با ما همراه باشید

اقتصاد

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تمدید شد

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاری یک هفته دیگر تمدید شد.

منتشر شده

در

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تمدید شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،میرحیدر رضوی از تمدید مجدد مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاره‌ای به استناد مصوبه اخیر ستاد ملی مدیریت کرونا، به مدت یک هفته دیگر خبر داد و اظهار کرد: مطابق قانون مالیات‌‏های مستقیم، ۳۱ تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان املاک استیجاری است.

وی تصریح کرد: اما به استناد مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان درآمد املاک اجاره‌ای تا پایان مردادماه تمدید شده بود که با توجه به تعطیلات ۶ روز اخیر و به استناد مصوبه روز شنبه مورخ ۳۰ مردادماه ستاد ملی مدیریت کرونا، این مهلت به مدت یک هفته دیگر تمدید شد تا مودیان مالیاتی فرصت بیشتری برای انجام تکالیف مالیاتی داشته باشند، لذا روز یکشنبه هفتم شهریورماه، آخرین مهلت برای ارائه اظهارنامه مالیاتی خواهد بود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است، ادامه داد: فعالان اقتصادی به منظور بهره‌مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هر نوع تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را تا روز یکشنبه هفتم شهریورماه جاری به صورت الکترونیکی از طریق درگاه ملی مالیات به آدرس  WWW.INTAMEDIA.IR  ارسال و مالیات خود را پرداخت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان افزود: مودیان مالیاتی، در صورت پرداخت نکردن مالیات و یا حسب مورد  تسلیم نکردن اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر، مشمول جرایم قانونی خواهند شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

کاهش تراکنش‌های دریافتی کارت‌به‌کارت چه تاثیری روی کسب‌وکارها خواهد گذاشت؟

بانک مرکزی از کاهش سقف تراکنش‌های دریافتی کارت‌کارت به ۲۰ مورد در روز خبر داده و در پی انتشار این خبر، آن هم بعد ماجرای پر چالش اجباری شدن ای‌نماد برای استفاده از درگاه پرداخت، بیشتر کسب‌وکارهای کوچکی که حالا فعالیت بدون ای‌نماد هم برایشان ممکن نیست نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. بانک مرکزی در شرایطی از این تصمیم خبر داد که در حال تلاش برای کنترل شبکه‌های قمار و همچنین دریافت مالیات از کسب‌وکارهایی است که از پرداخت مالیات طفره می‌روند است. البته بانک مرکزی تاکید کرده که در حال بازبینی این طرح است اما در نهایت اگر این طرح اجرایی شود بنا به گفته فعالین حوزه، می‌تواند چالش‌های فراوانی درست کند.

منتشر شده

در

توسط

کاهش تراکنش‌های دریافتی کارت‌به‌کارت چه تاثیری روی کسب‌وکارها خواهد گذاشت؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مقوله مالیات و تلاش برای کنترل تراکنش‌های بانکی سال‌هاست که یکی از دغدغه‌های مهم سیستم بانکی کشور است. اجباری شدن استفاده از دستگاه کارت‌خوان برای مطب پزشکان و همچنین وکلا هم سال‌های قبل به همین دلیل مطرح شد. اما حقیقت این است که جامعه پزشکی و وکلا راهکارهای دور زدن دستگاه کارتخوان را پیدا کردند و استفاده از سرویس کارت به کارت شاید فقط یکی از این روش‌ها بود.

هزارتویی برای فرار

سیستم پرداخت بانکی تا جایی وارد هزارتوهای خاکستری شده که به نظر می‌رسد، تصمیمات ناگهانی هرقدر هم تحکم‌آمیز باشند همچنان قادر به کنترل شفاف آن نیستند. اجاره حساب بانکی فقط یکی از این روش‌های پنهان شده در این هزارتو است. ماجرای اجاره شماره ملی پیش از این هم برای دور زدن قوانین مختلف از جمله قوانین کارت بازرگانی استفاده می‌شد. حالا هم به نظر می‌رسد بازار اجاره شماره ملی و شماره کارت برای استفاده از تراکنش‌های بیشتر دوباره داغ خواهد شد.

یکی از فعالان در این شبکه‌های قمار غیر قانونی اطلاعاتی که بر اساس آن بعد از انتشار خبر کاهش سقف تراکنش بانکی رابط این شبکه قمار خبر از ارائه شماره‌کارت به شکل چرخشی داده است. گویا فعالان غیرقانونی که اتفاقا قوانین سخت‌گیرانه بانکی برای کنترل عملکرد آنها وضع شده، پیش از کسب‌وکارهای قانونی و شفاف راهکار بقای رفتار غیرقانونی خود را پیدا کرده‌اند.

این موضوع در حالی است که در گفت‌وگوهایی که با کسب‌وکارهای کوچک خانگی داشتیم، همه در مقابل این طرح ابراز تعجب کرده و عنوان کردند شاید ناگزیر به دریافت پول نقد از مشتریان خود بعد از تحویل کالا شوند. از سویی دیگر یکی از این کسب‌وکارها با بیان اینکه برای دریافت درگاه پرداخت اقدام کرده و بعد از مشکلات پیش آمده از این کار صرف نظر کرده است گفت: «برای درگاه پرداخت باید سایت و مجوز داشته باشم و چندین مرحله پیگیری اداری. مگر فروش اینستاگرامی آنقدری نیست که به دنبال این کارها بروم.»

تعیین سقف تراکنش، راهکار یا مُسکن؟

اما به هر روی مدت‌هاست که فعالان حوزه فناوری‌های بانکی روش کارت‌به‌کارت را راهکاری ایمن و قابل اعتماد برای دریافت‌های پول نمی‌دانند و بر این باورند که سرویس کارت‌به‌کارت از اساس روندی نادرست و اشتباه است. حالا اما کارت‌به‌کارت همچنان در سیستم بانکی کشور سرویسی در دسترس و البته قانونی است. آنچه این روش را برای کاربران همیشگی‌اش به چالش کشیده، صرفا کاهش تعداد تراکنش‌های روزانه است. حالا باید دید مخالفان همیشگی کارت‌به‌کارت درباره این طرح چه رویکردی دارند.

 
محسن زادمهر، مدیر بانکداری دیجیتال بانک خاورمیانه

«محسن زادمهر»، مدیر بانکداری دیجیتال بانک خاورمیانه، با بیان اینکه به طور قطع با کاهش سقف تراکنش‌های دریافتی روزانه مخالف است؛ اصل فرایند کارت به کارت را روشی نادرست در روند انتقال پول عنوان کرد و به دیجیاتو گفت: «از آنجایی که روند کارت به کارت از اساس موضوعی نادرست است هر تصمیمی که در مراحل بعد هم برای تغییر شرایط بر این پایه عنوان شود، اشتباه است.»

به گفته او کارت به کارت ابزاری برای پرداخت پول است و نه دریافت پول. از همین رو زمانی که از ابزار پرداخت برای دریافت استفاده شود، خطر را افزایش می‌دهد. در حال حاضر مردم اطلاعات کارت بانکی را مدام در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند و این موضوع خود به خود امنیت این روند را کاهش می‌دهد.

فرایند کارت به کارت به عنوان فرایندی اشتباه در شرایطی تبدیل به ابزاری عادی دربین مردم شده که به اعتقاد زادمهر امکان استفاده از امکانات پرداخت آنی و لحظه‌ای به روش‌های دیگر همچون استفاده از شماره کارت و شماره شبا وجود داشت. کاهش سقف تراکنش‌های دریافتی کارت به کارت هرچند در ذات خود درست به نظر می‌رسد اما هیچ مشکلی را حل نمی‌کند.

شبکه قمار راهکار جایگزین پیدا می‌کند

او با اشاره به راه‌اندازی سامانه پل از طرف بانک مرکزی برای جایگزینی روش کارت به کارت گفت: «هرچند تصمیم کاهش تراکنش‌های دریافت کارت به کارت درست هم به نظر می‌رسد اما به طور کلی مشکلاتی مانند قمار و کسب‌وکارهای ناسالم با این روش مدیریت نخواهند شد.

کاهش سقف دریافت کارت به کارت اگرچه بخش کوچکی از مشکلات شبکه قمار را حل خواهد کرد اما به باور زادمهر همزمان با حل شدن این بخش کوچک، ضربه بزرگی به کسب‌وکارهایی وارد خواهد شد که ناگزیر بوده‌اند برای پشبرد کار خود از این روش استفاده کنند. تاکسی‌های شهری و کسب‌وکارهای کوچک خانگی شاید بیشترین ضربه از این تصمیم را متحمل شوند. این گروه از مشاغل نه قصد فرار مالیاتی دارند و نه حتی جایگزین دیگر مناسبی برای دریافت پول. آنها در حال استفاده از یک امکان قانونی سیستم بانکی کشور بودند که از قضا روشی اشتباه و نادرست بود.

زادمهر با تاکید بر اینکه شبکه قمار قطعا راهکار جایگزین خود را در این روند پیدا خواهد کرد ادامه داد: «شبکه قمار برای فرارهای قانونی و همچنین فرارهای مالیاتی به سادگی این مسئله را دور خواهند زد. حتما بار دیگر با حساب‌های اجاره‌ای روبرو خواهیم شد که شبکه قمار از آن استفاده خواهد کرد.

از دستگاه کارتخوان تا تهیه لیست سفید

موضوع جالبی بعد از انتشار خبر کاهش سقف تراکنش‌های دریافتی کارت به کارت رخ داد، ارسال پیامک‌های تبلیغاتی فروش دستگاه‌های pos سیار به کاربران بود. استفاده از دستگاه‌های سیار شاید سریع‌ترین راهکار جایگزینی است که اتفاقا فروشندگان این دستگاه‌ها هم تلاش کردند در شرایط موجود نهایت بهره را ببرند.

اما این موضوع در حالی است که زادمهر استفاده از دستگاه کارتخوان سیار را هم راه حلی غیراجرایی توصیف کرد و گفت: «مسئله فقط رویکرد روزمره کسب‌‌وکاری نیست؛ شاید یک فروشگاه محلی روزانه به چندین مشتری مواجه شود که به دلایل مختلف از قطعی دستگاه pos تا همراه نداشتن کارت بانکی یا قطع بودن شبکه بانکی ناگزیر به انتخاب روش کارت به کارت شود. در حال حاضر ما هیچ جایگزینی برای این روند در اختیار کاربران سیستم بانکی کشور قرار نداده‌ایم.»

همه این مسائل در حالی است که کسب‌وکارها به دلیل الزامی شدن ای‌نماد برای دریافت درگاه پرداخت هم دچار مشکل شده‌اند. از طرفی چالش‌های روند پیچیده ای‌نماد را در مسیر کسب‌وکار خود دارند و از طرفی دیگر حتی استفاده از سرویس کارت به کارت به عنوان راهکاری جایگزین هم برای آنها ممکن نیست. زادمهر با اشاره به این موضوع گفت: «بهترین روش شاید ارائه درگاه پرداخت با محدودیت‌های خاص و تعریف شده به کسب‌وکارها بود که حالا خود یک چالش جدی است.»

ارائه لیست سفید صنفی بعد از محدودیت عمومی راهکاری است که به اعتقاد زادمهر بانک مرکزی خوب است مورد توجه قرار دهد. او دراینباره گفت: «این امکان وجود دارد که بانک مرکزی به ارائه لیستی از اصناف و مشاغلی که سقف تراکنش دریافتی بیشتری نیاز دارند، بپردازد. در این شرایط کسب‌وکارها با مراجعه به بانک و ارائه مدارک امکان افزایش سقف تراکنش را پیدا خواهند کرد. اما به هر روی در این روش هم مشاغل خانگی کوچک که در هیچ صنفی جای ندارند دچار مشکل خواهند شد.»

رگولاتوری نادرست برای یک آسیب

رگولاتوری و شیوه مدیریت سیستم بانکی بارها از طرف فعالان فین‌تکی مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی بر این باورند که خوانش متفاوت از موضوعی خاص گاهی در جریان رگولاتوری مسیر را به بیراهه برده و نه تنها امنیت سیستم بانکی و مالی را افزایش نداده بلکه بر حفره‌های تاریک آن هم افزوده است. تازه‌ترین اظهار نظر بانک‌مرکزی در مواجهه با موضوع کارت‌به‌کارت هم همین روند را پیش گرفته است.

 
مهدی عبادی، عضو انجمن فین‌تک

«مهدی عبادی»،دبیر سابق انجمن فین‌تک و عضو کنونی این انجمن، با بیان اینکه از دو جنبه متفاوت، با کاهش تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت توامان موافق و مخالف است به دیجیاتو گفت: «ابزار کارت‌کارت به صورت کلی ابزار انتقال وجه فرد به فرد است و نه ابزار انتقال وجه برای کسب‌وکارها. بنابراین در هر نقطه‌ای که جذابیت‌های این ابزار را برای کسب‌وکارها کاهش دهیم مسیر درستی را انتخاب کرده‌ایم و حتی اگر این تراکنش غیر استاندارد از چرخه خارج شود هم با اتفاق خوبی روبرو خواهیم شد.»

این موضوع در حالی است که او ایراد اصلی را نحوه رگولاتوری دانسته و گفت: «بانک مرکزی همواره یک قانون و یک مدل را برای همه کاربران اعمال می‌کند. در حقیقت نوع محدودیت برای کسب‌وکار کوچک و خانگی با کسب‌وکار بزرگ هیچ تفاوتی ندارد. هرچند مبالغ جابجا شده در این دو کسب‌وکار تفاوت‌های بسیار جدی و قابل توجهی با هم دارند. این در حالی است که در دنیای توسعه یافته چنین محدودیت‌هایی را بر اساس گردش مالی و نه تعداد تراکنش تدوین می‌کنند.»

او در پاسخ به اینکه آیا چنین تصمیمی برای مدیریت جریان مالیاتی کسب‌وکارها ثمر بخشی کافی را خواهد داشت، گفت: «دو کسب‌وکار را با سایزهای مالی متفاوت در نظر بگیرید. برخورد یکسان با این کسب‌وکارها قطعا بی‌ثمر است و نمی‌توان به لحاظ مالیاتی هم رصد درستی بر عملکرد آنها داشت. بر اساس مدل بانک مرکزی هر دو کسب‌وکار به تعداد تراکنش‌های مشخصی محدود شده و بیان مسائل مالیاتی در عمل فقط یک بهانه است.»

عبادی با اشاره به اینکه به نظر نمی‌رسد بانک مرکزی مدل‌های اجرا شده این حوزه در دنیا را مورد مطالعه قرار داد باشد، گفت: «رگولاتوری در دنیا اصولی دارد و بر اساس این اصول سطح بندی کسب‌وکارهای متفاوت باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. مشکل اساسی ارائه نسخه یکسان برای همه کسب‌وکارها از طرف بانک مرکزی است. این روند همواره به نفع کسب‌وکارهای بزرگ و البته به ضرر کسب‌وکارهای کوچک بوده است.»

به اعتقاد او راهکار این مشکلات سنجش و بررسی موضوع در شرایط و سطوح گوناگون از طرف بانک مرکزی است. او با تاکید بر اهمیت سنجش سطوح گفت: «متاسفانه بانک مرکزی همواره با تدوین یک دستور‌العمل سعی در کنترل کل سیستم بانکی داشته است. برای مثال در مصوبه ای در سال ۹۸ سقف انتقال از درگاه مجازی ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شد. به هر حال این روند برای فرد حقیقی و یک شرکت حقوقی عملکردی بسیار متفاوت دارد، که با بی‌توجهی از آن عبور شد.»

تکنیک درست و اجرای غلط

جایگزینی کارت‌به‌کارت ساده‌ترین روشی است که کسب‌وکارها در مقابل مسیر پر پیچ‌وخم دریافت ای‌نماد و در مرحله بعد استفاده از درگاه پرداخت آن را انتخاب کردند. این روش شاید کسب‌وکارها را از چالش‌های دریافت درگاه پرداخت خلاص می‌کرد اما با این وجود، کسب‌وکارهای حوزه پرداخت‌یاری هم نگاه مثبتی نسبت به شیوه بانک مرکزی برای کاهش تعداد تراکنش‌های دریافتی کارت به کارت ندارند.

 
مصطفی امیری، بنیان‌گذار زرین‌پال

«مصطفی امیری»، بنیان‌گذار زرین‌پال در اظهار نظر خود نسبت به این تصمیم بانک مرکزی به دیجیاتو گفت: «تصمیم محدودیت کارت‌به‌کارت از منظر فنی تصمیمی کاملا درست است. طبیعتا تراکنش کارت‌به‌کارت بر خلاف استانداردهای جهانی است. این روش از آنجایی که بر اساس تسویه آنی است، امکان کلاه‌برداری را هم به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد و همین موضوع منجر به عدم پذیرش آن در سیستم بانکی کشورهای توسعه یافته است.»

به گفته او بر اساس گزارش‌های رسمی موجود، از دو سال قبل تا امروز خطرات ناشی از تراکنش‌های کارت‌به‌کارت از طرف فعالان حوزه فین‌تک به معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام شده بود که در تمام این مدت هیچ واکنشی نسبت به موضوع نداشتند.

امیری با اشاره به اینکه ایجاد سقف تراکنش کارت‌به‌کارت فارغ از اینکه تصمیمی درست یا نادرست است، در صورت عدم ارائه راهکار جایگزین روندی بی‌ثمر است، گفت: «بانک مرکزی طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و چگونگی مبارزه با پولشویی مکلف به آن است که حساب تجاری را از حساب شخصی تفکیک کند. در تمام این سال‌ها متاسفانه هیچ آئین‌نامه‌ای در این حوزه تدوین نشده و حالا کسب‌وکارهای کوچک و خانگی باید تاوان این تصمیم را بدهند.»

به اعتقاد بنیان‌گذار زرین پال در صورت تفکیک حساب تجاری از حساب‌های شخصی، حساب تجاری در سامانه‌های مالیاتی هم ثبت خواهد شد و دیگر با مشکلات فرار مالیاتی هم مواجه نمی‌شویم. او با تاکید بر اینکه نگرانی‌های بانک مرکزی قابل درک است، گفت: «نمی‌توان به دلیل فعالیت شبکه‌های قمار، یا تلاش گروهی برای فرار مالیاتی همه جامعه را از حق قانونی کارت‌به‌کارت محروم کرد، آن هم بی توجه به حجم چرخه مالی و صرفا با تعیین تعداد تراکنش.»

بازنگری بانک مرکزی

بعد از واکنش‌های گسترده مردم در شبکه‌های اجتماعی و نگرانی نسبت به آنچه قرار است بعد از کاهش تعداد تراکنش‌ها اعمال شود، بانک مرکز تقریبا یک روز بعد از اعلام طرح کاهش تراکنش‌های وارده به کارت با اعلام این خبر که همچنان این موضوع به عنوان یک طرح عنوان شده و اجرایی نشده است، اعلام کرد: «این محدودیت تاکنون توسط هیچ بانکی اعمال نشده است و حسب دستور ریاست کل بانک مرکزی در راستای حمایت از کسب و کارهای خرد، ‌مقرر شده این موضوع بار دیگر مورد بررسی قرار گرفته و رویه‌های بانک مرکزی به نحوی تعیین شود که نگرانی برای کسب و کارها ایجاد نشود.»

به هر حال همچنان روشن نیست که این طرح با چه تغییراتی مواجه شود. آیا قرار است تعداد تراکنش‌ها افزایش پیدا کند یا بنا بر خواسته فعالان حوزه فین‌تک لایه‌های مختلف کسب‌وکارها مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند. به هر روی این طرح در مسیر بررسی دوباره و بازبینی قرار دارد و باید دید آیا دریچه‌ای برای تفکیک حساب‌های فردی و تجاری به واسطه چنین طرحی باز خواهد شد یا نه؟

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب

اقتصاد

کمک به توسعه مدارس غیردولتی ضروری است

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی از مدارس غیر دولتی بازدید و بر ضرورت توسعه این مدارس تاکید کرد.

منتشر شده

در

توسط

کمک به توسعه مدارس غیردولتی ضروری است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،،علی بیات در بازدید از مدارس غیردولتی زنجان با اشاره به ضرورت توجه به کیفیت آموزشی در مدارس غیردولتی در ایام کرونا، گفت: بررسی های صورت گرفته از عملکرد مدارس غیردولتی نشان می دهد، عملکرد این مدارس در ایام کرونا و آموزش های مجازی بسیار مطلوب بوده و معلمان مدارس غیردولتی با تلاش مضاعف سعی کردند تا به بهترین وجه ممکن نسبت به ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان اقدام نمایند و در حال حاضر معلمان و دانش آموزان منتظر حضوری شدن آموزش هستند.

نایب رئیس شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی استان با اشاره به ضرورت رعایت قوانین و مقررات در کلیه مدارس و مراکز غیردولتی گفت: نظارت بر فعالیت مدارس و مراکز غیردولتی در راستای کمک به این مدارس و رعایت قوانین و مقررات صورت می پذیرد و تلاش می کنیم تا از تمام ظرفیت های قانونی برای توسعه کمی و کیفی این مدارس بهره ببریم و تنها خواسته و انتظار ما از این مدارس و مراکز رعایت قوانین و مقررات است.

بیات با تاکید بر ضرورت توسعه مشارکت های مردمی در نهاد تعلیم و تربیت گفت: منظور از مشارکت مردم در امر آموزش و پرورش، صرفا مشارکت مالی نیست بلکه اداره مدارس توسط مردم و افزایش کیفیت مسائل آموزشی و پرورشی است و آموزش و پرورش همواره خود را نیازمند مشارکت مردم در امر تعلیم و تربیت می داند.

وی با اشاره به پایین بودن تعداد دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس غیردولتی استان نسبت به میانگین کشوری گفت: کمک به توسعه مدارس غیردولتی در تمامی مناطق و نواحی استان ضروری است و باید تلاش کنیم تا زمینه را برای توسعه این مدارس فراهم نماییم.

بیات در ادامه با اشاره به ضرورت اجرای مواد 10 و 13 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی گفت : مطابق ماده 10 قانون مذکور ، بانک های کشور موظف شده اند تا بخشی از نیاز مالی موسسان مدارس غیردولتی در تهیه و توسعه فضاهای آموزشی و پرورشی و تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز را در قالب تسهیلات تامین نمایند که در صورت اجرای این ماده قانونی بخش قابل توجهی از نیاز موسسان مدارس غیردولتی مرتفع می شود.

گفتنی است نزدیک به 7.5 درصد دانش آموزان استان در مدارس غیردولتی در حال تحصیل هستند.

ادامه مطلب

اقتصاد

تولید انواع مواد شوینده در زنجان به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است

استاندار زنجان گفت: مجموع تولیدات مواد شوینده در استان سال۹۷، یک هزارو ۵۰۰ تن بود که این میزان اکنون به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است و با روند توسعه‌ای این شرکتها، زنجان به یکی از قطب های تولید شوینده تبدیل می‌شود.

منتشر شده

در

توسط

تولید انواع مواد شوینده در زنجان به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح‌الله حقیقی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با بیان اینکه بازدیدها از برخی واحدهای صنعتی و تولیدی در سطح استان نشان می دهد که رویکرد آنها در حوزه تولید افتخار آمیز است، اظهار داشت : برخی از واحدهای صنعتی، رشد قابل توجهی در تولیدات خود دارند که امیدوار کننده و افتخارآمیز است.

وی با ابراز خرسندی از هماهنگی و اتحاد مسئولان ذیربط در حوزه تولید اظهار داشت: نتیجه تلاش‌ و همراهی‌های مدیریت حوزه‌های مربوط به تسهیل و رفع موانع تولید، از جمله سازمان صمت استان، محیط زیست، مالیات، حوزه انرژی و دیگر بخش‌ها قابل تقدیر و توجه بوده و این همدلی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی، باعث رخدادهای خوبی در استان شده است.

استاندار زنجان با اشاره به طرح های توسعه‌ای مجموعه گلرنگ تولید کننده انواع شوینده تصریح کرد: واحدهای زیرمجموعه این شرکت در سال۹۷، ۶ واحد بود که در حال حاضر با اجرای طرح توسعه‌ای به هفت واحد رسیده است، حدود سه واحد قابل افتتاح است و تنها یک واحد آن برای سال آینده می‌ماند.

حقیقی با تاکید بر اینکه در این مجموعه از مواد اولیه تا فرآوری شده ترین آن تولید می‌شود، گفت: این مجموعه یک چرخه کاملاً تکمیلی دارد که توسعه خوبی هم کرده است.

استاندار زنجان در ادامه از مجموعه سرجین بافت هم به عنوان یک شرکت ارزشمند دیگر نام برد و افزود: این مجموعه در حال حاضر، همه دستگاه ها را دارد و سه واحد آن برای افتتاح در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه از واحدهای این مجموعه، یک واحد آن تا ۲ ماه دیگر، واحد دوم تا پایان سال و واحد سوم هم در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: در مجموع می‌تواند ۲ هزار اشتغال ایجاد کند.

حقیقی، مجموعه راشاکاسپین را هم از جمله مجموعه‌های تاثیرگذار در استان عنوان کرد و گفت: در طرح تولیدات جدید راشا کاسپین، کاغذهایی که تولید می شود از نظر کیفیت و پروسه زمانی تولید، بسیار بهتر و مقرون به صرفه‌تر از طرح‌های قبلی است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه افزود: طرح جدید راشا در تولید کاغذ پیشتاز بوده و با تولیدات خود، نیاز کشور را برطرف و از واردات در این زمینه هم جلوگیری می‌کند.

وی گفت: طرح جدید تولیدات راشا کاسپین زنجان در سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد.

پیشنهاد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان مبنی بر انعقاد قرارداد با پروژه‌های مسکن ملی استان و نیز الزام شرکت آب و فاضلاب استان به خرید کنتورهای هوشمند تولید ۲ کارآفرین جوان و بومی داخل استان، به شرط برابری در کیفیت با تولیدات خارج از استان و مناسب بودن قیمت آن، از جمله مصوبات کارگروه تسهیل بود.

گفتنی است در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ضمن اینکه مسائل و مشکلات تعدادی از تولید کننده‌ها در حضور استاندار زنجان و مدیران مربوطه بررسی و راهکارهای لازم نیز ارائه شد، برای رفع برخی از مشکلات واحدها نیز وقت اختصاصی جهت بررسی بیشتر و تصمیمات جدید داده شد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها