اجتماعی

صنایع‌دستی زنجان پیشران اقتصاد استان است

مدیركل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با توجه به تنوع تولیدات صنایع‌دستی در استان زنجان شاهد پیشران بودن این حوزه در اقتصاد استان هستیم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید سعید صفوی در جلسه­ ای با همکاران معاونت صنایع‌دستی اظهار داشت: این استان در حوزه‌های مختلف صنایع‌دستی، گردشگری، آثار تاریخی و فرهنگی، اکوتوریسم و طبیعت‌گردی ظرفیت‌های بسیار خوبی را دارد که باید به‌طورجدی به آن پرداخته شود.»

مدیركل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان افزود: زنجان در حوزه صنایع‌دستی و دانش‌بنیان از ظرفیت‌های بسیار زیادی برخوردار است و باید برای تقویت آن از جهت‌های مختلف تلاش کرد؛ زیرا وجود بیش از 55 رشته صنایع‌دستی در استان می‌تواند آداب‌ورسوم مردم هر منطقه را به گردشگران و مسافران داخلی و خارجی معرفی کند و اگر بخواهیم برای ایجاد فرصت اشتغال در کشور برنامه‌ریزی کنیم باید به صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بیشتر توجه کنیم.

وی گفت: تنوع اقوام و پیشینه فرهنگی و هنری می‌تواند در استان به‌عنوان خاستگاه تولید محصولات صنعتی خلاق موردمطالعه و تجاری‌سازی قرار گیرد که اقدامات و فعالیت‌های مناسب برای توسعه کارآفرینی از قبیل برگزاری رویدادهای آموزشی برای شناسایی افراد خلاق، هنرمندان و توانمندسازی آن‌ها، کمک به تجاری‌سازی محصولات و خدمات، بازاریابی، تبلیغات، فروش، برند سازی، برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها و غیره می­تواند انجام شود.

صفوی بیان کرد: در هنرهای سنتی و محصولات صنایع‌دستی نیز این امکان وجود دارد که با تکیه مطالعات دانش‌بنیان، گامی مهم درراه توسعه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی برداشته شود.

وی تصریح کرد: اشتغال‌زایی، صادرات محصولات غیرنفتی، افزایش سرانه تولید ملی، حمایت از توسعه پایدار و تلاش برای حفظ و معرفی فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی تنها بخشی از ظرفیت‌های بی‌شمار صنایع‌دستی در اقتصاد کشور است که نیازمند حمایت بیشتر است. ما خود را خادم هنرمندان صنایع‌دستی می‌دانیم و خدمت به هنرمندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی برای ما باعث افتخار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا