اجتماعی

شناسایی 3 هزار نوع ناهنجاری مادرزادی

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره موسسه محکم در آئین افتتاح این موسسه در زنجان، گفت: حدود سه هزار نوع ناهنجاری مادرزادی وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر صلاح‌الدین دلشاد در آئین افتتاح موسسه «محکم» با اشاره به اینکه در مجموع دو نوع بیماری داریم که یکی اکتسابی است و فرد بعداً گرفتارش می‌شود اظهارکرد: نوع دیگر هم، بیماری بدو تولد یعنی نقص تکاملی دوره جنینی است که حدود سه هزار نوع از این بیماری‌ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه این کودکان نیازمند عمل‌های جراحی پیچیده‌ با هزینه‌های بالا هستند و خیلی از خانواده‌ها قادر به پرداخت این هزینه‌ها نیستند، افزود: به جهت داشتن رشته عمل‌های جراحی پیچیده‌ و روبروشدن با این بیماران، مؤسسه خیریه محکم در بهمن سال ۱۳۸۴ با کمک جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و خیرین تأسیس شد.

مدیرعامل موسسه محکم ادامه داد: حدود ۳۰ شعبه در سطح کشور داریم و سایر دانشگاه‌ها ازجمله کاشان، اردبیل، بیرجند و کردستان هم پیگیر تاسیس شعبه با هدف خدمات‌رسانی به این بیماران هستند.

گفتنی است موسسه “محکم” مخفف موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری مادرزادی است.

محکم همچنان در حال توسعه است

در ادامه رئیس هیئت امنای موسسه خیریه حمایت از کودکان دارای ناهنجاری‌های مادرزادی “محکم” اظهار کرد: این موسسه ابتدا در تهران آغاز به کار کرد و پس از گسترش فعالیت‌های خود، هم‌اکنون در ۱۵استان، دارای شعبه است.

وی ضمن بیان تاریخچه‌ای از فعالیت موسسه خیریه محکم، افزود: این تشکیلات با تجمیع امکانات پزشکی و بسیج مردمی و خیرین، به عنوان مرجعی رسمی برای انجام امور تخصصی مربوط به نوزادانِ دارای ناهنجاری مادرزادی، در حال فعالیت است.

رئیس هیئت امنای موسسه خیریه محکم خاطرنشان کرد: در صورتی که مراجعین، توانایی پرداخت هزینه‌های درمان و دارو را نداشته باشند، این هزینه‌ها از محل کمک‌های خیرین تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه موسسه خیریه محکم دارای ارکانی است و هیئت امناء یک رکن آن است، گفت: هیئت امناء متشکل از پزشکان، افراد معتمد و اثرگذار و خیرین می‌باشد و معمولا در رأس آن، نماینده ولی فقیه در استان و یا امام جمعه شهرستان حضور دارد.

 طاهری، رئیس هیئت امنای موسسه خیریه محکم در هر استان را، رئیس دانشگاه علوم پزشکی آن استان معرفی کرد و افزود: امور اجرایی موسسه، به عهده‌ی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاونین ایشان و افرادی که از ناحیه‌ی ایشان مسئولیت دارند، است.

وی خطاب به داوطلبان عضویت در هیئت امنای موسسه، تصریح کرد: این عضویت نباید صرفا با هدف کسب اعتبار باشد بلکه تلاش برای ارتقاء موسسه و افزایش بیماران تحت پوشش، باید از مهم‌ترین دغدغه‌های اعضای هیئت امنا باشد.

رئیس هیئت امنای موسسه خیریه محکم خاطرنشان کرد: بعد از تعیین هیئت امناء، هیئت مدیره موسسه شکل می‌گیرد به این ترتیب که طی انتخاباتی بین اعضای هیئت امناء، ۵نفر از آنان به عنوان اعضای اصلی و ۲نفر به عنوان اعضای علی‌البدل هیئت مدیره موسسه انتخاب می‌شوند و در نهایت از بین اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نایب رئیس، خزانه‌دار و منشی انتخاب می‌شود.

وی افزود: هر تشکیلات این چنینی، نیاز به یک بازرس رسمی دارد که طی انتخاباتی بین اعضای هیئت امناء، مشخص می‌شود.

دانشگاه از موسسه محکم حمایت می‌کند

معاون توسعه‌ی مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه امروز شاهد کاشتن نهال در بوستان خیریه‌های استان هستیم، اظهارکرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان از سال ۹۳ حمایت خود را از این بیماران آغاز کرده است.

وی افزود: در این راستا اقدامات متعددی در واحد مددکاری اجتماعی بیمارستان موسوی انجام گرفته و حدود ۲۰ بیمار را به پزشکان و مراکز جراحی طرف قرارداد با موسسه معرفی کرده که درمان‌شان به طور کامل انجام شده است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: دانشگاه هم در طول این مدت، علاوه بر تحت پوشش قراردادن حدود ده بیمار نیازمند حمایت و درمان، آموزش‌ها و پیشگیری‌های لازم را برای کمک به این بیماران انجام داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا