با ما همراه باشید

فرهنگی

497 اثر در نخستین جشنواره شعر و داستان طلوع

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه فرآینده برگزاری جشنواره از آبان‌ماه آغاز شد و تا آخرین روز مهلت ارسال آثار 497 اثر به دبیرخانه ارسال شد؛ گفت: از کل آثار ارسالی 407 اثر مربوط به بخش شعر و بقیه مربوط به بخش داستان بود.

منتشر شده

در

497 اثر در نخستین جشنواره شعر و داستان طلوع

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد ربیع احمدخانی در مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده نخستین جشنواره ملی شعر و داستان طلوع ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای و شهدای مدافع حرم گفت: این جشنواره برای گرامیداشت این شهدا برگزار شد.

وی با اشاره به 22 اسفند روز شهدا بیان کرد: این روز یادآور امام راحل، شهدای دفاع مقدس، انقلاب و شهدای مدافع حرم و شهدای هسته‌ای بود و یکی از اهداف برگزاری این جشنواره نیز همین بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی تحلیل‌گران مطمئن بودند که این انقلاب دیری نمی‌پاید که از هم می‌پاشد،موضوعی که با آغاز هشت سال جنگ تحمیلی قوت گرفت، گفت: بیشتر تحلیل گران بر این باور بودند که انقلاب اسلامی نیز همچون جنبش‌های دیگر از هم پاشیده خواهد شد و محکوم به شکست خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در این بازه زمانی همه کشورهای عربی با همراهی ایادی استکبار به دنبال سرکوب کردن انقلاب اسلامی بودند تا درس عبرتی برای سایر ملت‌ها باشد، تصریح کرد: تحلیل‌گران غافل از این بودند که مشیت الهی تقدیر دیگری برای کشور ایران رقم زده است، چرا که برای نخستین بار در جنگ تمام عیار هیچ منطقه‌ای در تصرف دشمن باقی نماند و تمامیت ارضی ایران حفظ شد.

وی با اشاره به اینکه نظریه سیاسی ولی فقیه یعنی امام راحل و پس از ایشان مقام معظم رهبری در مسیر پیروزی انقلاب و پایداری آن تاثیرگذارترین عوامل هستند، اضافه کرد: ایمان راسخ به آرمان‌های انقلاب و اراده پولادین رزمندگان و شهدا نیز از دیگر فاکتورهای پایداری انقلاب است، رزمندگانی که باکی از فدا کردن جان خود در راه اسلام نداشتند.

احمدخانی با اشاره به اینکه نوزادان سال 42 با پیروی از ولی فقیه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به جوانانی تبدیل شدند که پیرو امام راحل بودند، گفت: آنها بزرگ مردانی بودند که مرگ را به سخره گرفتند و معنای تازه‌ای به شهید بخشیدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ماه اسفند برای ما زنجانی‌ها یادآور رشادت‌های همشهریان عزیز زنجانی در دو عملیات مهم بدر و خیبر است، تصریح کرد: بیشترین آمار شهدای زنجان مربوط به اسفندماه است، شهدایی که جان خود را فدا کردند تا مردم کشورمان در امنیت به استقبال نوروز بروند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در ادامه گزارشی از روند برگزاری جشنواره شعر و داستان طلوع ارائه کرد و گفت: دهه مبارک فجر، شخصیت های تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی نظیر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم آیت الله طالقانی، شهید رجایی، شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم، شهدای علمی _ هسته ای و سایر شخصیت ها از جمله موضوعات این جشنواره بود.

وی با اشاره به اینکه فرآینده برگزاری جشنواره از آبان‌ماه آغاز شد و تا آخرین روز مهلت ارسال آثار 497 اثر به دبیرخانه ارسال شد؛ اضافه کرد: از کل آثار ارسالی 407 اثر مربوط به بخش شعر و بقیه مربوط به بخش داستان بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه 29 استان از کل کشور در بخش شعر آثار داشتند، گفت: بیشترین آثار از استان زنجان با 18 نفر، گیلان با 15 نفر و اصفهان و قم هرکدام با 13 نفر بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در بخش داستان نیز 87 اثر از 18 استان به دبیرخانه ارسال شده بود، گفت: در این بخش نیز بیشترین اثر از استان زنجان با 12 اثر بود.

احمدخانی به جوایز جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: به نفرات اول هر بخش 20 میلیون ریال، نفرات دوم 15 میلیون ریال، نفرات سوم 10 میلیون ریال و نفرات تقدیری هم 5 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد.

منتشر شده

در

توسط

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد. این ایستگاه با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر به عنوان (طرح سامان) راه اندازی و در مراسمی با حضور عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ رضا عابدینی، مسئول مرکز سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر؛ سید رضا فتحی، مددکار اجتماعی ستاد خوداتکایی فرمانداری ابهر؛ سلماز جعفری، مسئول پایگاه سلامت درمانگاه اعلایی ابهر و عزیزاله طاهری، روانپزشک مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی افتتاح شد.

عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان‌های پر رفت ‌و آمد نظیر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها، درمانگاه‌ها، بانک‌ها، همچنین برخی از مساجد و تکایا مراکز مذهبی اجرا می کند.

وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه‌های ارتقای سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ اجرای این طرح باعث رونق بازار کتاب و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت ۱۴ روز به صورت امانت ببرند، ادامه داد: طی دوره چند ماهه عناوین کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر می کند.

گفتنی است، این ایستگاه مطالعه با ۱۵۰ نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ویژه روانشناسی و بهداشت روان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت شبکه بهداشت و درمان در درمانگاه اعلایی شهرستان ابهر راه اندازی و در اختیار مراجعین این مرکز قرار گرفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به مناسبت دهه امامت و ولایت مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری»، «کیمیاگر» و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» در استان زنجان برگزار می شود.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به مناسبت دهه امامت و ولایت «از عید قربان تا عید غدیر»، مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری» بدون محدودیت سنی، «کیمیاگر» برای رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» برای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال به همت اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان و با همکاری بنیاد غدیر زنجان برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه می‌توانند از ۳۰ تیرماه مصادف با عید سعید قربان لغایت ۲۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مسابقات کتابخوانی Samakpl.ir، ضمن دسترسی به نسخه الکترونیکی این کتاب، در این مسابقه شرکت و جهت تهیه کتاب چاپی نیز می توانند از طریق بنیاد غدیر استان زنجان اقدام کنند.

این مسابقه با همکاری بنیاد غدیر استان زنجان برگزار می‌شود و در پایان به ۶۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محمدربیع احمدخانی اظهار داشت: سال گذشته 153 عنوان کتاب در استان زنجان به چاپ رسیده است که 16 عنوان یعنی تقریبا 10 درصد از آن مربوط به کودکان و نوجوانان است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 حدود 25 عنوان و در سال قبل از آن 27 عنوان کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان چاپ شده بود؛ اضافه کرد: در این سه سال روند چاپ کتاب کودک کاهش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه از مهمترین دلایل کاهش چاپ کتاب کودک گرانی کاغذ و کتاب، وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، محدویت‌های ایجاد شده بر اثر ویروس کرونا، جذابیت بازی‌های دیجیتال و سهولت دسترسی به فضای مجازی بوده است، اضافه کرد: به خاطر همین دلایل تمایل خانواده‌ها به خرید کتاب کمتر شده و در نتیجه چاپ آن نیز کاهش محسوسی داشته است.

احمدخانی با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: همین شرایط موجب شده است که ناشر توانایی چاپ کتاب را نداشته باشد و تنها در صورتی ناشر حاضر به چاپ می‌شود که مولف هزینه‌های چاپ را خود به عهده بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از حوزه کتاب گفت: یکی از برنامه‌های ارشاد استفاده از فناوری‌های روز یعنی رفتن به سمت چاپ کتاب‌های الکترونیک است.
احمدخانی همچنین توضیحاتی درباره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارائه کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هدف از اجرای این طرح را ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

ادامه مطلب

برترین ها