اجتماعی

عدم صلاحیت عطاری‌ها در تجویز دارو

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مریم نوبرانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار داشت:تامین و تضمین کالاهای سلامت‌ محور بر عهده معاونت غذا و دارو بوده و در خصوص تامین داروها، دانشگاه همواره تلاش کرده است.

وی افزود: ایمنی کالاهای سلامت‌محور اهمیت داشته و شعار امسال نیز بر آن تاکید دارد. یکی از اقداماتی که از سال گذشته مورد توجه بوده، در طرح استانداردسازی خدمات دارویی، زنجان شهر پایلوت انتخاب شده که هدف طرح افزایش کیفیت خدمات است. داروخانه فقط محل عرضه دارو نیست، بلکه محل عرضه خدمات دارویی است.

این مسئول ادامه داد: از سال گذشته توجه به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها مورد توجه قرار گرفته و باید این فرهنگ در عامه مردم نهادینه شود. مصرف آنتی‌بیوتیک فقط خود فرد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و گفته می‌شود تهدید بعدی پاندمی سیاره، مقاومت میکروبی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: باید این تفکر که وظیفه داروخانه فقط عرضه دارو است تغییر کند چراکه خدمات پس از ارائه دارو نیز انجام می‌شود و پزشکان داروساز به سوالات مردم در خصوص تداخلات دارویی و سایر موضوعات در ارتباط با دارو جواب می دهند و مردم نیز می‌توانند با شماره گیری رایگان ۱۹۰ خط ۳ داخلی ۲ پاسخگوی سوالات خود را از کارشناسان دریافت کنند.

وی خاطر نشان کرد: از سال گذشته به مصرف منطقی داروها مورد توجه قرار گرفته است، اما این فرهنگ باید بین مردم صورت گیرد و نباید مصرف آنتی بیوتیک‌ها همچون گذشته باشد چرا که با مصرف خود سرانه انتی بیوتیک‌ها علاوه بر آسیب به خود، دیگران و جامعه نیز تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین گفته می شود پاندمی که ممکن است دوباره سیاره ما رو مورد خطر قرار دهد مقاومت میکروبی است. بنابراین مردم باید در مصرف آنتی بیوتیک ها دقت کنند چراکه عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.

نوبورانی با تاکید بر اینکه داروهای اضافی زباله نیستند، گفت: اگر دارو‌هایی که تهیه می‌کنیم زیاد باشد علاوه بر خروج دارو از دسترس مردم سبب می شویم که تاریخ داروها تمام شود. اما اجازه نداریم این داروهای اضافه را که به عنوان تهدید محیط زیست است در محیط رها کنیم بنابراین باید میزان مصرف دارو درست باشد. با این حال باید زیر ساختی ایجاد شود و فراخوانی داده شود و داروهای اضاغه از مردم دریافت شود و امحا اصولی داروها شکل گیرد بنابراین باید خودمان را موظف به عدم خرید داروی اضافه کنیم و به داروهای اضافه به عنوان زباله نگاه نکنیم‌.

وی با اشاره به اینکه عطاری‌ها صلاحیت تشخیص بیماری و تجویز دارو را ندارند و مردم نباید برای درمان بیماری به عطاری‌ها مراجعه کنند‌، گفت: چندین شکایت وجود دارد که با مصرف داروی تهیه شده از عطاری عوارض شدیدی ایجاد شده بنابراین نباید برای تهیه دارو سراغ عطاری‌ها رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا