با ما همراه باشید

اجتماعی

شناسایی ۸ مورد مبتلا به اُمیکرون در زنجان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به شناسایی مواردی از اُمیکرون در استان و ثبت آزمایشگاهی، اقدامات انجام گرفته در مورد سویه اُمیکرون استان را تقویت مراقبت‌ها و نظارت‌ها در راستای گام ششم طرح شهید سلیمانی عنوان کرد.

منتشر شده

در

شناسایی ۸ مورد مبتلا به اُمیکرون در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،دکتر حسن بختیاری در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان با اشاره به اینکه هیچ چاره‌ای برای مدیریت بیماری و مداخله زودهنگام در مقابله با اُمیکرون نداریم، اظهار داشت: پیش‌بینی مبتنی بر اطلاعات دریافتی از کشورهای همسایه و رفتار ویروس بر پایه مدل‌های اپیدمیولوژی طراحی شده، نشان می‌دهد در پیک پنجم کرونا، موارد فوتی مثبت استان ۲۹ مورد بود.

وی با بیان اینکه قدرت پنج برابری سرایت و انتقال ویروس از ویژگی‌های سویه جدید است، تصریح کرد: در خوشبیانه‌ترین حالت به میزان یک و نیم برابری، باید گفت موارد کل بستری یک‌هزار و ۲۳۳ نفر برآورده شده است که در صورت بروز چنین وضعیتی، موارد فوتی یک درصد خواهد بود، در حالیکه این میزان در نوع دلتا ۲.۵ درصد بود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه تاکنون از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۸ مورد ابتلای به اُمیکرون در استان زنجان گزارش شده است، خاطرنشان کرد: اولین مورد بیماری در این استان از یکی از روستاهای شهرستان ماهنشان گزارش شد که مبتلا معلمی بود که سفر به کشور ترکیه داشت و نسبت به نمونه‌گیری از اعضای خانواده وی نیز اقدام شد.

دکتر بختیاری با اشاره به اقدامات انجام گرفته در روستای ماهنشان نیز گفت: در این خصوص اقدامات لازم انجام گرفته، به ویژه برگزاری هر نوع مراسم، اعم از عزاداری و عروسی و حتی، برای ترددها نیز محدودیت‌هایی لحاظ شده و از طرفی رهگیری بیماران و نمونه‌گیری تست سریع به تعداد ۱۰۸ نفر از افراد روستا، انجام گرفته است.

به گفته دکتر بختیاری پیش‌بینی‌ها بر این بود که موارد مثبت ما از خود خانواده و روستاییان باشد و با توجه به اینکه یک درصد نمونه‌های مثبت، از نظر اُمیکرون بررسی می‌شود، بررسی‌های دقیق‌تر نشان داد به رغم اینکه خانواده این فرد علامت‌دار بودند، اما تست آنان منفی بود، اما سه نفر از همسایه‌های این فرد مبتلا، یک نفر از شهرستان خرمدره و سه نفر در زنجان، موارد مثبت سویه جدید را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه با توجه به روند کاهش بستری و مبتلایان کرونایی نباید از سویه جدید غافل بود که در این خصوص تمهیدات لازم مورد توجه قرار گرفته است، افزود: برنامه واکسیناسیون کرونا در راستای افزایش پوشش دُز اول و دوم به ویژه نوبت سوم هم مورد توجه گرفته و در پایگاه‌های واکسیناسیون این کار سرعت بیشتری به خود گرفته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمت بهداشتی و درمانی استان زنجان افزود: طبق اعلام اپیدمیولوژیست‌ها تزریق نوبت سوم واکسن کرونا، ایمنی بدن را چهار تا ۶ برابر نسبت به نوبت دوم افزایش می‌دهد و این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکتر بختیاری فراهم کردن امکانات تشخیص اُمیکرون در آزمایشگاه‌های تشخیصی را از جمله اقدامات این بخش عنوان کرد و گفت: در این راستا کیت‌های لازم تهیه و در ۲ آزمایشگاه واقع در دانشکده پزشکی و مرکز بهداشت شهرستان توزیع شده است.

وی ادامه داد: نمونه‌گیری از موارد مشکوک اُمیکرون، انجام آزمایش در آزمایشگاه و ارسال جهت تاییدیه نهایی به دانشکده پزشکی ایران انجام گرفت که در واقع توالی ژن تعیین و بر این مبنا  نتایج قطعی به دانشگاه علوم پزشکی اعلام می شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمت بهداشتی و درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: تشخیص و مراقبت از اتباع خارجی مقیم استان، مسافران ورودی از خارج کشور، تقویت نظام مراقبت از بیماری کووید-۱۹ در تمامی سطوح بهداشتی، درمانی دولتی، خصوصی و تشکیل مراقبت‌های ایزولاسیون، موارد احتمالی، قطعی و رهگیری موارد تماس با بیماران حلقه‌های دوم سوم و قرنطینه‌های آنان مورد توجه گرفته است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان از برگزاری فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی به میزبانی استان زنجان خبر داد؛

منتشر شده

در

توسط

فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد رضا انصاری اظهار داشت: با عنایت به جایگاه و اهمیت مسابقات آزاد مهارت و تاکیدات ریاست محترم سازمان مبنی بر ارج نهادن هرچه بیشتر به این مسابقات، با در نظر گرفتن ارزش والای مهارت و آموزش‌های مهارتی در میان جامعه در شناسایی استعدادهای برتر و معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان در بخش صنعت می باشد.

وی با توجه به این‌که استان زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله از سوی یونسکو معرفی گردیده و یکی از قطب‌های تولید ملیله در کشور شناخته می‌شود،تصریح کرد: اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با هماهنگی دفتر مسابقات ملی و بین المللی مهارت سازمان متبوع به منظور شناسایی نخبگان مهارتی و هدایت آن‌ها به سوی اشتغال و بازار تولید با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استانداری زنجان، شورای اسلامی و شهرداری زنجان، اتاق تعاون، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، شرکت فرتاک و صدای و سیمای مرکز زنجان در نظر دارد اولین مسابقات مهارت آزاد در رشته ملیله سازی را در سطح کشوری با هدف شناسایی استاد کاران و نخبگان ملیله سازی برگزار نماید.

 ثبت نام مسابقات از تاریخ 1400/11/04 الی 1400/11/12 از طریق سایت اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان به آدرس www.zntvto.ir/olympiad خواهد بود.

نحوه برگزاری و شرح فنی مسابقات و لیست ابزار همراه در سایت اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان به آدرسwww.zntvto.ir   بارگزاری گردیده است

مسابقات ملیله سازی به صورت حضوری و آزمون عملی پروژه در روز پنج‌شنبه تاریخ 1400/11/28 در مدت زمان 8 ساعته برگزار خواهد شد.

 مراسم اختتامیه و تجلیل از نخبگان مهارتی رشته ملیله سازی روز جمعه تاریخ 400/11/29 با حضور مسؤولین محترم استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

 به نفرات برتر در رتبه های اول تا سوم مرحله کشوری جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.

لازم به ذکر است جهت کسب اطلاعات بیشتر با آقای علی ملکی مسئول امور مسابقات استان با شماره های 02433036325 و 09123423698 تماس حاصل فرمایند.

ادامه مطلب

اجتماعی

سامانه بارشی از فردا شب وارد زنجان می شود

کارشناس هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه از فردا شب سامانه جدید بارشی با بارش‌های پراکنده در استان فعالیت خواهد کرد گفت: در حال حاضر آسمان صاف و وضعیت جوی استان پایدار است که گاهی با وزش باد همراه خواهد شد.

منتشر شده

در

توسط

سامانه بارشی از فردا شب وارد زنجان می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سلطانی اظهار داشت: روز پنج شنبه وزش باد نسبتا شدید را همراه با بارش پراکنده برف خواهیم داشت که در گردنه‌های استان احتمال کولاک برف نیز خواهد بود.

وی با اعلام اینکه این سامانه بارشی از روز جمعه استان را ترک می‌کند و شرایط پایدار می‌شود گفت: دمای هوا نیز طی دو روز آینده افزایش نسبی خواهد داشت و پیش بینی می‌شود این افزایش ۶ تا ۸ درجه باشد.

کارشناس هواشناسی استان با اشاره به اینکه هوا از روز جمعه مجددا سرد خواهد شد افزود: در شبانه روز گذشته زنجان با دمای ۱۲ درجه زیر صفر دومین مرکز سرد کشور و خیرآباد با دمای ۲۱ درجه زیر صفر دومین ایستگاه سرد کشور بود.

در همین مدت چورزق با دمای ۱۳ درجه بالای صفر گرمترین ایستگاه هواشناسی استان بوده است.
دمای فعلی زنجان هم ۱۱ درجه زیر صفر است که نسبت به دیروز یک درجه کاهش دارد.

ادامه مطلب

اجتماعی

15 هزار قرص نان رایگان در استان زنجان توزیع شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: توزیع رایگان 15 هزار قرص نان در سطح شهر و روستاهای صعب العبور استان انجام شد.

منتشر شده

در

توسط

15 هزار قرص نان رایگان در استان زنجان توزیع شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ولی‌الله زمانی، اظهار داشت: با توجه به بارندگی برف در روزهای اخیر و یخبندان و نیز عدم امکان تردد در مسیرهای شهری و همچنین جاده‌های مواصلاتی شهر به روستا، این اداره کل در راستای رفاه حال هم استانی‌های عزیز و دسترسی سریع به نان توزیع رایگان 15 هزار قرص نان از طریق اصناف منتخب و روستاهای تابعه استان اقدام کرده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان تصریح کرد: با تمهیدات به عمل آمده و هماهنگی‌های صورت گرفته با اتحادیه نانوایان و اتحادیه خواربارفروشان این مقدار قرص نان در سطح شهر زنجان بین 14 واحد منتخب از قبیل خوار و بار فروش و فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین در روستای های صعب العبور توزیع شد.

وی در پایان وی تاکید کرد: هیچگونه مشکلی در تامین زنجیره غذایی نان در استان نبوده و این اداره کل نسبت به پیگیری اموارات محوله بصورت شبانه‌روزی در راستای ارائه خدمات به هم استانی‌های عزیز در حال انجام وظیفه است.

ادامه مطلب

برترین ها