با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی IBM؛ حریفی قدر در مناظره با انسان

با وجود پیشرفت‌های بسیار در حوزه‌ی هوش مصنوعی، این تکنولوژی عملکرد قابل ‌قبولی در مناظره و استدلال منطقی با انسان نداشته است؛ اما پروژه‌ی Debater شرکت IBM سرانجام توانسته حریف سرسختی در مناظره باشد. 

منتشر شده

در

هوش مصنوعی IBM؛ حریفی قدر در مناظره با انسان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در چند سال اخیر، هوش مصنوعی توانسته است بسیاری از توانایی‌های انسانی، از جمله خواندن، نوشتن، دیدن، لمس کردن،‌ درک کردن، خلق کردن و بازی کردن را به طرز شگفت‌انگیزی حتی بهتر از انسان انجام بدهد؛ اما با تمام این پیشرفت‌ها، این تکنولوژی هنوز نتوانسته است در مناظره‌ی رسمی با انسان عملکرد قابل‌ قبولی داشته باشد.

برای غلبه بر این مشکل، IBM که چندی پیش برای کمک به مطالعات درباره‌ی ویروس کرونای جدید، هوش مصنوعی‌اش را در اختیار دانشمندان گذاشت، پروژه‌ی Debater را راه‌اندازی کرده است تا نشان بدهد هوش مصنوعی می‌تواند حتی از پس مناظره با انسان درباره‌ی موضوعات پیچیده برآید.

بسیاری از پروژه‌های هوش مصنوعی، مخصوصا آن‌هایی که بر بازی متمرکز هستند، به کمک ارزیابی معیارهای عددی، برنده و بازنده‌ی مشخصی دارند؛ اما شرکت در مناظره با انسان به مهارت بسیار متفاوتی نیاز دارد. پروژه‌ی Debater نشان داد هوش مصنوعی ساخت شرکت IBM نه‌تنها قادر است درباره‌ی موضوعی تحقیق کند، بلکه می‌تواند متناسب با موضوع بحث، دیدگاه جذاب و درگیرکننده‌ای مطرح کند و در رد دیدگاه حریف انسانی، از استدلال متقابل کمک بگیرد.

به گزارش Extremetech، مقاله‌ی جدیدی در مجله‌ی Nature نتایج آزمایشی که در سال ۲۰۱۹ بین Project Debater و هریش ناتاراجان، قهرمان جهانی مناظره، برگزار شد، منتشر کرده است. در این آزمایش، هوش مصنوعی و انسان درباره‌ی اینکه‌‌ آیا باید پیش‌دبستانی مشمول یارانه شود یا خیر با یکدیگر مناظره کردند. هر سمت مناظره ۱۵ دقیقه وقت داشت بدون دسترسی به اینترنت، خود را برای بحث آماده کند که Project Debater در این مدت، محتوای ذخیره‌شده در دیتابیس داخلی خود را بررسی کرد. هر دو طرف چهار دقیقه درباره‌ی موضوع بحث صحبت کردند و دو دقیقه هم به جمع‌بندی اختصاص داشت.

از آنجایی که پروژه‌ی Debater در نوع خود بی‌نظیر است،‌ محققان نمی‌توانستند نتیجه‌ی این آزمایش را با نمونه‌های پیشین مقایسه کنند؛ در نتیجه تصمیم گرفتند جمله‌ی آغازین این پروژه را با جملات آغازینی که از روش‌های دیگر به دست آمده بود، مقایسه کنند.

در نمودار زیر، Summit سیستم جمع‌بندی چندسندی، Speech-GPT2 «مدل زبانی بسیار دقیق» و Arg-GPT2 استدلال‌هایی است که از پیوند زنجیره‌ای ایجاد شده. Arg-Search به سخنرانی‌هایی اشاره می‌کند که از فناوری استخراج استدلال ArgumenText به دست ‌آمده‌اند. Arg-Human1 و Arg-Human2 به رویکردی ترکیبی اشاره دارند که در آن ماژول استخراج استدلال Debater را در مقابل نگارش و درستی‌سنجی انسانی می‌آزماید. آخرین ستون مربوط به سخنرانی‌هایی است که مستقیما از کارشناسان انسانی به دست آمده.

امتیاز مناظره هوش مصنوعی در برابر انسان

برای مقایسه‌ی عملکرد هر یک از این موارد در مناظره، از خوانندگان خواسته شده بود به گزاره‌ی «این جمله‌ی آغازین خوبی برای این موضوع است»، از ۱ تا ۵ (به‌شدت مخالف تا به‌شدت موافق) نمره بدهند. از نظر خوانندگان، جمله‌ای که هوش مصنوعی Debater برای شروع مناظره مطرح کرده بود، از نظر تناسب با موضوع بحث، فاصله‌ی چندانی با جملات کارشناسان انسانی نداشت.

این نمودار تنها قابلیت این پروژه‌ی هوش مصنوعی را در طرح جملات آغازین مناظره ارزیابی می‌کند؛ اما در این حد نشان می‌دهد که این سیستم قادر است در مناظرات، استدلال‌های منسجم و منطقی مطرح کند.

البته جواب این سؤال که برنده‌ی مناظره کیست، همیشه برداشتی شخصی خواهد بود و حتی در این آزمایش هم انسان‌ها عملکرد بهتری نسبت به پروژه‌ی Debater داشتند؛ اما نمی‌توان پیشرفت چشم‌گیر بشر را در حوزه‌ی هوش مصنوعی، از زمان پروژه‌ی پردازش زبان طبیعی Eliza (که توانست برای اولین‌ بار تست تورینگ را با موفقیت پشت سر بگذارد) تا به امروز انکار کرد.

منبع :زومیت

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

طرح صیانت نقاط چالش برانگیز زیادی دارد

وزیر ارتباطات ضمن برشمردن نقاط مثبت طرح صیانت اعلام کرده این طرح نقاط چالش برانگیز زیادی هم دارد و باید مورد بررسی قرار بگیرد. او تاکید کرده وزارت ارتباطات نماینده‌ای در جلسات بررسی طرح خواهد داشت و این وزارتخانه قصد دارد تا حضور فعالی برای ارتقای طرح صیانت داشته باشد.

منتشر شده

در

توسط

طرح صیانت نقاط چالش برانگیز زیادی دارد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،«عیسی زارع‌پور» روز جمعه در حاشیه کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت‌ها که در پژوهشگاه ارتباطات برگزار می‌شود، به ایرنا گفته که نماینده این وزارتخانه برای روز یکشنبه که زمان رسیدگی به طرح صیانت توسط مجلس اعلام شده معرفی شده است. او تاکید کرده که وزارت ارتباطات حضور فعالی برای ارتقای طرح صیانت خواهد داشت. شایان ذکر است که هویت این نماینده اعلام نشده است.

زارع پور ضمن اشاره به این موضوع که هنوز مورد صد در صد مکتوبی وجود ندارد و باید کمیسیون جلساتی برگزار کند تا طرح از حالت پیش نویس فعلی خارج شود گفته که این طرح نقاط مثبت زیادی دارد اما نقاط چالش برانگیز آن هم باید مورد بررسی قرار بگیرد. زارع پور تصریح کرده که درباره طرح صیانت نظرات جدی دارد: «با توجه به فضای همراهی و نخبگانی که در مجلس وجود دارد می‌توان به نتایج خوبی دست یافت.»

وزیر ارتباطات تاکید کرد: «فناوری اطلاعات برای کشور فرصت است و باید از آن برای ارتقا کارآمدی و بهبودی زندگی مردم استفاده کرد. نگاه دولت سیزدهم نیز این است که از این فرصت نهایت استفاده را ببرد.»

طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» نخستین بار ششم تیر سال جاری با همین عنوان در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح شد و بررسی آن تا کنون ادامه یافته است. این پیش نویس یک بار دچار تغییراتی شده اما همچنان منتقدان سرسختی چه داخل مجلس و چه در بدنه دولت و بخش خصوصی دارد. این مخالفین معتقدند که طرح صیانت باعث محدودسازی می‌شود.

گفتنیست کارزاری اینترنتی نیز پیرامون مخالفت با این طرح به وجود آمده که تاکنون بیش از یک میلیون امضا در آن جمع آوری شده است. ناگفته نماند مدافعان طرح، هدف طرح را نه محدودسازی که راهی برای ساماندهی فضای اینترنت اعلام کرده‌اند.

زارع پور پیش‌تر نیز درباره طرح صیانت اعلام کرد بود که «در همه سال‌های گذشته مردم را در این فضا تنها رها کردیم در حالیکه هیچ جای دنیا مردم را اینطور رها نمی‌کنند.» به گفته زارع پور این طرح نکات مثبتی دارد اما برای بهبود آن باید اقداماتی انجام شود.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

فهرست افراد و سازمان‌های خطرناک فیسبوک فاش شد

اینترسپت فهرستی چهار هزار نفری از افراد مجرم و گروه‌های خشونت‌گرا و سازمان‌های تروریستی را از اسناد داخلی و محرمانه فیس‌‌بوک به‌صورت عمومی منتشر کرده است.

منتشر شده

در

توسط

فهرست افراد و سازمان‌های خطرناک فیسبوک فاش شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،طبق فهرستی که انتشارات آنلاین اینترسپت روز سه‌شنبه (۲۰ مهر ۱۴۰۰) منتشر کرده است،فیسبوک فعالیت بیش از چهار هزار نفر از افرادی را که گمان می‌رود عضو گروه‌های خطرناکی مانند نژادپرستان، جنبش‌های نظامی و تروریست‌ها باشند، در پلتفرم خود ممنوع اعلام می‌کند.

علاوه بر این فهرست، اینترسپت در همین راستا گزارشی اجمالی ارائه کرده است که نشان می‌دهد نحوه اداره محتوای این شبکه اجتماعی می‌تواند باعث رواج خشونت در خارج از پلتفرم فیسبوک شود.

به گزارش Cnet، بیش از نیمی از این فهرست، مربوط به تروریست‌هایی است که از خاورمیانه و آسیای جنوبی در این پلتفرم فعالیت می‌کنند. با توجه به فهرست ارائه‌شده و سیاست‌های فیسبوک، کارشناسان معتقدند که این پلتفرم نیاز دارد محدودیت‌های بیشتری برای گروه‌های اقلیت در نظر بگیرد.

فیسبوک سه رده‌بندی برای نحوه برخورد با محتوای به اشتراک گذاشته‌شده در پلتفرم خود در نظر گرفته است.

دسته اول مربوط به گروه‌های تروریستی، خشونت‌طلبان و سازمان‌های جنایتکار است که سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را شامل می‌شود و دسته سوم با کمترین سطح محدودیت، مربوط به جنبش‌های نظامی فعال است که طبق اطلاعات اینترسپت، بیشتر شبه نظامیان راست‌گرای سفید‌پوست و ضد دولتی در آمریکا هستند.

برایان فیشمن، مدیر اجرایی سیاست‌های مبارزه با تروریسم فیسبوک، در رشته توییتی اعلام کرد که فهرست منتشرشده اینترسپت کامل نیست و همچنان در حال به‌روزرسانی است.

فیشمن درباره شناسایی این افراد و سازمان‌ها گفت:تعریف واضح و مشخصی برای شناسایی سازمان‌های خطرناک در سراسر جهان وجود ندارد و توافق همه‌جانبه برای این تعاریف کاری دشوار است. با توجه به اینکه هر سازمان‌ تروریستی نهادهای جداگانه زیادی دارد، به منظور تسهیل در اجرای قانون نام هر کدام از این نهاد‌ها به‌صورت جداگانه (و نه بر اساس منطقه) در این فهرست ذکر شده است. برای مثال در دسته اول این رده‌بندی، ۲۵۰ سازمان نژاد‌پرست وجود دارند.

هیئت نظارت بر محتوای فیسبوک از اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) این پلتفرم را برای شفاف‌سازی سیاست‌های خود در قبال افراد و ساز‌مان‌های خطرناک تحت فشار گذاشته‌ است. در ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹)، این هیئت نظارتی، فیسبوک را به غیر شفاف بودن قوانینش برای کاربران متهم کرد و در همین راستا پستی که به دلیل نقض سیاست‌های فیسبوک حذف شده بود، دوباره منتشر کرد.

هیئت نظارت بر محتوای فیسبوک توصیه کرده است که فیسبوک تمام یا بخشی از فهرست سازمان‌ها و افراد خطرناک پلتفرم خود را به‌صورت عمومی منتشر کند.

فیشمن دلیل منتشر نکردن کامل این فهرست را محدود کردن خطرات قانونی، محدود کردن خطرات امنیتی و به حداقل رساندن احتمال دور زدن قوانین فیسبوک عنوان کرد، اما گفت این پلتفرم در تلاش است تا این سیاست را بهبود ببخشد.

شما درباره سیاست‌های اخیر فیسبوک چه دیدگاهی دارید؟ آیا این پلتفرم قادر خواهد بود سیاست‌های محتوایی خود را تغییر بدهد؟

منبع:زومیت

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

حداکثر تا یک ماه دیگر مشکل کندی اینترنت رفع خواهد شد

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه آغاز سال تحصیلی جدید و کلاس‌های مجازی موجب کندی اینترنت در برخی نقاط کشور شده است اعلام کرد با تمهیداتی که اندیشیده شده، حداکثر ظرف مدت یک ماه مشکل کندی اینترنت رفع خواهد شد.

منتشر شده

در

توسط

حداکثر تا یک ماه دیگر مشکل کندی اینترنت رفع خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،چند هفته‌ای است که کاهش سرعت اینترنت و کیفیت شبکه ارتباطی کشور با نارضایتی‌های عمومی رو به رو شده است. موضوعی که با ورود وزیر ارتباطات به ماجرا همراه شد و زارع پور دستور داد این موضوع پیگیری شود.

در همین راستا «فلاح جوشقانی» در گفتگو با صدا و سیما با اشاره به این موضوع که آغاز سال تحصیلی جدید و کلاس‌های مجازی یکی از دلایل کندی اینترنت است تاکید کرد که کارگروهی به دستور وزیر ارتباطات برای بررسی این موضوع تشکیل شده است:علاوه بر رشد معمول ترافیک استفاده از اینترنت، در هفته اول مهرماه با آغاز سال تحصیلی جدید و کلاس‌های آنلاین دانش‌آموزان و دانشجویان شاهد رشد ترافیک مصرفی در ساعات پیک و در برخی از نقاط کشور هستیم. این مشکل اشباع شبکه و کندی اینترنت در شهرهایی که جمعیت بیشتری دارند، بیشتر است.

به گفته وی براساس تمهیدات اندیشیده شده در برخی از نقاط کشور تا دو هفته آینده و در سایر شهرها که به تامین تجهیزات نیاز است تا ظرف حداکثر یک ماه مشکل کندی اینترنت رفع خواهد شد.

 

در حالی رئیس رگولاتوری، کندی اینترنت کشور را به آموزش مجازی مرتبط می‌داند که اکثر کلاس‌ها در بستر اپلیکیشن‌های داخلی برگزار شده و با مشکل سرعت مواجه نیستند چرا که به نظر می‌رسد کندی اخیر تنها مربوط به پهنای باند خارجی است.

رییس هیئت مدیره شرکت شاتل نیز علت کندی اینترنت را عدم افزایش ظرفیت پهنای باند عنوان کرد و گفت:«هیچ محدودیتی برای ترافیک داخل به وجود نیامده و تمام محدودیت‌ها مربوط به اینترنت بین‌الملل است. در زمان‌های پیک تایم پهنای باند زیرساخت پر می‌شود و هفته پیش با رگولاتوری جلسه داشتیم و این مشکل را به آن‌ها گفتیم. ظاهرا آپگرید پهنای باند دو ماهی است که در زیرساخت انجام نشده و همه سرویس‌دهنده‌ها با پر شدن ظرفیت اینترنت در زیرساخت مواجه هستند.»

ادامه مطلب

برترین ها