فناوری اطلاعات

۴۰۰ گیگ از ظرفیت پهنای باند کشور قطع شده است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مهدی سالم در رشته‌‌توییتی اعلام کرده است: بنا به اعلام مرکز عملیات شبکه، ۴۰۰ گیگ ظرفیت که از طریق شرکت روس تلکام و از مسیر کشور اوکراین تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸ امروز ۱۴ اسفند قطع شده است.

به‌نظر می‌رسد شرایط جنگ بین روسیه و اوکراین این اختلال و قطعی را در مسیر فیبرنوری ایران به همراه داشته است.

او تأکید کرده است که با‌توجه‌ به تداوم اختلالات مسیر شبکه از اوکراین، وزارت ارتباطات در حال برقراری لینک‌های جایگزین از طریق سایر مسیرهای بین‌المللی است.

این اولین‌بار نیست که در ۷ ماه گذشته مسیرهای فیبر نوری ایران در کشورهای مختلف قطع و باعث اختلال در سرویس اینترنت کاربران می‌شود.

اولین‌بار اواسط آذر بود که معاون فنی شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که ۴۳۰ گیگابیت از ظرفیت پهنای بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت به‌دلیل قطع فیبر دریایی متعلق به شرکت GBI در محدوده‌ی دریایی بین قطر و امارات دچار قطعی و اختلال شده بود.

در اواخر آذر نیز، مرکز عملیات شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: ۳۰۰ گیگابیت از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت که از طریق روس تلکام تأمین می‌شود، از ساعت ۱۸:۳۰ (۲۸ آذر) قطع شده است.

درنهایت، یک روز بعد از این اتفاق شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که قطعی ۳۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجدداً متصل شد. برای بار سوم نیز ۲۲ دی بود که باردیگر شرکت ارتباطات زیرساخت از قطع ۱۰۰۰ گیگ از ظرفیت بین‌‌الملل این شرکت خبر داد. در آن زمان، دلیل قطعی پیش‌آمده قطعی ۲ مسیر فیبر نوری در گرجستان از ساعت ۱۴:۳۰ عنوان شده بود.

روز گذشته، مشکل برق در یکی از اتاق‌های شرکت ارتباطات زیرساخت باعث آتش‌سوزی و قطعی و اختلال اینترنت برخی اپراتورها در چند ساعت متوالی شد که در نهایت بعد از چندین ساعت، این قطعی برطرف شد.

با این‌حال، شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای روز گذشته (۱۳ اسفند) از تعمیر و نگه‌داری مرکز LCT تهران از ساعت ۲ تا ۶ بامداد شنبه ۱۴ اسفند خبر داد و اعلام کرد: این کار ارتباط اینترنت کشور را مجدداً با اختلال مواجه خواهد کرد و به‌تبع آن، سرویس‌های شرکت‌های زیرساختی همچون ابر آروان و… نیز در بازه‌ی ذکرشده تحت‌تأثیر قرار خواهند گرفت.

منبع:زومیت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا