با ما همراه باشید

اجتماعی

پیاده سازی و استقرار سامانه اطلاعات مکانی GIS با هدف مدیریت بهینه و هدفمند در گاز زنجان

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان از پیشرفت ۶۲ درصدی اقدامات انجام شده در راستای پیاده سازی GIS در خطوط و تاسیسات گازرسانی استان زنجان خبر داد.

منتشر شده

در

پیاده سازی و استقرار سامانه اطلاعات مکانی GIS با هدف مدیریت بهینه و هدفمند در گاز زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،موسی احمدلو با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین اهداف و برنامه های گاز زنجان افزایش کارایی و بهره وریِ فعالیت های گازرسانی از طریق بکارگیری تکنولوژی نوین است؛ اظهار داشت: گاز زنجان هم‌اکنون با پوشش ۶۲ درصدی خطوط تغذیه، ساختمان‌های اداری، پست امداد و ایستگاه‌های تقلیل فشار و نقشه‌های پایه شهری؛ همچنین پوشش ۶۸ درصدی خطوط شبکه و پوشش۷۰ درصدی مشترکین در حوزه GISدر حال فعالیت است.

وی با بیان اینکه استفاده از اطلاعات توصیفی و مکانیِ دقیق و به هنگامِ عوارض موجود در نقشه های تاسیسات گازرسانی مانند لوله، ایستگاه های تقلیل فشار و حفاظت از زنگ، شیرها، انشعابات و مشترکین؛ در یک پایگاه اطلاعات مکانی مرجع می تواند برنامه ریزان، بهره برداران و امدادگران را در جهت یک مدیریت بهینه و هدفمند یاری نماید؛ ابراز داشت: شرکت گاز استان زنجان با هدف بکارگیری بهینه و موثر از بانک اطلاعاتِ مکانیِ تهیه شده؛ اقدام به طراحی، راه اندازی و استقرار نسخه تحت شبکه سامانه  (SDE)، بر اساس آخرین بانک اطلاعاتی بروزرسانی شده خود در استان زنجان کرده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان گفت: سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS می تواند چهارچوبی برای مدیریت صحیح اطلاعات و تجزیه و تحلیل داده های شبکه به منظور بهبود کیفیت فرآیندهای مربوط به شبکه های گازرسانی باشد.

احمدلو ادامه داد: رویکرد یکپارچه‌سازی خطوط در سیستم اطلاعات مکانی هم‌اکنون درباره همه طرح‌های گازرسانی اعم از خطوط انتقال، تغذیه، شبکه‌های توزیع تأسیسات گازرسانی، علمک‌ها و مشترکان اجرا شده است؛ افزود: پایش این رویکرد از طریق شاخص امتیاز ارزیابی GIS و دیگر شاخص‌های وابسته در فرآیندهای سازمان صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش سرعتِ تبادلِ اطلاعات بین سرور و کلاینت ها و ارتباط با سایر سامانه ها از جمله ارتباط آنلاین با سامانه مشترکین از ویژگی های این طرح است؛ تصریح کرد: دریافت اطلاعات نقشه ها در فرمت Feature Class برای بروز رسانی و یکپارچگی شبکه گازرسانی استان، قابلیت جستجو بر اساس مختصاتUTM ، کد آدرس، شماره اشتراک، شماره پرونده، نام معابر، شماره شیر، شماره علمک، شماره بخش و خط سیر در راستای تسهیل خدمات رسانی به مشترکین از ویژگی های بارز این سامانه است.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اعلام اینکه امکان نمایش تصاویر ماهواره ای و هواییِ دارای مختصات جغرافیایی برای کنترل، صحت سنجی و دقیق نقشه های دریافتی جدید؛ از دیگر قابلیت های قابل توجه این سامانه است؛ اذعان داشت: همچنین از کاربردهای مهم این سامانه؛ استفاده از اطلاعات موقعیت مکانی، دقیق شدن بر نقاط شاخص شبکه مانند شیرها و ایستگاه ها در مواقع بحرانی به منظور ایزوله کردن شبکه و جلوگیری از گسترش خسارت‌ها است. 

احمدلو افزود: مدیریت اطلاعات و نقشه ها، تسهیل فرآیند گازرسانی، برآورد هزینه، مدیریت زمانی اجرای پروژه ها، نگهداری و تعمیرات، مدیریت حوادث و امداد از دیگر شاخصه ها و توانمندی های این سامانه است.

وی با اشاره به اینکه با توجه به اهمیت خطوط گاز وجود یک سیستم یکپارچه اطلاعاتی به‌روز که با در اختیار داشتن ابزارهای لازم بتواند عهده‌دار ارائه انواع داده‌های مکانی و توصیفی مورد نیاز روی نقشه باشد، تصریح کرد: این سامانه می تواند پاسخگوی بسیِاری از نیازهای اطلاعاتی، تحلیلی و برنامه‌ریزی بخش خطوط گاز بخصوص در شرایط بحران باشد.

گفتنی است برنامه راهبردیِ یکپارچه‌سازی خطوط در سامانه اطلاعات مکانی GIS از سال ۱۳۹۰ در شرکت گاز استان زنجان آغاز و از سال ۱۳۹۷ به صورت نظام‌مند اجرایی می‌شود.

شرکت گاز استان زنجان با هدف راهبردیِ افزایش ضریب اطمینانِ خطوط گازرسانی و با توجه به الزام‌های قانونی که از سوی شرکت ملی گاز ایران تعیین شده است؛ سامانه  GIS را به‌ صورت پایلوت در شرکت مستقر و از سال ۱۳۹۷ و پس از ابلاغ سند الگوی مفهومی تأسیسات گازرسانی توسط کمیته راهبردی  سامانه    اطلاعات مکانی شرکت ملی گاز ایران، فرآیند GIS READY نقشه‌های ازبیلت را منطبق با مدل مفهومی از طریق نرم‌افزار ARC GIS اجرایی کرده است

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان از افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، حسن مظفری  با اشاره به اعلام نتایج در المپیاد های علمی کشور گفت : پنج نفر از دانش آموزان استان زنجان جز نفرات برتر در المپیاد های علمی کشور 1400 شدند .

مظفری در ادامه افزود : حسین تیموری در المپیاد شیمی و آرین قاسملو در المپیاد زیست مدال طلای را کسب کردند و محمد مهدی زارعی در المپیاد ادبی و آرین کرمی در المپیاد شیمی مدال نقره را از آن خود نمودند و امیر رضا شریفی نیز موفق به کسب مدال برنز المپیاد جغرافیا شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان تصریح کرد : امیر رضا تمجیدی دانش آموز پایه دهم نیز به باشگاه دانش پژوهان جوان در «المپیاد آزمایشی ریاضی» راه یافت و تمامی دانش آموزان نام برده از دبیرستان شهید بهشتی 2 زنجان در این المپیاد حضور داشتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معلمین و جامعه فرهنگی استان در کسب این افتخار بزرگ ، این موفقیت را به قشر فرهنگی و دانش آموزی استان و خانواده های این دانش آموزان تبریک گفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت:نسبت به سال آبی قبل، شاهد 40 درصدی کاهش بارش ها در استان هستیم

منتشر شده

در

توسط

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اسماعیل افشاری با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به پشت سدها و متوسط آب رودخانه ها و کاهش 40 درصدی بارشها نسبت به سال ۹۸-۹۹ اظهار داشت: این کاهش باعث از دست دادن دو سوم آبهای سطحی گردیده است و چون منبع تولید آب در اثر بارشها میباشد که بصورت روان آب و آب زیرزمینی در می آید لذا با افت آبهای زیرزمینی مواجه هستیم.

وی در  ادامه با تاکید بر افت سالانه 70 سانتی متری سطح آبهای زیرزمینی گفت: در دو سال آبی پر آب ۹۷ و۹۸شاهد بهبود وضعیت منابع آبی  بودیم که امیدوار کننده بود ولی در خشکسالی سالهای اخیر ۲ برابر افت های سالیانه را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان افزود:سالانه تقریبا ۱۰۰ میلیون اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی داشتیم ولیکن مصرف امسال به ۲۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است که تقریبا ۲ برابر میانگین مصرف سالیانه است و این امر موجبات فرو نشست دشتها و خسارت وارده به زیرساخت ها اعم از راه آهن ها و جاده ها و۰۰۰ را فراهم می سازد.

وی ابراز امیدواری کرد که در شرایط خشکسالی ،با برنامه‌ریزی و مصرف درست و برداشت حداقل از سفره های آب زیرزمینی ، برای نسل های آینده آب مطمئنی تامین گردد.

این مقام مسئول در بحث چاه های محفوره در دشت ها نیز اینگونه بیان داشت: که دشت ابهر وضعیت بهتری را را نسبت به دشتهای زنجان و سلطانیه دارد و دلیل آن نصب 80 درصدی کنتورهای هوشمند توسط کشاورزان  منطقه و انسداد چاه های غیر مجاز طبق برنامه در این دشت می باشد.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان در موضوع انسداد چاه های غیرمجاز تصریح کرد : با هماهنگی دادگستری استان و بر اساس رای های صادره کمیسیون آبهای زیرزمینی، انسداد چاهها ی غیرمجاز ، بتدریج اجرایی می گردد.

اسماعیل افشاری، در بخشی دیگر به بحث معیشت و اشتغال مردم پرداخت و خاطر نشان کرد: که در برنامه انسداد چاهها ، باید تدابیر خاصی اندیشیده شود و پروژه های دیگر همزمان با این موضوع اجرایی شوند از جمله بحث الگوی کشت که در واقع پرهیز از کشت محصولات پرآب طلب و جایگزین کردن محصولات کم آب طلب و درآمد زا برای کشاورزان است باید همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد و در خصوص بازار فروش زنجیره های تولید و خرید تضمینی برنامه ریزی گردد.

افشاری در خصوص حق آبه های استان نیز تاکید کرد: در حوضه  آب سفید رود ۸ استان درگیر هستند شاخص تعریف شده  برای آن باید عدالت محور باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد:کمبود آب فصل تابستان که در اکثر شهرستانها  از جمله طارم مشاهده میشود،  در حال برنامه ریزی است تا با تنظیم آب موجود استان، تأمین آب مطمئن و پایدار جهت کشت مطمئن صورت گیرد و برای این کار نیاز به تکمیل سدها و سرمایه گذاری در آنها می باشد و سد” آیدوقموش ” جهت تامین آب موقت برای باغات زیتون این منطقه از قزل اوزن در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان گفت: بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است.

منتشر شده

در

توسط

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید علی شفیعی اظهار داشت:یکم آبان ماه در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است، این امر بار دیگر اهمیت علم آمار جهت توسعه زندگی را برای مردم و مسئولان یادآور می‌شود.

وی افزود: هر نهاد و سازمانی جهت برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به امور داخلی و ارائه بهتر وظایف خود نیاز به وسیله ای دارد تا موفق عمل کند و این نیاز همانا تهیه و تنظیم آمار است.

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با تاکید بر اینکه مستند سازی سوابق آمارهای رسمی و پرسشنامه ها و نتایج طرح های آماری رسمی مربوط به گذشته علاوه بر آنکه به روشنتر شدن حافظه تاریخی هر ملت نسبت به گذشته خویش کمک می‌نماید تصریح کرد:این امر می‌تواند برای برنامه ریزان و سیاستگذاران با شبیه سازی شرایط اجتماعی و اقتصادی گذشته آثار برنامه ها و سیاست های دردست اجرا را پیش بینی نماید از این رو شناخت گذشته دارای اهمیتی برابر با شناخت وضیعت حاضر است.

شفیعی با بیان اینکه امروزه دانایی بشر منوط به داده‌ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را به سوی تعالی تغییر می­ دهند؛عنوان کرد: عصر فرا روی ما که همانا عصر اطلاعات نامیده می‌شود و بدون کوچکترین تردیدی می­‌توان اذعان نمود که در دنیای امروز یکی از شاخص­های ارزیابی توسعه و برنامه ریزی کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت‌های آماری است.

وی گفت:علاوه براین برنامه‌ریزی یکی از اولویت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش به سزایی دارد. این مهم در آیات و روایات دینی و اسلامی ما نیز به خوبی بیان و برآن تاکید گردیده است. حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند: ” قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدِیرِ و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیرِ” پایداری زندگی به برنامه ‏ریزی درست و وسیله رسیدن به آن ، مدیریّت صحیح است.

 مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی استخاطر نشان کرد  براین اساس، کسب آمار و داده های اطلاعاتی برای همگان به ویژه برنامه‌ریزان و مدیران رده بالا در تمامی جوامع بسیار ارزشمند و انکار ناپذیر است

ادامه مطلب

برترین ها