اقتصاد

هدر رفت 20 تا 50 درصدی آب در سطح کشور

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی اکبر محرابیان در نشست مشترک مدیران صنعت آب و برق استان زنجان با ابراز رضایت از اقدامات انجام شده برای مصوبات سفر در حوزه آب و برق در استان اظهار داشت: بخشی از این مصوبات در حال انجام و بخشی هم تکمیل شده است.

وی با بیان اینکه در سفری که در استان زنجان داشتیم و بازدید‌هایی که انجام شد نشان از این داشت که مصوبات سفر رئیس جمهور در حوزه برق و آب به این استان در حال پیشرفت و انجام است، افزود: تمام طرح‌ها یا فعال بوده و یا به مرحله تکمیل رسیده است. سد‌سازی، نیروگاه برق، آب و فاضلاب نسبت به گذشته بسیار فعال‌تر شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه نیروگاه برق که امروز مورد بازدید قرار گرفت مقرر بود در سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد، اما با فشرده کردن عملیات یک سال زودتر در آستانه تابستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت، گفت: در بخش بخار برنامه‌ریزی شده بود اواسط سال ۱۴۰۲ به بهره‌برداری برسد اما تصمیم بر این شد تا اردیبهشت سال ۱۴۰۲ طرح مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوعات مطرح شده در خصوص حوزه آب در استان زنجان، گفت: بسیاری از نارسایی‌هایی که توسط نمایندگان شهرستان‌های مختلف ذکر شد عمدتا صحیح است اما باید گفت بعد از تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام بخشی از مسائل حل خواهد شد.

محرابیان با اشاره به اینکه برخی از سد‌ها در مرحله ساخت، قرار دارند و فقط بر روی کاغذ تخصیص گرفته‌اند ادامه داد: شیرینی این اقدامات انجام شده را مردم هنوز نچشیده‌اند.

وی با بیان اینکه سد تالوار دقیقا در همان شرایطی قرار دارد که سال ۹۱ در زمان بازدیدم از این سد داشتم، قرار دارد گفت: اصلا تخصیص اعتبار برای یک استان و عدم تخصیص اعتبار برای تکمیل این سد به استان دیگر مهم نیست. چراکه طرح در مدت ۱۰ سال هیچ گونه پیشرفتی نکرده است. و تا امروز قطره‌ای از آب این سد به هیچ فرد در هیچ استانی نرسیده است. بنابراین مردم حق دارند از وضعیت موجود ناراضی باشند. چراکه اعتبارات فراوانی مصرف شده اما به نتیجه نرسیده است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مهم‌ترین کار ما باید تکمیل طرح‌های نیمه تمام در سطح کشور باشد تا به هدف برسیم، ابراز داشت: در بحث مدیریت منابع آب بنده نگاه انتقادی ندارم و نگاهم مثبت است. با این حال اما امر مسلم این است این نظام مدیریتی آب دیگر پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی، باغات، در حوزه‌های مختلف اقتصادی استان زنجان با سرعت بسیار بالا رشد و پیشرفت کرده است، گفت: زیر‌بنای رشد و پیشرفت بر مبنای انرژی و آب است. اما باید سه شرط در این امر رعایت شود و نخستین آن رعایت عدالت است چراکه بی‌عدالتی مولفه‌ای است که سبب نارضایتی عمیق مردم می‌شود، مردم ممکن است کمبود‌ها را تحمل کنند اما بی‌عدالتی‌ها را هرگز تحمل نمی‌کنند. موضوع بعدی شفافیت در تخصیص‌ها و در نهایت رعایت دقیق قانون است.

محرابیان با بیان اینکه از زمانی که وارد وزارت نیرو شده‌ام جلسات متعدد با حضور اهل فن، نخبگان، جامعه‌شناسان، متخصصان حوزه کشاورزی داشته‌ام ادامه داد: مدیریت منابع آب را بازنگری کرده‌ایم و امروز به یک نظامی رسیده‌ایم که دارای رفاه کامل است. در این نظام دو ویژگی وجود دارد نخست اینکه تخصیص‌ها به درون استان‌ها می‌آید و با حضور ذی‌نفعان و صاحب امتیاز‌ها انجام می‌شود و در فضای بسته تصمیم‌گیری نمی‌شود.

وی با تاکید بر مصرف صحیح آب، گفت: اگر در یک استان دریایی از آب هم وارد شود اما مدیریت انجام نشود، الگوی کشت رعایت نشود، کشت غیر اقتصادی باشد وضعیت بهبود نخواهد یافت.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در کل کشور نتوانسته‌ایم از منابع آبی بهره‌وری کامل را ببریم، خاطر‌نشان کرد: به طور متوسط ۲۰ درصد هدر‌ رفت آب در کشور وجود دارد و حتی در نقاطی میزان هدررفت آب به ۵۰ درصد نیز رسیده است.

وزیر نیرو به پیشنهادهای ارائه شده در جلسه برای رفع مشکلات حوزه آب استان اشاره کرد و گفت: هر چند نگاه من به این پیشنهادات مثبت است، ولی پاسخگویی به آنها نیازمند کار کارشناسی است و الگوی ذهنی من در مورد این پیشنهادات مثبت است بنابراین یک تیم مشترک بین استان و وزارتخانه تشکیل می‌شود تا پاسخگویی به پیشنهادها بعد از بررسی در آن تیم ارائه شود کما اینکه در مورد زنجان پیشنهادات ارائه شده قابل پذیرش است منتهی همانطور که گفتم این پیشنهادات باید بررسی کارشناسی شود.

وی با تاکید بر اینکه بر عهدی که برای رعایت عدالت و شفافیت در امور بسته‌ایم پایبند هستیم، افزود: می‌توان با اقداماتی عقب‌ماندگی‌های زنجان را در حوزه تخصیص آب که قابل پیش بینی هم هست، تامین کرد.
 

محرابیان با بیان اینکه خط انتقال آب به منطقه از تالوار همین امسال آغاز خواهد شد، گفت: ما متعهد به تامین حقوق مردم منطقه از این سد هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا