با ما همراه باشید

اجتماعی

مهندسین متخلف به شورای انتظامی معرفی می‌شوند

رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان به تخلفات فنی از جمله رعایت نکردن جزئیات نقشه‌های اجرایی در ساخت و سازها اشاره کرد و گفت: اگر تخلف صورت گرفته ناشی از عملکرد مهندسین ساختمان باشد، مهندس مربوطه به شورای انتظامی معرفی می‌شود.

منتشر شده

در

مهندسین متخلف به شورای انتظامی معرفی می‌شوند
مهندسین متخلف به شورای انتظامی معرفی می‌شوند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،احسان ذبیحیان با بیان اینکه اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان از ادارات راه و شهرسازی است، اظهار داشت: فعالیت این اداره در حوزه مسایل مربوط به نظام فنی و مهندسی ساختمان همانند ساخت و سازهای شهری و روستایی، صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی و نظارت عالیه بر عملکرد تمام اشخاص و نهادهایی که در این حوزه فعالیت می کنند می باشد.

رئیس اداره نظام مهندسی، مقررات ملی و کنترل ساختمان اداره راه و شهرسازی زنجان، گفت: طی سال گذشته بیش از یک هزار و ۳۵۰ انواع پروانه اشتغال به کار مهندسی در حوزه ساختمان صادر شده است.

وی با اشاره به این مطلب که صدور پروانه اشتغال مهندسی برای مهندسین از جمله وظایف این اداره است، اظهار کرد: طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اشخاصی که دارای مدرک کارشناسی و کاردانی در حوزه مهندسی ساختمان هستند در صورت تمایل برای فعالیت در حوزه نظام فنی و مهندسی ساختمان، می بایست پروانه اشتغال به کار مهندسی اخذ نمایند. این اشخاص در صورت تامین شرایط لازم (مانند قبولی در آزمون و …) مدارک خود را به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و یا سازمان نظام کاردانی ساختمان استان ارایه می دهند و سازمان های مذکور نیز پس از بررسی اولیه مدارک، در صورت تکمیل بودن موارد، پرونده را جهت بررسی نهایی و تایید و صدور پروانه به این اداره ارسال می کنند.

رئیس اداره نظام مهندسی، مقررات ملی و کنترل ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه صدور پروانه‌های اشتغال در زمینه و صلاحیت های مختلف است، گفت: پروانه شخصی حقیقی در هفت رشته ساختمانی شامل عمران، معماری، مکانیک، برق، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری و در صلاحیت های نظارت، طراحی، محاسبه و اجرا، صادر می‌شود.

وی افزود: همچنین پروانه اشتغال برای اشخاص حقوقی در زمینه طراحی و نظارت و اجرای ساختمان‌ها برای شرکت‌های حقوقی صادر شده و برای ارائه خدمات آزمایشگاهی در زمینه آزمایشات بتن، ژئوتکنیک و جوش نیز پروانه اشتغال برای متقاضیان صادر می شود.

رئیس اداره نظام مهندسی، مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان افزود: متقاضیان انبوه سازی نیز پس از تشکیل پرونده و ارایه مدارک به انجمن انبوه سازی استان، از طرف این اداره پروانه اشتغال دریافت می‌ کنند.

ذبیحیان با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان صدور پروانه اشتغال نظام فنی روستایی برای مهندسینی است که در حوزه روستاهای استان خدمات نظارت و طراحی انجام می دهند.

ذبیحیان بیان داشت: برای کاردان های ساختمان هم در حوزه ساخت و ساز برای مهندسین پروانه اشتغال صادر می شود.

وی افزود: طبق ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴ یکی از وظایف اداره کل راه و شهرسازی، نظارت عالیه بر ساخت و ساز ساختمانها در گستره استان می باشد.

رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه بازرسینی برای کنترل موردی ساختمان‌ها انتخاب شده است، افزود: تمام بازرسین از مهندسین مجرب و دارای پروانه پایه یک مهندسی هستند و به صورت موردی از ساختمان‌های در حال احداث بازدید می‌کنند و در صورت مشاهده تخلف موارد را گزارش کرده و این تخلفات که در زمینه های مختلف از جمله رعایت نکردن ضوابط شهرسازی، عدم احداث ساختمان مطابق پروانه ساختمانی همانند اضافه زیر بنا، اضافه سطح اشغال می‌تواند باشد، برای اصلاح موارد به شهرداری اعلام می‌شود.

ذبیحیان به تخلفات فنی از جمله رعایت نکردن جزئیات نقشه‌های اجرایی در ساخت و سازها اشاره کرد و گفت: اگر تخلف صورت گرفته ناشی از عملکرد مهندسین ساختمان باشد، مهندس مربوطه به شورای انتظامی معرفی می‌شود.

سامانه سنامک در راستای نظارت بر ساخت و سازها توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است

رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان، نظارت بر عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان را از دیگر وظایف اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان برشمرد و گفت: اقدامات این سازمان می بایست در چارچوب مشخص شده در قانون نظام مهندسی و آئین نامه اجرایی آن و ابلاغیه های وزارت راه و شهرسازی باشد.

ذبیحیان همکاری با سازمان نظام مهندسی ساختمان را در حوزه آموزش را مطلوب اعلام کرد و افزود: دوره‌های آموزشی مستمر برای مهندسین برگزار می‌شود و هماهنگی برگزاری این دوره‌ها را سازمان نظام مهندسی انجام می‌دهد و برخی از این دوره‌ها برای مهندسینی که می‌خواهند پروانه خود را تمدید و یا پایه پروانه خود را از ۳ به ۲ و از ۲ به یک ارتقاء بدهند، برگزار می شود.

وی افزود: این دوره‌های آموزشی توسط سازمان نظام مهندسی و نظارت اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان انجام می‌شود و در پایان دوره گواهی نامه دوره آموزشی با امضای رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و تایید اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان صادر می شد.

رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان ادامه داد: طی ۶ ماه نخست سالجاری ۹۳ دوره آموزشی در قالب دوره‌های ارتقا، تمدید و وبینارهای تخصصی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان برای دو هزار و ۲۰۵ نفر-دوره برگزار شده است.

ذبیحیان با بیان اینکه در راستای نظارت عالیه از ساخت و سازها سامانه «سنامک» توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه شده است، گفت: تمام گزارش‌های بازرسین این اداره به طور مستقیم وارد سامانه می‌شود و گزارش‌ها با نقطه جغرافیایی و مشخصات کامل ساختمان به همراه تخلفات ثبت شده و در این میان اقداماتی هم که برای برخورد با تخلفات اتفاق افتاده در سامانه درج می‌شود.

۲۲۰ مورد بازدید از ساختمان‌های شهرهای استان زنجان انجام شده است

وی با اعلام این مطلب که شهروندان اگر شکایتی از ساخت و ساز ساختمان توسط مهندسین داشته باشند می‌توانند در سامانه «سنامک» شکایت خود را ثبت کنند، گفت: شهروندان زنجانی می‌توانند هر گونه تخلف در ساخت و ساز را با مراجعه به سامانه نظارت عالیه امور مقررات ملی و کنترل ساختمان (سنامک) به آدرس https://snam.mrud.ir گزارش دهند.

رئیس اداره نظارت بر مقررات ملی و کیفیت ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان از انجام ۲۲۰ مورد بازدید از ساختمان‌های در حال احداث زنجان خبر داد و گفت: بیش از ۶۰ مکاتبه با شهرداری انجام شده تا به علت تخلفی که رخ داده ساخت و ساز را متوقف کنند تا ایرادات اصلاح شود.

ذبیحیان با بیان اینکه سالی دو بار آزمون نظام مهندسی برای ورود به حرفه مهندسی انجام می‌شود، گفت: مهندسین حوزه ساختمان برای اینکه پروانه اشتغال دریافت کنند در این آزمون شرکت می‌کنند.

وی گفت: طی سال جاری سه هزار و ۷۰۰ نفر در تمام رشته‌های در این آزمون شرکت کردند که امیدواریم نتایج این آزمون تا اواخر آبان ماه سالجاری توسط وزارت راه و شهرسازی اعلام شود.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به ۱۲ هزار مورد غربالگری های ژنتیک، بینایی و شنوایی و مداخله به هنگام، توسط بهزیستی صورت گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

انجام 12 هزار غربالگری پیشگیری از معلولیت در بهزیستی زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید رزاق منافی اظهار داشت: در این میان بیش از ۹ هزار ۵۰۰ نفر  از کودکان ۳ تا ۶ سال در مناطق شهری و روستایی غربالگری بینایی، حدود یک هزار و ۸۰۰کودک زیر یک سال غربالگری شنوایی و ۳۶۰ خانواده تحت پوشش بهزیستی به صورت رایگان غربالگری ژنتیک شده اند.

وی اظهار داشت: طرح غربالگری بینایی (تنبلی چشم) کودکان سه تا ۶ سال نیزبا رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در ۳ درمانگاه مرکز بهداشت و  ۱۶ مرکز مثبت زندگی اجرا می شود و تاکنون ۲۹۰ کودک به سطح دو معاینات (اپتومتریست) ارجاع شده اند.

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۳ مرکز شنوایی سنجی با استفاده از دستگاه های AABR,OAE  و یک مرکز شنوایی سنجی تشخیصی در غربالگری شنوایی نوزادان فعالیت دارند و ۴۶۴ نوزاد به مرحله AABR  ارجاع شده اند و ۵ نفر نیز به مرحله تشخیصی ارجاع داده شده اند که در صورت لزوم با اقدامات طبی و توانبخشی، تحت درمان و بازتوانی قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه غربالگری ژنتیک در یک مرکز دولتی و یک مرکز غیردولتی در شهرستان زنجان صورت می‌پذیرد، افزود: مشاوره‌های ژنتیک بهزیستی برای قبل از ازدواج، پیش از بارداری و حین بارداری است. همچنین در مواردی برنامه‌های غربالگری ژنتیک برای خانواده‌های با ریسک بالا از نظر بیماری‌های ژنتیکی صورت می‌گیرد که در آن، احتمال تولد نوزاد دارای معلولیت سنجیده می‌شود.

منافی با بیان اینکه علاوه بر مشاوره‌های ژنتیک، کمک هزینه لازم برای انجام این آزمایشات که پر هزینه هستند به خانواده‌های نیازمند پرداخت می شود، ادامه داد:  از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۶۰ پرونده ژنتیک در شهرستان زنجان تشکیل شده است و برای ۳۲ زوج نیز ۱۳۰ میلیون تومان کمک هزینه انجام آزمایشات غربالگری پرداخت شده است.

وی یاد آورشد: به خانواده‌هایی که سن ازدواج در آنها بالا رفته، زنانی که بیش از ۳۵ سال سن دارند و خانواده‌هایی که تولد فرزند معلول در آنها بیشتر است، مشاوره‌های ژنتیک ارائه می‌شود؛ ما با انجام مشاوره و آزمایشات ژنتیک به این خانواده‌ها کمک می‌کنیم و اطمینان خاطر می‌دهیم که فرزند شما سلامت خواهد بود تا آنها برای فرزندآوری انگیزه پیدا کنند

وی با تاکید بر اینکه تولد نوزادان معلول، علاوه بر بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، منجر به فشارهای عاطفی بر خانواده می شود، گفت: خانواده های بسیاری داریم که تولد نوزاد معلول، به جدایی والدین منتهی شده و شالوده خانواده از هم پاشیده است و یا تمایل به فرزندآوری به دلیل ترس از معلولیت، از بین رفته است.

ادامه مطلب

اجتماعی

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زنجان ​با اشاره به هدف پیشبرد تأمین ایمنی شهروندان از استانداردسازی بیش از 65درصد از جایگاه‌های عرضه سوخت پاک (سی‌ان‌جی)، خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

استاندارد سازی بیش از65درصد جایگاه‌های سی‌ان‌جی منطقه زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حمید حبیبی  اظهار داشت: بر اساس آخرین مراجعات و اطلاعات بازرسی ادواری از جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی در خصوص همکاری و تعامل همه جانبه با سازمان ملی استاندارد، منطقه زنجان جزء یکی از مناطق پیشتاز در این امر مهم است.

حبیبی  افزود: بازرسی ادواری جایگاه‌های سی‌ان‌جی بر اساس دستورالعمل و روش‌های اجرایی‌، شامل بازرسی فنی کلیه تجهیزات جایگاه‌های سی‌ان‌جی از جمله بازرسی مجموعه میترینگ، کمپرسور (سامانه فشرده‌سازی)، دیسپنسر (سامانه توزیع‌کننده)، تابلوهای برق، حریم‌های ایمنی و مخازن ذخیره گاز طبیعی فشرده مطابق با استانداردهای موجود، با نظارت اداره استاندارد به صورت سالانه انجام می‌شود.

مدیر منطقه ازنجان  اظهار داشت: با توجه به افزایش خودروهای دوگانه‌سوز و نیاز به توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی در این استان، تعداد 40 جایگاه عرضه سی‌ان‌جی مشغول ارائه خدمات به شهروندان بوده که از این تعداد، 16 باب تک منظوره و 24باب دو منظوره هستند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بازگشایی مدارس، روزانه بطور میانگین 500 هزار متر مکعب سی‌ان‌جی در زنجان  مصرف می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان از راه اندازی دویست و پنجمین خانه هلال استان در کارخانه کاغذ سازی راشا کاپسین خبرداد و گفت: این خانه هلال با هدف توسعه خدمات عام المنفعه و آموزش های امدادی آغاز به کار کرد.

منتشر شده

در

توسط

دویست و پنجمین خانه هلال زنجان در راشا کاسپین افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید قاسم موسوی در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن قدردانی از همراهی مدیریت کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین زنجان اظهار داشت: يكی از اهداف راه اندازی خانه های هلال ترويج فرهنگ كمک به همنوع، توانمندسازی جامعه و گسترش آموزش‌های امدادی برای مقابله با حوادث، مساعدت به تسكين آلام بشری و گسترش آموزش های مورد نیاز است.

وی بر تاثیر و اهمیت آموزش ها تاکید کرد و افزود: به حتم بهره مندی از آموزش های امدادی در زندگی همه افراد موثر است و در شرایط وقوع حادثه نیز آموزش های از قبل آموخته می تواند تاثیر قابل توجهی در مدیریت حوادث داشته باشد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: درصدد ارائه آموزش کمک های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات برای کارکنان کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین در این استان هستیم و در فاز بعدی نیز برای خانواده های آنها این دوره های آموزش برگزار می شود تا دانش و سطح آگاهی آنان در این حوزه افزایش یابد.
موسوی خاطرنشان کرد: ارائه این آموزش برای کارکنان کارخانه ها، شرکت های تولیدی و دستگاه های اجرایی می تواند جمعیت هلال احمر را در مواقع بحران یاری کرده و از وجود این نیروها استفاده کند.
وی افزود: انتظار داریم نیروهای کارخانه راشا کاسپین در حوادث و بلایا در خصوص جمع آوری کمک های مردمی هلال احمر را یاری کنند.

آماده همکاری با هلال احمر هستیم

مدیر عامل کارخانه کاغذسازی راشا کاسپین گفت: تاب آوری و ایمنی نیروها مقوله مهمی به شمار می رود که با بهره مندی از آموزش های امدادی هلال احمر این مقوله ارتقا می یابد.

سعید امیدی اظهار داشت: بهره مندی از آموزش های امدادی منجر به مدیریت حوادث، جلوگیری از حوادث جانی و مالی و ارتقای تاب آوری میان نیروها می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مجموعه راشا کاسپین در کنار هلال احمر و آماده همکاری هستیم.

ادامه مطلب

برترین ها