فرهنگی

497 اثر در نخستین جشنواره شعر و داستان طلوع

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد ربیع احمدخانی در مراسم اختتامیه و معرفی نفرات برگزیده نخستین جشنواره ملی شعر و داستان طلوع ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای و شهدای مدافع حرم گفت: این جشنواره برای گرامیداشت این شهدا برگزار شد.

وی با اشاره به 22 اسفند روز شهدا بیان کرد: این روز یادآور امام راحل، شهدای دفاع مقدس، انقلاب و شهدای مدافع حرم و شهدای هسته‌ای بود و یکی از اهداف برگزاری این جشنواره نیز همین بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی تحلیل‌گران مطمئن بودند که این انقلاب دیری نمی‌پاید که از هم می‌پاشد،موضوعی که با آغاز هشت سال جنگ تحمیلی قوت گرفت، گفت: بیشتر تحلیل گران بر این باور بودند که انقلاب اسلامی نیز همچون جنبش‌های دیگر از هم پاشیده خواهد شد و محکوم به شکست خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در این بازه زمانی همه کشورهای عربی با همراهی ایادی استکبار به دنبال سرکوب کردن انقلاب اسلامی بودند تا درس عبرتی برای سایر ملت‌ها باشد، تصریح کرد: تحلیل‌گران غافل از این بودند که مشیت الهی تقدیر دیگری برای کشور ایران رقم زده است، چرا که برای نخستین بار در جنگ تمام عیار هیچ منطقه‌ای در تصرف دشمن باقی نماند و تمامیت ارضی ایران حفظ شد.

وی با اشاره به اینکه نظریه سیاسی ولی فقیه یعنی امام راحل و پس از ایشان مقام معظم رهبری در مسیر پیروزی انقلاب و پایداری آن تاثیرگذارترین عوامل هستند، اضافه کرد: ایمان راسخ به آرمان‌های انقلاب و اراده پولادین رزمندگان و شهدا نیز از دیگر فاکتورهای پایداری انقلاب است، رزمندگانی که باکی از فدا کردن جان خود در راه اسلام نداشتند.

احمدخانی با اشاره به اینکه نوزادان سال 42 با پیروی از ولی فقیه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به جوانانی تبدیل شدند که پیرو امام راحل بودند، گفت: آنها بزرگ مردانی بودند که مرگ را به سخره گرفتند و معنای تازه‌ای به شهید بخشیدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ماه اسفند برای ما زنجانی‌ها یادآور رشادت‌های همشهریان عزیز زنجانی در دو عملیات مهم بدر و خیبر است، تصریح کرد: بیشترین آمار شهدای زنجان مربوط به اسفندماه است، شهدایی که جان خود را فدا کردند تا مردم کشورمان در امنیت به استقبال نوروز بروند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در ادامه گزارشی از روند برگزاری جشنواره شعر و داستان طلوع ارائه کرد و گفت: دهه مبارک فجر، شخصیت های تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی نظیر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم آیت الله طالقانی، شهید رجایی، شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم، شهدای علمی _ هسته ای و سایر شخصیت ها از جمله موضوعات این جشنواره بود.

وی با اشاره به اینکه فرآینده برگزاری جشنواره از آبان‌ماه آغاز شد و تا آخرین روز مهلت ارسال آثار 497 اثر به دبیرخانه ارسال شد؛ اضافه کرد: از کل آثار ارسالی 407 اثر مربوط به بخش شعر و بقیه مربوط به بخش داستان بود.

احمدخانی با اشاره به اینکه 29 استان از کل کشور در بخش شعر آثار داشتند، گفت: بیشترین آثار از استان زنجان با 18 نفر، گیلان با 15 نفر و اصفهان و قم هرکدام با 13 نفر بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در بخش داستان نیز 87 اثر از 18 استان به دبیرخانه ارسال شده بود، گفت: در این بخش نیز بیشترین اثر از استان زنجان با 12 اثر بود.

احمدخانی به جوایز جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: به نفرات اول هر بخش 20 میلیون ریال، نفرات دوم 15 میلیون ریال، نفرات سوم 10 میلیون ریال و نفرات تقدیری هم 5 میلیون ریال اهدا خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا