اجتماعی

مشاوره ژنتیک گامی مهم برای تولد کودک سالم است

مدیرکل بهزیستی استان زنجان از مراجعه نزدیک به ۳۰۰ نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در شش ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: پیشگیری از تولد فرزند معلول می تواند اهمیت بسزایی در کاهش بروز بیماریهای ژنتیکی و ارتقا سطح زندگی کودکان داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سلمان حسینی اظهار داشت: مشاوره ژنتیک با ارائه اطلاعات و حمایت از خانواده های در معرض خطر یا خانواده هایی که در حال حاضر عضو مبتلا به نقایص مادرزادی یا اختلالات ژنتیکی دارند گامی بسیار موثر در جهت تشخیص و همچنین افزایش سطح آگاهی عموم مردم برای نیل به هدف متعالی یعنی ارتقای سلامت فرد و جامعه بر می دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک مرکز مشاوره ژنتیک دولتی و یک مرکز غیردولتی تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کند، اضافه کرد: در شش ماهه اول سال تعداد ۲۷ خانواده نیازمند، یارانه هزینه آزمایش ژنتیک دریافت کردند.

حسینی با بیان اینکه اطلاعات کم مردم و نبود مشاوره ژنتیک به خصوص در مواردی که بیماری ژنتیکی در خانواده وجود دارد، می‌تواند باعث تکرار همان بیماری در نسل بعدی شود، عنوان کرد: استراتژی سازمان بهزیستی در زمینه مشاوره‌های ژنتیک، آگاه‌سازی و حساس کردن گروه هدف، شناسایی افراد پرخطر، پیشگیری اولیه، انجام مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم انجام آزمایشات ژنتیکی است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان از اجرای طرح تعیین شیوع شناسی و علل انواع آسیبهای منجر به کم توانی (معلولیت) ها با پرسشگری از افراد جامعه هدف در سال جاری خبر داد و گفت: این طرح بسیار مهم و علمی در سال گذشته در استان زنجان اجرا شد و در سال جاری نیز ادامه دارد.

وی افزود: در این شیوع شناسایی، افراد دارای حداقل یک محدودیت عملکری شدید و خیلی شدید و دارای ۳ تا ۵ محدودیت متوسط تا خفیف و حتی با شدت خفیف ۵ تا ۲۵ درصد مورد سنجش قرار می گیرندو در این طرح شناسایی افراد دارای کم توانی های مرتبط با آسیبهای شناختی شامل ذهنی – هوشی و دوران رشد، آسیبهای حسی شامل بینایی- شنوایی آسیبهای صوت و گفتار و آسیبهای حرکتی با منشاءارتوپدی و نورولوژیک مد نظر قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا