آموزش‌های مراکز فنی و حرفه‌ای گفت: این شرایط محدودیت‌هایی ایجاد کرده است چراکه قبلا می‌توانستیم کلاس‌ها را به صورت ۲ شیفت حضوری برگزار کنیم ولی در حال حاضر، آموزش‌های حضوری ما با تصمیم گیری‌های ستاد مقابله با کرونا است و نمی‌توانیم همه را در آموزش‌های حضوری بپذیریم.

انصاری افزود: در شرایط موجود نیز می‌توانیم کلاس‌های آموزشی را در ۲ شیفت برگزار کنیم، اما محدودیت‌های کرونایی باعث شده است برنامه‌ریزی های لازم برای آموزش کارآموزان به میزان نیاز بازار کار و صددرصد اجرایی نشود.

وی یادآورشد: برخی از حرفه‌های موجود در فنی و حرفه‌ای که در سند توسعه مهارت و طرح تکاپو هم بوده، منطبق با نیاز بازار کار است.

انصاری ابراز امیدواری کرد، با ریشه‌کنی کرونا و امکان افزایش تعداد شیفت‌های کلاس‌های آموزشی، تعداد بیشتری از افراد تحت آموزش قرار گیرند.

وی گفت: اگر شرایط کرونا بهبود یابد سعی می‌کنیم، آموزش‌ها را در راستای افزایش تعداد کارآموزان تا حدی که نیاز بازار کار را به طور کامل پاسخ دهد، توسعه دهیم.

انصاری خاطرنشان کرد: بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در بخش عملی مهارت لازم برای جذب در بازار کار را ندارند و برای تکمیل آموخته‌های خود در بخش عملی به این مراکز مراجع می‌کنند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان زنجان، در خصوص علت گرایش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، به فراگیری آموزش‌های مهارتی گفت: این کارآموزان، بخش تئوری را در دانشگاه به خوبی فراگرفته‌اند، اما در بخش عملی مهارت آنچنانی که بتوانند جذب بازار کار شوند ندارند و از این رو برای تکمیل آموخته‌های خود در بخش عملی به این مراکز مراجع می‌کنند.

انصاری افزود: این افراد با گذراندن یک واحد درسی در رشته‌هایی مانند جوشکاری یا تراشکاری در دانشگاه، نمی‌توانند مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند در اینجا اما، با گذراندن حدود ۶۰۰ ساعت، مهارت لازم را کسب می‌کند و این انگیزه باعث گرایش آن‌ها به حضور در کلاس‌های آموزشی مراکز فنی و حرفه‌ای شده است.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان زنجان، با تاکید بر اینکه در خارج از این مراکز کسی که مهارتی ندارد دستگاه مربوطه را به هیچ‌وجه در اختیار او قرار نمی‌دهند تا کار عملی انجام دهد، گفت: در کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای، اما کارآموز به صورت عملی پله پله با دستگاه کار می‌کند و مهارت‌های لازم را فرا گرفته و با نوشتن یک برنامه، قطعه تولید می‌کند.وی افزود: در این کارگاه‌های آموزشی، نتیجه آموزش، منجر به تولید قطعه می‌شود.

انصاری گفت: به‌طور میانگین در برخی از حرفه‌های مراکز فنی و حرفه‌ای، کارآموز فقط برای رفع نیازهای خود در این دوره‌ها شرکت می‌کنند و انگیزه اشتغال در این حرفه ندارد و آموزش‌های منجر به اشتغال در رشته‌های خدماتی، بیشتر به‌صورت مشاغل خانگی است و نمی‌توان رقم مشخصی در خصوص آموزش‌های منجر به اشتغال در این حوزه اعلام کرد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

استاندار زنجان بابیان اینکه در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه به استان بیش ۴۵۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت، گفت: در سفر اخیر این مسوول نیز بیش از اعتبار یاد شده به استان تخصیص و یا مجوز آن اخذ شد که تحقق این مهم چشم انداز بهتری را در توسعه استان بوجود می آورد.

منتشر شده

در

توسط

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح الله حقیقی در جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به نتایج سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به این استان افزود: در سفر ۱۰ ماه گذشته این مسوول کشوری به زنجان احداث مسکن محرومان کلنگ زنی شد که از این میزان ۲ هزار واحد به محرومان اختصاص داشت و یک هزار و ۵۳۵ دیگر آن نیز از محل مقاوم سازی ساخته شد که رمز موفقیت این پروژه مشارکت مردمی و نظارت ها بوده است.

وی یاد آورشد: در سفر اخیر این رییس سازمان برنامه و بودجه به استان مسکن محرومان افتتاح و به نام سه هزار ۵۳۵ شهید استان به دلیل برگزاری کنگره این شهدا در سال جاری نامگذاری شد.

استاندار زنجان با بیان اینکه هدف دیگر این سفر کلنگ زنی فاز پنجم کمربندی سلطانیه – کبودر آهنگ در زنجان بود، ادامه داد: چهار قطعه این پروژه در حال احداث است که قطعه پنجم این پروژه به دلیل مشکلات مالی بر زمین مانده بود و با مساعدت انجام گرفته از محل فایناس داخلی و از محل بانک ملت ۲۵۰ میلیار تومان برای تکمیل این مسیر سرمایه گذاری شد.

حقیقی با اشاره به اینکه این پروژه در سطح کشور اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: با افتتاح این پروژه علاوه بر تاثیر گذاری آن در سطح کشور و استان و توسعه محور قیدار – سلطانیه، کاهش ۱۰۰ کیلومتری مسیرهای تردد به توسعه مرکز لجستیک استان کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه در این سفر نوبخت از روند ۲ خطه شدن راه آهن زنجان به قزوین نیز بازدید کرد، افزود: در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه وبودجه اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی برای شتاب بخشی به این پروژه تخصیص یافت که در سفر هفته گذشته نیز ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر به این مهم داده شد که در مجموع ۳۵۰ میلیارد تومان را شامل می شود.

استاندار زنجان حجم کار و ارزش این پروژه را از سال ۸۲ تا کنون بالغ ۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بیشترین رشد اعتبارات تخصیصی این پروژه از ۱۰ ماه گذشته در استان به وقوع پیوسته که در زمان حاضر ۱۰۶ کیلومتر این پروژه آماده سازی وریل گذاری شده که بخش باقیمانده آن با تخصیص منابع به زودی به اتمام خواهد رسید.

وی دیگر هدف سفر این مسوول کشوری را تعیین تکلیف ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهر زنجان را اعلام کرد و گفت: در این سفر مقرر شد با تزریق اعتبار لازم و اخذ مجوز لیگ دسته دوم فوتبال این رشته نیز در استان توسعه یابد و علاوه بر آن درخواست هایی برای اختصاص منابع برای تسریع در اتمام دیگر پروژه ها انجام گرفت.

حقیقی با بیان اینکه در این سفر تخصیص منابع به مرکز جراحی های محدود شهر خرمدره نیز مورد موافقت قرار گرفت، افزود: در زمان حاضر بیمارستان فعلی خرمدره علاوه بر شهروندان این شهر به مراجعین از خارج این شهرستان نیز خدمات می دهد که امکان پاسخگویی نیست و بر این مبنا دانشگاه پیام نور این شهر به مساحت ۱۰ هکتار به عنوان مرکز جراحی های محدود شهر به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل داده شده است.

وی اظهار داشت: برای انجام این کار علاوه بر منابع تخصیصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، از سوی سازمان برنامه و بودجه نیز هفت میلیارد تومان تخصیص یافت و علاوه بر آن برای شتاب بخشی به پروژه سبزه میدان پنج میلیارد تومان دیگر در نظر گرفته شد.

استاندار زنجان با اشاره به لزوم برگزاری باشکوه کنگره سه هزار و ۵۳۵ شهید استان و تخصیص ۲ میلیارد تومان اعتبار به این منظور ادامه داد: دستور تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی استان نیز از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی داده شد که در مجموع می توان گفت سفر این مسوول کشوری بسیار پرخیر برکت بوده است.

حقیقی همچنین از مسوولان این شورا خواست، بیش از گذشته در خصوص موضوع فرش استان فعال باشند و در این خصوص مرکز صادرات فرش استان راه اندازی شد که برای تحقق این مهم باید دستگاههای متولی امر فعال و فعالیت های آنان در بین عموم نمود بیشتری داشته باشند که تحقق این مساله معضلات مبتلا به این صنعت را در استان کاهش خواهد داد.

ادامه مطلب

اجتماعی

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

منتشر شده

در

توسط

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی کاظمی اظهار کرد: بنیاد شهید با همکاری ستادهای شاهد مراکز آموزشی در راستای خدمت به جامعه ایثارگری مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه مدارس شاهد در سطح استان به عنوان یکی از مدارس برند کشوری مشغول به خدمت‌رسانی است، گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان، یادآور شد: حوزه آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان برای هزار و ۱۵۰ نفر دانشجو در مقاطع مختلف، ۳۵۶ دانش‌آموز در گروه اول و ۵۰۶ دانش‌آموز در گروه دوم و ۶ طلبه خدمت ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره جایزه ملی ایثار برای پنجمین بار اجرا می‌شود، تصریح کرد: این جشنواره در راستای ارزیابی حوزه آموزش و دستاوردهای طرح شاهد و نیز افزایش انگیزه و تحرک تحصیلی جامعه هدف، با مشارکت دستگاه‌های آموزشی عضو ستاد شاهد اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

