با ما همراه باشید

فرهنگی

نشان فرهیختگی هر جامعه ای، جایگاه معلم در آن جامعه است

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت : در کنار مدافعان سلامت کشور، این معلمان بودند که به عنوان «مدافعان تربیت» در خط مقدم مبارزه با جهل بودند و لحظه ای از انجام وظیفه کوتاهی نکردند.

منتشر شده

در

نشان فرهیختگی هر جامعه ای، جایگاه معلم در آن جامعه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، حسن مظفری  ضمن تاکید بر ضرورت حفظ جایگاه والای معلمان در جامعه گفت: جامعه متعالی جامعه ای است که فرهنگ در راس مناسبات اجتماعی است و نشان فرهیختگی هر جامعه ای، جایگاه معلم در آن جامعه است.

وی نقش معلمان در ایام کرونایی را سازنده و اثرگذار خواند و افزود: در کنار مدافعان سلامت کشور، این معلمان بودند که به عنوان «مدافعان تربیت» در خط مقدم مبارزه با جهل بودند و لحظه ای از انجام وظیفه کوتاهی نکردند و جان باختن دهها تن از معلمان در کشور به خاطر کرونا گویای این واقعیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به نزدیکی روز معلم تصریح کرد: از نظر ما تمامی روزهایی که جامعه ما از وجود بی بدیل معلمان در صحنه های مختلف اجتماعی بهره می برد، روز معلم است و این شأنی است که مردم به معلمان می دهند.

مظفری با اشاره به برنامه های پیش روی اداره کل آموزش و پرورش استان در گرامیداشت هفته معلم اظهار داشت: با توجه به شرایط کرونایی در جامعه، عمده برنامه های گرامیداشت این هفته بصورت مجازی برگزار خواهد شد و تلاش داریم تا از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را برده و گوشه ای از زحمات معلمان در برگزاری کلاس های مجازی در شبکه شاد را به مخاطبان نشان دهیم.

وی ذات کار معلمی را آغشته به عشق و هنر و مجاهدت خواند و گفت: نمی توانیم در کار معلمی و ابعاد مختلف آن تفکیک قائل شویم زیرا که ذات کار معلمی با هنر و محبت و ایثار عجین شده است و تعطیل نشدن آموزش در طی این مدت موید این واقعیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان از جمله برنامه های اجرایی در هفته معلم را معرفی معلمان تلاشگر، برگزاری مسابقات مختلف دانش آموزی و فرهنگی، ویژه برنامه های ماه رمضان و تربیت، تهیه و انتشار فیلم و کلیپ از ایثارگری های معلمان در صحنه تعلیم و تربیت ادای احترام به پیشگاه معلمان پیشکسوت و تقدیر از خانواده های معلمان قربانی در ایام کرونایی عنوان کرد.

مظفری همزمانی ماه رمضان و برنامه های مجازی در زیست بوم کرونا را فرصتی برای نشان دادن توانمندی های معلمان دانست که در آن با رعایت تمامی موازین شرعی و دینی و بهراشتی امر تربیت با قدرت ادامه می یابد.

وی جایگاه معلم در توسعه همه جانبه کشور را ارزنده توصیف کرد و گفت: توسعه همه جانبه در هر کشوری مرهون تلاش معلمان آن جامعه هست و برای نیل به این هدف، بایستی شان و جایگاه معلمان حفظ و برنامه ریزی ها در راستای بهبود وضعیت رفاهی آنان گسترش یابد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سطح استان در راستای بهبود مشکلات فرهنگیان استان گفت: با پیگیری های انجام شده مقرر شده در طی 3 سال تعداد 63 مدرسه در استان احداث شود که بخش عمده آنان متعلق به شهرکهای اقماری زنجان می باشد که با افزایش جمعیت دانش آموزی و کمبود مدرسه مواجهند و نیز پیگیری احداث اقدام ملی مسکن فرهنگیان استان، توزیع 1000 فقره وام 50 میلیون تومانی برای فرهنگیان استان، تشکیل دبیرخانه کشوری فعالیت های تابستانی با ریاست مدیرکل آموزش و پرورش در زنجان، تهیه و توزیع بیش از 3هزار و 500 دستگاه گوشی و تبلت برای دانش آموزان غیرعضو در شبکه شاد، پیگیری مالکیت ساختمانهای متعلق به آموزش و پرورش که بیش از 30 سال در اختیار دیگر نهادها بوده، حضور وزیرآموزش و پرورش و 4 معاون وزیر در استان جهت بررسی مسایل و مشکلات استان، توسعه امور خدماتی و رفاهی کلینیک و باشگاه فرهنگیان، کلنگ زنی 16 باب مدرسه و افتتاح 3 باب مدرسه با 66 کلاس درس بدست وزیر آموزش و پرورش و بازدید دوره ای از اکثر مدارس استان از جمله دیگر اقدامات صورت گرفته طی این مدت بوده است.

مظفری در پایان اظهار داشت: با بررسی ها و برنامه ریزی های انجام گرفته، تمهیدات برگزاری امتحانات حضوری و غیر حضوری و نیز بازگشایی مدارس در سال جاری اندیشیده شده و تمامی فعالیت های آموزشی و پرورشی با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی انجام خواهد گرفت.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد.

منتشر شده

در

توسط

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد. این ایستگاه با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر به عنوان (طرح سامان) راه اندازی و در مراسمی با حضور عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ رضا عابدینی، مسئول مرکز سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر؛ سید رضا فتحی، مددکار اجتماعی ستاد خوداتکایی فرمانداری ابهر؛ سلماز جعفری، مسئول پایگاه سلامت درمانگاه اعلایی ابهر و عزیزاله طاهری، روانپزشک مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی افتتاح شد.

عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان‌های پر رفت ‌و آمد نظیر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها، درمانگاه‌ها، بانک‌ها، همچنین برخی از مساجد و تکایا مراکز مذهبی اجرا می کند.

وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه‌های ارتقای سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ اجرای این طرح باعث رونق بازار کتاب و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت ۱۴ روز به صورت امانت ببرند، ادامه داد: طی دوره چند ماهه عناوین کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر می کند.

گفتنی است، این ایستگاه مطالعه با ۱۵۰ نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ویژه روانشناسی و بهداشت روان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت شبکه بهداشت و درمان در درمانگاه اعلایی شهرستان ابهر راه اندازی و در اختیار مراجعین این مرکز قرار گرفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به مناسبت دهه امامت و ولایت مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری»، «کیمیاگر» و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» در استان زنجان برگزار می شود.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به مناسبت دهه امامت و ولایت «از عید قربان تا عید غدیر»، مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری» بدون محدودیت سنی، «کیمیاگر» برای رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» برای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال به همت اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان و با همکاری بنیاد غدیر زنجان برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه می‌توانند از ۳۰ تیرماه مصادف با عید سعید قربان لغایت ۲۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مسابقات کتابخوانی Samakpl.ir، ضمن دسترسی به نسخه الکترونیکی این کتاب، در این مسابقه شرکت و جهت تهیه کتاب چاپی نیز می توانند از طریق بنیاد غدیر استان زنجان اقدام کنند.

این مسابقه با همکاری بنیاد غدیر استان زنجان برگزار می‌شود و در پایان به ۶۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محمدربیع احمدخانی اظهار داشت: سال گذشته 153 عنوان کتاب در استان زنجان به چاپ رسیده است که 16 عنوان یعنی تقریبا 10 درصد از آن مربوط به کودکان و نوجوانان است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 حدود 25 عنوان و در سال قبل از آن 27 عنوان کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان چاپ شده بود؛ اضافه کرد: در این سه سال روند چاپ کتاب کودک کاهش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه از مهمترین دلایل کاهش چاپ کتاب کودک گرانی کاغذ و کتاب، وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، محدویت‌های ایجاد شده بر اثر ویروس کرونا، جذابیت بازی‌های دیجیتال و سهولت دسترسی به فضای مجازی بوده است، اضافه کرد: به خاطر همین دلایل تمایل خانواده‌ها به خرید کتاب کمتر شده و در نتیجه چاپ آن نیز کاهش محسوسی داشته است.

احمدخانی با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: همین شرایط موجب شده است که ناشر توانایی چاپ کتاب را نداشته باشد و تنها در صورتی ناشر حاضر به چاپ می‌شود که مولف هزینه‌های چاپ را خود به عهده بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از حوزه کتاب گفت: یکی از برنامه‌های ارشاد استفاده از فناوری‌های روز یعنی رفتن به سمت چاپ کتاب‌های الکترونیک است.
احمدخانی همچنین توضیحاتی درباره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارائه کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هدف از اجرای این طرح را ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

ادامه مطلب

برترین ها