اجتماعی

مشارکت اوقاف و میراث‌فرهنگی در مرمت بنای قیدار نبی (ع)

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: مرمت سه بخش متفاوت در بنای بقعه قیدار نبی (ع) با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان و اداره‌کل اوقاف و هیئت امناء امامزاده در سال جاری آغاز خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید سعید صفوی اظهار داشت: کف‌سازی بخش باقی‌مانده محوطه، مرمت دیوار شرقی و تزیینات گنبد خانه در بقعه قیدار نبی (ع) ازجمله اقدامات مرمتی برای این بنا خواهد بود و در این جلسه تصمیم گرفته شد که دیوار فلزی بین حجره‌ها و بقعه حذف شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: هرسال شاهد حضور گردشگران مذهبی از اقصی نقاط کشور و حتی سایر کشور‌ها در این حرم هستیم، از همین رو در تلاش هستیم که با اجرای طرح جامع نسبت به استفاده از ظرفیت این مکان مذهبی اقدام کنیم.

وی گفت: برای اجرای عملیات مرمتی، مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان و اداره‌کل اوقاف استان، فرمانداری شهرستان خدابنده و هیئت‌امنای بقعه قیدار نبی (ع) خواهد شد.

صفوی اظهار داشت: شهرستان خدابنده از توانمندی‌های بسیار زیادی برخوردار است و باید از آن برای توسعه و آبادانی شهرستان خدابنده استفاده کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: به‌منظور تبدیل بقاع متبرکه به قطب‌های فرهنگی در کشور، مرمت و بهسازی کالبدی آن‌ها با حفظ معماری اصیل نهفته در این ابنیه در اولویت بوده است. امید است با مرمت، بهسازی و حفاظت از بقاع متبرکه، این اماکن به قطب‌های فرهنگی تبدیل‌شده و با استفاده مردم از آن‌ها، نیازهای روحی، روانی و حاجات مادی و معنوی آنان برآورده شود.

خدابنده؛ سرزمین کهن و تاریخی و تمدن غنی است. استان زنجان ۱۳۲ بقعه متبرکه را در خود جای‌داده است و این بنای آرامگاهی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا