با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

چرا تلگرام بیشتر از همیشه به تبلیغات نیاز دارد؟

تلگرام بر مرتفع‌ترین امواج سوار است و طی سال اخیر ده‌ها میلیون کاربر جدید را به سرویس‌های خود جذب کرده است. اکنون اما هزینه‌ها دارند سر به فلک می‌کشند.

منتشر شده

در

چرا تلگرام بیشتر از همیشه به تبلیغات نیاز دارد؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،این پلتفرم شبکه اجتماعی و سرویس پیام‌رسان تا پایان ماه آپریل سال جاری میلادی، بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار به سازمان‌ها و شرکت‌های حامی خود بدهکار خواهد بود، این را افرادی می‌گویند که از برنامه‌های تلگرام باخبرند و نشریه وال استریت ژورنال هم مستندات مربوط به وام‌های شرکت را مشاهده کرده‌اند. در عین حال، Telegram Group Inc باید به خاطر رشد سریع‌اش، از پس هزینه‌های در حال افزایش تجهیزات و پهنای باند هم برآید. همه این‌ها در حالی که برای چندین سال متوالی، تلگرام بدون هیچ‌گونه تلاش برای کسب درآمد مشغول به کار بوده است.

تلگرام یکی از معدود بازیکنانی است که دارد فیسبوک را به چالش می‌کشد و با حدودا ۵۵۰ میلیون کاربر در برهه کنونی،‌ انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه دست پیدا کند. اما ابتدا پاول دورف، مهاجر روسی و دبی‌نشین ساکن تلگرام، باید راهی برای استفاده از گشتاور کنونی اپلیکیشن و تبدیل کردن تلگرام به تجارتی خویش‌پرور بیابد.

دورف اواخر سال گذشته میلادی در کانال عمومی خودش در تلگرام نوشت: «پروژه‌ای در ابعاد کار ما برای ادامه حیات خود سالانه حداقل به چند میلیون دلار نیاز دارد. حین دستیابی به این درآمد، ما مستقل و پایبند به ارزش‌هایمان باقی خواهیم بود و تعریفی تازه برای اینکه یک کمپانی تکنولوژی باید چطور کار کند ارائه خواهیم کرد».

 

برای پرداخت قبض‌ها، آقای دورف از سرمایه‌گذاران خواستار ۱ الی ۱.۵ میلیون دلار پول برای پرداخت بدهی‌های کمپانی شده و وعده تنزیل جریان نقدی را در صورت سهامی عام شدن کمپانی به آن‌ها داده است. او ضمنا در کانال‌های عمومی تلگرام از برنامه‌هایش برای آغاز به فروش تبلیغات پرده برداشته و می‌گوید خیلی زود شاهد پیاده‌سازی این ویژگی خواهیم بود. و از طرف دیگر، کاربران عادی و تجاری هم در ازای پرداخت هزینه‌های مشخص، به سرویس‌هایی پریمیوم دسترسی خواهند یافت.

تا به این لحظه، تمام سخنگویان تلگرام از صحبت راجع به مشکلات فعلی شرکت و همینطور میزان بدهی‌هایش سر باز زده‌اند. اما همین سخنگویان می‌گویند که هزینه تجهیزات و پهنای باند تلگرام در حال افزایش است، زیرا این اپلیکیشن به صورت مداوم رشد ۴۰ درصدی و سالانه‌ی شمار کاربران را تجربه کرده.

اگر با این اپلیکیشن آشنایی ندارید (که بسیار بعید است)، تلگرام علاوه‌بر قابلیت‌های رایج اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، از کانال‌های عمومی که ترکیبی از فیدهای توییتر و چت روم‌ها هستند پشتیبانی می‌کنند و تمام مکالمات نیز رمزنگاری شده و امن باقی می‌مانند.

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان از نظر محبوبیت اکنون در موفق‌ترین زمان خود هستند، اما مدل تجاری پشت آن‌ها کماکان بی‌ثبات باقی مانده است. واتس اپ هنوز درآمد چندان معناداری روانه جیب فیسبوک نمی‌کند. سیگنال هم متعلق به یک بنیاد غیر سودده است و عمده فعالیت‌های خود را با اتکا بر پول‌های اهدایی پیش می‌برد. استارتاپ چت صوتی دیسکورد هم پارسال با فروش اشتراک پریمیوم به کاربران خود ۱۳۰ میلیون دلار درآمدزایی کرد، اما هنوز سودده به حساب نمی‌آید.

 

تلگرام باید تبلیغ‌دهندگان را قانع کند که گستره وسیعی از مخاطبان را در اختیار دارد، و این موضوع با توجه به ورود گروه‌های راست افراطی و همینطور برتری‌گرایان سفیدپوست به تلگرام بعد از منع فعالیت در پلتفرم‌های دیگر، می‌تواند چالشی بزرگ برای کمپانی باشد. آقای دورف ضمنا باید اپل، آلفابت و گوگل -که اپ استورهایشان بیشترین میزان توزیع تلگرام را کنترل می‌کنند- را قانع کند که این اپلیکیشن قادر به مقابله با تهدیداتی نظیر خشونت‌طلبی و هماهنگ‌سازی فعالیت‌های غیر قانونی مانند فروش اسلحه و مواد مخدر خواهد بود.

سخنگوی تلگرام گفته است که استراتژی تبلیغات کمپانی احتمالا در ابتدا روی آسیا، اروپای شرقی و خاورمیانه متمرکز باشد. او اضافه کرده که تلگرام همکاری بسیار نزدیکی با اپل و گوگل بر سر مدیریت محتوا دارد.

آقای دورف تلگرام را اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی، همراه با برادر خود -نیکولای- تاسیس کرد؛ تنها چند ماه پیش از اینکه از VK، پلتفرم شبکه اجتماعی روسی که آن را نیز تاسیس کرده بود، بیرون رانده شود. آقای دورف ایده‌های خود برای تلگرام -که هزینه‌هایش با مبالغ به دست آمده از فروش VK تامین می‌شد- را نه به عنوان یک کسب‌وکار تازه، بلکه به عنوان راهی تازه برای ارسال پیام از سوی مردم، بدون نظارت و سانسور دولتی طرح می‌کرد.

برای مدتی نسبتا طولانی، آقای دورف و چند دوجین کارمندش هیچ مقر ثابتی نداشتند و به اقصی نقاط جهان سفر می‌کردند و مقرهایی موقتی در شهرهای مختلف به راه می‌انداختند. این کمپانی اکنون مقر عملیات‌های خود را در دبی بنا کرده اما به گفته دورف، سرورهای تلگرام در همین ساختمان نگهداری نمی‌شوند.

آقای دورف از روزهای کار روی VK، رفاقتی نزدیک با جرد لتو، بازیگر هالیوودی و سرمایه‌گذار تکنولوژی، داشته و درست مانند او، لایف‌استایلی سالم و عاری از گوشت و الکل را در پیش گرفته است. جرد لتو آقای دورف را بهره‌مند از «فاکتور مجهولی که به ندرت در موسسین یافت می‌شود» توصیف می‌کند. وقتی از او پرسیدند که آیا روی تلگرام سرمایه‌گذاری کرده یا در صورت عرضه عمومی سهام آن به سرمایه‌گذاری روی این اپلیکیشن می‌پردازد یا خیر، لتو پاسخ داد: «قانون اول باشگاه مشت‌زنی چیست؟»

 

آقای دورف به استفاده گسترده از اپلیکیشن خود در ایران، روسیه و دیگر کشورهای جهان افتخار می‌کند و می‌گوید: «تلگرام هیچوقت در برابر فشار مقاماتی که می‌خواهند به سانسور سیاسی بپردازیم سر خم نکرده است». این قواعد به صورت خاص زمانی به بوته آزمایش گذاشته شدند که داعش حملات سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به کشورهای اروپایی را کلید زد و شبه‌نظامیان این گروه از تلگرام به عنوان ابزار پروپاگاندا برای جذب نیرو و برقراری ارتباط با مهاجمین بالقوه استفاده می‌کردند. آقای دورف در ابتدا با دفاع از رمزنگاری اطلاعات در چت‌های خصوصی سرویس خود به موضوع پاسخ داد.

سپس این کمپانی شروع به حذف پروپاگانداهای تروریستی از کانال‌های عمومی علامت‌گذاری شده کرد. سخنگوی تلگرام گفت که کمپانی حالا «یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند» را برای کانال‌های عمومی به کار بسته که هم شامل سیستم‌های پایش محتوای خودکار و هم بررسی‌های دستی می‌شود.

اواخر سال ۲۰۱۷، تلگرام خواستار سرمایه‌گذاری روی یک ارز دیجیتال تازه شد. این کمپانی در نهایت توانست دسترسی زودهنگام به این واحد پولی تازه -که تحت عنوان «گرم» شناخته می‌شود- را به ۲۰۰ سرمایه‌گذار بفروشد و از این کار ۱.۷ میلیارد دلار پول به دست آورد. برخی سرمایه‌گذاران اعلام کردند صرفا به این خاطر به خرید گرم پرداخته‌اند که را بهترین جایگزین ممکن برای «حقوق صاحبان سهام» که دورف حاضر به فروش آن‌ها نبود می‌دانستند.

اواخر سال ۲۰۱۸، کمیسیون اوراق بهادار و مبادلات آمریکا از تلگرام شکایت کرد و این بحث را پیش کشید که کمپانی به شکلی غیر قانونی مشغول فروش اوراق بهادار بوده. البته که تلگرام این اتهام را تکذیب کرد. در جریان این پرونده فضایی، کمیسیون مورد اشاره گفت که تلگرام هزینه بیش از ۹۰ درصد از فعایت‌های خود را با استفاده از پول نقد سرمایه‌گذاران تامین کرده است.

تلگرام در نهایت طی ماه ژوئن ۲۰۲۰ حاضر به پرداخت غرامت ۱۸.۵ میلیون دلاری به خاطر این پرونده شد. تمام پول‌های باقی مانده نیز به سرمایه‌گذاران بازگردانده شدند که به گفته سخنگوی کمپانی، ۷۲ درصد از تمام پول دریافتی از آن‌ها بود.

 

برخی از آن‌هایی که به سرمایه‌گذاری روی تلگرام پرداخته بودند گفتند که احساس می‌کنند پول‌هایشان سوخت شده. اما آقای دورف به سرمایه‌گذاران غیر آمریکایی این امکان را داد که پول استردادی خود را تبدیل به وام‌های یک‌ساله کنند که با فاکتور کردن سود، منجر به بازپرداخت ۱۱۰ درصد از سرمایه‌گذاری ابتدایی در روز ۳۰ آپریل ۲۰۲۱ می‌شد. بنابر مستنداتی که به دست وال استریت ژورنال رسیده، این وام‌های اکنون حدودا ۷۰۰ میلیون دلار ارزش دارند.

سخنگوی تلگرام گفت که از ضرر وارد شده به برخی از سرمایه‌گذاران متاسف است، اما این را نیز افرود که ریسک‌های مربوط به رگولاتوری‌ها به سرمایه‌گذاران اعلام شده بود. برای بازپرداخت پول، تلگرام مشغول فروش اوراق قرضه ۵ ساله‌ای است که سالانه حدودا ۷ یا ۸ درصد سود به همراه می‌آورند و یک امتیاز دیگر برای خریداران اوراق قرضه این خواهد بود که بعد از عمومی شدن تلگرام، می‌توانند با تخفیفی ۱۰ درصدی به خرید سهام بپردازند.

اینکه آقای دورف کمپانی خود را عمومی خواهد کرد یا خیر هنوز مشخص نیست. برخی سرمایه‌گذاران پیشتر گفته‌اند که تردید دارند موسس این اپلیکیشن حاضر به کاهش کنترل خود بر تلگرام باشد. در یک پیام تلگرامی، آقای دورف به وال استریت ژورنال گفت که عرضه عمومی سهام را به دریافت سرمایه از کمپانی‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر ترجیح می‌دهد. او گفت: «عمومی شدن راهی آزاد و دموکراتیک برای افزایش سرمایه است و سازگاری بیشتری با ارزش‌های ما دارد».

 

به جای فروش تبلیغ به صورت مستقیم، تلگرام گفته که به احتمال زیاد از مدل آژانس‌های تبلیغاتی پیروی خواهد کرد و با کمپانی‌های خارجی در مناطق مختلف قرارداد امضا می‌کند تا در ازای کمیسیونی مشخص، تبلیغات را مدیریت کنند. کمپانی‌های بزرگی که روی برند خود حساس هستند، احتمالا تمایل چندانی به حضور یافتن در پلتفرمی که به خاطر عدم همکاری با دولت‌ها به خود می‌بالد نداشته باشند. در چنین پلتفرم ضمنا احتمال یافتن سخنان نفرت‌پراکنانه و تئوری‌های توطئه نیز بیشتر است. این را برایان ویزر، مدیر دانش تجاری در کمپانی GroupM می‌گوید.

آقای ویزر می‌گوید حتی تبلیغ‌دهندگانی که به دنبال کلیک خوردن و فروش -به جای افزایش اعتبار- هستند نیز احتمالا با عدم تمایل تلگرام به جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به کاربران مشکل داشته باشند، زیرا بررسی عملکرد تبلیغاتی نیازمند انبوهی از اطلاعات قابل تحلیل است. او ادامه می‌دهد: «دانستن اینکه می‌توانید ظرف یک ماه به یک میلیارد ایمپرشن دست پیدا کنید کافی نخواهد بود. باید پروسه‌ای مشخص داشته باشید تا بتوانید به آن ایمپرشن‌ها واکنش نشان دهید».

آقای دورف اخیرا گفت که باور دارد استفاده از اطلاعات کاربران در تبلیغات هدفمند کاری غیر اخلاقی است. سخنگوی تلگرام هم گفت که تبلیغ‌دهندگان در عوض می‌توانند با انتخاب موضوعات مشخص یا حتی کانال‌های مشخص، به تبلیغات خود شکلی هدفمند بدهند. او در جایی دیگر گفت: «تلگرام می‌خواهد نشان دهد که تبلیغات دقیق و محتوا محور نه‌تنها جایگزینی برای تبلیغات هدفمند است، بلکه به همان اندازه بهینه خواهد بود».

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

مشکلات قدیمی که دیگر در گوشی‌های مدرن جایی ندارند

تکامل گوشی‌های هوشمند باعث شده بسیاری از مشکلات قدیمی گوشی‌های قدیمی مثل کمبود حافظه داخلی آن‌ها، کیفیت پایین نمایشگر، عملکرد ضعیف دوربین‌ها و… برطرف شوند و گوشی‌های جدید گجت‌های مفیدتر و کاربردی‌تری باشند.

منتشر شده

در

توسط

مشکلات قدیمی که دیگر در گوشی‌های مدرن جایی ندارند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،شاید گوشی‌های هوشمند امروزی در برخی از موارد به اندازه اولین گوشی‌های عرضه‌ شده در سال‌های دهه ۲۰۱۰ جذاب و هیجان‌انگیز نباشند، اما بطور قطع تقریبا در تمام حوزه‌ها پیشرفت‌های بسیار چشمگیری داشته‌اند؛ از کیفیت دوربین گرفته تا عمر باتری، سرعت شارژ و ویژگی‌های ارتباطی و سرعت ارتباطات. بدون تردید اگر گوشی هوشمند قدیمی خود (مثلاً ساخت ۲۰۱۲) را کنار گذاشته باشید و گوشی ۲۰۲۱ خریده باشید، می‌بینید که این دو گوشی از زمین تا آسمان با هم تفاوت دارند.

جالب است بدانید که گوشی‌های قدیمی مشکلاتی دارند که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند؛ اما خوشبختانه بخش عمده‌ای از این مشکلات در گوشی‌های جدید دیده نمی‌شوند. در این مطلب قصد داریم ۷ مورد از مشکلات گوشی‌های قدیمی را که دیگر در گوشی‌های جدید دیده نمی‌شوند، بیان کنیم.

 
 

کیفیت پایین نمایشگرهای OLED

رقابت بین نمایشگرهای OLED و ال‌سی‌دی (LCD) رقابت دیرینه‌ای است. در زمان پیدایش نخستین گوشی‌های هوشمند نیز شاهد رقابت بین این دو نوع نمایشگر بودیم و حتی این رقابت در آن سال‌ها شدت بیشتری داشت. از میان اولین گوشی‌های هوشمند دارای نمایشگر اولد می‌توان به گوشی‌های گلکسی اس و گلکسی اس ۲ و از میان گوشی‌های مجهز به LCD می‌توان به گوشی‌های ال‌جی و اچ‌تی‌سی اشاره کرد.

یکی از مشکلات اساسی نمایشگرهای اولد در گذشته، مشکل احتباس تصویر یا به جاماندگی تصویر بود. در این نمایشگرها چنانچه تصاویر ثابت یا ویدیوهایی با بخش‌های ثابت (مثلاً لوگو یا کادر زیر نویس) به مدت طولانی روی نمایشگر نمایش داده شود، در برخی از موارد جای تصویر برای همیشه روی نمایشگر باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود. در نخستین گوشی‌های دارای نمایشگر اولد مثل گوشی بسیار قدیمی امنیا ۷ سامسونگ، وجود سایه تصاویر هوم اسکرین گوشی در سایر صفحات مشکل کاملا رایج بود.

نمایشگر اولد گوشی گوگل پیکسل ۲ نیز عملکرد بسیار بدی داشت  و در آن شاهد مشکلاتی همچون تغییر رنگ آبی، ایجاد لکه‌های سیاه، عملکرد ضعیف در بازآفرینی رنگ‌ها و نمایش رنگ‌های غیر اشباع شده بودیم.

 

این مشکلات و سایر مشکلات مشابه در تمام نمایشگرهای اولد گوشی‌های قدیمی کم و بیش دیده می‌شد؛ اگرچه امروز هم نمایشگرهای اولد همچنان مشکلاتی دارند و مشکل اصلی آن‌ها یعنی احتباس تصویر در نمایشگرهای اولد ۲۰۲۱ هنوز هم دیده می‌شود، اما با دستیابی سازندگان گوشی به پیشرفت‌های مدرن و توسعه فناوری‌های مرتبط با این نوع نمایشگرها، عملکرد آن‌ها به میزان زیادی بهبود یافته است.

کیفیت کلی اولدها در گذشته نیز یکی دیگر از مشکلات اساسی این نمایشگرها محسوب می‌شد. زاویه دید اولدهای قدیمی در مقایسه با  نمایشگرهای مدرن امروزی واقعا ناامیدکننده بود. در ضمن نمایشگرها در زیر تابش مستقیم نور آفتاب اصلاً خوانایی خوبی نداشتند، اما نمایشگرهای امروزی در این زمینه هم  پیشرفت داشته‌اند و زاویه دید و خوانایی آن‌ها در فضای باز و در زیر نور آفتاب به میزان چشمگیری بهبود یافته است.

در گذشته هزینه تولید و قیمت بالای نمایشگرهای اولد باعث افزایش قیمت گوشی‌های  مجهز به آن‌ها می‌شد، اما خوشبختانه این مشکل نیز برطرف شده و در سال‌های اخیر قیمت اولدها نیز کاهش یافته است. امروزه این نمایشگرها حتی در گوشی‌های ارزان قیمت برندهایی مثل سامسونگ و شیائومی نیز استفاده می‌شود.

کاهش سرعت حافظه داخلی

در گذشته سرعت حافظه‌های گوشی‌ها با گذشت چند سال استفاده از گوشی یا حتی چند ماه به میزان محسوسی کاهش پیدا می‌کرد و در دستگاه‌هایی مثل تبلت نکسوس ۷ که با مشارکت گوگل و ایسوس ساخته شده بود، به وضوح شاهد این مشکل بودیم. این تبلت اندرویدی با نوعی از حافظه داخلی بسیار کند eMMC روانه بازار شده بود. کاربران تبلت پس از گذشت مدتی از استفاده از آن واقعا کلافه می‌شدند.

 

منشاء این مشکل از یک سو شیوه‌ای است که اندروید برای استفاده از حافظه‌های فلش به کار می‌گیرد و از سویی دیگر به کاهش سرعت تدریجی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی پس از چند سال استفاده بازمی‌گردد. خوشبختانه گوگل از اندروید ۴.۳ به بعد ویژگی مفیدی تحت عنوان TRIM را ایجاد کرد که به حفظ عملکرد مناسب دستگاه‌های اندرویدی در بلندمدت کمک شایانی می‌کند.

انتقال سخت مخاطبین و اطلاعات شخصی

در گذشته وقتی گوشی جدیدی می‌خریدیم، باید مخاطبین را در گوشی جدید به صورت دستی وارد می‌کردیم که واقعاً کار عذاب‌آور و زمان‌بری بودِ. اما امروزه این مشکل هم به راحتی برطرف شده و با ورود به اکانت گوگل در گوشی جدید، تمام مخاطبین به آن منتقل می‌شوند. در ضمن با ورود به اکانت گوگل می‌توانید به ایمیل‌های خود، کتابخانه سرویس‌های استریم موسیقی، فایل‌های ذخیره‌ شده در فضای ابری گوگل، فایل‌های بکاپ تصاویر و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.

 

انتقال تمام اطلاعات از یک گوشی به گوشی اندرویدی دیگر نیز با استفاده از سرویس‌های گوگل به راحتی امکان‌پذیر است؛ به عنوان مثال می‌توانید تمام فایل‌های گوشی خود را در حافظه‌های ابری مثل گوگل درایو ذخیره کنید تا زمانی که گوشی جدید خریدید به راحتی بتوانید فایل‌های پشتیبان را به گوشی جدید انتقال دهید.

در ضمن هر یک از برندهای سازنده گوشی‌های اندرویدی، روش‌های اختصاصی مفیدی را برای انتقال اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگ در محصولات خود ایجاد کرده‌اند. گوشی‌های آیفون بهترین عملکرد را در این زمینه دارند.

زوم دوربین بی‌کیفیت

دوربین نخستین گوشی‌ها در زمینه زوم اصلاً عملکرد خوبی نداشتند و تنها زوم دیجیتالی (کراپ  کردن بخشی از عکس) با دوربین تک‌لنزی توسط آن‌ها امکان‌پذیر بودِ؛ اما در چند سال اخیر وضعیت دوربین گوشی‌ها بسیار بهتر شده و دوربین گوشی‌های پرچمدار در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارد. امروزه دوربین‌های رده‌بالا دارای لنز تله فوتوی جداگانه با قابلیت زوم دو، سه و پنج برابر هستند که امکان ثبت تصاویر زوم‌شده با کیفیت بالا را فراهم می‌کنند و از این نظر کاملا بر گوشی‌های قدیمی برتری دارند. حتی برخی از گوشی‌ها دارای دو لنز تله فوتو هستند که یکی از آن‌ها مختص زوم در فاصله نزدیک و دیگری برای زوم در فواصل دور طراحی شده است.

متاسفانه دوربین تمام گوشی‌ها دارای لنز تله فوتو نیستند؛ اما تعداد بسیار زیادی گوشی‌های فاقد این نوع لنز نیز از فناوری‌های ایجاد شده برای زوم بهتر برخوردارند. این گوشی‌ها چنین موفقیتی را مدیون فناوری جدیدی تحت عنوان زوم هیبریدی هستند. در این فناوری زوم دیجیتال، زوم اپتیکال  و ویژگی‌های نرم‌افزاری با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا در هنگام زوم به بهترین شکل ممکن عمل کنند.

 

برندهای مختلف به اشکال مختلفی از این فناوری استفاده می‌کنند؛ مثلاً دوربین برخی از گوشی‌های گوگل پیکسل مجهز به فناوری زوم با  رزولوشن بالا (Super Res Zoom) هستند که یکی از زیر شاخه‌های زوم هیبریدی محسوب می‎‌شود و به دوربین کمک می‌کنند با گرفتن چند عکس چند فریمی، جزئیات را تا جای ممکن ثبت کنند تا در هنگام زوم دیجیتال و کراپ کردن عکس از کاهش کیفیت تصویر جلوگیری شود.

برخی از گوشی‌های سامسونگ مجهز به فناوری مشابهی تحت عنوان زوم هیبریدی اپتیکال (Hybrid Optic Zoom) هستند که یک لنز تاشو به همراه یک حسگر تصویر با رزولوشن بالا در آن‌ها دیده می‌شوند که با کمک یکدیگر زوم ۳ یا ۱۰ برابر را امکان‌پذیر می‌کنند. همچنین دوربین اصلی برخی از گوشی‌های ال‌جی و سایر برندهای مطرح دارای رزولوشن بسیار بالایی هستند (۴۸ تا ۱۰۸ مگاپیکسل) و می‌‌توانند با استفاده از تمام پیکسل‌ها زوم در فواصل کوتاه را به راحتی و بدون افت کیفیت انجام دهند.

اگرچه دوربین‌های فاقد لنز تله فوتو قادر به ثبت تصاویر زوم شده عالی نیستند، اما قطعا در این زمینه یک قدم جلوتر از گوشی‌های قدیمی هستند و اصلا دور از انتظار نیست که دوربین‌های فاقد لنز تله فوتو تصاویر زوم‌ شده با زوم دو برابر را با کیفیت عالی را ثبت کنند.

فضای ذخیره‌سازی محدود

۱۰ سال قبل معمولاً گوشی‌ها با ۸ گیگابایت حافظه داخلی عرضه می‌شدند و از کارت حافظه نیز پشتیبانی می‌کردند؛  گوشی های رده‌بالا و پرچم‌داران هم معمولاً با حافظه‌های داخلی ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایتی عرضه می‌شدند. این میزان از حافظه برای بسیاری از کاربران کافی نبود و حتی برخی از گوشی‌های ارزان‌قیمت تنها دارای حافظه داخلی ۴ گیگابایتی بودند. قطعاً عدم برخورداری از حافظه کافی یکی از مشکلات اصلی نخستین گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شد.

اما کاربران گوشی‌های ۲۰۲۱ و سایر گوشی‌های جدید دیگر مانند گذشته نگران حافظه‌های کم گوشی‌های خود نیستند؛ زیرا سازندگان گوشی جهت کاهش هزینه تولید، با حافظه‌های eMMC و UFS در  سال‌های اخیر ظرفیت حافظه گوشی‌های خود را افزایش داده‌اند. امروز به راحتی می‌توانید گوشی ارزان‌قیمتی با حافظه داخلی ۳۲ تا ۱۲۸ گیگابایتی را بخرید؛ حتی گوشی ردمی ۹ شیائومی با ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی قیمتی کمی بیش از ۳ میلیون تومان دارد. یا برای مثل گلکسی ام ۱۲ سامسونگ با حافظه داخلی ۱۲۸ گیگابایتی، قیمتی نزدیک به ۴.۵ میلیون تومان دارد.

شیائومی ردمی نوت ۹

 

از سوی دیگر با پیدایش حافظه‌های ابری و سرویس‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات ذخیره‌سازی اطلاعات در این حافظه‌ها، کاربران دیگر مانند گذشته نگران کم بودن حافظه گوشی خود نیستند. اگرچه استفاده از فضای ذخیره‌سازی رایگان بدون محدودیت برای ذخیره کردن تصاویر در گوگل فوتو که یکی از مهم‌ترین سرویس‌های حافظه ابری محسوب می‌شود، دیگر امکان‌پذیر نیست؛ اما این سرویس هنوز هم  ۱۵ گیگابایت فضای رایگان برای ذخیره‌ کردن اطلاعات در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد و افراد می‌توانند از قابلیت ذخیره خودکار اطلاعات  در این حافظه بهره‌مند شوند.

از سوی دیگر تصاویر و ویدیوها برای ذخیره‌سازی نسبت به قبل  بیشتر فشرده می‌شوند و فضای کمتری را اشغال می‌کنند؛  زیرا به لطف ایجاد کدک‌های HEIF (کدک تصاویر) و HEVC (کدک ویدیوها) فشرده‌سازی و کاهش حجم تصاویر و ویدیوها به بهترین شکل ممکن و بدون افت کیفیت انجام می‌شود؛ خوشبختانه امروزه اکثر پلیرهای جدید از این دو کدک پشتیبانی می کنند و برای تماشای آن‌ها هیچ مشکلی وجود ندارد.

عملکرد و سرعت پایین عکاسی HDR

نخستین گوشی‌های دارای قابلیت عکاسی HDR عملکرد بسیار بدی در این زمینه داشتند و برای ایجاد تصاویری با دامنه دینامیکی گسترده  تنها چند فریم تصویر با نوردهی متفاوت را با یکدیگر ترکیب می‌کردند. در این تصاویر جزئیات قسمت‌های تیره بدون اینکه جزئیات قسمت‌های روشن از بین بروند، ثبت می‌شد.

متاسفانه تا مدت زیادی اصلاً نمی‌توانستیم روی تصویربرداری HDR گوشی‌های قدیمی حساب باز کنیم؛ زیرا پردازنده‌های گوشی‌های اوایل دهه ۲۰۱۰ در گرفتن و ترکیب چند فریم با یکدیگر سرعت عمل کافی را نداشتند که باعث محو شدن برخی از قسمت‌های تصویر و دنباله‌دار شدن آن‌ها می‌شد؛ بنابراین کیفیت تصاویر HDR به شدت کاهش می‌یافت.

بررسی شیائومی می ۱۱

 

عملکرد گوشی‌های عرضه‌ شده در سال‌های میانی دهه ۲۰۱۰ مثل گلکسی اس ۵  به میزان قابل توجهی نسبت به قبل بهبود یافته بود. در این گوشی‌ها فریم‌ها سریع با یکدیگر ترکیب و تصاویری بدون محوشدگی و دنباله‌دار شدن ایجاد می‌شدند. در گوشی‌های برخی از برندها مانند گوشی‌های سامسونگ و گوگل عکاسی HDR، حالت پیش‌فرض است و سرعت عکاسی HDR در آن‌ها تقریبا با سرعت عکاسی استاندارد تفاوتی ندارد.

دقت و سرعت کم حسگر اثر انگشت

در گذشته برای هر بار باز کردن قفل گوشی خود باید رمز یا الگویی را وارد می‌کردیم و این موضوع برای بسیاری از افراد اصلاً خوشایند نبود؛  مخصوصاً زمانی که در طول روز بارها و بارها می‌خواستیم از گوشی استفاده کنیم؛ اما امروزه  اکثر گوشی‌ها حتی گوشی‌های ارزان‌قیمت دارای حسگر‌های اثرانگشت حساس و سریع هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در کسری از ثانیه قفل گوشی خود را باز کنید؛ البته برخی از گوشی‌های قدیمی نیز مانند موتورولا ماتریس که در سال ۲۰۱۱ عرضه شد نیز پشت خود حسگر اثر انگشت داشتند؛ اما سرعت و دقت این حسگرها در مقایسه با حسگرهای امروزی اصلاً خوب نبود.

 

امروزه اکثر گوشی‌ها مجهز به حسگر اثر انگشت و فناوری تشخیص چهره هستند که با بهره‌مندی از آن‌ها می‌توانید قفل گوشی را در سریع‌ترین زمان باز کنید و این فناوری‌ها حتی در گوشی‌های ارزانی مانند نوکیا ۲.۴ با قیمت نزدیک به ۳ میلیون تومان وجود دارد. علاوه بر حسگرهای فیزیکی اثر انگشت که دقت و سرعت بالایی دارند، حسگرهای اثر انگشت زیر نمایشگر نیز عملکرد مناسبی از خودشان نشان می‌دهند. حسگرهای اثر انگشت می‌توانند علاوه بر باز کردن قفل گوشی،  برای ورود به حساب کاربری در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها نیز استفاده شوند. در برخی از گوشی‌های جدید امکان قفل کردن برخی از فایل‌ها و ورود به آن‌ها با حسگر اثر انگشت نیز امکان‌پذیر است.

در این مقاله سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین مشکلات گوشی‌های قدیمی را که در گوشی‌های جدید برطرف شده‌اند، بیان کنیم. اگر به نظر شما گوشی‌های قدیمی مشکلات مشابه دیگری نیز داشته‌اند که در گوشی های جدید دیده نمی‌شوند، آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

تخفیف‌ خرید بسته اینترنت و مکالمه ایرانسل به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر

ایرانسل به‌مناسبت فرارسیدن عید قربان و عید غدیرخم، پیشنهادهای ویژه‌ای شامل «بسته اینترنت و مکالمه» و «طرح مکالمه رایگان» در نظر گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

تخفیف‌ خرید بسته اینترنت و مکالمه ایرانسل به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ایرانسل به‌مناسبت فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر، پیشنهادهای ویژه‌ برای خرید بسته اینترنت و مکالمه در نظر گرفته است. به‌گزارش روابط‌عمومی ایرانسل، این هدایا را در فاصله بین دو عید از بامداد ۳۰ تیر تا شامگاه ۷ مرداد ۱۴۰۰ می‌توان فعال‌ کرد.

در این ایام، مشترکان ایرانسل می‌توانند بسته ویژه اینترنت سه گیگابایتی و سه ساعت مکالمه ایرانسلی را به قیمت ۱۰ هزار تومان فعال‌ کنند. آنان برای فعال‌ کردن بسته کافی است به بخش «پیشنهادها» در اپلیکیشن «ایرانسل من» مراجعه یا کد دستوری #۵* را شماره‌گیری کنند. بسته تا سه روز پس از فعال‌سازی قابل‌استفاده است.

علاوه‌بر پیشنهاد ویژه ایرانسل، با فعال‌سازی طرح هدیه مکالمه پس از ۵ دقیقه مکالمه ایرانسلی، ۵۰ دقیقه بعدیِ آن مکالمه رایگان خواهد بود. فعال‌سازی این طرح نیز از طریق بخش پیشنهادها در اپلیکیشن ایرانسل من یا با شماره‌گیری کد دستوری #۲*۱*۴۴۴۴* امکان‌پذیر است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

شرکت هوش مصنوعی OpenAI تیم رباتیک خود را منحل کرد

شرکت تحقیقات هوش مصنوعی OpenAI سال‌هاست روی ماشین‌هایی مطالعه می‌کند که توانایی یادگیری و انجام کارهایی مانند حل کردن مکعب روبیک را دارند. حالا این شرکت تیم رباتیک مسئول این مطالعات را منحل کرده است. یکی از بنیان‌گذاران این شرکت در پادکستی اعلام کرد که OpenAI اهدافش را روی زمینه‌هایی متمرکز کرده که داده‌های آن‌ها بیشتر در دسترس قرار دارند.

منتشر شده

در

توسط

شرکت هوش مصنوعی OpenAI تیم رباتیک خود را منحل کرد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،این شرکت اعلام کرده که با در دست داشتن داده‌های آماده می‌تواند پیشرفت بیشتری کند. همچنین گفته که تصمیم منحل کردن تیم رباتیک تصمیم بسیار سختی بوده، اما برای پیشرفت شرکت و چشم‌اندازهای آینده آن لازم بود.

سخنگوی این شرکت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در پاییز سال گذشته پس از انجام پروژه یادگیری ماشین مکعب روبیک تصمیمی گرفته شد تا مطالعات رباتیک ادامه پیدا نکند و به جای آن، روی پروژه‌های دیگری تمرکز شود. دلیل چنین تصمیمی، افزایش سرعت پیشرفت توانایی‌های هوش مصنوعی بود که با کمک یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی محقق می‌شد.

 
 
شرکت OpenAI

 

شرکت OpenAI اولین کار رباتیک خود را به طور گسترده در پاییز سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز کرد. در آن زمان، اولین مطالعه خود را درباره ربات ۵ انگشتی منتشر کرد که در بهترین حالت خود می‌توانست مکعب روبیک را بین ۲۰ تا ۶۰ درصد زمان مورد نیاز با موفقیت حل کند. همچنین این ربات زمانی که انگشتانش به هم بسته شده بودند، توانست راهی را پیدا کند تا این چالش را حل کند. حتی می‌توانست با دستکش چرمی کار کند.

این ربات حاصل دو سال تلاش این شرکت بود. OpenAI در بهار سال ۲۰۱۷ میلادی Roboschool را معرفی کرد که نرم‌افزاری منبع باز است و برای کنترل ربات‌ها در یک شبیه‌سازی طراحی شده است. در همان سال، این شرکت از رباتی رونمایی کرد که کاملا در یک شبیه‌سازی آموزش دیده بود و می‌توانست با یک بار مشاهده انجام کاری آن را یاد بگیرد و انجام دهد.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب

برترین ها