با ما همراه باشید

فرهنگی

497 اثر در نخستین جشنواره شعر و داستان طلوع

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه فرآینده برگزاری جشنواره از آبان‌ماه آغاز شد و تا آخرین روز مهلت ارسال آثار 497 اثر به دبیرخانه ارسال شد؛ گفت: از کل آثار ارسالی 407 اثر مربوط به بخش شعر و بقیه مربوط به بخش داستان بود.

منتشر شده

در

497 اثر در نخستین جشنواره شعر و داستان طلوع

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد ربیع احمدخانی در مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده نخستین جشنواره ملی شعر و داستان طلوع ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای و شهدای مدافع حرم گفت: این جشنواره برای گرامیداشت این شهدا برگزار شد.

وی با اشاره به 22 اسفند روز شهدا بیان کرد: این روز یادآور امام راحل، شهدای دفاع مقدس، انقلاب و شهدای مدافع حرم و شهدای هسته‌ای بود و یکی از اهداف برگزاری این جشنواره نیز همین بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی تحلیل‌گران مطمئن بودند که این انقلاب دیری نمی‌پاید که از هم می‌پاشد،موضوعی که با آغاز هشت سال جنگ تحمیلی قوت گرفت، گفت: بیشتر تحلیل گران بر این باور بودند که انقلاب اسلامی نیز همچون جنبش‌های دیگر از هم پاشیده خواهد شد و محکوم به شکست خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در این بازه زمانی همه کشورهای عربی با همراهی ایادی استکبار به دنبال سرکوب کردن انقلاب اسلامی بودند تا درس عبرتی برای سایر ملت‌ها باشد، تصریح کرد: تحلیل‌گران غافل از این بودند که مشیت الهی تقدیر دیگری برای کشور ایران رقم زده است، چرا که برای نخستین بار در جنگ تمام عیار هیچ منطقه‌ای در تصرف دشمن باقی نماند و تمامیت ارضی ایران حفظ شد.

وی با اشاره به اینکه نظریه سیاسی ولی فقیه یعنی امام راحل و پس از ایشان مقام معظم رهبری در مسیر پیروزی انقلاب و پایداری آن تاثیرگذارترین عوامل هستند، اضافه کرد: ایمان راسخ به آرمان‌های انقلاب و اراده پولادین رزمندگان و شهدا نیز از دیگر فاکتورهای پایداری انقلاب است، رزمندگانی که باکی از فدا کردن جان خود در راه اسلام نداشتند.

احمدخانی با اشاره به اینکه نوزادان سال 42 با پیروی از ولی فقیه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به جوانانی تبدیل شدند که پیرو امام راحل بودند، گفت: آنها بزرگ مردانی بودند که مرگ را به سخره گرفتند و معنای تازه‌ای به شهید بخشیدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ماه اسفند برای ما زنجانی‌ها یادآور رشادت‌های همشهریان عزیز زنجانی در دو عملیات مهم بدر و خیبر است، تصریح کرد: بیشترین آمار شهدای زنجان مربوط به اسفندماه است، شهدایی که جان خود را فدا کردند تا مردم کشورمان در امنیت به استقبال نوروز بروند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در ادامه گزارشی از روند برگزاری جشنواره شعر و داستان طلوع ارائه کرد و گفت: دهه مبارک فجر، شخصیت های تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی نظیر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم آیت الله طالقانی، شهید رجایی، شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم، شهدای علمی _ هسته ای و سایر شخصیت ها از جمله موضوعات این جشنواره بود.

وی با اشاره به اینکه فرآینده برگزاری جشنواره از آبان‌ماه آغاز شد و تا آخرین روز مهلت ارسال آثار 497 اثر به دبیرخانه ارسال شد؛ اضافه کرد: از کل آثار ارسالی 407 اثر مربوط به بخش شعر و بقیه مربوط به بخش داستان بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه 29 استان از کل کشور در بخش شعر آثار داشتند، گفت: بیشترین آثار از استان زنجان با 18 نفر، گیلان با 15 نفر و اصفهان و قم هرکدام با 13 نفر بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در بخش داستان نیز 87 اثر از 18 استان به دبیرخانه ارسال شده بود، گفت: در این بخش نیز بیشترین اثر از استان زنجان با 12 اثر بود.

احمدخانی به جوایز جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: به نفرات اول هر بخش 20 میلیون ریال، نفرات دوم 15 میلیون ریال، نفرات سوم 10 میلیون ریال و نفرات تقدیری هم 5 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از اکران فیلم های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ابراهیم قاسمی در جلسه هماهنگی جشنواره فیلم کودک و نوجوان استان زنجان اظهار کرد: این دوره از جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان ۱۶تا ۲۰‌ مهرماه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زنجان هم طبق آیین نامه ابلاغی نیاز است که ستادی در استان تشکیل شود و ببینیم آیا امکان برگزاری وجود دارد یا خیر، گفت: در صورتی که زیرساخت‌ها فراهم شود این جشنواره برگزار خواهد شد.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر سینماها یا کمتر از ظرفیت واقعی خود فعالیت دارند، بیان کرد: در صورت برگزاری جشنواره هم پروتکل های بهداشتی رعایت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ستاد کرونا نیز اجازه فعالیت داده است و با بلیت فروشی افراد فیلم های مورد علاقه خود را مشاهده خواهند کرد، افزود: هرچه در تهران و دبیرخانه اکران شود در شهرستان ها نیز اتفاق خواهد افتاد.

قاسمی با اشاره به اینکه دیدن این فیلم ها برای دانش آموزان رایگان است، تصریح کرد: هزینه این جشنواره از سوی ارشاد تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این فیلم ها در رده های سنی مختلف اکران خواهد شد، گفت: البته یک سانس پویانمایی نیز در نظر گرفته شده که سینماها از طریق آن درآمد داشته باشند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه بیشتر استان‌ها از این موضوع استقبال کردند،خاطر نشان کرد: امیدواریم جشنواره خوبی در زنجان هم داشته باشیم.

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری شب خاطره روستایی «اسارت در تنگه ابوقریب»

در شب خاطره «اسارت در تنگه ابوقریب» رزمندگان روستای یامچی به بیان خاطرات خود از دوران هشت سال دفاع مقدس خواهند پرداخت.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری شب خاطره روستایی «اسارت در تنگه ابوقریب»

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، بمناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس شب خاطره‌ «اسارت در تنگه ابوقریب» با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان روستای یامچی و با یادآوری وحدت، برادری و از خودگذشتگی رزمندگان دوران 8 سال دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

این شب خاطره با حضور شاعر آئینی و ملی کشور استاد ولی‌الله کلامی زنجانی، اهالی و رزمندگان روستای یامچی تقی بیات، ابراهیم خانمحمدی، آراز ملکلی، معرفت‌الله قاسمی روز پنجشنبه یکم مهر ماه 1400 بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد محمد رسول‌الله(ص) روستای یامچی زنجان برگزار خواهد شد.

شب خاطره‌ «اسارت در تنگه ابوقریب» به همت حوزه هنری استان زنجان و با همکاری و مشارکت کنگره 3535 شهید استان و پایگاه مقاومت بسیج روستای یامچی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

فرهنگی

مجموعه غزل «یاربَست» سیدضیاء موسوی رونمایی شد

کتاب «یاربَست» مجموعه غزل‌های سیدضیاء موسوی با حضور استاد ولی‌الله کلامی زنجانی و جمع محدودی از شاعران جوان استان در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان رونمایی شد.

منتشر شده

در

توسط

مجموعه غزل «یاربَست» سیدضیاء موسوی رونمایی شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، مراسم رونمایی از کتاب «یاربَست» سیدضیاء موسوی در حوزه هنری برگزار شد، در این مراسم امیر نعمتی، رییس حوزه هنری استان زنجان با اشاره به چاپ کتاب «یاربَست» و فعالیت در زمینه شعر آیینی و تاریخ شفاهی اظهار کرد: چند مجموعه دیگر از آثار هنرمندان استانی در مراحل کارشناسی و چاپ است که چاپ مجموعه اشعار امیر رسولی یکی از این کارها است.

نعمتی با اشاره به تدوین سند تحول براساس زیست بوم استان، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر با مشاوره از اساتید و دوستان دانشگاهی در حال تنظیم سند تحول استان هستیم تا با توجه به قابلیت‌هایی که در استان وجود دارد چشم‌انداز مشخصی از فرهنگ و هنر استان برای برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی آینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر پایه پیروی از منویات مقام معظم رهبری در دیدارها و سفرهایی که به استان داشته‌اند و با توجه به برگزاری جلسات متعددی با اساتید و دوستان دانشگاهی و فعالان فرهنگی استان، وجود «حسینیه اعظم» و «مراسم عزاداری یوم‌العباس» را مبنای یکی از الویت‌هایمان قرار دادیم تا زنجان به عنوان پایگاه «هنر عاشورایی» شناخته شود و از این جهت سعی کرده‌ایم در کنار برگزاری دیگر فعالیت‌ها فرهنگی هنری، بر اساس این اولویت و چشم‌انداز محتوای برنامه‌ها را در سه قالب شعر آیینی، مستندسازی و تئاتر بچه‌های مسجد پایه‌ریزی و سرمایه‎گذاری کنیم.

در ادامه ولی‌الله کلامی زنجانی، شاعر آیینی استان با اشاره به متأثر شدن از شعر سیدضیاء موسوی در خصوص اربعین سید و سالار شهیدان، وی را شاعری متواضع و دارای نوآوری عنوان کرد.

سیدضیاء موسوی در معرفی مجموعه غزل «یاربَست» گفت: کتاب «یاربَست» منتخبی از 40 غزل عاشقانه سروده شده در دهه 90 است که در 86 صفحه و در تیراژ 500 نسخه از طریق انتشارات شانی و با حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان در اوایل سال 1400 چاپ و منتشر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به فرم، ساختار و محتوای این کتاب و فضایی که بر آن حاکم است، سعی کردم که طبق رسالت شاعران امروز در زیبایی‌شناسی، برای این مجموعه غزل اسم و عنوانی انتخاب کنم که برای مخاطب تازگی داشته و قابلیت جلب نظر و تأمل برانگیز باشد. از این رو عنوان «یاربَست» را انتخاب کردم و برداشت‌ها و استنباط‌هایی که از آن می‌گردد در نوع خودش برایم جالب و رضایت بخش است.

ادامه مطلب

برترین ها