استاندار زنجان نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و گفت: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

منتشر شده

در

توسط

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح‌الله حقیقی در اولین جلسه شورای مهارت سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: خودداری واحدهای صنعتی و تولیدی از جذب افراد فاقد مهارت، پیامد مثبتی دارد و این روش تمایل افراد به مهارت آموزی و کسب فن در کنار علم آموزی را بیشتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت و دانشگاه باید یکدیگر را تکمیل کنند، اظهار داشت: در دنیا هم  این روش متداول است و علم و مهارت به کمک هم آمده و یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

استاندار زنجان، با اظهار تاسف از رویه ایجاد شده در جامعه و رغبت افراد به مشاغل کارمندی گفت: یکی از عمده مشکلات جامعه ما این است که همه می خواهند پشت میز نشین باشند و فقط کارمندی را به عنوان یک شغل، قبول دارند.

 حقیقی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما از سمن ها آنگونه که باید استفاده نمی‌شود، افزود: در حالی که در همه جای دنیا با استفاده بهینه از سمن ها، حتی درآمدزایی هم می‌کنند.

 وی با اظهار تاسف از اینکه هیج‌وقت نتوانستیم در بخش‌های مختلف، همدیگر را تکمیل و از وجود هم به نحو شایسته استفاده کنیم تاکید کرد: این در حالی است که کمکهای بخش خصوصی در حوزه تولید خیلی بیشتر از کمک های بخش دولتی بوده است.

استاندار زنجان  افزود: اگرچه انتقادهایی هم بوده است اما همین انتقادها، باعث شد حرکت های اثرگذار انجام شود و به همین دلیل باید  فرهنگ “تکمیل یکدیگر” را  ارتقا دهیم.

حقیقی نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و افزود: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ایده، ظرفیت و مهارت دیگران همیشه نتیجه مطلوب دارد، گفت: تجربه نشان داده است که در هر کاری که از وجود  دیگران و تجربه آنها استفاده شده است، هم هزینه کمتری داشته و هم به شکل شایسته ای انجام گرفته است.

استاندار زنجان داشتن نقشه راه، بیگانه نبودن نسبت به هم و عمل نکردن به صورت جداگانه را سه عامل مهم در دست‌یابی به هدف مطلوب در توسعه مهارت و اشتغال، برشمرد و افزود: علاوه بر داشتن انسجام در انجام امور، باید افراد هر منطقه، با توجه به استعدادها و پتانسیل های آن منطقه، آموزش های مخصوص را ببینند و البته باید برای اجرا و عملی شدن این طرح هزینه و سرمایه گذاری شود.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین هیبت یک موضوع در دنیا، کاربردی شدن آن موضوع  است گفت: ارتباط علم و دانشگاه و صنعت، با یکدیگر باید بیش از آنچه که در حال حاضر است، گسترش یابد.

حقیقی با اشاره بر لزوم افزایش تعداد جلسات شورای مهارت، تصریح کرد: سند توسعه مهارت استان موضوع مهمی است که اگر به صورت کاربردی پیگیری شود، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

استاندار زنجان با اظهار تاسف از اینکه متاسفانه برخی از مسائلی که باید سرمایه‌گذاری شود مغفول مانده است، اظهار داشت: از جمله این موارد می توان به مسئله آموزش شاغلین اشاره کرد که به یک شکل انجام می شود و با این روند، عملا کاری از پیش نمی رود.

باید تشویق و ترغیب برای مهارت آموزی، ایجاد شود

 وی گفت: هرکس باید بر اساس تخصص و سطح آگاهی و مهارت خود، آموزش ببیند تا در حوزه متناسب با استعداد و مهارت خود ارتقا یابد.

حقیقی با تاکید بر اینکه باید در آموزش ها سطح سنجی کنیم، افزود: هیچ ایرادی ندارد که مدیران و مسوولان هم در آموزش‌های لازم، شرکت کنند و حتی من به عنوان استاندار، حاضرم در صورت نیاز، در این آموزش‌ها، حضور یابم و حتی آزمون هم بدهم.

استاندار زنجان ارتباط با دانشگاه را اقدام بسیار خوبی عنوان کرد و افزود: آمادگی دارم در این راستا، هزینه هم بکنم.

حقیقی اظهار داشت: برای افزایش ظرفیت  خالی در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و غیره باید تشویق و ترغیب در نیروی کار برای مهارت آموزی، ایجاد شود.

ادامه مطلب

برترین ها